Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Bakow - "Padlinożercy" - NIE POLECAM

Teatr, muzyka, fotografia, malarstwo i nie tylko... Rozmowy o kulturze.

Bakow - "Padlinożercy" - NIE POLECAM

Postprzez Madderdin » czwartek, 27 gru 2012, 11:00

Zachęcony przez panią z biblioteki pożyczyłem dzieło jak w tytule wątku. Miał to być kryminał/thriller, akcja osadzona w Bielsku-Białej i okolicach, jednym słowem coś na wzór książek Krajewskiego o Popielskim i Wrocławiu. Nie pokładałem w tej książce wielkich nadziei, ale nie spodziewałem się czegoś tak druzgoczącego.

Fabuła tragiczna i niespójna, w kilku miejscach w zasadzie nie wiadomo skąd policjanci domyślają się, ilu było sprawców, w jakim wieku i jakiej płci. Miejscami wieje banałem i to takim, że aż ciężko uwierzyć, że ktoś to napisał na poważnie - np. kiedy strażak boi się przyznać swojej narzeczonej, że zbiera w zeszycie wycinki na temat przedstawień w Banialuce, po czym jednak się przyznaje, ona ujawnia, że sama też nie robi w wolnym czasie nic innego i podejmują decyzję o ślubie. Reszta fabuły - totalnie naiwna, przeplatana jakimiś zbędnymi scenkami rodzajowymi z Osiedla Słonecznego.

Osobny akapit należy się standardowi wydania tego "dzieła". Nie wiem, jak to jest możliwe, ale w książce roi się od błędów. Ortograficznych, interpunkcyjnych, stylistycznych. Tak na oko, jakieś 60% pytań, jakie pada w książce, nie jest zakończonych pytajnikiem, tylko kropką. Niektóre "ortografy" zdają się sugerować, że autor(ka?) książki cierpi na jakieś zaburzenie, uniemożliwiające poprawną pisownię - błędy nawet w takich wyrazach jak "znikąd", etc. Ja rozumiem, że ktoś może mieć z tym problem i nie powinno go to skreślać na progu literackiej kariery, ale na Boga - czy w wydawnictwie STO nie ma działu korekty? Z informacji w książce wynika, że jakaś osoba tej korekty dokonała, ale naprawdę - ciężko w to uwierzyć. W dodatku na stronie cyklu znalazłem info, że autor jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu. O tempora, o mores.

Reasumując, strata czasu i szkoda, że tak wdzięczne tło do zawiązania akcji zostało już wykorzystane przez książkę tak niskich lotów. Stanowczo odradzam lekturę.
Madderdin
użytkownik
 
Posty: 79
Na forum od: 5 wrz 2012, 11:17

Powrót do Kultura

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron