Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

majowe wybory

Dyskusje o politykach, partiach politycznych i szeroko pojętej polityce.

majowe wybory

Postprzez adamr » piątek, 9 maja 2014, 18:11

jestem ciekaw jaka bedzie frekwencja na wyborach w maju. Kto sie wybiera?
Avatar użytkownika
adamr
nowicjusz
 
Posty: 8
Na forum od: 9 maja 2014, 18:00

Re: majowe wybory

Postprzez Piotrek » piątek, 9 maja 2014, 18:53

Eh Romanie ale Ty ciekawski jesteś :lol: Wszystko już jest ustalone. Frekwencja też, ma być około 25-30%, a może nawet mniej, ale to i tak nie ma znaczenia bo listy tych którzy będą w PE też już są ustalone. Ja chyba jednak nie pójdę, nawet nie wiem czy ktoś kandyduje z Bielska-Białej, i tak nie ma znaczenia, a jak widzę jakich idiotów umieściły partie, to raczej nie mam ochoty się ośmieszać uczestnicząc w tym kabarecie.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: majowe wybory

Postprzez adamr » sobota, 10 maja 2014, 09:09

Ja zagłosuje :-) Trzeba dac szanse nowym twarzom bo te co sie widzi na codzien wywoluja tylko niesmak. A ty Piotrek na kogo bys glosowal jak juz bys mial? Jakis typ?
Avatar użytkownika
adamr
nowicjusz
 
Posty: 8
Na forum od: 9 maja 2014, 18:00

Re: majowe wybory

Postprzez davnbb » sobota, 10 maja 2014, 10:10

kandydaci tak powalają swoim intelektem i zasobem wiedzy, że ciężko się zdecydować......
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: majowe wybory

Postprzez adamr » sobota, 10 maja 2014, 16:06

słyszałes cos może o Monice Paca? Ona wydaje sie za fajna osobe... jak sadzisz?
Avatar użytkownika
adamr
nowicjusz
 
Posty: 8
Na forum od: 9 maja 2014, 18:00

Re: majowe wybory

Postprzez Piotrek » sobota, 10 maja 2014, 17:02

adamr napisał(a):słyszałes cos może o Monice Paca? Ona wydaje sie za fajna osobe... jak sadzisz?

Bardzo Cię proszę, pisz po polsku i polską czcionką, nie chcę komentować tej strony Twoich tekstów bo mógłbym Cię obrazić.
Co do Pani Pacy, prawniczki z Katowic, nie wiem kto to jest, gdyby w jakiś sposób pojawiła się medialnie na naszym terenie może mógłbym coś powiedzieć, chociaż szczerze mówiąc mieszkańcy Katowic raczej nie dostaną u nas zbyt wiele głosów.
A teraz co do głosowania. Żeby uczciwie odpowiedzieć zapoznałem się z całą listą kandydatów w ilości 110 sztuk - http://ewybory.eu/wybory-do-parlamentu- ... u/slaskie/ , i większości nie znam, a też oni nie mieli ochoty żeby mnie zapoznać ze swoją osobą, bo oczywiste jest, że jak prezes wyznaczył na listę i to powinno wystarczyć wyborcom, więc na nich nie zagłosuję. A na tych, których znam nie mam ochoty głosować. A tak jak już poprzednio napisałem: przy obowiązującej ordynacji wyborczej do PE dostaną się Ci, którzy zostali wyznaczeni i w zasadzie wyborów mogłoby w ogóle nie być.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: majowe wybory

Postprzez outsider? » sobota, 10 maja 2014, 17:14

"(...)przy obowiązującej ordynacji wyborczej do PE dostaną się Ci, którzy zostali wyznaczeni i w zasadzie wyborów mogłoby w ogóle nie być." - i to jest niestety nasza smutna "demokratyczna" rzeczywistość. Czy możemy i chcemy coś z tym zrobić :?: :!:
Avatar użytkownika
outsider?
użytkownik
 
Posty: 261
Na forum od: 9 sty 2011, 11:59

Re: majowe wybory

Postprzez adamr » sobota, 10 maja 2014, 17:20

Dosyć sporo czasu spędziłem za granicą i z przyzwyczajenia piszę bez polskich znaków. Muszę się przestawić :-) bo faktycznie nie wygląda to za czytelnie :-) Miałem okazję poznac jakiś czas temu Pania Monikę Pacę właśnie w Katowicach. Nie będę mówił gdzie by nie być posądzony o kryptoreklamę. Mogę powiedzieć tylko że był to wernisaż sztuki. Sympatyczna Pani :-)
Niewiele w Polsce jest osób, które angażują się w renowację budynków, które inne osoby ominęłeby szerokim łukiem.
Swoją drogą jak ma być w Polsce lepiej jak ludzie mają takie podejście do wyborów...
Avatar użytkownika
adamr
nowicjusz
 
Posty: 8
Na forum od: 9 maja 2014, 18:00

Re: majowe wybory

Postprzez Pan Kazimierz » sobota, 10 maja 2014, 17:34

agitujesz ?
Pan Kazimierz
użytkownik
 
Posty: 4926
Na forum od: 9 cze 2008, 12:03

Re: majowe wybory

Postprzez adamr » sobota, 10 maja 2014, 17:39

NIe, nie mam zamiaru nikogo nakłaniać na kogo głosować. Nie moja sprawa bo każdy ma swoje zdanie. Ponad 8 lat mieszkałem za granicą i teraz trochę nadrabiam :-) Może kiedyś ja zakandyduję hehe ;-)
Avatar użytkownika
adamr
nowicjusz
 
Posty: 8
Na forum od: 9 maja 2014, 18:00

Re: majowe wybory

Postprzez Piotrek » sobota, 10 maja 2014, 20:09

adamr napisał(a):NIe, nie mam zamiaru nikogo nakłaniać na kogo głosować. Nie moja sprawa bo każdy ma swoje zdanie. Ponad 8 lat mieszkałem za granicą i teraz trochę nadrabiam :-) Może kiedyś ja zakandyduję hehe ;-)


Poczytałem sobie o Pani, którą promujesz, rzeczywiście sensowna osoba, ale jakie to ma znaczenie? Nie wydaje mi się żeby była wpisana na listę wybranych do PE.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: majowe wybory

Postprzez adamr » sobota, 10 maja 2014, 22:19

Z tego co się orientuję to startuje z pierwszego miejsca listy 12 w okręgu 11-tym. Jeżeli się mylę to mnie popraw :-)
Avatar użytkownika
adamr
nowicjusz
 
Posty: 8
Na forum od: 9 maja 2014, 18:00

Re: majowe wybory

Postprzez davnbb » sobota, 10 maja 2014, 22:26

adamr napisał(a):słyszałes cos może o Monice Paca? Ona wydaje sie za fajna osobe... jak sadzisz?

A co mam wiedzieć? Ze matka była w PZPR a ona tez lewicuje? Tak się zastanawiałem kiedy i którego kandydata będziesz chciał nam zarekomendować. W BB jest to osoba anonimowa i nie wiem co sobą prezentuje więc odpada abym na nią głosował.
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: majowe wybory

Postprzez Swiatogor » niedziela, 11 maja 2014, 05:41

adamr napisał(a):słyszałes cos może o Monice Paca? Ona wydaje sie za fajna osobe... jak sadzisz?


1. No to pogadamy, jak już się za tę fajną osobę wyda. Mam nadzieję, że, choć to teraz mało trendy, wyda się za chłopa ;)
2. Trochę nachalna ta twoja agitacja.
3. Powiedziałem sobie, że pójdę na te (oraz jakieś kolejne) wybory i zagłosuję nawet na Incitatusa, byle napsuć krwi tym obecnym, zblazowanym, "zawodowym przedstawicielom"
-----

4. Ta twoja Paca czy jak jej tam - spoko; możeś i jednego wyborcę nagonił... Wiem o niej tyle, ile przeczytałem właśnie w Wiki, ale to plus. O wielu z pozostałych wiem więcej i dlatego nie mają u mnie szans. Poza tym wszystko mi jedno, kto będzie robił za konia (patrz pkt 3.), byle wreszcie zrzucić z wozu obecną bandę spaślaków.
"masz mało czasu, trzeba dać świadectwo"
Swiatogor
użytkownik
 
Posty: 674
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: majowe wybory

Postprzez Benon » piątek, 16 maja 2014, 14:01

Słodka polewa, czyli o Europarlamencie

Plakaty i spoty partii politycznych przypominają nam, że niebawem wybory do Parlamentu Europejskiego. Gdy przyjrzeć się tej instytucji uważniej, można dojść do wniosku, że przy wysokich kosztach funkcjonowania jej faktyczne kompetencje są dość skromne.

Budżet Parlamentu Europejskiego na 2014 rok wynosi blisko 1,756 mld euro. Organ ten liczy obecnie 766 posłów. Zatem rocznie na jednego posła przypada około 2,292 mln euro z budżetu Europarlamentu. Miarą bogactwa państwa, czy quasi państwa takiego jak Unia Europejska, jest produkt krajowy brutto na głowę mieszkańca (PKB per capita). PKB per capita Unii Europejskiej wynosił w 2013 r. około 25 990,84 euro. A więc budżet przypadający w 2014 r. na jednego europosła stanowi mniej więcej 89-krotność PKB per capita Unii Europejskiej. [1], [2], [3], [4]

Dla porównania: budżet Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przypadający na jednego posła w 2014 r. to mniej więcej 21-krotność PKB per capita Polski w 2013 r. [5], [6]

Miesięczne uposażenie brutto europarlamentarzysty wynosi 7 665,31 euro - pomijam diety i inne bonusy. Zarabiający polską średnią krajową musiał pracować w 2013 roku na taką kwotę prawie 9 miesięcy, a zarabiający "wypasioną" średnią niemiecką - ponad 2 miesiące. Wobec tego jak na warunki polskie wynagrodzenie europosła jest doskonałe, a jak na realia niemieckie też całkiem dobre. [7], [8], [9], [10]

Ktoś pewnie pomyśli: "Przecież europosłowie wykonują odpowiedzialną pracę, więc nie ma co się zżymać, że dużo zarabiają". Ten kto tak uważa prawdopodobnie utożsamia zakres uprawnień parlamentów krajowych, z kompetencjami Parlamentu Europejskiego.

Tymczasem Parlament Europejski - w przeciwieństwie do parlamentów krajowych - nie posiada inicjatywy prawodawczej. Dlatego europarlamentarzyści nie mogą składać w Parlamencie Europejskim własnych projektów aktów prawnych. Europarlament może jedynie odrzucać lub uchwalać akty prawne skierowane do niego przez Komisję Europejską. Europosłowie mogą oczywiście zwracać się z wnioskami do Komisji Europejskiej o skierowanie pod obrady jakiegoś aktu prawnego, ale wnioski te nie mają dla Komisji mocy wiążącej. Parlament Europejski może także uchwalać rezolucje, w których apeluje, wyraża zaniepokojenie, potępia itp., lecz nie pociągają one za sobą żadnych skutków prawnych.

Europarlament - w odróżnieniu od parlamentów krajowych - nie ma prawa składać wniosków o wotum nieufności wobec poszczególnych komisarzy europejskich, będących w Unii odpowiednikami ministrów. Może wyłącznie przegłosować odwołanie całej Komisji Europejskiej, pełniącej funkcję unijnego rządu. Jednak do tej pory nigdy do tego nie doszło. [11], [12]

Czym jest w takim razie Parlament Europejski?

Według mnie jest w dużej mierze słodką polewą na nie zawsze zdrowych i smacznych pigułkach sporządzanych według receptur rzeczywistych przywódców Unii Europejskiej. Polewa ma czynić te pigułki łatwiejszymi do przełknięcia dla społeczeństw Unii.

Jest także Parlament Europejski wentylem bezpieczeństwa obniżającym społeczną presję nakierunkowaną na zmiany w systemie funkcjonowania Unii. Możemy czasem obejrzeć w mediach efektowne i zjadliwe wystąpienia europosłów krytykujących działania Unii Europejskiej. I wielu mieszkańców Unii poirytowanych jej poczynaniami tym się zadowala. Myślą sobie: "No, to jest właściwy człowiek na właściwym miejscu", "Wywalił kawę na ławę". A przecież te filipiki bardzo rzadko doprowadzają do zmian, jakich domagają się wygłaszający je mówcy.

Oprócz tego Parlament Europejski pełni funkcję doskonałej przystani dla wysadzonych z siodła lub starzejących się polityków krajowych. Ponadto Europarlament jest faktycznie jednym ze źródeł finansowania ugrupowań politycznych w państwach Unii, gdyż europosłowie zasilają daninami swoje krajowe partie.

Można pocieszać się faktem, że Polska na razie w gruncie rzeczy nie płaci za działania Europarlamentu, bo po dziesięciu latach członkostwa Rzeczypospolitej w Unii saldo bilansu przepływów finansowych pomiędzy Polską a Unią jest dla naszego kraju dodatnie. Jednak za jakiś czas ta sytuacja się zmieni. Poza tym wspomniany bilans nie uwzględnia strat, jakie poniosła Polska z tytułu niekorzystnych dla niej posunięć Unii Europejskiej. [13]

W tym miejscu wypada bym odpowiedział na pytanie: "Czego odnośnie Parlamentu Europejskiego chciałby autor?". Cóż, można brać pod uwagę dwie opcje: reformę albo likwidację. Nie potrafię jednoznacznie opowiedzieć się za jedną z nich. Ale chyba nie płakałbym po Europarlamencie. Członkami Unii Europejskiej są państwa, których władze posiadają mandat demokratyczny. Toteż wydaje mi się, że funkcje Parlamentu Europejskiego mogą równie dobrze (bądź równie źle) pełnić Rada Europejska i Rada Unii Europejskiej, czyli instytucje Unii w których skład wchodzą głowy państw lub szefowie rządów oraz ministrowie z krajów członkowskich. [14], [15]

Czy jednak decyzja o likwidacji Parlamentu Europejskiego jest w ogóle możliwa? Nie biorę tutaj pod uwagę zbrojnej rewolucji. W takim razie operacja ta musiała by być przeprowadzona z udziałem polityków działających w obecnym systemie władzy. O ile dla mnie, polsko-europejskiego szaraka Europarlament jest wspomnianą słodką polewą na aplikowanych mi przez Unię tabletkach, o tyle dla polityków Parlament Europejski jest rogiem obfitości, z którego chętnie czerpią korzyści. Czy wobec tego zechcą własnymi rękami ten róg obfitości odrzucić? Oj, marnie to widzę!
Benon
użytkownik
 
Posty: 103
Na forum od: 6 lut 2009, 20:22

Następna strona

Powrót do Kącik polityczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości

cron