Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez man » środa, 23 paź 2013, 08:39

Upadek naszego prestiżowego deptaka i chluby miasta Bielsko-Biała wchodzi w fazę końcową. Po epoce bankowej, nastąpiła niestety faza Detroit czyli masowe bankructwa i zamknięcia lokali. Mimo obniżonych czynszów nowych chętnych na lokale brak, w związku z tym mamy chyba w tej chwili na ul. 11-Listopada więcej lokali do wynajęcia niż tych jeszcze czynnych. Nie pamiętam by kiedykolwiek miało miejsce coś takiego w Bielsku-Białej.

Kto jest winny tej sytuacji ???
Jakie są Wasze opinie na ten temat ... Kto za to odpowiada ?
Co zrobić by na nasz reprezentacyjny deptak miejski znów wrócili przedsiębiorcy ?



P. S.
Moim zdaniem:
1. wysokie podatki od nieruchomości - za 100 m2 Krywult rząda ok. 10 000 zł rocznie samych podatków
2. brak parkingów oraz płatna strefa parkowania - sztuczne utrzymywanie miejsc pracy dla kilkudziesięciu bezrobotnych kosztem innych skutecznie odstrasza
3. Sfera - czyli ten który sprzedał im działkę i zezwolił na budowę w ścisłym centrum
4. kryzys gospodarczy - choć w BB nie jest on zbyt odczuwalny - bezrobocie przed kryzysem 5% obecnie 6%
Ostatnio edytowano czwartek, 24 paź 2013, 09:01 przez man, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Swiatogor » środa, 23 paź 2013, 09:21

man napisał(a):Co zrobić by na nasz reprezentacyjny deptak miejski znów wrócili przedsiębiorcy ?


Już pozamiatane. Kilkadziesiąt lat jeszcze trzeba, by te kamienice runęły i będzie można zrobić tam park.

Ktoś źle zdefiniował cele, lub nie zdefiniował ich wcale, więc wyszło jak wyszło. Imho Sfera była gwoździem do trumny.
"masz mało czasu, trzeba dać świadectwo"
Swiatogor
użytkownik
 
Posty: 674
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Del_Rey » środa, 23 paź 2013, 09:29

Swiatogor napisał(a):Ktoś źle zdefiniował cele, lub nie zdefiniował ich wcale, więc wyszło jak wyszło. Imho Sfera była gwoździem do trumny.


Raczej czynsze.
Znam 3 ludzi prowadzacych dzialalnosci przy 11 Listopada i przy takiej kwocie o jakiej pisal man (ok 85 zł za m2 na miesiac ),nie mysleliby o zamknieciu biznesu, albo o przeniesieniu go. Ale dostali dostali info o podwyzce na 110- 130 zł za m2 na miesiac.
Wysocy urzędnicy - to ludzie, którzy za nasze pieniądze kradną nasze pieniądze.
Avatar użytkownika
Del_Rey
użytkownik
 
Posty: 2785
Na forum od: 14 lis 2006, 14:01
Lokalizacja: B-B

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez man » środa, 23 paź 2013, 09:42

Del_Rey napisał(a):Raczej czynsze.
Znam 3 ludzi prowadzacych dzialalnosci przy 11 Listopada i przy takiej kwocie o jakiej pisal man (ok 85 zł za m2 na miesiac ),nie mysleliby o zamknieciu biznesu, albo o przeniesieniu go. Ale dostali dostali info o podwyzce na 110- 130 zł za m2 na miesiac.


Nie no, aż takich czynszów to nie ma (może jakieś wyjątkowe lokalizacje). Ja napisałem o samym podatku od nieruchomości komercyjnych na poziomie ok. 9 zł/m2 - miesięcznie + do tego dochodzi jeszcze dzierżawa wieczysta. I zwróćcie uwagę na to, że tutaj nie gra roli czy lokal jest prywatny czy miejski .............. dla mnie jedyne rozwiązanie to radykalna obniżka podatków (co najmniej 50%)w centrum ----- inaczej będziemy mieli w centrum strefę śmierci
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Swiatogor » środa, 23 paź 2013, 09:45

Del_Rey napisał(a):Raczej czynsze. Znam 3 ludzi prowadzacych dzialalnosci przy 11 Listopada i przy takiej kwocie o jakiej pisal man (ok 85 zł za m2 na miesiac ),nie mysleliby o zamknieciu biznesu, albo o przeniesieniu go. Ale dostali dostali info o podwyzce na 110- 130 zł za m2 na miesiac.


Wiesz DR; moim zdaniem to pewnie można płacić i 500 pln/m2, byle ulica była atrakcyjna i odwiedzana. Tymczasem gdy wczoraj spacerowałem tam dłuższą chwilę, to moje odczucie było jednoznaczne: 90% tych, którzy się tamtędy poruszają, tłoku w banku nie ma. Jeśli już, to raczej lej po stronie debetowej. Pozostałych wymiotło stamtąd zupełnie.

Szczerze mówiąc gdy ktoś do mnie przyjeżdża w odwiedziny, to 11 Listopada staram się omijać szerokim łukiem.

PS: Właśnie zdałem sobie sprawę, że gdy ktoś do mnie przyjeżdża, to raczej zabieram go gdzieś poza Bielsko. Smutne to.
Ostatnio edytowano środa, 23 paź 2013, 12:55 przez Swiatogor, łącznie edytowano 1 raz
"masz mało czasu, trzeba dać świadectwo"
Swiatogor
użytkownik
 
Posty: 674
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Del_Rey » środa, 23 paź 2013, 12:31

man napisał(a):Nie no, aż takich czynszów to nie ma (może jakieś wyjątkowe lokalizacje). Ja napisałem o samym podatku od nieruchomości komercyjnych na poziomie ok. 9 zł/m2 - miesięcznie + do tego dochodzi jeszcze dzierżawa wieczysta.

No ja nie wiem, jak wyglada kwestia rozbicia tej kwoty.
A lokalizacja to bliskie okolice "schodów" i "tunelu" na Barlickiego.
Wysocy urzędnicy - to ludzie, którzy za nasze pieniądze kradną nasze pieniądze.
Avatar użytkownika
Del_Rey
użytkownik
 
Posty: 2785
Na forum od: 14 lis 2006, 14:01
Lokalizacja: B-B

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez sweeper » środa, 23 paź 2013, 13:51

man napisał(a):Kto jest winny tej sytuacji ???

wybieram bramkę nr 4 czyli:

man napisał(a):4. kryzys gospodarczy - choć w BB nie jest on zbyt odczuwalny - bezrobocie przed kryzysem 5% obecnie 6%
za który odpowiada Prezydent Miasta Jacek Krywult :D

bo jak się bawić to po całości - działalność gastronomiczna przeniosła się na stary rynek, handel i drobne usługi do sklepów wielkopowierzchniowych
złote czasy 11 Listopada mijają i tyle więc nie wiem co ma do tego Krywult :D
Avatar użytkownika
sweeper
użytkownik
 
Posty: 2974
Na forum od: 12 sie 2008, 16:33
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Anke » środa, 23 paź 2013, 14:13

Krywult odpowiada jeszcze za białaczkę niemowląt i kryzys na rynku dewocjonaliami...

A co jest ciekawego na ul. 11 Listopada? Kiedyś była to główna ulica handlowa miasta, mydło i powidło, teraz to jest deptak, który przemierzam raz na miesiąc w drodze do fryzjera. Może to po prostu opcja nr 5 czyli wolny rynek i ewolucja - ludzie wolą kupować tam, gdzie jest taniej i wszystko znajduje się w jednym miejscu - natura lubi najprostsze rozwiązania. Ponadto ludzie mają internet i robią zakupy przez internet (książki, filmy, muzykę, kosmetyki a nawet ciuchy kupuję wyłącznie w necie - do Sfery idę jak mam ochotę na 2 godziny masochizmu albo kino) . Jedyne co może uratować tę ulicę przed zostaniem miejskim parkiem to gastronomia, kluby i punkty usługowe - jak mój fryzjer.
Jako ulica handlowa, 11 listopada to zombiak, z którego miasto stara się jeszcze coś wyssać, podatkami i opłatami. Kto był mądry, zwinął stamtąd interes 10 lat temu i przeniósł się do galerii handlowej (zwłaszcza ludzie na franczyzie). Żadne ulgi podatkowe tego nie zmienią, bo po pierwsze ludzie są biedni i wolą kupować w sieciówkach a po drugie lubią je mieć w kupie, pod jednym dachem, co jest dość istotne w tym deszczowo-śniegowym kraju. I w końcu, Sfera ma parking.

Tyle. Tu nie będzie żadnej 5 Alei.
Anke
użytkownik
 
Posty: 1356
Na forum od: 9 lip 2010, 20:21

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez man » środa, 23 paź 2013, 17:45

nich tam będą choćby same warzywniaki, ważne żeby ulica nie wymierała i lokale nie stały puste bo to już gwóźdź do trumny dla tej ulicy ....... myślę, że tylko radykalna obniżka podatków przywróci ul. 11-listopada do życia, poza tym trzeba ożywić Plac Wojska Polskiego !!! Przecież to tam zawsze tętniło życie naszego miasta .........
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez man » środa, 23 paź 2013, 18:03

Del_Rey napisał(a):No ja nie wiem, jak wyglada kwestia rozbicia tej kwoty.
A lokalizacja to bliskie okolice "schodów" i "tunelu" na Barlickiego.


no rejon od Barlickiego do mostu jeszcze jako tak funkcjonuje i rzeczywiście moga tam byc takie czynsze ............ ale za mostem mamy obecnie mały armagedon, a władzuchna zadowolona opowiada jakieś bajki o kolejnych halach
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Piotrek » środa, 23 paź 2013, 18:35

Kto jest winien? I znowu pojawiają się zakute łby. Jest mnóstwo miast z tętniącymi życiem centrami: sklepiki, restauracje, kultura, zieleń, sport itd. U nas centrum zwłaszcza od strony Białej wymiera, zostają odrapane kamienice i zamieszkująca je biedota spalająca własne i cudze śmieci żeby przeżyć zimę. Bo tu chodzi nie tylko o ul.11-tego Listopada, obszar zamierania jest dużo większy. Była bardzo burzliwa dyskusja, także tutaj na początku tego procesu, kiedy budowano Sferę II, wniosek był taki, że jeśli zakute łby nie podejmą żadnych działań wspomagających lokalny handel i mieszkańców to centrum miasta stanie się martwe, to było już wiadome w roku 2005 i wcześniej. I oczywiście reguła się spełniła bo albo zakute łby nie mają rozumu albo jest to świadome działanie. A zezwolenie na budowanie coraz to większej liczby hipermarketów to jakiś obłęd, zabiją wszystko dookoła, wysysają z ludzi wszystkie wartości. To, że proleci lubią łatwe i smaczne gówno, nie uzasadnia tego żeby wszystko zlikwidować i wybudować jeden wielki hipermarket. Oczywiście wyjaśnienie nie jest takie proste, jest więcej przyczyn niż tylko opętanie hiperdupermarketowe, ale po to mamy naszych przedstawicieli żeby rządzili z głową a nie zakutym łbem.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Anke » środa, 23 paź 2013, 18:41

man napisał(a):nich tam będą choćby same warzywniaki, ważne żeby ulica nie wymierała i lokale nie stały puste bo to już gwóźdź do trumny dla tej ulicy ....... myślę, że tylko radykalna obniżka podatków przywróci ul. 11-listopada do życia, poza tym trzeba ożywić Plac Wojska Polskiego !!! Przecież to tam zawsze tętniło życie naszego miasta .........


Tłumaczę ci, że to nie wysokie czynsze odstraszają kupujących tylko lepsza alternatywa. Dopóki stoją galerie handlowe nikt nie będzie skakał do warzywniaka na 11 listopada po kalarepę. Przecież w Sferze czynsze za wynajem są z pewnością wyższe niż na 11 Listopada, tylko tam się to opłaca a na 11 Listopada nie.
Anke
użytkownik
 
Posty: 1356
Na forum od: 9 lip 2010, 20:21

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez man » środa, 23 paź 2013, 23:29

Anke napisał(a):Tłumaczę ci, że to nie wysokie czynsze odstraszają kupujących tylko lepsza alternatywa. Dopóki stoją galerie handlowe nikt nie będzie skakał do warzywniaka na 11 listopada po kalarepę. Przecież w Sferze czynsze za wynajem są z pewnością wyższe niż na 11 Listopada, tylko tam się to opłaca a na 11 Listopada nie.


Może ul. 11-listopada nie może konkurować z Sferą prestiżem, ale te dwa miejsca mogą przecież świetnie się uzupełniać. Przez tę ulice wciąż przechodzi kilkanaście tysięcy osób dziennie więc potencjał jest, a skoro ludzie są, to puste witryny o czym świadczą ???

Większość kamienic jest przecież miejskich więc wychodzi na to, że władza woli mieć pusty lokal niż wynająć go za niższy czynsz. Mam nadzieję, że ktoś w Ratuszu się opamięta i obniżą podatki w ścisłym centrum i wejdzie tam handel i usługi taki, który na siebie zarobi - dziś to jest po prostu nie możliwe.

I nich mi ktoś wytłumaczy dlaczego w ścisłym centrum podatki są dwukrotnie wyższe niż poza centrum ? Efekt jest taki, że wszyscy uciekają poza centrum, a powinno być przecież na odwrót !!!!!!!!!! No chyba, że rzeczywiście Kasztelan planuje na 11-listopada Park, a na Placu Wojska Polskiego halę koncertową lub boisko treningowe dla TSP
Ostatnio edytowano czwartek, 24 paź 2013, 08:58 przez man, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez Grego » czwartek, 24 paź 2013, 07:50

man napisał(a):Może ul. 11-listopada nie może konkurować z Sferą prestiżem, ale te dwa miejsca mogą przecież świetnie się uzupełniać. Przez tę ulice wciąż przechodzi kilkanaście tysięcy osób dziennie więc potencjał jest, a skoro ludzie są, to puste witryny o czym świadczą ???
O niedawnej podwyżce stawki VAT. Jeszcze jeden głupi procencik i znikną witryny inne niż z desek. Jeszcze dwa procent i pojawia się puste witryny w Sferze.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: Śmierć ul. 11-Listopada ........ Kto za to odpowiada ?

Postprzez man » czwartek, 24 paź 2013, 10:13

Piotrek napisał(a):Jest mnóstwo miast z tętniącymi życiem centrami: sklepiki, restauracje, kultura, zieleń, sport itd. U nas centrum zwłaszcza od strony Białej wymiera, zostają odrapane kamienice i zamieszkująca je biedota spalająca własne i cudze śmieci żeby przeżyć zimę. Bo tu chodzi nie tylko o ul.11-tego Listopada, obszar zamierania jest dużo większy ... albo zakute łby nie mają rozumu albo jest to świadome działanie


Najlepszy przykład to serce Białej czyli Plac Wojska Polskiego. Przecież jeszcze 5 lat temu ten Plac był głównym miejscem spotkań mieszkańców miasta, to tam były pełne ludzi ogródki piwne, to tam odbywały się koncerty i imprezy .......... już nie wspomnę o Sylwestrach pod gołym niebem

składając wszystkie elementy w całość wychodzi, że niestety Piotrze masz rację i jest to działanie celowe
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Następna strona

Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości