Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Grego » poniedziałek, 17 mar 2014, 10:41

man napisał(a): Mimo podwyżek podatków miejskich wpływy wciąż spadają, długi w bankach rosną
Nie pomimo, ale właśnie dlatego. Wyższy podatek = wyższe koszty prowadzenia działalności = wyższe ceny w lokalach = mniejsza sprzedaż = więcej bankructw = więcej budynków pustych, bo mniej firm zdolnych zapłacić za wynajem. To oczywista zależność. Podnieśmy podatek o 300%, centrum będzie puste. Wpływy z podatku "pomimo" podniesienia stawek spadną. Elementarz.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez ZIZ » poniedziałek, 17 mar 2014, 14:32

Grego napisał(a):
ZIZ napisał(a):W Warszawie i może w kilku innych miastach pojawiła się i jest realizowana idea konkursów profilowanych.
UM i RM wyznaczają pożądane branże usługowe i handlowe dla danej lokalizacji i stosują upusty w najmie nawet do 80% a także w podatku od nieruchomości przy czym konkurs profilowany zapewnia najem na preferencyjnych warunkach przez czas od np. roku do trzech lat.

Genialna metoda wymuszenia łapówek. Podnieść podatki do poziomu absurdu, a potem wybrańcom obniżyć na zasadzie konkursu. Komu urząd nie da zniżki ten zwija biznes, bo go "ozniżkowana" nawet do 80% konkurencja wykończy. Kto nie płaci haraczu ten ginie.


Przykład - zlikwidowany bar Apetyt - na konkurs profilowany, utrzymanie działalności gastronomicznej ale nie koniecznie z czynszem wynoszącym kilkanaście tysiaków miesięcznie.
czynniki społeczne OPP, NGO i RO są od tego aby nie dochodziło do przekrętów i łapówek. Zakładasz przy stosowaniu upustów że będzie od razu nieuczciwość? A może ci, którzy obecnie prowadzą firmy obok pustych lokali są żywotnie zainteresowani tym aby sąsiednie stały puste? Aby nie pojawiła się konkurencja! W związku z tym proponuje profilowanie - wybór branż i standardów których nie ma w sąsiedztwie a które są pożądane przez mieszkańców. Odpowiednio przygotowana uchwała RM bez luk i można próbować. 8)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziz

Choćbym nawet szedł ciemną doliną zła się nie ulęknę! ...bo ja jestem ciemnością i złem tej doliny ;)
ZIZ
użytkownik
 
Posty: 2346
Na forum od: 30 wrz 2010, 19:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Grego » poniedziałek, 17 mar 2014, 15:30

ZIZ napisał(a): czynniki społeczne OPP, NGO i RO są od tego aby nie dochodziło do przekrętów i łapówek.
Wprost przeciwnie, te czynniki są właśnie po to, żeby łapówki brać. A ulgi podatkowe po to, żeby do dawania łapówek zmusić.
ZIZ napisał(a):A może ci, którzy obecnie prowadzą firmy obok pustych lokali są żywotnie zainteresowani tym aby sąsiednie stały puste? Aby nie pojawiła się konkurencja!

Dokładnie tak, oni będą wciskać łapówki za to, żeby zwolnienia podatkowe sąsiedniego lokalu nie obejmowały ich potencjalnej konkurencji, tylko jakąś inna branżę.
Cały ten system to maszynka do wyciskania haraczu.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez zwk » poniedziałek, 17 mar 2014, 15:58

Nie sądzę, żeby podatek był głównym czynnikiem upadku 11-go listopada. Pewnie jest jednym z czynników, ale nie oszukujmy się - 23zł/m2 to mniej, niż za wynajem mieszkania w nowym budownictwie. Brakuje tu porównania do cen najmu/dzierżawy np. w przytoczonych wcześniej Kielcach, ale wydaje mi się, że jest to kwota jeszcze adekwatna do lokalu pod działalność, niestety już nieadekwatna do lokalu pod działalność w nieatrakcyjnej lokalizacji. Ale nawet gdyby czynsz miał być 1zł/m2 - z czegoś go trzeba zapłacić. Bez klientów obrotu nie ma. Przytoczę tu jeden z moich komentarzy odnośnie obserwacji w innych krajach:

Ostatnio długi czas przebywałem w Serbii, obecnie jestem we Włoszech. Sklepy w centrum otwarte są do 19-20, a w lecie nawet do 21. Ruch wieczorami w centrum jest olbrzymi, centrum żyje. Przy okazji wieczornych zakupów ludzie zaglądają do kawiarenek i pubów. U nas? 17 i wszystko zamknięte. Kiedyś była 18, ale widocznie za długo dla bielskich przedsiębiorców. Niestety, ale poległy handel na 11-go listopada jest zasługą głównie samych handlowców (może nie głównie, tego nie da się ustalić... w dużej mierze) i ich niedostosowania się do dzisiejszego świata. Sam chętnie pochodziłbym po centrum, ale się nie wyrabiam. Masa ludzi chętnie pochodziłaby po centrum, w tym - jak widać - wszyscy komentujący. A sklepy otwarte dłużej jak widać się utrzymują.
Wszyscy oczekują interwencji UM, ale prawda jest taka, że bielscy handlarze sami mogliby do siebie ludzi przyciągać. Od miasta dostali ładnie wyremontowaną 11-go listopada, fontannę z Reksiem. Może będzie wreszcie również parking, choć nie opłaca się go budować, skoro nie ma po co do centrum wychodzić.

Sfera ściąga ludzi do miasta. Nawet porobiła wyjścia na 11-go listopada, ale przedsiębiorcy tego nie wykorzystali. Wystarczy wejść do sfery o 15, 17 i 19. Wnioski nasuną się same.
zwk
użytkownik
 
Posty: 58
Na forum od: 17 mar 2014, 12:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez ZIZ » poniedziałek, 17 mar 2014, 16:38

Grego napisał(a):
ZIZ napisał(a): czynniki społeczne OPP, NGO i RO są od tego aby nie dochodziło do przekrętów i łapówek.
Wprost przeciwnie, te czynniki są właśnie po to, żeby łapówki brać. A ulgi podatkowe po to, żeby do dawania łapówek zmusić.
ZIZ napisał(a):A może ci, którzy obecnie prowadzą firmy obok pustych lokali są żywotnie zainteresowani tym aby sąsiednie stały puste? Aby nie pojawiła się konkurencja!

Dokładnie tak, oni będą wciskać łapówki za to, żeby zwolnienia podatkowe sąsiedniego lokalu nie obejmowały ich potencjalnej konkurencji, tylko jakąś inna branżę.
Cały ten system to maszynka do wyciskania haraczu.


Jakoś w RO pracuję społecznie i nikt tu z propozycjami - na jego szczęście - nie lata.
Pewnie jakiś warzywniak (o których pisał man), pijalnia soków, pierogarnia, bar mleczny, śniadaniowy typu włoskiego, obiadowy jak były bar Apetyt rozłożą na łopatki kilkanaście banków, skoki i apteki na 11 Listopada. Wyluzuj z hipotezami z Księżyca!
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziz

Choćbym nawet szedł ciemną doliną zła się nie ulęknę! ...bo ja jestem ciemnością i złem tej doliny ;)
ZIZ
użytkownik
 
Posty: 2346
Na forum od: 30 wrz 2010, 19:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Pyramide » poniedziałek, 17 mar 2014, 17:12

ZIZ jak to wytłumaczyć że w miejscu dawnego rybnego na 11 listopada jest "ciucholand" i ma się nawet dobrze.
Imię jest nie ważnie!Nazwisko po tacie!wiek co roku inny!charakter niepowtarzalny wygląd przeciętny!Nie znasz?nie oceniaj!Masz gdzieś?Nie martw się ja cię tez.
Pyramide
użytkownik
 
Posty: 4601
Na forum od: 20 lis 2008, 09:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała /M. Straconka/

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez man » poniedziałek, 17 mar 2014, 18:12

Pyramide napisał(a):ZIZ jak to wytłumaczyć że w miejscu dawnego rybnego na 11 listopada jest "ciucholand" i ma się nawet dobrze.


Biedą ? Ryby są raczej drogie. Używane ubrania tanie i widać wielu ludzi nie stać na nowe ubrania.
Należy więc spodziewać się, że na 11 Listopada będziemy mieć wkrótce wysyp sklepów z używaną odzieżą.
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez man » poniedziałek, 17 mar 2014, 18:26

ZIZ napisał(a):
Grego napisał(a):
ZIZ napisał(a): czynniki społeczne OPP, NGO i RO są od tego aby nie dochodziło do przekrętów i łapówek.
Wprost przeciwnie, te czynniki są właśnie po to, żeby łapówki brać. A ulgi podatkowe po to, żeby do dawania łapówek zmusić.
ZIZ napisał(a):A może ci, którzy obecnie prowadzą firmy obok pustych lokali są żywotnie zainteresowani tym aby sąsiednie stały puste? Aby nie pojawiła się konkurencja!

Dokładnie tak, oni będą wciskać łapówki za to, żeby zwolnienia podatkowe sąsiedniego lokalu nie obejmowały ich potencjalnej konkurencji, tylko jakąś inna branżę.
Cały ten system to maszynka do wyciskania haraczu.


Jakoś w RO pracuję społecznie i nikt tu z propozycjami - na jego szczęście - nie lata.
Pewnie jakiś warzywniak (o których pisał man), pijalnia soków, pierogarnia, bar mleczny, śniadaniowy typu włoskiego, obiadowy jak były bar Apetyt rozłożą na łopatki kilkanaście banków, skoki i apteki na 11 Listopada. Wyluzuj z hipotezami z Księżyca!



Jeśli wolny rynek ma decydować, to niech miasto sprzeda lokale, których nie może wynająć, a nowi właściciele z pewnością lepiej zadbają o te nieruchomości. Póki właścicielem budynków jest miasto, to chcąc nie chcąc ma ogromny (jesli nie decydujący) wpływ na to co dzieje się w centrum i ma rację ZIZ, że powinny istnieć pewne branże preferowane.

Można by pokusić się również o wprowadzenie specjalnych stref dla poszczególnych działalności np.
- strefa rozrywkowa z pubami, dyskotekami, itp. - likwidujemy cisze nocną
- strefa turystyczna np. na Starówce pamiątki, wyroby rzemieślnicze, itp. - obniżamy czynsze np. o 50%
- strefa śniadaniowo-obiadowa i robimy preferencje dla stołówek, kawiarni, barów mlecznych - również obniżamy czynsze

Tylko czy ekipa Krywulta jest zdolna do takich decyzji ? Dla nich to czarna magia ...........
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Grego » poniedziałek, 17 mar 2014, 19:47

ZIZ napisał(a):Jakoś w RO pracuję społecznie i nikt tu z propozycjami - na jego szczęście - nie lata.
No to przynajmniej sprawa jasna, czemu Ci to korupcjogenne rozwiązanie tak bardzo pasuje. Masz nadzieję że wreszcie zaczną? :mrgreen:
To nie moje teorie są z księżyca. To z księżyca jest twierdzenie że od uznania urzędnika uzależnimy 80% obniżkę stawki podatku i wszystko będzie ok. Przykładów ze nie jest ok mamy wszędzie dookoła aż nadto. Stawka powinna być jedna dla wszystkich, koniec kropka, żadnych zniżek, zwolnień, umorzeń i konkursów bo to tylko pole do popisu dla łapówkarzy i znajomków królika. Kogo nie stać, ten nie wynajmuje, przetrwają najsilniejsi.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez ZIZ » poniedziałek, 17 mar 2014, 20:29

Pyramide napisał(a):ZIZ jak to wytłumaczyć że w miejscu dawnego rybnego na 11 listopada jest "ciucholand" i ma się nawet dobrze.

W zasadzie @man już mnie wyręczył ale spytam tylko:
Dlaczego na pokazie mody wiosennej w Sferze w weekend tłumów nie było a dzisiaj rano pod ciucholandem vis avis pigalaka kłębiła się kolejka? (dawniej był tam bank, również reprezentacyjny sklep odzieżowy) ?

>@Grego/ Nie sądź o mnie wg. swoich przewidywań o tym co Ty robiłbyś jako "decydent"! :mrgreen: :mrgreen:
RO nie ma żadnych uprawnień decyzyjnych. W żadnej sprawie; jest organem samorządowym o roli doradczej wyłącznie.
Kto tu powiedział o obniżce wg. uznania urzędnika? Rozumiesz pojęcie konkurs? Obniżona stawka czynszu i podatku ma przyciągnąć wielu oferentów z danej branży spełniających zadane warunki,; ci oferenci w konkursie licytują stawkę od bazowej po obniżce - wzwyż! Publicznie, jawnie!
Gmina ma dążyć do maksymalizacji przychodów z majątku poprzez działania rynkowe optymalizując ilość lokali wykorzystanych, dążyć do maksymalnego przychodu ale ze wskaźnikiem wynajętych lokali powyżej 95% a nie jak obecnie: od 100 do 140 lokali pustych a te wynajęte po cenach wyśrubowanych.
Stawka jednakowa dla wszystkich przy wynajmie różnych lokali o zróżnicowanym położeniu i atrakcyjności??? Toż to czysta bolszewia! :evil:

@man, cyt "...Jeśli wolny rynek ma decydować, to niech miasto sprzeda lokale, których nie może wynająć, a nowi właściciele z pewnością lepiej zadbają o te nieruchomości..."
Miasto cały czas sprzedaje; rynek nie jest teraz akurat na tyle chłonny i forsiasty aby nabyć to co gmina oferuje. Obniżyć ceny w ofertach? Nie; sprzedaż to przychód jednorazowy. Lepiej mądrze konstruować oferty najmu, stosować elastyczny marketing w czasie dekoniunktury a sprzedawać w czasach górek cenowych lokale trwale nierentowne.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziz

Choćbym nawet szedł ciemną doliną zła się nie ulęknę! ...bo ja jestem ciemnością i złem tej doliny ;)
ZIZ
użytkownik
 
Posty: 2346
Na forum od: 30 wrz 2010, 19:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Grego » poniedziałek, 17 mar 2014, 20:51

ZIZ napisał(a):>@Grego/ Nie sądź o mnie wg. swoich przewidywań o tym co Ty robiłbyś jako "decydent"!
Nie sądzę, abym nie był sądzony.

Kto tu powiedział o obniżce wg. uznania urzędnika? Rozumiesz pojęcie konkurs? Obniżona stawka czynszu i podatku ma przyciągnąć wielu oferentów z danej branży spełniających zadane warunki
Ale ten kto warunki konkursu ułoży będzie decydował jaka to branża i już za to będzie w wielu wypadkach otrzymywał sowity bakszysz.
Przykład pierwszy z brzegu: Mam kafejkę zero zniżek w podatku bo od lat. Naprzeciwko pustostan. Jeżeli urzędnik ogłosi konkurs na kafejkę i da 80% zniżki podatku leżę i kwiczę. To co mi zostaje? Dowiedzieć się kto zna tego urzędnika i sprawić, żeby tam powstał konkurs na mięsny, albo na obuwniczy i o to chodzi. O koperty. Wierzysz w uczciwość urzędników? No to gratuluję :mrgreen:
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez ZIZ » poniedziałek, 17 mar 2014, 21:11

>@Grego/ To nie jest kwestia wiary czy niewiary. :)
Trzydzieści RO, ponad pięćdziesiąt OPP czy NGO skupionych w porozumieniu, propozycje od grup mieszkańców (tak jak przy budżecie obywatelskim) mogą wyłonić zestawienie branż pożądanych i nie dublujących istniejące firmy w pobliżu lokalu oferowanego. Założenie - zgłaszamy zapotrzebowanie na nieistniejące lub niedostatecznie reprezentowane branże. Ryzyko malwersacji można ograniczyć do bardzo nieznacznego.
Ile jest warzywniaków, barów mlecznych, kwiaciarni na 11 Listopada? Bo instytucji bankowych,finansowych na samym pl. Wolności jest 10! To monokultura bardzo bogatego miasta z ubogimi mieszkańcami!
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziz

Choćbym nawet szedł ciemną doliną zła się nie ulęknę! ...bo ja jestem ciemnością i złem tej doliny ;)
ZIZ
użytkownik
 
Posty: 2346
Na forum od: 30 wrz 2010, 19:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Grego » poniedziałek, 17 mar 2014, 21:27

ZIZ napisał(a):Ryzyko malwersacji można ograniczyć do bardzo nieznacznego.
Można jeśli się chce, jednak administracja z natury stara się malwersacji nie ograniczać, bo z tego ma lewy grosz. Najlepszy system to wolny rynek. Nie ma zadnego powodu, żeby urzędnik wytyczał gdzie warzywniak a gdzie pralnia. To jest właśnie bolszewia, kiedy administracyjnie steruje się gospodarką. I doświadczenie uczy ze to się nie udaje.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez ZIZ » poniedziałek, 17 mar 2014, 22:18

>@Grego/ A więc uważasz, że urzędnicy realizują teraz zasady wolnego rynku corocznie podnosząc arbitralnie stawki czynszu bez względu na koniunkturę? Właścicielem majątku gminnego nie są urzędnicy tylko mieszkańcy miasta. I powinni realizować swoje zbiorowe prawo własności przez przedstawicieli - radnych i niezależne stowarzyszenia: OPP, NGO, budżet obywatelski.
Moja propozycja idzie w stronę wyrwania kawałka tortu, którym urzędnicy się dzielą. I taki jest powód aby obywatele mogli decydować gdzie jest warzywniak a gdzie pralnia. Urzędnicy są po to aby dokonać optymalizacji finansowej przychodów z majątku gminy. Co nie oznacza maksymalizacji przepływów gotówkowych w danym okresie budżetowym. A niestety tak postępują, że lokale puste ulegają przyspieszonej dekapitalizacji bo trzeba wycisnąć maksymalne wpływy od istniejących jeszcze na rynku najemców. Co w dłuższej perspektywie finansowej bilansuje się ujemnie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziz

Choćbym nawet szedł ciemną doliną zła się nie ulęknę! ...bo ja jestem ciemnością i złem tej doliny ;)
ZIZ
użytkownik
 
Posty: 2346
Na forum od: 30 wrz 2010, 19:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Grego » poniedziałek, 17 mar 2014, 22:33

Wierzysz w system nakazowo rozdzielczy, ja wierzę w rynek. Nie dogadamy się.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości