Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Teatr, muzyka, fotografia, malarstwo i nie tylko... Rozmowy o kulturze.

Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez eledhil » wtorek, 17 wrz 2013, 09:50

Witam wszystkich forumowiczów!

Podróżując po różnych większych miastach zawsze zachwycałam się miejscami, w których można było usiąść przy kubku pysznej kawy i spędzić czas w towarzystwie piętrzący się na półkach książek, nie martwiąc się tym, że zostanę wyrzucona, jeśli będę siedzieć zbyt długo, zamiast grzecznie kupić książkę, po którą przyszłam, i wyjść. Od dawna marzyła mi się własna księgarnia, sama jestem też miłośniczką dobrej kawy.

Zapewne domyślacie się, o co chcę Was zapytać :) Jak sądzicie, czy w naszym pięknym mieście przyjęłoby się takie miejsce? Od jakiegoś czasu zaczęłam poważnie myśleć o własnym biznesie i osobiście sądzę, że taka kawiarnio-księgarnia/księgarnio-kawiarnia byłaby genialnym pomysłem. Nie wiem tylko, czy inni mieszkańcy Bielska podzieliliby mój entuzjazm. Marzenia warto realizować, jednak potrzebna jest też czasami pomoc ze strony innych osób - w tym przypadku potencjalnych klientów. Zdradzę Wam, że mam już pewien pomysł, związany głównie z ewentualną współpracą z bielskimi szkołami/szkołą językową. Wydaje mi się, że kursy językowe są teraz coraz bardziej popularne, a miło byłoby mieć miejsce, w którym można byłoby siąść przed lub między lekcjami, a może nawet umówić się tam na lekce indywidualne, napić się czegoś gorącego, nabyć odpowiednie podręczniki, z którymi - nie ukrywajmy - zawsze jest pewien problem, biorąc pod uwagę, że każdy nauczyciel ma własny pomysł na swoje zajęcia, zapoznać się z literaturą tą mniej i tą bardziej popularną nie tylko w języku polskim.
Bardzo chciałabym poznać Wasze opinie na ten temat. Czy widzicie w ogóle takie miejsce w naszym mieście? Jak je sobie wyobrażacie? Jakie książki chcielibyście tam zobaczyć? A może w ogóle nie celować w teren języków obcych, ale postawić na zwykłą księgarnię? Będę wdzięczna za wszystkie komentarze.
eledhil
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 17 wrz 2013, 09:34

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez SAMAEL66 » wtorek, 17 wrz 2013, 14:32

może bardziej kawiarnio-biblioteko-księgarnia to tak. Ja bym to widział gdzieś w okolicach starego rynku. Klimatyczna lokalizacja to bardzo ważna rzecz. Takie miejsce dla ludzi z artystyczną duszą, gdzie można wypić lampkę dobrego wina napić się kawy i przyjść na np. wieczorek poetycki. Takie niszowe miejsce dla artystów.

to chyba jedyna wizja miejsca w którym można połączyć kawiarnię i księgarnię. Jeśli dałoby się zarobić na sprzedaży kawy w księgarni to Empik i Matras już by to robiły :)
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez eledhil » wtorek, 17 wrz 2013, 15:46

No cóż, z tego, co zdążyłam zaobserwować, kawiarnia ma o wiele lepsze szanse na sukces niż sama księgarnia, zdaję sobie z tego sprawę. Dlatego, oczywiście, wyobrażam sobie właśnie takie klimatyczne miejsce, w którym mogłyby się odbywać również jakieś spotkania, wieczorki poetyckie, prelekcje. Powinno to być przede wszystkim sympatyczne miejsce do spotkań. To jak najbardziej. Na pewno centrum i starówka to najlepsze miejsca do rozpoczęcia takiej działalności.

Plan dopiero kształtuje mi się w głowie, dlatego z chęcią przyjmę wszelkie wskazówki. Bardzo dziękuję za każdą opinię i podpowiedź :)
eledhil
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 17 wrz 2013, 09:34

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez Anke » wtorek, 17 wrz 2013, 17:03

To niestety może się okazać nierentowne... Ludzie nie chodzą do kawiarni poczytać, tylko pogadać. Nie da się czytać książek w towarzystwie. Oczywiście, regały z książkami stworzą na pewno wspaniały klimat, ale prawda jest taka, że grupa docelową nie mogą być samotni ludzie (w sensie bez towarzystwa), którzy wpadną poczytać, bo czekają na pociąg i nie mają co z czasem zrobić a nie targają ze sobą książek. Do kawiarni idzie się posiedzieć ze znajomymi, poplotkować, omówić sprawy biznesowe, i owszem, czasem poczytać gazetę przy porannej kawie albo przerwie na obiad. Ale BB nie jest miastem turystycznym, kultura kawiarniana u nas to zupełnie inna bajka niż za granicą. My Polacy chodzimy raczej do pubów wieczorami, urżnąć się i potańczyć przy dyskomulskiej muzyce, nie chodzimy na lunche do restauracji ani do kawiarń, kanapki popijamy rozpuszczalną kawą przy biurku...

Z drugiej strony księgarnia: czym, oprócz kawy, zachęcisz ludzi by wybrali Twój lokal i zakupili tam książki? Nie wiem czy cenowo wytrzymasz z gigantami sieciowymi. Klimat - na ten klimat trzeba długo pracować, wydać trochę pieniędzy na marketing, żeby ludzie dowiedzieli się o takim miejscu, chcieli do niego przychodzić.

Szkoły językowe - jeśli udostępnisz miejsce za pół-darmo, na pewno będzie to jakaś konkurencja dla tych, co podnajmują lokale takim firmom, może zarobisz na kawie, może sprzedasz trochę podręczników. A rynek się szybko skalibruje...

Uważam, że pomysł jest bardzo ładny, ale możliwy do zrealizowania tylko w miejscach gdzie żywo kwitnie kultura, przy dużych skupiskach studenckich. Ja też jestem człowiekiem, który lubi iść do spokojnego lokalu z miłą mi atmosferą (kocham książki), w kameralnym towarzystwie, ale jak już wychodzę z domu, to raczej w celach towarzyskich, bo książki jednak wolę czytać w łóżku, pod ciepłym kocem. No i właściwie ja już nie czytam papierowych książek, bo mam czytnik - innymi słowy, zawsze mam ze sobą książkę/prasę na jaką mam ochotę. Myślałaś o tym, że księgarnia jest trochę nietrafionym pomysłem? Bo nisza na tym empikowo-matrasowym rynku nie istnieje (ja wolę iść "na książki" do bardzo dużego sklepu, a w ogóle książki kupuje przez internet od jakichś 7 lat), a ludzie - zwłaszcza młodzi - nie dość, że mało czytają, a jeśli już - to wolą książki elektroniczne?
Anke
użytkownik
 
Posty: 1356
Na forum od: 9 lip 2010, 20:21

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez eledhil » wtorek, 17 wrz 2013, 17:24

Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że rynek księgarski nie jest łatwym miejscem, żeby wybić się z biznesem. Szczególnie teraz, kiedy mamy Empik i Matras. Dlatego właśnie myślałam o tym, żeby celować w miejsce bardzo skonkretyzowane - jak właśnie taki punkt związany konkretnie z literaturą obcojęzyczną. Mam znajomych, którzy pracowali i pracują w szkołach językowych i od nich często słyszałam, że tamtejsi uczniowie pozytywnie nastawieni są do tego, że mają miejsce (bezpośrednio przy szkole lub w tym samym budynku), w którym mogą przed zajęciami usiąść i się pouczyć, czy kupić kawę na zajęcia. Stąd też mój pomysł.

Ja sama też kocham książki. Mimo że wersje elektroniczne stają się bardzo popularne, dla mnie nic nie zastąpi takiej tradycyjnej, papierowej książki. Zdecydowanie też wolę takie ciche, przytulne lokale od hałaśliwych barów czy klubów. Choć wiem, że najprawdopodobniej jestem w mniejszości.
W każdym razie wiem, że taki biznes to ryzyko. Dlatego właśnie postanowiłam zebrać opinie mieszkańców Bielska, żeby zorientować się, jak zareagowaliby na podobne miejsce, czy chcieliby je mieć w swojej okolicy.
eledhil
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 17 wrz 2013, 09:34

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez Anke » wtorek, 17 wrz 2013, 19:27

eledhil napisał(a): że tamtejsi uczniowie pozytywnie nastawieni są do tego, że mają miejsce (bezpośrednio przy szkole lub w tym samym budynku), w którym mogą przed zajęciami usiąść i się pouczyć, czy kupić kawę na zajęcia.


Jasne, że tak. Dlatego napisałam, że takie miejsce będzie funkcjonować przy studentach/uczniach. Jeśli nie sprzedasz książek, to zawsze sprzedasz kawę o ile będzie dobra i konkurencyjna do tej z automatów. Klientela jest na miejscu. Tylko czy faktycznie nie ma takich knajpek przy szkołach? Dziwne, tania kanapka i kawa to podstawa wyżywienia studenta.

eledhil napisał(a):Ja sama też kocham książki. Mimo że wersje elektroniczne stają się bardzo popularne, dla mnie nic nie zastąpi takiej tradycyjnej, papierowej książki.


Każdy tak mówił, dopóki nie spotkał się bliżej z czytnikiem...
Mniejsza o preferencje, ale jeśli w ciągu najbliższych 10 lat nie będzie wojny i nie zabraknie prądu, to książki papierowe będą w mniejszości. A księgarnie padają, nie tyle ze względu na formę czytelnictwa, ile ze względu na fakt, że handel powoli przenosi się do sieci.

Cóż, pomysł fajny, z fantazją, miły sercu :p - życzę Ci sukcesu i jeśli otworzysz ten biznes, postaram się raz w tygodniu wpaść na kawę, z sentymentu do książek:)
Anke
użytkownik
 
Posty: 1356
Na forum od: 9 lip 2010, 20:21

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez Piotrek » wtorek, 17 wrz 2013, 21:25

Anke napisał(a):Cóż, pomysł fajny, z fantazją, miły sercu :p - życzę Ci sukcesu i jeśli otworzysz ten biznes, postaram się raz w tygodniu wpaść na kawę, z sentymentu do książek:)

A ja na herbatę, jeśli będzie.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez eledhil » wtorek, 17 wrz 2013, 21:27

Anke napisał(a):Jasne, że tak. Dlatego napisałam, że takie miejsce będzie funkcjonować przy studentach/uczniach. Jeśli nie sprzedasz książek, to zawsze sprzedasz kawę o ile będzie dobra i konkurencyjna do tej z automatów. Klientela jest na miejscu. Tylko czy faktycznie nie ma takich knajpek przy szkołach? Dziwne, tania kanapka i kawa to podstawa wyżywienia studenta.

Knajpek jest coraz więcej, choć o tanią kawę w nich niełatwo. Choć ktoś może stwierdzić, że to zależy od punktu widzenia.

Anke napisał(a):Każdy tak mówił, dopóki nie spotkał się bliżej z czytnikiem...
Mniejsza o preferencje, ale jeśli w ciągu najbliższych 10 lat nie będzie wojny i nie zabraknie prądu, to książki papierowe będą w mniejszości. A księgarnie padają, nie tyle ze względu na formę czytelnictwa, ile ze względu na fakt, że handel powoli przenosi się do sieci.

I to jest dla mnie bardzo przykre. Cóż, jestem sentymentalna, ale widzę, jakie są realia. Nadzieja jednak umiera ostatnia :)
Co do czytnika, to mam, kupiłam kiedyś, ciesząc się, że będę mogła go mieć zawsze przy sobie i czytać, co zechcę, kiedy zechcę. Po czym odłożyłam go do szuflady po tygodniu, stwierdzając, że jednak wolę jedną prawdziwą książkę w torebce niż sto w wersji elektronicznej.

Anke napisał(a):Cóż, pomysł fajny, z fantazją, miły sercu :p - życzę Ci sukcesu i jeśli otworzysz ten biznes, postaram się raz w tygodniu wpaść na kawę, z sentymentu do książek:)

Bardzo ci dziękuję. Mam szczerą nadzieję, że mi się uda i będę mieć w końcu knajpkę marzeń. A jak już będzie otwarta, to serdecznie zapraszam! :)

I herbata też jest planach, bez obaw :P
eledhil
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 17 wrz 2013, 09:34

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez Lapa_Christi » środa, 18 wrz 2013, 06:41

abstrahując od rentowności itd... pomysł wydaje mi się interesujący. Wkręcenie do tego jakichś "wieczorków tematycznych" też byłoby niegłupie.
http://kartonowakolej.pl
...bo inny, nie znaczy gorszy!!!
Avatar użytkownika
Lapa_Christi
użytkownik
 
Posty: 1206
Na forum od: 19 lip 2007, 11:51
Lokalizacja: B-B

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez MarciNiszysz » środa, 18 wrz 2013, 16:51

Jak dla mnie genialny pomysł myślę że miało by to wzięcie od strony biznesowej nie ocenię bo się na tym niestety nie znam.






___________________
Polecam wyjazdy integracyjne warszawa warto się zapoznać !
Ostatnio edytowano wtorek, 24 wrz 2013, 11:09 przez MarciNiszysz, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
MarciNiszysz
nowicjusz
 
Posty: 1
Na forum od: 18 wrz 2013, 16:47

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez Del_Rey » środa, 18 wrz 2013, 16:54

Jeszcze w czyms takim powinno być darmowe WiFi przynajmniej.Nie za szybkie,ale by strony przejrzec, czy maile sprawdzic
Wysocy urzędnicy - to ludzie, którzy za nasze pieniądze kradną nasze pieniądze.
Avatar użytkownika
Del_Rey
użytkownik
 
Posty: 2785
Na forum od: 14 lis 2006, 14:01
Lokalizacja: B-B

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez Addi » środa, 18 wrz 2013, 17:15

Taki lokal jest nie daleko rynku na ul. Wzgórze ale niestety nie pamiętam jak sie nazywa. W każdym razie można tam sie napić kawy/herbaty, zjeść jagodziankę i pełno książek jest na regałach - do kupienia, wypożyczenia (?)
Patrzę na moje miasto. Kocham je... :)
Addi
użytkownik
 
Posty: 215
Na forum od: 14 lis 2007, 17:48
Lokalizacja: Mały Wiedeń

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez eledhil » środa, 18 wrz 2013, 21:45

Cieszę się, że są jednak osoby, którym pomysł się podoba :)

Hmm, nigdy tego lokalu, o którym wspominasz, Addi, nie zauważyłam. Muszę chyba zasięgnąć języka. Dziękuję za informację, na pewno postaram się tam zajrzeć. Jestem ciekawa, jak to może wyglądać :)
eledhil
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 17 wrz 2013, 09:34

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez Addi » czwartek, 19 wrz 2013, 15:14

Idąc od zamku w stronę rynku to po lewej stronie jest ten lokal.
Patrzę na moje miasto. Kocham je... :)
Addi
użytkownik
 
Posty: 215
Na forum od: 14 lis 2007, 17:48
Lokalizacja: Mały Wiedeń

Re: Kawiarnio-księgarnia - co myślicie?

Postprzez aneva » czwartek, 19 wrz 2013, 16:02

Eledhil, będę Ci kibicować, zgadzam się, że w BB brakuje takich miejsc, ale... no właśnie. Czy u nas może to wyjść? Było kilka takich miejsc, przytulnych, z klimatem i pomysłem. I niestety długo nie pociągnęły. Pamiętam, kiedyś było takie fajne miejsce- Cafe 6 na Starym Rynku. Właścicielka starała się wprowadzać niecodzienny klimat- odbywały się wieczorki poetyckie, filozoficzne, wieczory z tangiem. Było dobre ciasto i kawa. Do tego gry planszowe. Trochę lokal sobie pobył i się zwinął. Potem baardzo przytulna Karafka. Ta kawiarnia, o której piszę Addi to dawne Słodkie Słówka. Z tego, co widzę, nazwa już inna (inny właściciel?). Chcesz się utrzymać? Wprowadź tanie piwo, a na pewno ludzi będzie tłum. Takie są niestety moje obserwacje. Zastanawiam się, z czego to wynika? I czy w BB miejsce, gdzie są książki, może być kultowe? Pozdrawiam :) PS Jeżeli otworzysz, to będę na pewno wpadać, a może będzie to też miejsce spotkań osób z tego forum? ;)
aneva
użytkownik
 
Posty: 276
Na forum od: 24 lip 2007, 09:25

Następna strona

Powrót do Kultura

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron