Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-fiction.

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez Never » poniedziałek, 6 lip 2015, 12:09

Już nie pamiętam ile razy za gówniarza wracałem nad ranem "z buta" z centrum na Mikuszowice (5-6km), bo nie było innego transportu, a taksówka - wiadomo kosztuje ;) Pewnie, że jest to dystans i "do przejścia" w zakresie "trochę" dłuższego spaceru ... Ale po pierwsze - na spacery to się powinno chodzić wtedy kiedy człowiek ma na to ochotę, a nie kiedy musi. Po drugie - nad ranem w listopadzie czy styczniu to raczej niezbyt przyjemna rozrywka, po trzecie i najważniejsze - nie sądzę że powinna to być podstawowa forma komunikacji w tej wielkości mieście. Od tego czasu nic się niestety za bardzo nie zmieniło w zakresie komunikacji zbiorowej w BB. Publiczny transport miejski nie jest od tego, żeby przynosić dochody, a na pewno nie bezpośrednio na pasażerach, tylko żeby ułatwić mieszkańcom życie z podatków, które płacą (zarabiać to może na reklamach czy wynajmie pojazdów). Likwidacja tramwajów była oczywistym błędem, chociaż na pewno, trzeba byłoby przerobić układ linii. Gdyby jednak zostały, to cały układ komunikacyjny jaki powstawał od lat 70-tych musiałby być organizowany w inny sposób i być może odbiłoby się to pozytywnie na obecnej sytuacji.
Never
użytkownik
 
Posty: 219
Na forum od: 16 lut 2007, 22:24

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez Sheena » wtorek, 7 lip 2015, 02:47

Pewnie, kiedyś z buta szło się wszędzie, bo jak miałam naście lat to o kasie na taksę mogłam pomarzyć-albo bardziej żal ją było wydać, teraz jestem starsza i nie tyle mniej skąpa czy bardziej wygodna, co zwyczajnie bardziej odpowiedzialna i trochę się boję, niekoniecznie uśmiecha mi się samotny spacer w środku nocy przez całe miasto. Ostatnim razem jak mi przyszło na piechotę do domu z pracy wracać to przebiegłam prawie cała trasę, bo nie wiedzieć czemu najgorszy odcinek z krzakami i zaroślami po obu stronach miał akurat wyłączone oświetlenie-ani jednej działającej latarni przez 2 km.
Podobno płacę=wymagam. Płacę podatki, wymagam iii...zero odzewu.
Sheena
użytkownik
 
Posty: 204
Na forum od: 1 sty 1970, 01:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez Grego » wtorek, 7 lip 2015, 07:56

A nie uważacie, że jak się wraca z imprezy nad ranem, to tramwaje byłyby tak samo niedostępne jak są autobusy? Żal Ci parę złotych na taksówkę, wracasz na butach. Proste. W BB tramwajowe linie polikwidowano zupełnie słusznie. Tramwaj to wynalazek z XIX wieku, obecnie relikt. Autobus pełni te same funkcje a korzysta z dróg które i tak w mieście muszą być. Po co torowisko? Po co ohydne kable wiszące nad drogą? Ktoś kiedyś podjął słuszną decyzję i chwała mu za to.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez Nebelwerfer » wtorek, 7 lip 2015, 10:33

Grego napisał(a):Żal Ci parę złotych na taksówkę, wracasz na butach. Proste.

Analogicznie można napisać: żal Ci na kawior, jedz gruz.

W kwotach wygląda to np. tak: taksówka po północy z okolic Warszawskiej na np. Złote Łany, Słoneczne: 20-25 zł. Jak kiedyś regularnie wracałem do Bielska po weekendzie, to za 4 kursy z dworca miesięcznie płaciłem tyle, co za miesięczny bilet MZK. Dlaczego mieszkańcy innych miast mogą w nocy wracać do domu za 3-4 zł, a ja mam płacić 5 razy tyle? Czemu MZK, które z reguły puszcza 4 autobusy w tym samym kierunku w odstępach 2-minutowych nie potrafi zrobić chociaż jednego kursu nocnego? Niechby i kosztował 2 razy tyle co zwykły, ale nie skazujmy ludzi na bielskie taxi, które zresztą pracują za karę i klientami się zazwyczaj brzydzą.

W BB tramwajowe linie polikwidowano zupełnie słusznie. Tramwaj to wynalazek z XIX wieku, obecnie relikt.

Pomieszkaj miesiąc w większym mieście i porównaj czasy przejazdów. Tramwaj nie stoi w korkach.

Ktoś kiedyś podjął słuszną decyzję i chwała mu za to.

To raczej nie jest kwestia nieprzydatności tramwajów, tylko niedostosowania bielskiej infrastruktury.
"Ludzie , tacy jak Nebelwerfer to woda na młyn dla wrogich Polsce sił..." - necia55
Avatar użytkownika
Nebelwerfer
użytkownik
 
Posty: 1234
Na forum od: 5 sty 2015, 11:29

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez SolariS » wtorek, 7 lip 2015, 13:52

Z tego wynika, że Warszawa czy Kraków inwestując w tramwaje inwestują w relikty. Śmieszne jest mówienie, że wracaj taryfą czy coś. Miasto powinno mieć linie nocne z prawdziwego zdarzenia, a nie twory, które by te linie nocne przypominały. To samo - czemu N1 nie może dojechać do Strażackiej? Gdyby zrobiono chociaż całodobową 4,10 i dajmy na to 28 byłoby inaczej.
Avatar użytkownika
SolariS
użytkownik
 
Posty: 689
Na forum od: 29 sty 2011, 13:12

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez Sheena » środa, 8 lip 2015, 12:40

Grego napisał(a):A nie uważacie, że jak się wraca z imprezy nad ranem, to tramwaje byłyby tak samo niedostępne jak są autobusy? Żal Ci parę złotych na taksówkę, wracasz na butach. Proste. W BB tramwajowe linie polikwidowano zupełnie słusznie. Tramwaj to wynalazek z XIX wieku, obecnie relikt. Autobus pełni te same funkcje a korzysta z dróg które i tak w mieście muszą być. Po co torowisko? Po co ohydne kable wiszące nad drogą? Ktoś kiedyś podjął słuszną decyzję i chwała mu za to.


Grego, ja nie wracam z imprezy, ja wracam z pracy. Taka branża, żeby jedni mogli imprezować, inni muszą w tym czasie pracować. I nie żal mi kasy na taksówkę, wydaję na te taksówki znaczną część wypłaty, bo nie mam alternatywy-tylko, że często nawet na taksówkę ciężko liczyć, bo na dyżurze są 2-3 na całe miasto. Wracanie z buta jak już pisałam jest średnią opcją dla kobiety w środku nocy. I może gdyby była jakakolwiek alternatywa dla niewydarzonego MZK, to ktoś wreszcie ułożyłby sensowny rozkład jazdy. Poza tym chyba tramwaje nie są aż tak archaicznym wynalazkiem, skoro obecnie masowo przywraca się linie tramwajowe we Francji, a wiele dużych miast w Europie jest na etapie odbudowy sieci-Londyn, Madryt, Dublin, Genewa, Barcelona, Nicea, Strasburg i jeszcze kilka innych-nie z miłości do reliktów techniki, tylko jako praktyczna alternatywa dla transportu kołowego, tańsza niż budowa kolejnych linii metra.
Sheena
użytkownik
 
Posty: 204
Na forum od: 1 sty 1970, 01:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez Grego » środa, 8 lip 2015, 13:02

Powiem tak: Jasne że fajnie by było, gdyby MPK pomyslało o tych, co pracuja po nocy. Tylko że do tego w zupełności wystarczy autobus. Nie ma potrzeby przekopywać pół miasta i budować tory. Zwłaszcza ze jeśli komunikacja tramwajowa by powstała, to zapewne ci sami ludzie by o niej decydowali, co dziś zarządzają autobusami. Czyli podsumowując: Należy moim zdaniem zabiegać o nocne kursy autobusów, a nie o tramwaje, których nie ma i trzeba by gigantycznych pieniędzy i dezorganizacji ruchu w mieście przez lata, żeby je przywrócić. Linie tramwajowe są bardzo do rzeczy w wielkich miastach, gdzie problem stanowi smog. BB do takich nie należy.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez SolariS » środa, 8 lip 2015, 13:03

Sheena, a sprawdzałaś coś takiego jak bus nocny za 5 zł od drzwi do drzwi? Bo funkcjonowało coś takiego u nas.
Avatar użytkownika
SolariS
użytkownik
 
Posty: 689
Na forum od: 29 sty 2011, 13:12

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez Nebelwerfer » środa, 8 lip 2015, 13:45

A to nie było tak, że musiała się uzbierać 10-osobowa grupa, żeby bus podjechał i żeby to było 5 zł?
"Ludzie , tacy jak Nebelwerfer to woda na młyn dla wrogich Polsce sił..." - necia55
Avatar użytkownika
Nebelwerfer
użytkownik
 
Posty: 1234
Na forum od: 5 sty 2015, 11:29

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez SolariS » środa, 8 lip 2015, 15:35

http://www.nocnybus.pl/ tu jest strona, próbuje ogarnąć, ale nie widze jakoś :D
Avatar użytkownika
SolariS
użytkownik
 
Posty: 689
Na forum od: 29 sty 2011, 13:12

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez Nebelwerfer » środa, 8 lip 2015, 15:48

Cena 5 zł pozostaje na Bielsku - i tak musi być już zawsze
Niestety nie damy rady: Wapienica, Stalownik, Komorowice, ostatni przystanek "6".
Dlatego wprowadzimy specjalną aplikację wspólnych przejazdów i przy minimum 6 osobach utrzymujemy 5 zł z wyżej wymienionych rejonów.
Natomiast przy mniejszej ilości osób cena nasza oferowana to 8 zł za osobę.


Gdzieś jeszcze było info, że w pierwszej strefie jest 5 zł/os., a w drugiej 8 zł/os. Teoretycznie jedną osobę wezmą, ale trochę nie chce mi się wierzyć, że za takie pieniądze. W sumie to żadna rewelacja - jeśli 6 osób jedzie w mniej więcej jednym kierunku i zapłacą łącznie 30 zł, to nie jest to jakaś szczególnie tańsza wersja typowej taksówki.
"Ludzie , tacy jak Nebelwerfer to woda na młyn dla wrogich Polsce sił..." - necia55
Avatar użytkownika
Nebelwerfer
użytkownik
 
Posty: 1234
Na forum od: 5 sty 2015, 11:29

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez Sheena » czwartek, 9 lip 2015, 03:12

Na samym początku Nocny Bus funkcjonował, teraz już chyba w ogóle kursów po BB nie robią tylko reklamują kursy typu: Jedź na imprezę do Ostrawy. Jest nieoficjalne tzw. tanie taxi, kiedyś wzywałam dla klienta, koleś nie umiał znaleźć ulicy w ścisłym centrum-nie, dzięki, wolę nie ryzykować dla oszczędności 3 zł. A co do kursów dla pracujących w nocy-inicjatywa była nie raz ze strony właścicieli knajp-z uwagi na pracowników i klientów. Odzew zerowy, podobno koszty za duże. Dlatego napisałam, że jak dla mnie to może być riksza lub cokolwiek innego. Samochód odpada-raz-nie stać mnie, dwa-nie nadaję się do prowadzenia pojazdów mechanicznych, co z czystym sumieniem przyznaję i nie pcham się tam, gdzie mogę zrobić krzywdę sobie a przede wszystkim komuś innemu, trzy-nawet gdybym zrobiła wreszcie prawko jakoś nie widzę prowadzenia samochodu po 14-16 godzinach pracy i 5 godzinach snu dzień wcześniej. A swój zawód lubię i prędzej zmienię miejsce zamieszkania niż pracę. W Warszawie np. kursują linie krótkiego zasięgu-jedna linia, jeden autobus, jeżdżący w kółko na trasie długości 5 km, nawet w niedzielę kursuje co 20 minut i to na totalnym zadupiu. Problem w tym, że myślenie w bielskim MZK vide Ratuszu zakłada, że komunikacja publiczna powinna być dochodowa albo przynajmniej przynosić jak najmniejsze straty. Nie, komunikacja i transport publiczny są jednym z elementów zrównoważonego rozwoju, nawet jeśli jest totalnie niedochodowa. W B-B takowymi obiektami, które nie muszą być dochodowe a funkcjonować ponoć muszą, są hala pod Dębowcem i stadion, nie komunikacja. Btw ptaszki śpiewają, że MZK od 2016 pójdzie do prywatyzacji. Ktoś coś słyszał więcej?
Sheena
użytkownik
 
Posty: 204
Na forum od: 1 sty 1970, 01:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez Nebelwerfer » czwartek, 9 lip 2015, 08:02

Sheena napisał(a):Problem w tym, że myślenie w bielskim MZK vide Ratuszu zakłada, że komunikacja publiczna powinna być dochodowa albo przynajmniej przynosić jak najmniejsze straty. Nie, komunikacja i transport publiczny są jednym z elementów zrównoważonego rozwoju, nawet jeśli jest totalnie niedochodowa. W B-B takowymi obiektami, które nie muszą być dochodowe a funkcjonować ponoć muszą, są hala pod Dębowcem i stadion, nie komunikacja.

Masz rację. Komunikacja pomaga gminie zarabiać - łatwiej o inwestycje, a ponadto ludzie mogą wyjeżdżać do pracy, płacąc jednak podatki na miejscu. Dziwne, że UM tego nie widzi.
"Ludzie , tacy jak Nebelwerfer to woda na młyn dla wrogich Polsce sił..." - necia55
Avatar użytkownika
Nebelwerfer
użytkownik
 
Posty: 1234
Na forum od: 5 sty 2015, 11:29

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez Nebelwerfer » czwartek, 9 lip 2015, 15:04

My tu sobie pitu-pitu, a MZK już zbiera kasę. Może nie na tramwaje, ale na coś na pewno...
http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci ... -pasazerem
"Ludzie , tacy jak Nebelwerfer to woda na młyn dla wrogich Polsce sił..." - necia55
Avatar użytkownika
Nebelwerfer
użytkownik
 
Posty: 1234
Na forum od: 5 sty 2015, 11:29

Re: W Olsztynie się dało, dla nas w Bielsku to science-ficti

Postprzez SolariS » piątek, 10 lip 2015, 05:54

W MZK w zasadzie wszystko jest do wymiany, więc byłoby to budowanie jakby firmy od podstaw.
Avatar użytkownika
SolariS
użytkownik
 
Posty: 689
Na forum od: 29 sty 2011, 13:12

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości