Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Bielsko-Biała w archiwaliach

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Bielsko-Biała w archiwaliach

Postprzez AlanJ » poniedziałek, 29 gru 2014, 19:49

Zapraszam na stronę na Facebooku poświęconą dokumentom archiwalnym oraz dawnym fotografiom Bielska-Białej. Fanpage dostępny pod tym adresem: https://www.facebook.com/bielskobialaarchiwalia

Jaki jest cel tej strony? Pokazanie Bielska-Białej od "archiwalnej" strony. Przez setki lat miasta te zamieszkałe były przez osoby pochodzenia niemieckiego. W 1910 r. aż 81,5 proc. mieszkańców Bielska deklarowało język niemiecki swoim ojczystym. W Białej odsetek ten wynosił 69 proc. Ważną rolę w obydwu miastach odgrywali ewangelicy, którzy stanowili prawie 30 proc. ludności. Bielsko było najbardziej protestanckim miastem w katolickiej Austrii.

Bielsko i Biała były jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków włókienniczych. Wzrost zamożności bielszczan ma swoje odzwierciedlenie w architekturze – zarówno tej "miastowej", jak i cmentarnej.

Na stronie będę publikował ciekawe dokumenty archiwalne dot. Bielska, Białej, Lipnika oraz innych wsi, które dzisiaj są dzielnicami miasta. Znajdziecie również stare zdjęcia, pocztówki.

Mam nadzieję, że dzięki tej stronie mieszkańcy Bielska-Białej zaciekawią się jego historią!

Pozdrawiam,
Alan Jakman
AlanJ
użytkownik
 
Posty: 21
Na forum od: 27 lis 2011, 20:24

Re: Bielsko-Biała w archiwaliach

Postprzez GrzegorzD » poniedziałek, 29 gru 2014, 22:22

mnie brdzo interesuja zdjecia, filmy z schronów na wzgórzu i sikorniku. jak ktos coś ma prosze o linki....
Avatar użytkownika
GrzegorzD
użytkownik
 
Posty: 2029
Na forum od: 27 wrz 2009, 19:03
Lokalizacja: Hałcnów / Bujaków

Re: Bielsko-Biała w archiwaliach

Postprzez Never » wtorek, 30 gru 2014, 20:36

No i OK, fajnie... Tylko, co w związku z tym? Wszyscy raczej wiedzą o niemieckiej wyspie językowej na tym terenie w przeszłości... Ale że co? Mamy ogłosić separatystyczna rebublikę niemiecko-bielską i się przyłączyć do Dojczlandu,, czy co?!?
Never
użytkownik
 
Posty: 219
Na forum od: 16 lut 2007, 22:24

Re: Bielsko-Biała w archiwaliach

Postprzez AlanJ » wtorek, 30 gru 2014, 20:43

Never napisał(a):No i OK, fajnie... Tylko, co w związku z tym? Wszyscy raczej wiedzą o niemieckiej wyspie językowej na tym terenie w przeszłości... Ale że co? Mamy ogłosić separatystyczna rebublikę niemiecko-bielską i się przyłączyć do Dojczlandu,, czy co?!?
.

To w związku z tym, że chcę przedstawić ciekawe dokumenty związane z tym miastem. Tyle. Nic więcej. A resztę jakichś śmiesznych pytań z tezą sam sobie dopisałeś
AlanJ
użytkownik
 
Posty: 21
Na forum od: 27 lis 2011, 20:24

Re: Bielsko-Biała w archiwaliach

Postprzez motaboy » piątek, 2 sty 2015, 19:28

Będę obserwował. ;) Mam dużo pocztówek z końca XIX wieku, które chętnie zeskanuję jeśli chcecie. Zbieram i kupuję namiętnie. ;)
Avatar użytkownika
motaboy
użytkownik
 
Posty: 112
Na forum od: 7 wrz 2012, 20:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała, Cygański Las

Re: Bielsko-Biała w archiwaliach

Postprzez AlanJ » piątek, 2 sty 2015, 19:31

motaboy napisał(a):Będę obserwował. ;) Mam dużo pocztówek z końca XIX wieku, które chętnie zeskanuję jeśli chcecie. Zbieram i kupuję namiętnie. ;)


Oczywiście byłbym zainteresowany. Czy możesz napisać wiadomość na archiwaliabielsko@gmail.com ?
AlanJ
użytkownik
 
Posty: 21
Na forum od: 27 lis 2011, 20:24

Re: Bielsko-Biała w archiwaliach

Postprzez vilgefortz » piątek, 2 sty 2015, 21:13

Avatar użytkownika
vilgefortz
użytkownik
 
Posty: 568
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: śródmieście

Re: Bielsko-Biała w archiwaliach

Postprzez Lurtz » wtorek, 6 sty 2015, 15:11

znamy
Lurtz
użytkownik
 
Posty: 183
Na forum od: 29 gru 2011, 20:04


Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości