Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez Sayyadin » niedziela, 6 lip 2014, 08:38

Metodologia tego badania, jak większości tego typu, mocno wątpliwa. Z Waszych komentarzy widać zresztą, że każdy pewne pojęcia rozumie inaczej i ma inne priorytety. Dla jednego Kraków to syf, bo ma dziurawe drogi, innemu podoba się Rzeszów, bo ma tam wielu współwyznawców swojej religii. Wyniki takich badań zawsze będą kontrowersyjne, wszędzie będą generować postawę "naszych biją!" i lawinę komentarzy typu "jak to w mieście X się fajnie żyje, jak mój wujek tam mieszka i mu z działki łopatę ukradli". Bez sensu, niemniej...

...jest coś w tym, o czym pisze Swiatogor. Jest jakiś taki "duch bielskości", którego nie da się złapać precyzyjnie w liczby. Obserwuję to u rodowitych mieszkańców, którzy nie rozumieją mojego szoku i zdziwienia, akceptują stan rzeczy i w głowach im się nie mieści, że mogłoby być inaczej. "No tak, tak jest, ale zawsze tak było, mi to pasuje". Poziom lokalnych mediów-Radio Bielsko i Kronika Beskidzka-wiele mówi o grupie docelowej. Brak nocnej komunikacji miejskiej. Mała ilość imprez kulturalnych, a jeśli już, z reguły w klimacie biesiadno-jarmarcznym (nie piszę o prywatnych inicjatywach, tam jest dobrze). Komunikacyjne zamknięcie na okoliczne miasta, także zagraniczne. Praca-owszem, jest, ale jakby zajrzeć na praca.bielsko.pl - głównie tam, gdzie oferują najprostszą i najgorzej płatną pracę fizyczną. Edukacja wyższa bez jakiejkolwiek renomy i perspektyw, (ATH z reguły nawet nie występuje w rankingach). Brak choćby jednego parku z prawdziwego zdarzenia lub innego miejsca, gdzie ludzie spotykaliby się w weekendy, żeby odpocząć, rozerwać, itd. (Błoń nie liczę, poza dróżką i kilkoma knajpami przy boiskach tam nic nie ma). Martwe (w sensie:puste) Stare Miasto, centrum życia-Galeria Sfera. Główne zabytki i atrakcje turystyczne można w zasadzie obejść w 3h wolnego spaceru, jedząc przy okazji obiad. "Przeżyjesz dwa razy więcej" - tak, oczywiście. Centrum miasta zalane tandetnymi reklamami i specyficznymi lokalami usługowymi: pożyczki bez BIK, second-hand'y, salony ślubne, obiady za 10 zł, biuro podróży. Jakby na tej podstawie rekonstruować wizerunek statystycznego bielszczanina, wyjdzie nam, że to raczej ubogi, zahukany człowiek, który kilka razy w życiu postanawia zaszaleć i np. bierze ślub, pożyczkę-chwilówkę, robi zakupy w Tanim Armanim i leci na tydzień do Tunezji.

To się wszystko składa na taki obraz miasta zamkniętego przed wpływami i wzorami z zewnątrz, pozbawionego aspiracji do bycia ważnym ośrodkiem czegokolwiek, kiszącego się w poczuciu, że było potęgą lata temu i nie ma sensu nic zmieniać, skoro wtedy było dobrze, to i dziś pewnie jest. Przez lata wytworzył się taki specyficzny, styl życia w skali mikro-niewiele chcę, to i niezbyt jestem rozczarowany, że się nie udaje; tak się złożyło, że jakiego poziomu by Bielsko sobą nie prezentowało, dla mieszkańców okolicznych miasteczek to i tak mega wypas, który w zupełności wystarcza. Ot, z dyplomem ATH pójdzie pracować do Daedong czy sklepu w Sferze, więc jednak fajna ta uczelnia. Do tego wiadomo, fundamenty dumy regionalnej - "mały Wiedeń" + "piękne góry" i okazuje się, że nic więcej od życia oczekiwać nie można. Zresztą, bielszczanie których znam, są też dość hermetyczni towarzysko - wolny czas spędzają w wąskim gronie, raczej nie wyjeżdżają z miasta dalej niż 20 km, lubią się zamykać w domach. Myślę, że to się jakoś wiąże - jeśli nie widziałeś np. Gdańska, łatwiej Ci mówić "Bielsko jest piękne". Jeśli nie wyjeżdżasz dalej niż do Pszczyny, Żywca czy Wisły - możesz uwierzyć, że nic więcej od życia Ci się nie należy, jak praca na taśmie za <2000 zł, kilka równych dróg i ładne górki za oknem.
Sayyadin
użytkownik
 
Posty: 52
Na forum od: 15 sie 2011, 20:00

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez katina_m » niedziela, 6 lip 2014, 18:03

Mnie przerażają w BB ceny mieszkań do wynajmu i wysokości czynszu. Jako samotna osoba nie mam szans na usamodzielnienie się ponieważ wynajecie chociażby kawalerki to praktycznie cala moja wypłata- a gdzie pieniądze na życie?. W porównaniu do cen mieszkan w innych miastach to powiem że brak słów !! I niby młodzi mają mieć łatwo na starcie w dorosłe życie?
Różni ludzie, różna mądrość.
— Joseph Conrad
katina_m
użytkownik
 
Posty: 52
Na forum od: 5 maja 2007, 17:07

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez SAMAEL66 » niedziela, 6 lip 2014, 20:34

a niby kto ci powiedział że młodzi mają mieć łatwo? witaj w dorosłym życiu :)
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez tren_d » niedziela, 6 lip 2014, 22:14

Imprezy w Żywcu:

Birofilia
Folker Fest
Oscypek Fest
Hip Hop na Żywca 2014
Męskie Granie
Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu
O czymś zapomniałem?
tren_d
użytkownik
 
Posty: 1000
Na forum od: 1 sty 1970, 01:00

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez tren_d » wtorek, 15 lip 2014, 21:42

Haart napisał(a):Czytam, czytam i wciąż nie mogę uwierzyć...
Zadziwiające, jak wielu patałachom sprawia radość i daje paliwo do dalszego ględzenia, bzdurny ranking...
Śledząc forum od jakigoś czasu, rzuca się w oczy profil oburzonego, który w bezproduktywnym forumowym skamleniu znajduje rekompensatę swojej nędznej egzystencji. Permanetne narzekanie i zaklinanie rzeczywistości, która jak okiem sięgnąć, do tego płaczu nie pasuje.
Statystyka swoje, życie swoje. Ile rankingów tyle wniosków. Ale wklejamy tylko te, które pokazują, jak to nam nie jest chu****.
Tworzący owy ranking, zapewne z braku czasu, nie zadali sobie nawet minimum trudu, żeby odwiedzić badane miasta.
Skąd w ogóle w rankingu jakieś Jaworzno, w którym poza elektrownią nie ma nic. Już chyba Tarnów jest większy.
Radom notowany wyżej niż Bielsko? Tam kutfa jeszcze rok temu trzeba się było zamykać na światłach, żeby laptopa z auta nie ukradli. Bezrobocie ok 20%, permanetne korki, brak jakiejkolwiek obowdnicy, mentalność ludzi, o tym w ogóle lepiej nie mówić. Miasto zaniedbane i brzydkie, jak jakaś pipidówa na wschodzie. Żeby nie było - wykonało ogromny skok w ciągu ostatnich pięciu lat. Ale do Bielska mu wciąż daleko. Nawet do Kielc mu daleko.
Ciekawe, że wg innych rankingów "dobrobytu i szczęśliwości" w czołówce są Gdynia, Gdańsk, Rzeszów, Białystok. I Bielsko.
Łódź, Kraków - miasta, w których nie ma kilometra równego asfaltu, o jakiejkolwiek obwodnicy nie wspominając. W których cywilizacja kończy się na plantach ( w Krakowie) i Piotrowskiej (w Łodzi).
Mam sporo znajomych w Krakowie i jedyne plusy miasta, jakie potrafią wymienić to nocne życie i łatwy dostęp do pracy. Ale z pracą i w Bielsku nie ma problemu. Z życiem nocnym jest trochę gorzej. Ale będzie lepiej, Rynek się pięknie rozwija. Ale za to ryzyko spotkania debila, który ostatnią tygodniówkę wydał na maczetę prawie zerowe. No i brak problemu z władzami, którym się popieprzyło, że są Vancouver.
Lublin, Radom, Kielce to jedne z najbardziej smutnych i dołujących miast.
Brak w tabelce Rzeszowa, z niezrozumiałych powodów, chociaż w tekście się pojawia. O Rzeszowie już napisano, wszystko prawda, wg mnie aktualnie najprzyjemniejsze miasto do życia.
Co do konserwatyzmu i katolicyzmu jest jedna zasadnicza różnica - jest konserwatywnie, ale nie fanatycznie. Wiarę ludzie mają w sobie a nie pod jakimś kufa krzyżem. Katolicki konserwatyzm miesza się z pragmatyzmem. Nie z fundamentalizmem.
Nie chce mi się rozwijać tematu, ale na każde takie marudzenie i wylewanie frustracji można ( oczywiście nie u chronicznych frustratów) bardzo łatwo zaradzić. Wystarczy ruszyć dupę zza komputera i zobaczyć, jak sie kraj rozwija. I nie wystarczy pod ratusz pokrzyczeć na Prezydenta.

Dobrej nocy


Co do konserwatyzmu, Twoja teoria ma się nijak do faktów. Bo wedle statystyk w Rzeszowie i na podkarpaciu PIS wygrywa zawsze a dla ciebie z tego co piszesz PIS to fanatyzm itp. Więc Ci wyborcy PIS-u z Rzeszowa ufają sobie najbardziej w Polsce wedle statystyk. Więc twoja teoria jest nieprawdziwa.
tren_d
użytkownik
 
Posty: 1000
Na forum od: 1 sty 1970, 01:00

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez Grego » środa, 16 lip 2014, 06:41

Sayyadin napisał(a):To się wszystko składa na taki obraz miasta zamkniętego przed wpływami i wzorami z zewnątrz, pozbawionego aspiracji do bycia ważnym ośrodkiem czegokolwiek, kiszącego się w poczuciu, że było potęgą lata temu i nie ma sensu nic zmieniać, skoro wtedy było dobrze, to i dziś pewnie jest.
Muszę powiedzieć że zadziwiła mnie Twoja teoria. Mógłbyś rozwinąć ten motyw ze "BB kisi się w poczuciu że kiedyś było potęgą" ? Pół życia tu przemieszkałem, ale czegoś takiego nie dostrzegłem, a swoje lata mam. Kiedy to niby było i o jaki rodzaj potęgi chodzi?
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez Pyramide » środa, 16 lip 2014, 15:41

Komu Bielsko nie odpowiada i nie podoba się to papa do innej "dziury"
Imię jest nie ważnie!Nazwisko po tacie!wiek co roku inny!charakter niepowtarzalny wygląd przeciętny!Nie znasz?nie oceniaj!Masz gdzieś?Nie martw się ja cię tez.
Pyramide
użytkownik
 
Posty: 4601
Na forum od: 20 lis 2008, 09:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała /M. Straconka/

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez SAMAEL66 » środa, 16 lip 2014, 16:14

Idealna prawda życiowa dla władz miasta na uzasadnienie porażek :)
jak się nie podoba to wypad a my i tak kasę trzepać będziemy :)
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez Pyramide » środa, 16 lip 2014, 20:32

Jakie to porażki i ile % mieszkańców tak myśli jak ty? masz jakieś zestawienia,badania czy inne dane.
A na czym i do czyjej kieszeni trzepią kasę ? CBA i podobne istnieją zgłaszaj szybko.
Imię jest nie ważnie!Nazwisko po tacie!wiek co roku inny!charakter niepowtarzalny wygląd przeciętny!Nie znasz?nie oceniaj!Masz gdzieś?Nie martw się ja cię tez.
Pyramide
użytkownik
 
Posty: 4601
Na forum od: 20 lis 2008, 09:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała /M. Straconka/

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez vilgefortz » czwartek, 17 lip 2014, 00:22

Coś mi się wydaje , że Pyramide pracuje w budżetówce. :?
Avatar użytkownika
vilgefortz
użytkownik
 
Posty: 568
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: śródmieście

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez Del_Rey » czwartek, 17 lip 2014, 03:46

Coraz wiecej ludzi mysli podobnie i to nawet kiedys huraoptymisci, ktorzy jeszcze zatrudniaja po 60-80 osób. Przynajmniej znam takich dwóch bossów z prawdziwego zdarzenia,ktorzy mowią , że Bielsko idzie w dół.
A gdy ludzie, którzy dają zarobić i to nie najniższe krajowe, tak zaczynają mowić, to nie jest dobrze.
Patrząc z boku w Bielsku nic się nie dzieje.Poza budową stadionu i kilkoma parkingami, nic, null, zero.
Widac to choćby na "głównej" tego portalu. Przypomina czesto kronike policyjno-kryminalną.
Nie przypuszczalem, ze zatesknie za dawna S-Nową, gdzie psy wieszałem na mystera Oremusa za ciagle czepianie sie kasztelana z niecnych pobudek. Kichać pobudki,ale teraz juz nikt sie nie czepia i władza nie musi sie przed nikim tłumaczyc.
Jak czytam pierdy wiceszefa ZGM, to mam torsje.
hasło roku : Gmina nie ma problemu z wynajmem atrakcyjnych lokali na ulicy 11 Listopada.
Ktos wynajmuje i spiernicza kiedy już może, często w samych skarpetkach.Jeden z moich znajomych jeden rok myslał, ze złapał anioła za nogi, a drugi rok go rozłożył na łopatki, drugą osobę mającą lokal hoho lata, koło schodów, podwyzka tez rozłożyła.

Chyba tylko Steciak został jeszcze jako dawny kupiec i "krawcowa", o ktorej jakis czas temu był tu artykuł.

Władcy już beczą, że juz nie ma kasy na nic, bo z czego? Chyba coraz trudniej zaciagac pozyczki, by spłacać stare.
Ktoś gdzieś marzy o likwidacji Straży Miejskiej. Jedna z nielicznych instytucji, ktora przynosi dochód dla miasta.
A Smieciarze, Aqua i maksymalne opłaty podatku od nieruchomosci.
Tak to widze ja, człek, który urodził sie i wychował ze 400 m od bielskiego ratusza.
Wysocy urzędnicy - to ludzie, którzy za nasze pieniądze kradną nasze pieniądze.
Avatar użytkownika
Del_Rey
użytkownik
 
Posty: 2785
Na forum od: 14 lis 2006, 14:01
Lokalizacja: B-B

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez Pyramide » czwartek, 17 lip 2014, 06:28

vilgefortz napisał(a):Coś mi się wydaje , że Pyramide pracuje w budżetówce. :?

"""""dobrze""""" ci się wydaje ale kpl nie masz racji.
Po prostu nie należę do grona wiecznie niezadowolonych,płaczków,nieudaczników i innej maści "miauczących" na wszystko.
Do czego zachęcam również ciebie.
Imię jest nie ważnie!Nazwisko po tacie!wiek co roku inny!charakter niepowtarzalny wygląd przeciętny!Nie znasz?nie oceniaj!Masz gdzieś?Nie martw się ja cię tez.
Pyramide
użytkownik
 
Posty: 4601
Na forum od: 20 lis 2008, 09:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała /M. Straconka/

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez Grego » czwartek, 17 lip 2014, 06:33

Ale rozumowanie ze "komu sie nie podoba niech zabiera się i zmiata" jest kompletnie chybione. Tak rozumując można być zewsząd przepędzanym. Ludzie tu mają swoje sprawy i jeśli ich się wypędza to maja prawo się wk...ć i wypędzić ciemiężców. Historia zna takie przypadki. Tak że Pyramide nie szarżuj z tym argumentem. :wink:
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez Pyramide » czwartek, 17 lip 2014, 07:12

Grego a czy przypadkiem nie myślisz podobnie lub dokładnie tak samo twój ostatni guru JKM?
Sprawa jest prosta jeżeli komuś BB nie odpowiada to zmienia miejsce zamieszkania i siedzibę interesu.
Mieszkam tu od urodzenia i jakoś ciemiężców nie widzę za to dużo płaczków zwł na forum.
Nikt nikogo nie wypędza i szykanuje.migracja to znane i fajne zjawisko.
Imię jest nie ważnie!Nazwisko po tacie!wiek co roku inny!charakter niepowtarzalny wygląd przeciętny!Nie znasz?nie oceniaj!Masz gdzieś?Nie martw się ja cię tez.
Pyramide
użytkownik
 
Posty: 4601
Na forum od: 20 lis 2008, 09:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała /M. Straconka/

Re: Bielsko-Biała. Miasto z najgorszymi warunkami do życia ?

Postprzez Grego » czwartek, 17 lip 2014, 08:37

Że znane to się zgodzę, czy fajne to inna sprawa. Różne na ten temat opinie krążą. Natomiast z pewnością migracja wymuszona warunkami nie do zniesienia do rzeczy fajnych nie należy. Zdaje się że o tym jest ten wątek.
Zresztą Ty jesteś demokratka. Jeśli większość uzna że to Ty masz emigrować i stworzy Ci zachęcające do migracji warunki też uznasz że to fajne?
Mnie akurat do migracji zachęcać nie trzeba. Mieszkałem w wielu różnych miejscach i wiele wskazuje na to, że wkrótce znów zmienię, no ale to nie znaczy że nie wolno mi krytycznie patrzyć na władze. Zresztą BB to zawsze będzie moje miasto, choćbym zamieszkał na antypodach.
P.S. Korwin Mikke nie jest moim guru. Głosuję na niego, bo jest jedynym politykiem który kieruje się jakąś logiką. Inna niż moja, ale logiką. Reszta potrafi tylko politpoprawne komunały powtarzać.
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Poprzednia strona

Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości