Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

słupek graniczny

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Postprzez peper » poniedziałek, 11 wrz 2006, 07:23

Na szczycie Łysej Góry jest słupek graniczny z wyrytymi literami. Z jednej strony jest są litery TP a z drugiej strony jest litera A. Czy wie ktoś co te litery oznaczały ?
peper
użytkownik
 
Posty: 54
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez peper » wtorek, 12 wrz 2006, 12:28

Cytat z innego forum:
"Z tego co na pewno wiem, to stabilizacja punktu granicznego składa się z dwóch centrycznych części:
- podziemnej (na głębokości ca 80 cm); zazwyczaj w postaci rurki drenarskiej / butelki, np. z okresu I Wolnego Miasta Gdańska [1807-1813] czasem znajduję sie bardzo dobrze zachowane pale dębowe (sam widziałem),
- naziemnej ; zazwyczaj słupek (ca 60 cm wysoki ) betonowy / granitowy z krzyżem na głowicy; ciekawe są potężne słupy tzw 'kolejowe' (PKP) z krzyżem maltańkim."
Czy ktoś widział w okolicach Bielska inne słupki graniczne i jakie na nich były oznaczenia. Na dzisiejszych granicach na podobnych słupkach są litery odpowiadające graniczącym państwom. Ciekawi mnie w jakim okresie wkopano na Łysej słupek z literami TP i A i co one oznaczały.
peper
użytkownik
 
Posty: 54
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez che givera » środa, 13 wrz 2006, 09:44

peper. To nie jest słupek graniczny, tylko tzw. punkt osnowy geodezyjnej. Musiałbyś zagłębić się w geodezję, poznać cykl prac poligonowych. Przed pomiarami satelitarnymi była to podstawa pomiarów Ziemi. Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Osnowa_geodezyjna
XXI wiek a ludzie nadal wierzą w bogów.
che givera
użytkownik
 
Posty: 1010
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez peper » czwartek, 14 wrz 2006, 07:21

No super - dzięki za wyjaśnienie - punkt osnowy geodezyjnej - nieźle brzmi. Może wiesz nawet co oznaczają litery wyryte na takim słupku-punkcie ? Jak wiesz to napisz, chyba, że to nic nie oznacza, ot tylko np. kolejne litery, które umożliwiają jego zidentyfikowanie na mapie geodezyjnej.
peper
użytkownik
 
Posty: 54
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: słupek graniczny

Postprzez peper » poniedziałek, 14 lis 2022, 16:34

Poniżej leśniczówki w Lipniku natknąłem się na słupek z literami "St.B." - czy ktoś wie od czego to skrót?
peper
użytkownik
 
Posty: 54
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: słupek graniczny

Postprzez peper » poniedziałek, 14 lis 2022, 16:38

Tak przy okazji przeglądania Internetu znalazłem ciekawy artykuł http://marian.gabrowski.eu/kamienie_przekute.html
peper
użytkownik
 
Posty: 54
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00


Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości

cron