Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Rzeka Biała, czy Białka?

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Postprzez Kangaroosek » środa, 9 lis 2011, 10:23

surfing napisał(a):Zapytaj marcinz skąd mu się wzięła Białka.

Surfin ja sobie żartuję :)

Jak chcesz sam spytaj. Nie robie ankiety, chcę tylko dowiedzieć się, jak to faktycznie wygląda z tą nazwą :)
Grafika to moja pasja - http://designdk.carbonmade.com/
Kangaroosek
użytkownik
 
Posty: 744
Na forum od: 8 wrz 2011, 08:05

Postprzez inwestycje » środa, 9 lis 2011, 11:27

surfing napisał(a):Skoro S-ka (droga ekspresowa) mieści się w definicji autostrady, to nazywanie bezkolizyjnych dróg autostradami jest jak najbardziej prawidłowe.

otoz wlasnie sie nie miesci, bo te drogi maja inne parametry!
dlatego tez nazywanie drogi ekspresowej autostrada jest jak najbardziej nieprawidlowe!
inwestycje
użytkownik
 
Posty: 66
Na forum od: 13 maja 2010, 19:13

Postprzez Kangaroosek » środa, 9 lis 2011, 13:14

Surfing, czy masz różnicę w ograniczaniu prędkości na tych dwóch drogach?
Jeżeli tak, to znaczy, że nie można stosować tych nazw jak się komuś podoba.

Tak samo jak masz różnicę między cd, dvd, czy też płytą blue-ray.
Wszystkie te przedmioty to nośniki danych, które są odtwarzane przez odtwarzacz i mają wiele wspólnych cech, ale maja też i różnice.
Grafika to moja pasja - http://designdk.carbonmade.com/
Kangaroosek
użytkownik
 
Posty: 744
Na forum od: 8 wrz 2011, 08:05

Postprzez inwestycje » środa, 9 lis 2011, 14:27

zeby tylko ograniczenie predkosci bylo wyroznikiem :)
inwestycje
użytkownik
 
Posty: 66
Na forum od: 13 maja 2010, 19:13

Postprzez surfing » środa, 9 lis 2011, 14:52

Autostradowa obwodnica Bielska i rzeka Białka.

inwestycje napisał(a):otoz wlasnie sie nie miesci, bo te drogi maja inne parametry!

Autostrada « droga kilku pasmowa o bezkolizyjnych skrzyżowaniach, przeznaczona do szybkiego ruchu samochodowego» Słownik Języka Polskiego

Inwestycje- jeszcze przeczytaj definicję z http://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrada i podaj mi w którym momencie S-ka jej nie spełnia?

Wiesz że nie istnieje uniwersalny standard dróg klasy autostrady.
Posiadacze prawka powinni znać różnice, inni nie.

Reasumując, obwodnica wschodnia Bielska-Białej to autostrada którą urzędnicy nazwali S-ką

Kiedyś już próbowano udowodnić ze <zwis męski> to taki lepszy krawat :)
Avatar użytkownika
surfing
użytkownik
 
Posty: 160
Na forum od: 5 lis 2009, 07:20

Postprzez inwestycje » środa, 9 lis 2011, 15:14

surfing napisał(a):Autostradowa obwodnica Bielska i rzeka Białka.

Autostrada « droga kilku pasmowa o bezkolizyjnych skrzyżowaniach, przeznaczona do szybkiego ruchu samochodowego» Słownik Języka Polskiego

to jest definicja zbyt ogolna, nie mowi nawet o minimum dwoch jezdniach
wg niej Zachodnica Obwodnica B-B na odcineku od ul. Michalowicza do Sobieskiego w Bielsku-Białej jest autostradą - chyba jednak nie

czy niedawno wybudowany fragment ul. Wyzwolenia/Niepodleglosci jest autostrada... popatrzmy na definicje:
droga z kilkoma pasa - zgadza sie
o bezkolizyjnych skrzyzowaniach - zgadza sie
przeznaczona do szybkiego ruchu samochodowego - ooo, tez sie zgadza
hmm, to mamy kolejna autostrade (co prawda tylko kilometr, ale zawsze)...

czy wiele odcinków DK1 na Katowice tez jest autostrada? - tez chyba nie...

co warto jeszcze dodac, niektore odcinki drog ekspresowych nie spelniaja wlasnie tej definicji (jesli chodzi o bezkolizyjne skrzyzowania) - np. S6 Szczecin-Goleniów
wiec nawet na podstawie tego jednego zdania, jestem w stanie udowodnic Ci, ze droga ekspresowa to nie autostrada

surfing napisał(a):Inwestycje- jeszcze przeczytaj definicję z http://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrada i podaj mi w którym momencie S-ka jej nie spełnia?

gratuluje zrodla wiedzy - Wikipedia...

proponuje siegnac do zrodla: tutaj masz wiekszosc roznic:
http://www.nettax.pl/dzienniki/du/1999/ ... 30/dz3.htm
badz tu: http://www.drogi.com/akty_prawne/du43_430.shtml

nie wszystkie zostaly tez ujete - np. brakuje informacji o dopuszczeniu przystankow na drodze ekspresowej (to jest zapisane w ktoryms rozporzadzeniu ministra)


w wieeeeeelkim skrocie, roznice polegaja na:
* szerokość pasów ruchu: A - 3,75 m (3,50 m w terenie zabudowanym), S - 3,50 m
* prędkość projektowa: A - 120 km/h, 100 km/h (80 km/h w terenie zurbanizowanym), S - 120 km/h, 100 km/h, (80 km/h, 70 km/h, 60 km/h w terenie zabudowanym)
* ilość jezdni: A - minimum dwie, S - minimum jedna
* maksymalna długość odcinka prostego: A - 1500 m do 2000 m, S - 1000 m do 2000 m
* pochylenia podłużne: A - do 4%, S - nawet do 8%
* różne wartości graniczne promieni łuków poziomych i pionowych
* różne szerokości poboczy, pasów dzielących i pasów awaryjnych
* komunikacja miejska: A - zakaz ruchu, S - ruch dozwolony, wydzielone zatoki
* skrzyżowania i węzły: A - tylko węzły, S - dopuszcza się skrzyżowania (także ronda na końcu drogi ekspresowej)
* ogrodzenie: A - tak, S - nie
* odległości między węzłami w terenie zabudowanym: A - powyżej 5 km, S -
powyżej 3,5 km (wyjątkowo dopuszcza się jak dla GP - powyżej 1,5 km)

surfing napisał(a):Posiadacze prawka powinni znać różnice, inni nie.

skoro nie znaja (bo nie musza) to w jakim celu kloca sie, obstajac przy swoim blednym zdaniu?

surfing napisał(a):Reasumując, obwodnica wschodnia Bielska-Białej to autostrada którą urzędnicy nazwali S-ką

bzdura

parafrazujac: ja i Ty jestesmy zwierzeciami-ssakami, ktore jacys naukowcy nazwali kiedys czlowiekiem :)

nie rozumiem, dlaczego probujesz udowadniac cos, co nie jest prawda?

w innym watku, probowales tez udowadniac z tego co pamietam, ze wezel na langiewicza bylby zgodny z przepisami i ze powininen tam sie znajdowac
co oczywiscie tez nie jest prawda

tyle w temacie
Ostatnio edytowano środa, 9 lis 2011, 15:31 przez inwestycje, łącznie edytowano 1 raz
inwestycje
użytkownik
 
Posty: 66
Na forum od: 13 maja 2010, 19:13

Postprzez surfing » środa, 9 lis 2011, 18:34

Dzięki za wykład, możne forumowiczom BB się przyda :)

Zapomniałeś ze to nie forum skyscrapercity, a dyskusja dotyczy nazwy zwyczajowej autostrady.
Jesteś bardzo rygorystyczny, a definicje encyklopedyczne w tym Słownik Języka Polskiego
do Ciebie nie przemawiają.

Węzeł na Langiewicza powinien być, bo tak podpowiada zdrowy rozsądek i interes mieszkańców,
a przykłady węzłów co powstały blisko siebie-wbrew przepisom, podawałem już nie raz i nie tylko na tym forum.
Avatar użytkownika
surfing
użytkownik
 
Posty: 160
Na forum od: 5 lis 2009, 07:20

Postprzez inwestycje » środa, 9 lis 2011, 19:27

W sumie dość mocno odbiegamy od tematu wątku... :)

surfing napisał(a):Zapomniałeś ze to nie forum skyscrapercity, a dyskusja dotyczy nazwy zwyczajowej autostrady.

Nazwą zwyczajową jest w przypadku rzeki Białej - Białka.
Ale nie w przypadku drogi ekspresowej - autostrada.

surfing napisał(a):Jesteś bardzo rygorystyczny

Owszem. :)
Jestem również dokładny, legalistyczny i "faktolubny". :)

surfing napisał(a):a definicje encyklopedyczne w tym Słownik Języka Polskiego
do Ciebie nie przemawiają.

Nie odpowiedziałeś na moje argumenty dotyczące tego jak owa definicja odnosi się do wielu dróg.

surfing napisał(a):Węzeł na Langiewicza powinien być, bo tak podpowiada zdrowy rozsądek i interes mieszkańców

Mnie akurat tak zdrowy rozsadek nie podpowiada... To już prędzej na prawdę z Daszyńskiego, Wyzwolenia, Witosa, czy Górskiej. Natomiast na niekorzyść dodatkowych węzłów przemawiają przepisy (które przy autostradzie byłyby jeszcze bardziej rygorystyczne :) ) oraz choćby to, że nie jest to obwodnica miejska, a obwodnica dla tranzytu.

W tym miejscu Langiewicza to nawet nie droga osiedlowa. Tamtym odcinkiem jeżdżą tylko bądź użytkownicy basenu bądź to kilkudziesięciu domów za basenem.

Niezbyt zadowoleni byliby chyba także mieszkańcy okolic ul. Langiewicza, Brackiej, czy bloków na Łagodnej, gdyby tuż pod ich oknami kilkukrotnie wzrósłby ruch. Ulicą Łagodną poruszałoby się wówczas zapewne kilkakrotnie więcej pojazdów niż dziś. Tylko wtedy współczuć mieszkańcom osiedla Złote Łany, os. Langiewicza i ul. Brackiej. Nie mieszkam na tym osiedlu, ale nie cieszyłbym się zbytnio, gdyby z drogi prowadzącej tuż przy blokach zrobiono ważną drogę miejską.
inwestycje
użytkownik
 
Posty: 66
Na forum od: 13 maja 2010, 19:13

Postprzez Kangaroosek » środa, 9 lis 2011, 21:28

Panowie cieszy mnie, że dyskusja się ożywiła.

Co do wątku to, jeżeli szanowny admin pozwoli, kontynuujmy wielowątkowość.
Język polski jest bardzo ciekawy.
Grafika to moja pasja - http://designdk.carbonmade.com/
Kangaroosek
użytkownik
 
Posty: 744
Na forum od: 8 wrz 2011, 08:05

Postprzez surfing » środa, 9 lis 2011, 23:24

inwestycje napisał(a):Nazwą zwyczajową jest w przypadku rzeki Białej - Białka.
Ale nie w przypadku drogi ekspresowej - autostrada.

inwestycje napisał(a):podejrzewam, że 90% zapytanych ludzi powie, że droga S1 lub wschodnia obwodnica to autostrada

Nazwa zwyczajowa, nazwa popularna , powszechnie stosowana, nienaukowa nazwa obiektu lub grupy obiektów.
Avatar użytkownika
surfing
użytkownik
 
Posty: 160
Na forum od: 5 lis 2009, 07:20

Postprzez Kangaroosek » czwartek, 10 lis 2011, 08:20

surfing napisał(a):
inwestycje napisał(a):Nazwą zwyczajową jest w przypadku rzeki Białej - Białka.
Ale nie w przypadku drogi ekspresowej - autostrada.

inwestycje napisał(a):podejrzewam, że 90% zapytanych ludzi powie, że droga S1 lub wschodnia obwodnica to autostrada

Nazwa zwyczajowa, nazwa popularna , powszechnie stosowana, nienaukowa nazwa obiektu lub grupy obiektów.

I tu właśnie dobrze to ująłeś.
Można używać nazwy zwyczajowej, pod warunkiem, że nie wykorzystuje się tego w pracy naukowej, w publicystyce, lub innej formie, która powinna zawierać rzetelne informacje. :)
Grafika to moja pasja - http://designdk.carbonmade.com/
Kangaroosek
użytkownik
 
Posty: 744
Na forum od: 8 wrz 2011, 08:05

Postprzez monika44 » czwartek, 10 lis 2011, 10:31

Dla mnie też to była i jest Białka .
Ostatnio edytowano czwartek, 10 lis 2011, 10:33 przez monika44, łącznie edytowano 1 raz
monika44
użytkownik
 
Posty: 161
Na forum od: 29 wrz 2010, 20:58

Postprzez Konfident » czwartek, 10 lis 2011, 18:59

Biała nie "Białka"!! :(, to określenie typowe dla nie rodowitych mieszkańców miasta i beboków :( :0
Konfident
użytkownik
 
Posty: 26
Na forum od: 15 paź 2011, 16:29

Postprzez Kangaroosek » czwartek, 10 lis 2011, 21:34

Konfident napisał(a):Biała nie "Białka"!! :(, to określenie typowe dla nie rodowitych mieszkańców miasta i beboków :( :0

Konfident, co Ty masz z tymi bebokami? :D

ps. ładny avatar.
Grafika to moja pasja - http://designdk.carbonmade.com/
Kangaroosek
użytkownik
 
Posty: 744
Na forum od: 8 wrz 2011, 08:05

Postprzez kubabielsko » piątek, 11 lis 2011, 00:13

Jestem nowy w internecie, choc stary wiekiem /78 l.Aleksandrowiczanin,od 20 lat mieszkajacy w Niemczech. O prawidlowe nazewnictwo Bialki walcze od 2007 r.na lamach "Kroniki" w rubryce ""Listy opinie polemiki" pod kryptonimem "Kuba z Aleksandrowic".
Ciesze sie, ze na Forum spotkalem myslacych podobnie jak ja.
Pozwole sobie przytoczyc fragmenty mojej ostatniej korespondencji z 30.06.2011r.
Bialka a nie Biala!
W ramach mojej polemiki, prowadzonej w dziale "Listy-opinie-polemiki" w lipcu i sierpniu 2007r. na temat nieprawidlowego przeksztalcania nazwy rzeki nad ktora lezy nasze miasto z "Bialki" na "Biala",dowiedzialem sie, ze "Bialka"nazywa sie"Biala",bo dorzecze "Bialej, wyplywajacej spod Magury, jest wieksze od dorzecza "Bialki",wyplywajacej spod Klimczoka.
Ustanowili to swiatli hydrografowie, nie podano wszakze w ktorym roku. Tymczasem wielu Bielszczan nie uzywa innej nazwy niz "Bialka" dla rzeki, przecinajacej nasze miasto.
Kiedy w "Kalendarzu Beskidzkim 2011" czytam, ze w 1316 roku na "Bialej" utworzono granice pomiedzy ksiestwami cieszynskim i oswiecimskim, znow nasuwa mi sie ten bulwersujacy temat. Dorzecza dorzeczami, ale istnieja nazwy uswiecone tradycja. Na dowod przesylam okladke wydawanego w Niemczech "polrocznika" bielskich Niemcow, w ktorym - nie po raz pierwszy - nazwano nasza rzeke prawidlowo "Bialka",pomimo, ze to nazwa polska, co swiadczy o tym, ze naplywowi przed stuleciami na nasza ziemie Niemcy, przyswoili sobie prawidlowa, polska nazwe rzeki, nie majac jeszcze wowczas pojecia o dorzeczach.
Niech sobie hydrografowie w swoich annalach wymyslaja swoje nazwy, tak jak niegdys "madrzejsi" nazwali Katowice "Stalinogrodem", ale rodowici Bielszczanie niech wiedza po wsze czasy, ze Bielsko, a obecnie Bielsko-Biala lezy nad Bialka!
Chcialbym tez zaapelowac do /wydawcow Kalendarza/ pan i panow z Towarzystwa Przyjaciol Bielska-Bialej i Podbeskidzia, by nie pozwolili robic sobie wody z mozgu hydrografom, w mysl slow Wieszcza: "Wiara i czucie bardziej mowia do mnie - niz medrca szkielko i oko..." Pozdrawiam wszystkich, majacych jakis uczuciowy stosunek do tradycji, Bielszczan znad BIALKI - Kuba z Aleksandrowic, obecnie mieszkajacy w Niemczech.
kubabielsko
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 10 lis 2011, 20:54

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości