Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

PM10 czyli Bielsko-Biała miastem z najbrudniejszym powietrze

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Postprzez man » sobota, 1 paź 2011, 17:38

cząstki stałe tzw. PM10, przedostają się do płuc, a następnie do krwiobiegu, stając się przyczyną chorób serca, raka płuc, astmy i infekcji układu oddechowego - im więcej pyłów tym większa umieralność ... W najczystszym mieście w Polsce w Gdańsku zanieczyszczenie wynosi 18ug/m3, w najbrudniejszym Bielsku-Białej - 77 ug/m3 !!!
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/ ... rawde.html

teraz rozumiem nareszcie hasło promujące nasze miasto:
"Bielsko-Biała. Przeżyjesz dwa razy więcej"
w domyśle: lecz pożyjesz dwa razy krócej - rak płuc gratis !!!
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez NGBReaktywacja » sobota, 1 paź 2011, 18:32

Weź pod uwagę, że centrum miasta leży na wysokości ok.300 mnpm a część Komorowic 260. Szyndzielnia 1026, Magurka 909, Skrzyczne 1257, Hrobacza Łąka 828, Klimczok 1117.

Otoczenie naturalnych wzniesień i częste wyże robią swoje....
NGBReaktywacja
nowicjusz
 
Posty: 15
Na forum od: 13 wrz 2011, 11:21

Postprzez man » sobota, 1 paź 2011, 18:45

Normy PM10

Norma PM10 składa się z dwóch wartości dopuszczalnych:
- stężenie o wysokości 50 mikrogramów (µg)/m3, mierzone w okresie 24 godzin; wartość ta może zostać przekroczona przez nie więcej niż 35 dni w roku kalendarzowym;
- stężenie o wysokości 40 µg/m3, mierzone w okresie roku kalendarzowego; przekroczenie nie jest dopuszczalne.

żyjemy w mieście gdzie norma jest przekroczona niemal dwukrotnie ... a szczytowo przekracza nawet 200 ug/m3 czyli pięciokrotnie !!! http://oc.jaworze.pl/index.php/content,575,612/

zawsze myślałem, że żyjemy w zielonym zakątku z czystym górskim powietrzem, a tu okazuje się, że mamy gorsze powietrze niż na Śląsku
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez staszeks » sobota, 1 paź 2011, 18:50

Wystarczy przejść się po okolicy i popatrzeć na dymy z kominów.
Jesienne porządki niue wiem ale na wsiach o tej porze zaczynano palić ogniska
a przy okazji "utylizować" to i owo.
staszeks
użytkownik
 
Posty: 7458
Na forum od: 13 lis 2006, 19:20

Postprzez NGBReaktywacja » sobota, 1 paź 2011, 18:56

http://www.reo.pl/bielsko-biala-z-lepszym-klimatem

"Bielsko-Biała jako jedyne miasto Polski opracowało i przyjęło dokument, który wyznacza działania inwestycyjne i edukacyjne mające na celu ochronę klimatu i realizację pakietu klimatyczno-energetycznego."

"Bielsko-Biała chce zredukować emisję CO2 o 20% do 2020 roku. Aby osiągnąć ten cel miasto przystąpiło do unijnego projektu ENGAGE.
W projekcie ENGAGE bierze udział 12 miast Unii Europejskiej. "
NGBReaktywacja
nowicjusz
 
Posty: 15
Na forum od: 13 wrz 2011, 11:21

Postprzez NGBReaktywacja » sobota, 1 paź 2011, 19:00

Podobnie w tym raporcie wypadł Kraków. Tak samo miasto leżące w kotlinie.

Na chłopski rozum zapal papierosa w szafie w zamkniętym pokoju a dwie fajeczki w pokoju z otwartym oknem....gdzie będzie gorzej? Tam gdzie wypalono jeden czy tam gdzie wypalono dwa papierosy ;-)
NGBReaktywacja
nowicjusz
 
Posty: 15
Na forum od: 13 wrz 2011, 11:21

Postprzez zuo » sobota, 1 paź 2011, 19:06

staszeks napisał(a):Wystarczy przejść się po okolicy i popatrzeć na dymy z kominów.
Jesienne porządki niue wiem ale na wsiach o tej porze zaczynano palić ogniska
a przy okazji "utylizować" to i owo.

O tej porze? Nie raz nie dwa w lecie musialem spac w ukropie bo nie sposób okno otworzyc. Niektorzy juz tak cwaniakuja ze smieci zaczna palic po pólnocy. Dlatego jestem za tym aby oplate za wywóz smieci ponosili wszysty w ramach podatku - moze wtedy przestana je palic albo wywalac nie wiadomo gdzie.
zuo
użytkownik
 
Posty: 2064
Na forum od: 23 sty 2008, 19:10

Postprzez staszeks » sobota, 1 paź 2011, 19:12

zuo napisał(a):
staszeks napisał(a):Wystarczy przejść się po okolicy i popatrzeć na dymy z kominów.
Jesienne porządki niue wiem ale na wsiach o tej porze zaczynano palić ogniska
a przy okazji "utylizować" to i owo.

O tej porze? Nie raz nie dwa w lecie musialem spac w ukropie bo nie sposób okno otworzyc. Niektorzy juz tak cwaniakuja ze smieci zaczna palic po pólnocy. Dlatego jestem za tym aby oplate za wywóz smieci ponosili wszysty w ramach podatku - moze wtedy przestana je palic albo wywalac nie wiadomo gdzie.

Świeże obserwacje.
Właśnie wracałem na trasie Sucha - Żywiec.
Pasażerka zwracałe uwagę na kolor dumu z kominów i na zapachy za oknem.
W okolicach Bielska zapewne nie lepiej.
staszeks
użytkownik
 
Posty: 7458
Na forum od: 13 lis 2006, 19:20

Postprzez zbożowy » sobota, 1 paź 2011, 19:31

man napisał(a):W najczystszym mieście w Polsce w Gdańsku zanieczyszczenie wynosi 18ug/m3, w najbrudniejszym Bielsku-Białej - 77 ug/m3 !!!
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/ ... rawde.html

Manipulujesz, nikt nie mówi że u nas jest najgorzej. Od lat najgorszy smog jest w Żywcu bo oni też są w kotlinie.
zbożowy
użytkownik
 
Posty: 1585
Na forum od: 1 cze 2009, 14:53

Postprzez NGBReaktywacja » sobota, 1 paź 2011, 19:42

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zawiadamia, iż dzień 31.01.2011r. był piątą dobą kiedy na terenie miasta Żywiec wystąpiły dobowe przekroczenia alarmowego poziomu pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu (200 µg/m3).
Przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu (200 µg/m3) w dniu 31.01.2011r. wystąpiły również w Gliwicach (1 doba), Zabrzu (1 doba), Rybniku (1 doba) i Wodzisławiu (2doba).
Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego oraz wzmożonej emisji ze źródeł komunikacyjnych i środków transportu.

http://www.oc.zebrzydowice.pl/?p=320
Ostatnio edytowano sobota, 1 paź 2011, 19:43 przez NGBReaktywacja, łącznie edytowano 1 raz
NGBReaktywacja
nowicjusz
 
Posty: 15
Na forum od: 13 wrz 2011, 11:21

Postprzez Sheena » sobota, 1 paź 2011, 20:44

Gazeta i Onet trzymają swój stały niezbyt wysokich lotów poziom podawanych informacji, ludzie bezmyślnie czytają i powstaje taki temat. Średnia roczna zawartość PM10 w Bielsku-Białej to 36 μg/m3. Nie ma się czym chwalić, ani z czego cieszyć. Wpływ na taki stan rzeczy ma położenie, warunki meteorologiczne, gęstość zabudowy, lokalizacja przemysłu. Nie ma w ogóle sensu porównywać Bielska z Gdańskiem. Źródło: http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/10 ... a-w-polsce
Sheena
użytkownik
 
Posty: 204
Na forum od: 1 sty 1970, 01:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez man » sobota, 1 paź 2011, 23:51

sheena/ to są dane za 2008 rok, obecnie średnia roczna to 77ug/m3, a więc nastąpiło drastyczne pogorszenie sytuacji
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez Sheena » niedziela, 2 paź 2011, 02:58

Ok, z czego wynika ta informacja - bo w artykule brak jakiegokolwiek źródła, nie jest też napisane, że to średnia a nie na przykład stężenie w dniu dzisiejszym? Przyznaję Ci rację co do okresu ujętego w raporcie WHO,mój błąd, ale żaden oficjalny raport o stanie środowiska za 2011r. jeszcze się nie pojawił. Z raportu za rok 2010 wynika, że średnie roczne stężenie PM10 w Bielsku wyniosło 47ug/m3, na dzień 1.10.2011 godz.23:00 wg stacji pomiaru na ul.Kossak-Sztuckiej-72ug/m3 przy czym należy wziąć pod uwagę, że od dłuższego czasu nie padało, nie było silniejszego wiatru, więc miasto nie miało się jak "przewietrzyć". Z ciekawości sobie poobserwuję od czasu do czasu pomiary.
Bielsko-Biała pod względem możliwości oczyszczania się powietrza ma niefortunne położenie-nie dość, że osłonięte górami, to jeszcze otoczone przez 3 zagłębia przemysłowe, sami mieszkańcy nie do końca mają wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza.Ile musiałoby przybyć w ciągu 1 roku fabryk, samochodów i budynków mieszkalnych żeby stężenie PM10 wzrosło przez ten rok o ponad 50%?

A jeszcze pytanie do Mana-odnośnie ścisłości danych- w pierwszym poście porównujesz stężenie z Gdańska z raportu WHO z 2008 roku do rzekomego średniego stężenia z Bielska z 2011 roku. Dlaczego?
Ostatnio edytowano niedziela, 2 paź 2011, 03:10 przez Sheena, łącznie edytowano 1 raz
Sheena
użytkownik
 
Posty: 204
Na forum od: 1 sty 1970, 01:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez man » niedziela, 2 paź 2011, 11:15

ok w Gdańsku też wzrosło z 18 ug/m3 do bodajże 23 ug.m3, ale zwróć uwagę, że Bielsko-Biała pojawiło się w tym artykule jako najbrudniejsze miasto w Polsce, a Twoje dane z wczoraj (prawie norma x2) tylko to potwierdzają ....

jak ruszy sezon grzewczy na dobre i Bielszczanie zaczną palić mułami, śmieciami i innymi wynalazkami to wynik pewnie skoczy do 200 ug/m3 ......

poza tym założyłem ten watek nie po to żeby się wymądrzać (ten temat to dla mnie nowość), tylko dlatego, że ten temat wydał się mi bardzo interesujący ... przy takim brudnym powietrzu choruje i umiera ponoć o 15% ludzi więcej niż w "czystych miastach"

i najbardziej szokująca konkluzja, że nikt z tym nic nie robi !!!
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez Sheena » niedziela, 2 paź 2011, 15:06

man napisał(a):ok w Gdańsku też wzrosło z 18 ug/m3 do bodajże 23 ug.m3, ale zwróć uwagę, że Bielsko-Biała pojawiło się w tym artykule jako najbrudniejsze miasto w Polsce, a Twoje dane z wczoraj (prawie norma x2) tylko to potwierdzają ....

jak ruszy sezon grzewczy na dobre i Bielszczanie zaczną palić mułami, śmieciami i innymi wynalazkami to wynik pewnie skoczy do 200 ug/m3 ......

poza tym założyłem ten watek nie po to żeby się wymądrzać (ten temat to dla mnie nowość), tylko dlatego, że ten temat wydał się mi bardzo interesujący ... przy takim brudnym powietrzu choruje i umiera ponoć o 15% ludzi więcej niż w "czystych miastach"

i najbardziej szokująca konkluzja, że nikt z tym nic nie robi !!!

Pojawiło się w artykule, co nie oznacza, że tak jest. Man, Ty naprawdę wierzysz we wszystko co piszą w prasie czy świadomie manipulujesz? Odczyt z dzisiaj z godziny 12: Bielsko-Biała 23 ug/m3, dla porównania Katowice: 41 ug/m3, a Częstochowa, która wczoraj o 23:00 miała stężenie większe niż Bielsko, bo 78 ug/m3, dziś w południe - 3 ug/m3.
Robi się, robi. W poprzednich latach miasto organizowało dotacje dla osób chcących zmienić tradycyjne piece węglowe na nowe, bardziej ekologiczne. Znajomi skorzystali i są zadowoleni, zainteresowanie akcją było spore. Spółdzielnie dostawały dopłaty na ocieplanie budynków i wymianę okien. W tej chwili Bielsko objęte jest programem, o którym wspominał NGBReaktywacja, z tym, że na efekty trzeba poczekać do tego 2020 roku. A na początek warto zacząć od siebie, np. do pracy wybrać się piechotą albo autobusem, zamiast samochodem.
Sheena
użytkownik
 
Posty: 204
Na forum od: 1 sty 1970, 01:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Następna strona

Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

cron