Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Rzeka Biała, czy Białka?

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Postprzez woznica67 » piątek, 11 lis 2011, 07:33

Co Wy macie z ta Biała? Białka, z tego co pamietam,bielono w niej,potocznie białkowano dlatego Białka,nie Biała, Biała to czesc Bielska, co Wam z ta Biała odwalio?
Ostatnio edytowano piątek, 11 lis 2011, 07:39 przez woznica67, łącznie edytowano 1 raz
Umiesz liczyć? Licz na Siebie...
Avatar użytkownika
woznica67
użytkownik
 
Posty: 772
Na forum od: 30 cze 2010, 15:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez Piotrek » piątek, 11 lis 2011, 10:52

Panie Jakubie, dziękuję za to co Pan napisał. Jesteśmy Bielszczanami, nie ważne gdzie na świecie, ale nasze miasto dla nas to nasze najważniesze miejsce na świecie. Musimy też bronić naszej tożsamości – władza, pseudonaukowcy, ideologia, nazwy, regiony – to wszystko się zmienia w zależności od polityki i interesów władzy, ale my musimy chronić to co nasze, stare i rodzinne, i jeśli będziemy tak robić niezależnie od różnych wpływów, którym akurat wcale nie zależy na lokalnych mieszkańcach, to zachowamy pamięć i tradycję tego miasta. Dziękuję.pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Postprzez woznica67 » piątek, 11 lis 2011, 15:10

Piotrek napisał(a):Panie Jakubie, dziękuję za to co Pan napisał. Jesteśmy Bielszczanami, nie ważne gdzie na świecie, ale nasze miasto dla nas to nasze najważniesze miejsce na świecie. Musimy też bronić naszej tożsamości – władza, pseudonaukowcy, ideologia, nazwy, regiony – to wszystko się zmienia w zależności od polityki i interesów władzy, ale my musimy chronić to co nasze, stare i rodzinne, i jeśli będziemy tak robić niezależnie od różnych wpływów, którym akurat wcale nie zależy na lokalnych mieszkańcach, to zachowamy pamięć i tradycję tego miasta. Dziękuję.pozdrawiam

Amen.
Umiesz liczyć? Licz na Siebie...
Avatar użytkownika
woznica67
użytkownik
 
Posty: 772
Na forum od: 30 cze 2010, 15:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez Kangaroosek » piątek, 11 lis 2011, 16:54

kubabielsko napisał(a):dowiedzialem sie, ze "Bialka"nazywa sie"Biala",bo dorzecze "Bialej, wyplywajacej spod Magury, jest wieksze od dorzecza "Bialki",wyplywajacej spod Klimczoka.
Ustanowili to swiatli hydrografowie, nie podano wszakze w ktorym roku. Tymczasem wielu Bielszczan nie uzywa innej nazwy niz "Bialka" dla rzeki, przecinajacej nasze miasto.

Skoro są dwie rzeki, które się łączą, to jakoś trzeba dobrać im nazwę.

Takie twierdzenie, że "Białka to Białka i już", to taka sama prawda jak powiedzieć na delfina - ryba. Kiedyś też tak ludzie twierdzili, bo nasz kochany ssak faktycznie ma płetwy i pluska się w wodzie.
Po to mamy naukę, aby dowodzić faktów.

A co do argumentów, że większość bielszan używa nazwy Białka.
Większość moherów płaci na Rydza, ja nie mam zamiaru.
Grafika to moja pasja - http://designdk.carbonmade.com/
Kangaroosek
użytkownik
 
Posty: 744
Na forum od: 8 wrz 2011, 08:05

Postprzez Kangaroosek » piątek, 11 lis 2011, 16:56

Piotrek napisał(a):Panie Jakubie, dziękuję za to co Pan napisał. Jesteśmy Bielszczanami, nie ważne gdzie na świecie, ale nasze miasto dla nas to nasze najważniesze miejsce na świecie. Musimy też bronić naszej tożsamości – władza, pseudonaukowcy, ideologia, nazwy, regiony – to wszystko się zmienia w zależności od polityki i interesów władzy, ale my musimy chronić to co nasze, stare i rodzinne, i jeśli będziemy tak robić niezależnie od różnych wpływów, którym akurat wcale nie zależy na lokalnych mieszkańcach, to zachowamy pamięć i tradycję tego miasta. Dziękuję.pozdrawiam

Pseudonaukowcy, ideologia, nazwy, regiony? Co to ma do nazwy Białej?

Co jest stare i rodzinne?

Piotrze, rozwiń, bo nie widzę nawiązania do wątku.
Grafika to moja pasja - http://designdk.carbonmade.com/
Kangaroosek
użytkownik
 
Posty: 744
Na forum od: 8 wrz 2011, 08:05

Postprzez Piotrek » piątek, 11 lis 2011, 17:31

Kangaroosek napisał(a):
Piotrek napisał(a):Panie Jakubie, dziękuję za to co Pan napisał. Jesteśmy Bielszczanami, nie ważne gdzie na świecie, ale nasze miasto dla nas to nasze najważniesze miejsce na świecie. Musimy też bronić naszej tożsamości – władza, pseudonaukowcy, ideologia, nazwy, regiony – to wszystko się zmienia w zależności od polityki i interesów władzy, ale my musimy chronić to co nasze, stare i rodzinne, i jeśli będziemy tak robić niezależnie od różnych wpływów, którym akurat wcale nie zależy na lokalnych mieszkańcach, to zachowamy pamięć i tradycję tego miasta. Dziękuję.pozdrawiam

Pseudonaukowcy, ideologia, nazwy, regiony? Co to ma do nazwy Białej?

Co jest stare i rodzinne?

Piotrze, rozwiń, bo nie widzę nawiązania do wątku.

Taka prosta ilustracja : Chomolungma i Mount Everest. A jako podobną anegdotę dawno temu przeczytałem, że Stalinogród uzyskał prawa miejskie w 1865 roku. Ciekawe, jeśli Białka zawsze była Białką, to kiedy rzeka zmieniła swoja nazwę i dlaczego? I stało się to tak, że nawet rdzenni mieszkańcy nie zauważyli tego faktu. Więc teraz pisze się w różnych opracowaniach, że rzeka Biała w roku 9xx, 1xxx a może wtedy to nie była jednak jakaś tam wymyślona kilkaset lat później Biała, tylko nasza własna stara Białka?, którą tak nazywamy od zawsze. Może Panowie od nazw powinni nas tutejszych mieszkańców powiadomić, że zmienili nam nazwę naszej rzeki? Chociaż dla nas i tak to będzie zawsze ta sama Białka, więc jak sobie ją oficjalnie nazwą i tak nie ma znaczenia, ale świadczy o tym jak nas mieszkańców szanują. pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Postprzez Kangaroosek » piątek, 11 lis 2011, 21:57

Piotrek napisał(a):
Kangaroosek napisał(a):
Piotrek napisał(a):Panie Jakubie, dziękuję za to co Pan napisał. Jesteśmy Bielszczanami, nie ważne gdzie na świecie, ale nasze miasto dla nas to nasze najważniesze miejsce na świecie. Musimy też bronić naszej tożsamości – władza, pseudonaukowcy, ideologia, nazwy, regiony – to wszystko się zmienia w zależności od polityki i interesów władzy, ale my musimy chronić to co nasze, stare i rodzinne, i jeśli będziemy tak robić niezależnie od różnych wpływów, którym akurat wcale nie zależy na lokalnych mieszkańcach, to zachowamy pamięć i tradycję tego miasta. Dziękuję.pozdrawiam

Pseudonaukowcy, ideologia, nazwy, regiony? Co to ma do nazwy Białej?

Co jest stare i rodzinne?

Piotrze, rozwiń, bo nie widzę nawiązania do wątku.

Taka prosta ilustracja : Chomolungma i Mount Everest. A jako podobną anegdotę dawno temu przeczytałem, że Stalinogród uzyskał prawa miejskie w 1865 roku. Ciekawe, jeśli Białka zawsze była Białką, to kiedy rzeka zmieniła swoja nazwę i dlaczego? I stało się to tak, że nawet rdzenni mieszkańcy nie zauważyli tego faktu. Więc teraz pisze się w różnych opracowaniach, że rzeka Biała w roku 9xx, 1xxx a może wtedy to nie była jednak jakaś tam wymyślona kilkaset lat później Biała, tylko nasza własna stara Białka?, którą tak nazywamy od zawsze. Może Panowie od nazw powinni nas tutejszych mieszkańców powiadomić, że zmienili nam nazwę naszej rzeki? Chociaż dla nas i tak to będzie zawsze ta sama Białka, więc jak sobie ją oficjalnie nazwą i tak nie ma znaczenia, ale świadczy o tym jak nas mieszkańców szanują. pozdrawiam

Po pierwsze Czomolungma to z tybetańskiego.
A nazwa Mount Everest pochodzi od zasłużonego walijskiego kartografa, który zapoczątkował opracowywanie mapy Indii.
Nie widzę problemu, aby szczyt nosił dwie nazwy i ma się to nijak do Białej i Białki.
Jeżeli nadal widzisz w tym analogię to przedstawie Ci to tak.

W pewnej krainie jest jezioro. Na jednym brzegu mieszka sobie lud Alfa, a na drugim lud Beta. I teraz w zależności z kim będziesz rozmawiał to otrzymasz inne odpowiedzi.
Mieszkańcy Alfa powiedzą, że to Jezioro Alfickie, a Bety, że to Jezioro Bety.
Stąd wniosek: gdzie dwa ludy - tam dwie nazwy, nawet jeżeli jeden obiekt.

A w przypadku Białej i Białki mamy do czynienia z tym samym ludem (choć myślałem wcześniej, że ma to związek z tym że były to tereny Śląska Austriackiego), lecz z dwoma rzekami.

I teraz nazwa zmiksowanej rzeki zależy od długości tych rzek. Więc Biała wygrywa.

Póki co, to jedyny fakt, który pozwala nam zaryzykować określenie: przez Bielsko-Białą przepływa rzeka Biała.

A jeżeli chcemy nadal fantazjować to podaj mi jakiś sensowny powód, dlaczego ktoś miałby zmienić nazwę rzeki z podobnej na podobną :)

No i jeszcze jedno. Nie wiem skąd masz informacje, że nazywamy rzeke Białką od zawsze.
Pytam kto to nazywa - mieszkańcy rdzenni? Jakieś badania na ten temat?
Pytam jak to od zawsze? - troszkę to dla mnie przesadzone.
Wypowiadasz się za ogół na przestrzeni wieków? Nie rozumiem.

Jak już wcześniej napisałem Kubie - kiedyś myślano że delfiny są rybami, bo wcześniej nikt nie zajął się ich obserwacją.
Kiedyś ktoś myślał, że to Białka, bo może w złączeniu tych rzek wygląda to tak, że Białka ma większe koryto i to ona jest dominująca.
Grafika to moja pasja - http://designdk.carbonmade.com/
Kangaroosek
użytkownik
 
Posty: 744
Na forum od: 8 wrz 2011, 08:05

Postprzez woznica67 » sobota, 12 lis 2011, 07:18

Tu nie chodzi o dominację tylko tradycje. Z tego co ja Pamiętam i przekazywał mi dziadek wlasnie Białka. Pisalem wyżej dlaczego. Nie ważna jest długość koryta. Bo jakiś naukowiec wymyślił, ważne jaka nazwa byla używana najwcześniej i dlaczego...
Umiesz liczyć? Licz na Siebie...
Avatar użytkownika
woznica67
użytkownik
 
Posty: 772
Na forum od: 30 cze 2010, 15:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez staszeks » sobota, 12 lis 2011, 08:54

Kangaroosek napisał(a):............

I teraz nazwa zmiksowanej rzeki zależy od długości tych rzek. Więc Biała wygrywa.

Póki co, to jedyny fakt, który pozwala nam zaryzykować określenie: przez Bielsko-Białą przepływa rzeka Biała.

Bzdura - zobacz Missuri
http://pl.wikipedia.org/wiki/Missouri_(rzeka)
mimo długości to ona wpada do Misisipi
a więc twój argument odpada.
Czytajac kiedyś opowiesci podróznicze
czytałem o wyprawach majacych określić gdzie znajdują się źródła Amazonki
określajęc po drodze jej przebieg.
Polegało to na tym, że okreslano który z dopływów zrzucał NAJWIĘCEJ WODY
do Amazonki i stwierdzano, że ten własnie dopływ jest Amazonką.
I tak dalej az do źródłą.
Tak więc historycznie rzecz biorac nazwę rzeki należy okreslać
idąc od ujscia do źródeł.

W ten sposób jak wy proponujecie może się jeszcze okazać, że Polska nie lezy na Wisłą a nad Białą.
Pozdrawiam.

P.S. Zgodnie z twoim rozumieniem przez Warszawę płynie Wisełka tylko nie wiem która.
Biała czy Czarna?
Ostatnio edytowano sobota, 12 lis 2011, 09:01 przez staszeks, łącznie edytowano 1 raz
staszeks
użytkownik
 
Posty: 7458
Na forum od: 13 lis 2006, 19:20

Postprzez artmanc » sobota, 12 lis 2011, 14:34

Zadalem sobie trudu i przejrzalem katalog map Slaska w poszukiwaniu, jak byla nasza rzeka opisywana w ubieglych stuleciach. Oto rezultat:
1. Mapa Martina Helwiga z 1561 r - Bila fl.
2. Mapa Gerarda Mercatora z 1585 r. - Biala fl.
3. Mapa Jonasa Scultetusa z 1636 r. - Byla fl.
4. Mapa Tobiasa Conrada Lottera z 1758 r. - Biela fl.
5. Mapa Matthausa Seuttera po 1772 r. - Bila fl.

Poza tym znalazlem jeszcze "na szybko":
1. Austriacka sztabowka z 1906 r. - Biala,
2. Na planie Bielska-Bialej z 1915 (Pharus) - Biala Fluss.
artmanc
użytkownik
 
Posty: 48
Na forum od: 2 sie 2008, 16:30

Postprzez Kangaroosek » sobota, 12 lis 2011, 14:52

staszeks napisał(a):
Kangaroosek napisał(a):............

I teraz nazwa zmiksowanej rzeki zależy od długości tych rzek. Więc Biała wygrywa.

Póki co, to jedyny fakt, który pozwala nam zaryzykować określenie: przez Bielsko-Białą przepływa rzeka Biała.

Bzdura - zobacz Missuri
http://pl.wikipedia.org/wiki/Missouri_(rzeka)
mimo długości to ona wpada do Misisipi
a więc twój argument odpada.
Czytajac kiedyś opowiesci podróznicze
czytałem o wyprawach majacych określić gdzie znajdują się źródła Amazonki
określajęc po drodze jej przebieg.
Polegało to na tym, że okreslano który z dopływów zrzucał NAJWIĘCEJ WODY
do Amazonki i stwierdzano, że ten własnie dopływ jest Amazonką.
I tak dalej az do źródłą.
Tak więc historycznie rzecz biorac nazwę rzeki należy okreslać
idąc od ujscia do źródeł.

W ten sposób jak wy proponujecie może się jeszcze okazać, że Polska nie lezy na Wisłą a nad Białą.
Pozdrawiam.

P.S. Zgodnie z twoim rozumieniem przez Warszawę płynie Wisełka tylko nie wiem która.
Biała czy Czarna?

To nie mój sposób. Ja się tylko z tym spotkałem.
Zresztą, Artmanc rozwiał nasze wątpliwości.
Grafika to moja pasja - http://designdk.carbonmade.com/
Kangaroosek
użytkownik
 
Posty: 744
Na forum od: 8 wrz 2011, 08:05

Postprzez staszeks » sobota, 12 lis 2011, 15:10

Szczerze mówiąc dalej nie.
A może od wieków w dokumentach nazywa się Biała a w potocznej mowie Białaka?
I tak zapewne jeszcze długo zostanie.
W każdym razie nie zgodzę się na tłumaczenie nazwy "idąc od źródeł rzeki",
bo, jak pisałem, wtedy Warszawa nie leży nad Wisłą.
staszeks
użytkownik
 
Posty: 7458
Na forum od: 13 lis 2006, 19:20

Postprzez woznica67 » sobota, 12 lis 2011, 15:11

Kangaroosek napisał(a):
staszeks napisał(a):
Kangaroosek napisał(a):............

I teraz nazwa zmiksowanej rzeki zależy od długości tych rzek. Więc Biała wygrywa.

Póki co, to jedyny fakt, który pozwala nam zaryzykować określenie: przez Bielsko-Białą przepływa rzeka Biała.

Bzdura - zobacz Missuri
http://pl.wikipedia.org/wiki/Missouri_(rzeka)
mimo długości to ona wpada do Misisipi
a więc twój argument odpada.
Czytajac kiedyś opowiesci podróznicze
czytałem o wyprawach majacych określić gdzie znajdują się źródła Amazonki
określajęc po drodze jej przebieg.
Polegało to na tym, że okreslano który z dopływów zrzucał NAJWIĘCEJ WODY
do Amazonki i stwierdzano, że ten własnie dopływ jest Amazonką.
I tak dalej az do źródłą.
Tak więc historycznie rzecz biorac nazwę rzeki należy okreslać
idąc od ujscia do źródeł.

W ten sposób jak wy proponujecie może się jeszcze okazać, że Polska nie lezy na Wisłą a nad Białą.
Pozdrawiam.

P.S. Zgodnie z twoim rozumieniem przez Warszawę płynie Wisełka tylko nie wiem która.
Biała czy Czarna?

To nie mój sposób. Ja się tylko z tym spotkałem.
Zresztą, Artmanc rozwiał nasze wątpliwości.

Tak. Mapy przygotowali sami Bielszczanie:)
Umiesz liczyć? Licz na Siebie...
Avatar użytkownika
woznica67
użytkownik
 
Posty: 772
Na forum od: 30 cze 2010, 15:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez Piotrek » sobota, 12 lis 2011, 15:20

Kangaroosek napisał(a):Zresztą, Artmanc rozwiał nasze wątpliwości.

Nie rozumiesz nas, my nie mamy wątpliwości, dla nas ta rzeka to Białka. Bo tak nazywali ja nasi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd. Na śląskich mapach może nazywać się nawet Ślęza, ale dla nas to nie ma znaczenia, bo tu nie nic do udowodniania, to jest nasza Białka i tyle. pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Postprzez artmanc » sobota, 12 lis 2011, 15:25

Z map wynika, ze OFICJALNIE nasza rzeka nazywala sie Biala, natomiast ZWYCZAJOWA nazwa to niewatpliwie Bialka. Z faktu, ze Bielszczanie nie przygotowywali map nic nie wynika - nie rozumiem w jakim kontekscie ten wpis. Kartografia byla raczej sztuka mocno elitarna... Jezeli nie przekonuja Was dokumenty z przestrzeni niemal pol tysiaclecia, to po co wogole dyskusja?
artmanc
użytkownik
 
Posty: 48
Na forum od: 2 sie 2008, 16:30

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron