Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Anke » czwartek, 24 paź 2013, 10:29

man napisał(a):
Anke napisał(a):Tłumaczę ci, że to nie wysokie czynsze odstraszają kupujących tylko lepsza alternatywa. Dopóki stoją galerie handlowe nikt nie będzie skakał do warzywniaka na 11 listopada po kalarepę. Przecież w Sferze czynsze za wynajem są z pewnością wyższe niż na 11 Listopada, tylko tam się to opłaca a na 11 Listopada nie.


Może ul. 11-listopada nie może konkurować z Sferą prestiżem, ale te dwa miejsca mogą przecież świetnie się uzupełniać. Przez tę ulice wciąż przechodzi kilkanaście tysięcy osób dziennie więc potencjał jest, a skoro ludzie są, to puste witryny o czym świadczą ???

Większość kamienic jest przecież miejskich więc wychodzi na to, że władza woli mieć pusty lokal niż wynająć go za niższy czynsz. Mam nadzieję, że ktoś w Ratuszu się opamięta i obniżą podatki w ścisłym centrum i wejdzie tam handel i usługi taki, który na siebie zarobi - dziś to jest po prostu nie możliwe.

I nich mi ktoś wytłumaczy dlaczego w ścisłym centrum podatki są dwukrotnie wyższe niż poza centrum ? Efekt jest taki, że wszyscy uciekają poza centrum, a powinno być przecież na odwrót !!!!!!!!!! No chyba, że rzeczywiście Kasztelan planuje na 11-listopada Park, a na Placu Wojska Polskiego halę koncertową lub boisko treningowe dla TSP



man, ale jesteś pewien, że suma wszystkich finansowych niedogodności przewyższa koszt prowadzenia handlu w sferze? Na 11 Listopada nie ma klienteli, bo na 11 Listopada nie ma nic ciekawego oprócz Rossmana.
Po drugie, jeśli obniżą podatki, to komu i co się będzie opłacało tam otwierać poza lokalami z tanim piwem, bo na to zawsze znajda się amatorzy? Tylko co wtedy zostanie z takiej ulicy? Dzielnia żuli?
Po trzecie drobny handel, sklepiczki, sklepiki i warzywniaki mają się wszędzie ciężko, bo ludzie wolą jeździć na zakupy do marketów, gdzie jest przede wszystkim taniej niż na osiedlowym sklepiku.
Zgadzam się, że podatki powinny być wszędzie takie same, ale wysokość czynszu jest sprawą tego, kto jest właścicielem lokalu, bez względu czy to lokalny żul mający niedochodową kamienicę po babci, czy ratusz, który zarabia na nieruchomościach.

Martwota ulicy 11 listopada to objaw czasów i kopnięcia ze strony urzędników, to prawda, ale tak jest w tym kraju, że urzędnicy kopią wszystkich przedsiębiorców, nie tylko tych, co nie wiedzą co ze sobą począć na ulicy, gdzie ludzi jest owszem dużo, ale przelotem.
Anke
użytkownik
 
Posty: 1356
Na forum od: 9 lip 2010, 20:21

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez man » czwartek, 24 paź 2013, 10:58

Anke napisał(a):man, ale jesteś pewien, że suma wszystkich finansowych niedogodności przewyższa koszt prowadzenia handlu w sferze?

W Bielsku-Białej władza prowadzi taką politykę odnośnie nieruchomości ---> od lat wszystkie lokale miejskie idą z przetargu (oferty + ew. licytacja) i OK. Z tym, że to działa wyłącznie gdy ceny najmu rosną gdy spadają, ktoś kto wylicytował lokal po 100 zł/m2 nie może negocjować czynszu - efekt jest taki, że konkurencja ma lokal w sąsiedztwie po 50 zł/m2, a ktoś kto prowadzi tam biznes od nastu lat płaci wg. stawek z lat 90-tych (czyli nawet powyżej 100 zł/m2). W niektórych przypadkach Sfera jest więc bardzo tanią alternatywą ....

Do czego prowadzi taka polityka ? Do wykończenia wszystkich "starych" biznesów - co właśnie oglądamy ...
Z tym, że jest jeszcze jeden gwóźdź do trumny: właśnie podatek od nieruchomości - od bodajże 3 lat został podniesiony do takiego poziomu, że przy 100 m2 lokalu musisz zapłacić ok. 1000 zł miesięcznie do Ratusza więc taki lokal musi na wolnym rynku kosztować min. 1500 -2000 zł, a gdzie ogrzewanie, remonty, ZUS, itd. (niestety mamy coraz mniej przedsiębiorców, którzy potrafią zarobić na takie opłaty, a w Sferze można mieć niewielkie stoisko w podobnej cenie)

Najlepsze jednak jest to, że gdy lokal nie jest wynajęty i stoi pusty płacisz 10-krotnie mniejszy podatek !!!!!!!!!!!!!!
I tu mamy kolejna odpowiedź dlaczego pustostanów przybywa ...........

Anke napisał(a):jeśli obniżą podatki, to komu i co się będzie opłacało tam otwierać poza lokalami z tanim piwem, bo na to zawsze znajda się amatorzy? Tylko co wtedy zostanie z takiej ulicy? Dzielnica żuli?


Anka muszą obniżyć podatki bo nie powstanie tam nic. Będzie jedna wielka pustynia.
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Del_Rey » czwartek, 24 paź 2013, 17:39

Dzis mi sie zachciało przejść 11 Listopada od "Pewexu" aż do schodów.
Najgorzej w sensie biznesowym jest na odcinku od Pl W. Polskiego do Białki. Na tym odcinku nawet banki i kredytówki zdychają.
Najlepiej jest od rzeki w kierunku Barlickiego.
Wysocy urzędnicy - to ludzie, którzy za nasze pieniądze kradną nasze pieniądze.
Avatar użytkownika
Del_Rey
użytkownik
 
Posty: 2785
Na forum od: 14 lis 2006, 14:01
Lokalizacja: B-B

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Arkon » czwartek, 24 paź 2013, 18:30

Mieszkam w B-B dopiero od ponad 5 lat i uważam, że to miasto z ogromnym potencjałem, niestety słabo wykorzystanym. Dziwi mnie upadek ulicy 11 Listopada, bo w niewielu miastach w Polsce są tak piękne miejsca(potencjalnie). Zamiast kafejek, restauracji powstają banki!? Niestety nie jest to przypadek odosobniony nie tylko w naszym mieście, ale w całym tym brzydkim kraju. Na szczęście jest coraz więcej akcji, że miasta mają służyć ludziom, a nie samochodom. Może i u nas się uda :-). Cały problem polega na braku jakichkolwiek dalekosiężnych planów, liczy się tylko krótkotrwały zysk polityczny(od wyborów do wyborów). Na pewno błędem było wybudowanie Sfery, ale przede wszystkim w Polsce(B-B nie jest tu niestety wyjątkiem) nie liczą się potrzeby ludzi. Wystarczy pojechać nie tylko do Hiszpanii czy innego zachodniego kraju, ale nawet do naszych południowych sąsiadów, żeby zobaczyć różnicę. Ciągle liczę na zmiany w tym kraju, ale podajcie mi przykłady miast przyjaznych ludziom w Polsce, ja niestety ich nie znam. Zresztą wystarczy zobaczyć ludzi przesiadujących w kafejkach w Sferze(drożyzna i brak atmosfery), mając niejako pod nosem fantastyczne miejsca na Cechowej czy Stojałowskiego. Dopóki nie zmieni się mentalność Polaków nic nie zmieni się nie tylko w B-B, ale i w całym kraju.
Arkon
użytkownik
 
Posty: 90
Na forum od: 29 maja 2010, 13:38

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez vilgefortz » piątek, 25 paź 2013, 07:36

Ja podam taki przykład: Umawiam się na spotkanie z kontrahentem lub klientem w BB, są fajne knajpki na cechowej np. i weź t u zaparkuj gdzieś auto swoje i klienta tak żeby nie trzeba było biegać z parkingu Sfery?. Plac WP i Wolności już przerabiałem zapomnij o wolnym miejscu w ciągu godzin. roboczych. Dlatego umawiam się w Sferze.
Avatar użytkownika
vilgefortz
użytkownik
 
Posty: 568
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: śródmieście

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez man » piątek, 25 paź 2013, 08:16

Arkon napisał(a):Cały problem polega na braku jakichkolwiek dalekosiężnych planów, liczy się tylko krótkotrwały zysk polityczny(od wyborów do wyborów)

Zgadza się. Nikt w Ratuszu nie myśli w sposób: co będzie za 10 lat ? jakie działania podjąć żeby centrum miasta za 10 lat było najpiękniejszym miejscem w promieniu 100 km ? (Krakowa nie przebijemy ale reszta jest w zasięgu)

Arkon napisał(a):Ciągle liczę na zmiany w tym kraju, ale podajcie mi przykłady miast przyjaznych ludziom w Polsce, ja niestety ich nie znam


Polecam wycieczkę do Poznania. To co udało się tam stworzyć w ścisłym centrum (mimo konkurencji ichniejszych Sfer) to naprawdę wzór godny naśladowania. Jakby się tylko dało, to zapakowałbym całą Radę Miejską, Prezydenta i wszystkich vice w autobus i niech jada się uczyć ............
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez sweeper » sobota, 26 paź 2013, 21:06

man napisał(a):Upadek naszego prestiżowego deptaka i chluby miasta Bielsko-Biała wchodzi w fazę końcową. Po epoce bankowej, nastąpiła niestety faza Detroit czyli masowe bankructwa i zamknięcia lokali.

byłem wczoraj wieczorem na 11 Listopada i nie wiem o co Ci chodzi - wszystkie lokale mają się dobrze, SKOK się remontuje/wprowadza może 3-4 zamknięte, reszta bez zmian

może zrób jakiś przegląd ile jest zamkniętych?
Avatar użytkownika
sweeper
użytkownik
 
Posty: 2974
Na forum od: 12 sie 2008, 16:33
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez man » niedziela, 27 paź 2013, 09:25

sweeper napisał(a):
man napisał(a):Upadek naszego prestiżowego deptaka i chluby miasta Bielsko-Biała wchodzi w fazę końcową. Po epoce bankowej, nastąpiła niestety faza Detroit czyli masowe bankructwa i zamknięcia lokali.

byłem wczoraj wieczorem na 11 Listopada i nie wiem o co Ci chodzi - wszystkie lokale mają się dobrze, SKOK się remontuje/wprowadza może 3-4 zamknięte, reszta bez zmian

może zrób jakiś przegląd ile jest zamkniętych?


proponuje spacerek od mostu do Żywieckiej to zobaczysz o co chodzi - po drodze możesz wpaść na II piętro Klimczoka i zahaczyć o Szkolną
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez GrzegorzD » niedziela, 27 paź 2013, 19:40

co mnie na 11 listopada wkurza?

2 złote


2 złote


4 złote bo sie 5 min spóźniłem


ALE póki parking w sferze darmowy....
Avatar użytkownika
GrzegorzD
użytkownik
 
Posty: 2029
Na forum od: 27 wrz 2009, 19:03
Lokalizacja: Hałcnów / Bujaków

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Anke » niedziela, 27 paź 2013, 19:57

man napisał(a): po drodze możesz wpaść na II piętro Klimczoka i zahaczyć o Szkolną


man ja cały czas o tym mówię. Na 2 pietrze Klimczoka chyba od 15 lat nie ma niczego ciekawego. Tak jak na połowie ulicy 11 listopada. Owszem, częściowo dlatego, że lepsze punkty zostały wymiecione przez koszty wynajmu (a właściciele poszli do galerii handlować), ale głównie dlatego, że są lepsze punkty handlowe w mieście. Prócz tego - post powyżej oraz to co mówiłam wcześniej: w sferze, w gemini, w tesco, w auchanie - jest parking.
Oferta sklepów z ciuchami na 11 listopada będzie odpowiadała bardziej mojej 50 letniej cioci niż mnie. Mówię o estetyce, ale tanio w tych "butikach" też nie jest. A Wokulski czy Klimczok to pod względem oferty - śmiechu warte są. Dlatego wolę już iść do tej sfery czy innego molocha, zaparkować bez bólu auto i coś kupić na promocjach, niż w Klimczoku, który ma towar z bazaru a ceny z kosmosu. A parking ma za mały.
Ostatnio edytowano niedziela, 27 paź 2013, 20:38 przez Anke, łącznie edytowano 1 raz
Anke
użytkownik
 
Posty: 1356
Na forum od: 9 lip 2010, 20:21

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez sweeper » niedziela, 27 paź 2013, 20:17

man napisał(a):proponuje spacerek od mostu do Żywieckiej to zobaczysz o co chodzi - po drodze możesz wpaść na II piętro Klimczoka i zahaczyć o Szkolną

a widzisz... Klimczok jest również gwoździem do trumny - kto w dzisiejszych czasach godzi się jeszcze na takie standardy ?? ??
nie ma się co dziwić, że popada w niełaskę mieszkańców - sam nie byłem tam od 3-4 lat bo i po co ?? ??
Avatar użytkownika
sweeper
użytkownik
 
Posty: 2974
Na forum od: 12 sie 2008, 16:33
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez GrzegorzD » niedziela, 27 paź 2013, 20:38

i tak 60% stoi puste....

Zamiast porobić biura itp...
Avatar użytkownika
GrzegorzD
użytkownik
 
Posty: 2029
Na forum od: 27 wrz 2009, 19:03
Lokalizacja: Hałcnów / Bujaków

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez man » poniedziałek, 28 paź 2013, 14:47

OK - czyli dwa proste ruchy powinny zmienić mocno sytuację ?
1. bezpłatny parking w centrum
2. obniżka podatku od nieruchomości o 50%

dodałbym jeszcze: wydłużenie do północy kursów autobusów MZK w weekendy - tylko czy to realne w mieście zarządzanym przez emerytów ?
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez man » piątek, 1 lis 2013, 09:43

A tak z innej beczki ....... wie ktoś jak wyglądają sprawy jeśli chodzi o Fabrykę Grossa ?
W tej chwili (po upadku pomysłu rewitalizacji Placu Wojska Polskiego) to chyba jedyna nadzieja na ożywienie ul. 11-Listopada
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez vilgefortz » środa, 6 lis 2013, 13:37

Proszę bardzo, o to przykłady ze strony ZGM:" ul 11 Listopada nr 24 i 26, lokale po 169,99 m2 i 152,79 m2, cena minimalna 40 zł/m +VAT co daje nam 6719,60 zł + 6111,60 zł +VAT. Jak na dzisiejsze czasy to mało nie jest. Lokal po niedawno upadłym barze "Apetyt", który istniał ze 40 lat a może i więcej.

Drugi przykład: ul 11 Listopada 86, 100,14m2 za cenę min. 20,00zł/m. A to już prawie w okolicy przejścia podziemnego na Krakowską i lokal stoi pusty już kawał czasu. Na tej liście jest 129 lokali głównie z centrum i okolic, które stoją i niszczeją bo ZGM nie puści ich za cenę niższą niż sobie wymyślili. Każdy z tych lokali wymaga dużego wkładu finansowego, wiele z nich to po prostu ruina np. plac fabryczny dawne "Mikado" czy kamienica przy ul. 3 Maja 5. Powinni to oddać najemcom w zamian za remont i opiekę nad lokalami. A nie obciążać czynszem na dzień dobry (na czas remontu można zbić do 50% jak komisja się zgodzi :)) i łaskawie pozwalać prowadzić działalność w lokalu, który być może po roku zmieni właściciela a kosztów remontu przecież nie zwrócą.
Avatar użytkownika
vilgefortz
użytkownik
 
Posty: 568
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: śródmieście

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości