Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Dyskusje o politykach, partiach politycznych i szeroko pojętej polityce.

Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez davnbb » środa, 3 cze 2020, 16:45

https://www.youtube.com/watch?v=am_pK5T2Dwo

Ciekawa wypowiedź pokazująca nie popularny w mediach obraz "rasizmu" w USA.
Dziennikarz (jak mu pewnie kazali) chciał pokierować rozmową w taki sposób by usłyszeć jak to czarni są prześladowani. Zamiast tego usłyszał szereg argumentów, które obalają lansowany przez media punkt widzenia.
Cała sytuacja coraz bardziej wygląda na próbę wpłynięcia demokratów (za pomocą mediów i różnego rodzaju "aktywistów") na przebieg wyborów prezydenckich.

Ciekawie wygląda również analiza przyczyn obecnej sytuacji (czyli zbyt duże rozdawnictwo świadczeń socjalnych).
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez Kryspin » środa, 3 cze 2020, 17:15

W 2016 w USA statystki wygladaly nastepujaco:

% Populacji

Biali 72.4%
Latynosi 16.3%
Afro Amerykanie 12.6%
Azjaci 4.8%
Native Americans and Alaska Natives 0.9%
Native Hawaiians and Other Pacific Islanders 0.2%
Two or more races 2.9%
Other 6.2%

Ponizej wykres pokazuje ludzi zastrzelonych przez policje.

https://www.statista.com/statistics/585 ... e-by-race/
Avatar użytkownika
Kryspin
użytkownik
 
Posty: 1109
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez davnbb » czwartek, 4 cze 2020, 19:30

Co ma wspólnego ta statystyka z tematem rasizmu i filmu, który podesłałem? Na jej podstawie można podyskutować na temat korelacji koloru skóry i przestępczości.

W USA policja działa dużo bardziej zdecydowanie niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni w EU. Ma to związek z powszechnym dostępem do broni (policjant zakłada, że podejrzany jest uzbrojony), ogólnym poziomem przestępczości i tym, że w USA częste są jednoosobowe patrole policyjne (co może nam się wydawać trochę dziwne biorąc pod uwagę zagrożenia, z którymi musi się zmierzyć policjant na patrolu). Stąd policja w trosce o własne bezpieczeństwo wymaga bezwzględnego wykonywania poleceń oraz stosowania się do procedur podczas zatrzymania. W sieci można oglądnąć setki filmów z kamer, które noszą przy sobie, pokazujące jak i kiedy strzelają do podejrzanego (filmy są wręcz instruktażem jak nie zachowywać się w spotkaniu z amerykańską policją).
Sam sposób strzelania różni się od "europejskiego" i jest przyczyną większej ilości zgonów. Policjant w USA strzela w korpus a nie bawi się celowanie w nogi (ma to na celu zwiększenia prawdopodobieństwa trafienia oraz jak najszybszego wyeliminowania zagrożenia). Amunicja z pistoletu wbrew pozorom nie zawsze powala naćpanego lub agresywnego przeciwnika.

Polecam przeczytać sobie jeszcze artykuł o pewnym mieście w USA:
http://www.ameriguide.pl/guide/usa/illi ... ghborhoods
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez Kryspin » piątek, 5 cze 2020, 16:46

davnbb napisał(a):podyskutować na temat korelacji koloru skóry i przestępczości.
korelacja koloru skory (sic!)

Wystarczy sparwdzic statystyki, ale skoro sie przerzucamy gazetowymi argumentami, to moze warto sobie siegnac do gazet z Wielkiej Brytanii? A moze tak pogrzebac w jeszcze wszczesniejeszych dziejach naszej migracji do Deutchland'u - lata 80-iate do poznych 90? Gdziekolwiek sie nie znajdziemy to ciagnie sie ta koleracja pomiedzy slowianszczyzna a przestepczoscia. :roll:
Avatar użytkownika
Kryspin
użytkownik
 
Posty: 1109
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez davnbb » piątek, 5 cze 2020, 21:15

Mi chodziło o dyskusję o rasizmie w kontekście filmu do którego wrzuciłem link - na co zwróciłem uwagę wpisałem w pierwszym poście. To Ty wyskoczyłeś z zabitymi przez policję z podziałem wg. grup etnicznych (jak to lepiej dla Ciebie brzmi bo ja się jakoś specjalnie nie kieruję poprawnością polityczną - zresztą twoje źródło używa dokładnie takich samych określeń -white, black) więc odpisałem skąd się bierze tylu zabitych. W jednej grupie jest ich stosunkowo dużo? Pewnie dlatego, że mają problem ze zrozumieniem prostych poleceń policji w stylu rzuć broń i połóż się na ziemi lub trzymaj ręce na kierownicy i nie opuszczaj pojazdu. No bo przecież nie dlatego, że częściej niż inni popełniają przestępstwa.
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez Piotrek » sobota, 6 cze 2020, 09:14

Interesujący artykuł o Chicago, przedstawia fakty, bez analizowania prześladowań umęczonego narodu murzyńsko-latynoskiego. Pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez Kryspin » środa, 10 cze 2020, 18:32

davnbb napisał(a):Mi chodziło o dyskusję o rasizmie w kontekście filmu do którego wrzuciłem link - na co zwróciłem uwagę wpisałem w pierwszym poście. To Ty wyskoczyłeś z zabitymi przez policję z podziałem wg. grup etnicznych (jak to lepiej dla Ciebie brzmi bo ja się jakoś specjalnie nie kieruję poprawnością polityczną - zresztą twoje źródło używa dokładnie takich samych określeń -white, black) więc odpisałem skąd się bierze tylu zabitych. W jednej grupie jest ich stosunkowo dużo? Pewnie dlatego, że mają problem ze zrozumieniem prostych poleceń policji w stylu rzuć broń i połóż się na ziemi lub trzymaj ręce na kierownicy i nie opuszczaj pojazdu. No bo przecież nie dlatego, że częściej niż inni popełniają przestępstwa.


Ja, jak najbardziej przytoczylem statystyki w kontekscie tej dyskusji. Znam Larry'iego Eldera dosyc dobrze, pod wzgledem jego medialno-publicystycznej dzialalnosci, ale uwazam, ze przytaczanie jego, i tylko jego wypowiedzi w kontekscie dyskusji o rasizmie, to tak jakbys sie zapytal prezesa czy jego brat byl najwiekszym (gra slow) przywodca Solidarnosci. Moim zdaniem nalezy sobie zadac uczciwe pytanie: dlaczego czarni gina od kul policjantow 2.5 raza czesciej niz biali? Jezeli, jak sugerujesz, przyczyna jest to, ze nie potrafia sie zastosowac do polecen policji to mysle, ze musisz sie nad tym glebiej pochylic.

https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152 ... rostu.html
Avatar użytkownika
Kryspin
użytkownik
 
Posty: 1109
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez davnbb » czwartek, 11 cze 2020, 11:44

Kryspin napisał(a):uwazam, ze przytaczanie jego, i tylko jego wypowiedzi w kontekscie dyskusji o rasizmie, to tak jakbys sie zapytal prezesa czy jego brat byl najwiekszym (gra slow) przywodca Solidarnosci.

Uważam, że jego głos jest wart przytoczenia. Jest to człowiek inteligenty, potrafiący uzasadnić swoje wypowiedzi faktami i liczbami a nie tylko krzyczący "że mu się należy i go prześladują". Prezesik mu do pięt nie dorasta (nie tylko dosłownie ;-) ) więc to porównanie był dla Eldera dość obraźliwe ;-).

Kryspin napisał(a):Moim zdaniem nalezy sobie zadac uczciwe pytanie: dlaczego czarni gina od kul policjantow 2.5 raza czesciej niz biali? Jezeli, jak sugerujesz, przyczyna jest to, ze nie potrafia sie zastosowac do polecen policji to mysle, ze musisz sie nad tym glebiej pochylic.

Zwróć uwagę, że nie giną wyłącznie z rąk białych policjantów. Zresztą przypadki takie jak z Floydem zdarzają się wszędzie. najlepszy przykład z naszego podwórka to sprawa Igora Stachowiaka. Swego czasu wiele razy obserwowałem działania policji w Polsce i przekraczanie uprawnień przez funkcjonariuszy zdarzało się bardzo często.
Dlaczego więc afroamerykanie, jeśli stanowią około 12% społeczeństwa, odpowiadają za wysoki poziom przestępczości?
No raczej nie z powodu braku możliwości edukacji czy też braku wsparcia socjalnego. Bo akurat wsparcie socjalne otrzymują a mają również preferencyjne warunki w dostępie do edukacji (jeśli chcą z niej korzystać).
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez Kryspin » czwartek, 11 cze 2020, 15:52

Chodzilo mi o "glebszym pochyleniem sie" nad sprawa a nie posilkowanie sie stereotypem o Afroamerykanach. Mnoznik, na ktory jeszcze raz chcialbym Ci zwrocic uwage to 2,5. Argumentowales to poprzednio, ze moze nie potrafia zrozumiec polecen policji. Mysle, ze nie ma tu roznicy pomiedzy nimi a innymi rasami, bo chyba nie sadzisz, ze maja mnniej inteligencji? Co do prezesa, to chyba go nie doceniasz. To szczwany karzel pozbawiony skrupulow.
Avatar użytkownika
Kryspin
użytkownik
 
Posty: 1109
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez davnbb » czwartek, 11 cze 2020, 17:28

Kryspin napisał(a): posilkowanie sie stereotypem o Afroamerykanach.

Stereotypy? Hmm. Tak się składa, że część mojej rodziny mieszka w Chicago. Jadąc do nich w odwiedziny bardzo chętnie pokazują swoje miasto - różne etniczne dzielnice jak np. włoskie czy chińskie. Przez pewne dzielnice jednak nawet nie przejeżdżają. To są właśnie latynoskie i afroamerykańskie. Zdecydowana większość zabójstw w Chicago ma miejsce właśnie w tych dzielnicach - to już chyba nie jest stereotyp.
Tak samo nie jest nim sytuacja, która spotkała jednego ze współpracowników kogoś z mojej rodziny - w nocy ktoś zapukał do drzwi jego mieszkania i gdy podszedł sprawdzić kto to jest zaczął strzelać przez drzwi (zdarzenie miało miejsce właśnie w jednej z takich dzielnic). Więc może ten wskaźnik 2,5 bierze się stąd, że jest tam zdecydowanie większa przestępczość? Mając do czynienia z takimi osobami policjant wie, że ryzykuje życie i jest zdecydowanie bardziej spięty oraz gotowy strzelać gdy coś dzieje się w sposób, który może być dla niego zagrożeniem. Tak jak pisałem wcześniej strzelają zarówno biali jak i czarni policjanci więc tego raczej na rasizm zwalić nie można.


Kryspin napisał(a): Argumentowales to poprzednio, ze moze nie potrafia zrozumiec polecen policji.

To była ironia - doczytaj kolejne zdanie, które wtedy napisałem. Debil będzie debilem bez względu na pochodzenie. Na dowód tego, że jednak niektórzy mają problem ze zrozumieniem prostych poleceń jest wystarczająca biblioteka filmów z kamer policyjnych np. na youtubie czy sadisticu
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez Kryspin » piątek, 12 cze 2020, 15:18

Prosze, oto dowod na to, ze Afroamerykanie sa bardziej agresywni i niestosuja sie do polecen. Czlowiek zginal za sfalszowanie $20. Tak sie niestety traktuje te 2,5 raza przypadkow.

https://www.youtube.com/watch?v=FMGUAHB ... 1591972460
Avatar użytkownika
Kryspin
użytkownik
 
Posty: 1109
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez davnbb » sobota, 13 cze 2020, 00:25

Kryspin napisał(a):Prosze, oto dowod na to, ze Afroamerykanie sa bardziej agresywni i niestosuja sie do polecen

A proszę bardzo jak chcesz przykład:
https://youtu.be/QKFIxSVYBbQ?t=80
https://youtu.be/4cZ6GaHCYwQ?t=23 <- tu chyba policjanci niezbyt wyraźnie mówili w jego narzeczu
https://youtu.be/RU1tkawlR7A?t=3 <- temu uciśnionemu też nie pozwolili przejechać po tym jak zabił swoją żonę
A tutaj afroamerykanin chciał wyrazić wdzięczność policjantowi za jego służbę:
https://youtu.be/2btZ8Hx81pw?t=23

Kryspin napisał(a):Czlowiek zginal za sfalszowanie $20.

No cóż, policjant w tym przypadku przesadził i poniesie tego konsekwencje. Ciekawe czy byłeś tak oburzony gdy z rąk policji ginął Igor Stachowiak czy Przemek Czaja?
Floyd swoje za uszami miał (wyroki za przestępstwa narkotykowe i napady z bronią).
Widać jak go prowadzą do radiowozu a później robi problemy z wejściem do niego (przewraca się obok https://youtu.be/FMGUAHBFmjk?t=166). Wcześniej odprowadza go dwóch funkcjonariuszy a później siedzi nagle nad nim czterech? Musiał się stawiać więc go postanowili spacyfikować no i przesadzili.
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez Kryspin » poniedziałek, 15 cze 2020, 15:08

Smieszne jest to, ze chcesz sie przerzucac materialami z Youtuba. Myslisz, ze im wiecej wkleisz to racja bedzie po Twojej stronie? Na kazdego lunatyka, przeciwko ktoremu zostala uzyta bron palna w samoobronie, moglbym tu wkleic, 2,5 raza wiecej linkow, ktore beda pokazywaly spaczenie systemu, a moze i systemowy rasizm. To jest ten sam system, ktory pozwala ludziom urzadzic polowanie na Afroamerykanina biegnacego srodkiem ulicy. Jeszcze raz sie przypatrz na ten klip (ten sam przypadek, ktory byl wklejony wczescniej) i powiedz mi co czujesz.


https://www.instagram.com/p/CBa3UXqhim4/
Avatar użytkownika
Kryspin
użytkownik
 
Posty: 1109
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez davnbb » poniedziałek, 15 cze 2020, 17:31

Kryspin napisał(a):moglbym tu wkleic, 2,5 raza wiecej linkow, ktore beda pokazywaly spaczenie systemu, a moze i systemowy rasizm.

No chciałbym to zobaczyć. Kamery zostały wprowadzone po to aby dokumentować pracę policji, zdyscyplinować ich i aby stanowiły dowód w sprawach o zasadność użycia broni. Przypadki przekroczenia uprawnień przez policję (a w szczególności gdy dotyczą różnych mniejszości) od razu są nagłaśniane i stają się bardzo medialne. Tak więc nie sądzę abyś znalazł w sieci taką ilość filmów, o której mówisz. Spaczenie systemu? System jest tworzony tak aby zapobiegać takim przypadkom (choćby właśnie po to wprowadzone są kamery). Rasizm systemowy? No to już grubo pojechałeś bo obu stronach lufy znajdują się osoby, które są przedstawicielami wszystkich grup etnicznych zamieszkujących USA.

Kryspin napisał(a):To jest ten sam system, ktory pozwala ludziom urzadzic polowanie na Afroamerykanina biegnacego srodkiem ulicy.
To wszystko zależy czy osoba ta stwarza zagrożenie. Jeśli tak to w ten sam sposób potraktują każdego bez względu na kolor skóry. Tak po prostu działa u nich policja. Dla Europejczyka może to nie jest zrozumiałe ale o przyczynach pisałem już wcześniej.

Kryspin napisał(a):Jeszcze raz sie przypatrz na ten klip (ten sam przypadek, ktory byl wklejony wczescniej) i powiedz mi co czujesz.

Co czuje? Że przesadzili bo zabili człowieka. Za darmo na glebie nie leżał ale jak już nie stanowił zagrożenia to powinni dostosować środki przymusu do sytuacji. Nie uważam jednak aby zrobili to z pobudek rasistowskich.
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Jak to z tym rasizem w USA bywa?

Postprzez Kryspin » wtorek, 16 cze 2020, 02:47

Jezeli kamery zostaly wprowadzone po to aby dokumentowac prace policji i sluzyly jako material dowodowy to gdzie jest film z kamery Chauvin'a? To ten policjant, ktory z premedytacja zabil Georga Floyd'a. Czy wiesz/rozumiesz, ze tylko 58% agencji policyjnych zaadaptowalo uzycie kamer? Nalezy jeszcze zdefiniowac pojecie adaptacj - Jezeli jakas agencja policyjna zaadaptowala, czy to oznacza, ze kazdy policjant jest zobowiazany tej kamery uzywac?

Czyli ten chlopak biegnacy srodkiem ulicy stanowil zagrozenie, jezeli tak to komu zagrazal? :roll:

George "lezal na glebie" tylko dlatego, ze traktowano go jako podczlowieka. Nigdzie, nie ma jednego nagrarania, ktore by pokazalo, ze sie rzucal lub stanowil zagrozenie. Jestes bardzo oderwany od subiektywnosci w swojej narracji tego wydarzenia, ale sie nie martw bo przeciez jest kolo 50% ludzi, ktorzy maja taka sama opinie jak Ty. Spij spokojnie.
Avatar użytkownika
Kryspin
użytkownik
 
Posty: 1109
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Następna strona

Powrót do Kącik polityczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości