Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

List otwarty żołnierzy

Dyskusje o politykach, partiach politycznych i szeroko pojętej polityce.

List otwarty żołnierzy

Postprzez Grego » czwartek, 12 lut 2015, 08:58

http://niezalezna.pl/63571-dramatyczny- ... cji-wojska
List otwarty żołnierzy to ciekawe zjawisko.
Generalnie wojsko w sprawach politycznych wypowiadać się nie powinno.
Jednak mamy sytuację taką: Kondycja naszych Sił Zbrojnych systematycznie się pogarsza, osiągając już dno upadku, rząd zaś opowiada społeczeństwu bajki jak to jesteśmy silni, zwarci i gotowi, organizuje defilady na które ściąga wszystko (dosłownie!) co jeszcze na chodzie. Co gorsza prowokuje najsilniejszego sąsiada jakiego mamy.
Na skutek wadliwych regulacji prawnych grozi nam w ciągu najbliższych kilku lat zupełna likwidacja wszystkich (i tak rozpaczliwie nielicznych i kiepsko obsadzonych) jednostek liniowych. Rząd i Sejm pochłonięty nadchodzącymi wyborami w ogóle o tym temacie nie myśli tak jak nie myślał przez ostatnich kilka lat.
Na skutek tzw reformy systemu dowodzenia doprowadzono do paraliżu decyzyjnego WP. Może to i nie będzie miało większego znaczenia, kiedy odejdą z Armii szeregowcy, a chwila ta jest bliska. Jednak sprawa może bulwersować, bo to kolejny objaw szaleństwa które ogarnęło naszych polityków.
Rząd przygotował sobie podstawy prawne do wezwania obcych wojsk w razie zamieszek (słynna ustawa 1066)
Czy żołnierze mają prawo dalej milczeć i robić swoje? Ja nie mam zdania w tej sprawie, ciekawi mnie Wasza opinia.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez Grego » czwartek, 12 lut 2015, 09:03

Komentarz Siemoniaka:
A anonimów (których dostaję dziesiątki) nie szanuję. Co by Pan powiedział na anonimowy list dziennikarzy Waszej redakcji?
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez Grego » piątek, 13 lut 2015, 17:53

Myślałem że już mnie niczym nie zadziwi Siemoniak. Myliłem się. http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzeni ... owych.html
Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak zapewnia, że jest gotowy do dyskusji o zwiększeniu liczby etatów w korpusie podoficerskim. Wtedy będą mogli do niego awansować szeregowi.

Etatów podoficerskich jest już więcej niż etatów szeregowych a ten chce zwiększyć ich ilość. :| Nie do k... wiary.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez Grego » poniedziałek, 16 lut 2015, 08:13

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/lotwa-z ... rmii/k1gzg
Litwa zwiększa, Łotwa zwiększa, Polska... :roll:
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez Pan Kazimierz » poniedziałek, 16 lut 2015, 16:28

Grego napisał(a):http://wiadomosci.onet.pl/swiat/lotwa-zapadla-decyzja-o-zwiekszeniu-liczebnosci-armii/k1gzg
Litwa zwiększa, Łotwa zwiększa, Polska... :roll:


My nie musimy ponieważ ... "Służące w polskim wojsku czołgi Leopard 2A5 miażdżą rosyjskie T-90 pod każdym względem." ...
"Czołgi Leopard są szybsze, bez problemu poruszają się na biegu wstecznym, mają lepszą celność i ich konstrukcja pozwala na szybką naprawę uszkodzeń."

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-oneci ... rmii/x370p

Fachowcem nie jestem ale problem może pojawić się gdy skończą się już wyścigi na wstecznym biegu i po trafieniu uszkodzenia będą tak wielkie że nie będzie czego naprawiać :(
Po za tym czasem ilość ma znaczenie ... ale 100 to ładna liczba ...
Pan Kazimierz
użytkownik
 
Posty: 4926
Na forum od: 9 cze 2008, 12:03

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez SAMAEL66 » poniedziałek, 16 lut 2015, 19:10

Leopardy to czołgi starszawe co nie znaczy przestarzałe. Są to jedne z niewielu dobrych rzeczy posiadanych przez naszą armię w większych ilościach niż jednostkowe. Tylko że my nie wytwarzamy do nich ani amunicji, ani części zamiennych. Można kupić je na zapas ale każdy zapas się kiedyś kończy.
Mnie boli to że Bielska jednostka porusza się starymi, drogimi w zakupie i eksploatacji oraz niebezpiecznymi Hummerami, kiedy to zarąbiste wozy wytwarza Bumar. :
AMZ Dzik, AMZ Tur, AMZ Tur 2, AMZ Żubr,
a w Lublinie Honker 4x4.
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez Grego » poniedziałek, 16 lut 2015, 19:15

Żaden z tych wozów nie jest wytwarzany przez Bumar. :P
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez SAMAEL66 » poniedziałek, 16 lut 2015, 19:37

potwierdzam mój błąd :) AMZ z Kutna. To rzeczywiście nie jest Bumar.
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez Grego » poniedziałek, 16 lut 2015, 19:43

Najwięszym problemem jest jednak to, że nie ma szeregowców i wogóle nikt otym nie mysli. Ci którzy są w dodatku wkrótce zaczna znikać i nie będzie ich kim zastąpić!!! To jest koszmar. Hummer czy żubr to rzecz jednak mniejszej wagi.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez SAMAEL66 » wtorek, 17 lut 2015, 15:41

nie mówię że nie! Wojsko nie przyciąga niczym ludzi bardzo wartościowych. Kiedyś były uczelnie wojskowe, był wojskowy lekarz, wojskowych inżynierów było na pęczki i to w każdej dziedzinie. Teraz wojskowy to wojskowy nic poza wiedzą czysto wojskową nie posiada. Oficerów się produkuje a nie kształci, i to w liczbach parokrotnie większych niż potrzeba. Kiedyś, rozumiem mieli być oni kadrą dowódczą całej masy szeregowych z mobilizacji po obowiązkowej służbie wojskowej, tak na wypadek wojny. Ale logika się teraz zmieniła, stawiamy na armię zawodową nie z mobilizacji w sumie ok ale jak się mówi A to trzeba też B. 3/4 oficerów dać do cywila i tyle. Zobaczymy jacy są zaradni życiowo. Teraz większość pułkowników jest bez pułku, plutonowych bez plutonu itp.
Wydawać by się mogło że wojsko oferuję dobre warunki dla ludzi wykształconych zawodowo (co nie znaczy że głupszych! czasem o wiele mądrzejszych od licencjatów i magistrów) oferując im "średnią" ale stałą płacę, mieszkanie i doskonalenie się. Niby tak tylko jednocześnie odstrasza krótkimi kontraktami.
Taki technik chemik, elektronik, jakiś monter elektryk, czy choćby kierowca cięższych pojazdów ucieka od wojska. choć jego wykształcenie mogłoby się przydać jako zawodowemu szeregowemu. Ale co zrobi taki elektryk po 11 latach kontraktu? kto przyjmie do pracy 31 letniego elektryka z 0 doświadczeniem, który w CV może jedynie wpisać co najwyżej misję w Afganistanie?

ha jeszcze żeby do tego wojska się dostać muszą przez parę lat tyrać przy każdej powodzi, nawałnicy za psi grosz w nadziei że w końcu ich przyjmą. Są szkoły o profilu wojskowy, i co z tego jak na razie absolwenci nie mają żadnych ułatwień w dostaniu się do wojska :)

Wartościowych ludzi wojsko odstrasza a tych co jednak na przekór wszystkiemu chcą jednak do niego wstąpić, rzuca kłody pod nogi :) więc jak ma być dobrze?
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez Grego » wtorek, 17 lut 2015, 16:42

Pozwolę sobie zanegować. Nie jest celem wojska uszczęśliwianie żołnierzy. Celem wojska jest obrona kraju. Niestety nasi rządzący o tym prostym fakcie najwyraźniej zapomnieli.
Wojsko nie przyciąga niczym ludzi bardzo wartościowych.
Wojsko nie tylko nie przyciąga, ale wręcz odpycha. Dla chętnych do służby wojskowej stworzono zaporowy system rekrutacji, którego jedynym zadaniem jest nie dopuścić do zwerbowania potrzebnej liczby szeregowych. Dla ilustracji powiem że warunkiem przyjęcia do słuzby zawodowej jest... odbycie służby zasadniczej, której w Polsce nie ma od bodajże 7 lat!!! Jest oczywiście droga awaryjna (w praktyce jedyna) ale ona wymaga przesłużenia pół roku w tzw słuzbie przygotowawczej na zasadach których tu nie opiszę, bo mi wstyd. Mało kto sie decyduje. Stąd też etaty szeregowych są w większości nieobsadzone. MON problemu nie widzi, bo to jest CELOWE!!! Szeregowi to koszty. MON woli za te pieniądze kupić np. latające cysterny potrzebne nam jak świni siodło,za to dobrze wyglądające w Tv. Albo i nic nie kupić, bo to zmniejsza dziurę budżetową.
Kiedyś były uczelnie wojskowe, był wojskowy lekarz, wojskowych inżynierów było na pęczki i to w każdej dziedzinie. Teraz wojskowy to wojskowy nic poza wiedzą czysto wojskową nie posiada.

Gdyby chociaż to było prawdą, niestety jest jeszcze znacznie gorzej. Oficerów po KUL czy innych równie "wartościowych" uczelniach mamy na pęczki. Ludzi ci świetnie nadają się do filozoficznych dysput, ale akurat wiedzy wojskowej na ogół nie posiadają.
Czego rezultaty widzimy na codzień. Przypomnę ćwiczenia Anakonda 2008 bodajże, na których próbowano desantu z morza przy pomocy BWP. Pojazdu ledwo zdatnego do sforsowania rzeki. W dodatku średnia wieku BWPów to obecnie coś ok 40 lat. Moznaby długo wymieniać. No niestety zacząć trzeba od rzeczy bardzo bolesnej, tzn od zmiany nieprzystającego do dzisiejszych realiów systemu emerytalnego, zmiany systemu rekrutacji, likwidacji WKU, WSZW itp, potem można oczekiwać efektów.
kto przyjmie do pracy 31 letniego elektryka z 0 doświadczeniem, który w CV może jedynie wpisać co najwyżej misję w Afganistanie?
Oj zdziwiłbyś się. Taki elektryk będzie miał o wiele łatwiej niż 25 letni magister marketingu i zarządzania.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez SAMAEL66 » wtorek, 17 lut 2015, 17:01

tak ale będzie miał o niebo trudniej niż jego rówieśnik z 11 letnim doświadczeniem w zawodzie. Z jego punktu widzenia te 11 lat będzie stracone mimo iż będzie miał poczucie spełnienia obywatelskiego obowiązku to ni poza tym nie będzie z tego miał. jasne że zawodowym żołnierzem powinno się być z powołania, ale jest jak jest. większość kadry to ludzie którzy w wojsku znaleźli ciepły wygodny kąt w którym nic im nie grozi (w czasie pokoju). Tak samo jest z Lekarzami, księżmi itp, z powołania jest może 10% reszta idzie na kasę.
Co do całej reszty to się zgadzam.
I może napiszę prosto z mostu bo ktoś stwierdzi że się wymądrzam i jak przyjdzie co do czego to będę miał mokro w portkach a wypowiadam się na temat wojska i obronności. Trochę interesuję się tematem, mam w rodzi paru wojskowych, wyższych, niższych, znajomych po misjach jak i 2 aktualnych zawodowych. Jakiś tam ogląd na ten temat mam choć sam w wojsku nie byłem. Z wyboru i na podstawie tego co o wojsku słyszałem od wyżej wymienionych, choć mnie kusiło nie powiem :)

Ale by być fair do współrozmówców zaznaczam że mój pogląd w ostatnich 2 latach zmienił się diametralnie i jeśli przyjdzie co do czego to wsiadam w samochód biorę żonę i dziecko i nas nie ma. Trochę mi się ostatnio priorytety zmieniły od kiedy mam rodzinę. I nie jest mi z tego powodu wstyd. Taki ze mnie patriota w chwili wojny, ale przynajmniej nie jestem fałszywy.

ps ty Grego co byś zrobił gdyby ruskie się tutaj wprosili? poważnie pytam.
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez Grego » wtorek, 17 lut 2015, 17:23

SAMAEL66 napisał(a):tak ale będzie miał o niebo trudniej niż jego rówieśnik z 11 letnim doświadczeniem w zawodzie. Z jego punktu widzenia te 11 lat będzie stracone mimo iż będzie miał poczucie spełnienia obywatelskiego obowiązku to ni poza tym nie będzie z tego miał.

Będzie miał wypłatę przez 11 lat i styknie.Więcej mu nie trzeba.
jasne że zawodowym żołnierzem powinno się być z powołania, ale jest jak jest. większość kadry to ludzie którzy w wojsku znaleźli ciepły wygodny kąt w którym nic im nie grozi (w czasie pokoju).
I to jest nieszczęście, bo do armii pchają się ludzie zupełnie do tego niezdatni.
Ale by być fair do współrozmówców zaznaczam że mój pogląd w ostatnich 2 latach zmienił się diametralnie i jeśli przyjdzie co do czego to wsiadam w samochód biorę żonę i dziecko i nas nie ma. Trochę mi się ostatnio priorytety zmieniły od kiedy mam rodzinę. I nie jest mi z tego powodu wstyd. Taki ze mnie patriota w chwili wojny, ale przynajmniej nie jestem fałszywy.
Nie wiem czy Ci się uda, bo rządowe limuzyny zatarasują drogi. :mrgreen:
ps ty Grego co byś zrobił gdyby ruskie się tutaj wprosili? poważnie pytam.
Tez chciałbym to wiedzieć przyjacielu Samaelu. Serio mówię.
Natomiast poza Rosją mamy paru jeszcze sąsiadów, nie zapominaj o nich.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez Grego » czwartek, 19 lut 2015, 14:59

https://www.youtube.com/watch?v=G8P1KS533v0 Gorąco polecam. Genialne ujęcie problemu.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: List otwarty żołnierzy

Postprzez Grego » sobota, 21 lut 2015, 18:43

Pan Kazimierz napisał(a):
Grego napisał(a):http://wiadomosci.onet.pl/swiat/lotwa-zapadla-decyzja-o-zwiekszeniu-liczebnosci-armii/k1gzg
Litwa zwiększa, Łotwa zwiększa, Polska... :roll:


My nie musimy ponieważ ... "Służące w polskim wojsku czołgi Leopard 2A5 miażdżą rosyjskie T-90 pod każdym względem." ...
"Czołgi Leopard są szybsze, bez problemu poruszają się na biegu wstecznym, mają lepszą celność i ich konstrukcja pozwala na szybką naprawę uszkodzeń."
Może tak, może nie. W każdym razie większość naszych czołgów to takie wozy Dla nieobeznanych to jest T-72 poziom wczesnych lat 80tych. Jeszcze bez pancerza reaktywnego. T-90 jest rozwinięciem tego wozu więc nie podejrzewam że jest gorszy. No ale akurat na czołgach kompletnie się nie znam.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Następna strona

Powrót do Kącik polityczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron