Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Nasze drogie mienie gminne

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Nasze drogie mienie gminne

Postprzez ZIZ » sobota, 31 sty 2015, 15:01

W nawiązaniu do tekstu pana Kawalca na stronie głównej:
http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci ... em-gminnym
zamieściłem tam komentarz, który i tu przytoczę:
"Ze sprawozdania finansowego Zarządu AQUA s.a. za rok 2013 (jest publicznie dostępny na stronie firmy - bo i jest ona spółką publiczną notowaną na GPW):
zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek: 52.029 tyś zł (nowy kredyt na 3. 089 tyś zł)
środki pieniężne w kasie i na rachunkach: 49.650 tyś zł (wzrost o ok. 6.700 tyś zł)

zysk roczny netto (rekord w historii spółki) 15.847 tyś zł ( z czego zaledwie 4.600 tyś zł na dywidendę, połowa tej kwoty dla gminy)

Przy rocznych przychodach rzędu 109.000 tyś zł pytanie brzmi:
Czy utrzymywanie tak wysokich zapasów gotówki (słabo oprocentowanej) przy jednoczesnym zadłużeniu w bankach ( i niewątpliwie wyższych odsetkach od kredytów i pożyczek) jest działaniem z punktu widzenia ekonomicznego zasadnym?"

Ciekawe jak wyglądają finanse innych spółek z udziałem gminy? Czy jednoczesne posiadanie wysokich zapasów gotówki i sporych kredytów w bankach jest normą?
Jedynie AQUA S.A. jest spółką o statusie publicznym więc można przejrzeć autoryzowane bilans i sprawozdanie.
Można tam znaleźć też takie kwiatki, jak stwierdzenie, że w ramach wieloletniego programu wybudowano 126 km kanalizacji i 6,8 km wodociągów. To marna wiadomość dla tych mieszkańców okolic obwodnicy, którym inwestycja ta "wysuszyła" studnie a Aqua nie śpieszy się z budową wodociągu.

PS Mój komentarz pod artykułem na SG portalu już został przez admina wycięty :mrgreen:
Ostatnio edytowano piątek, 29 maja 2015, 06:23 przez ZIZ, łącznie edytowano 2 razy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziz

Choćbym nawet szedł ciemną doliną zła się nie ulęknę! ...bo ja jestem ciemnością i złem tej doliny ;)
ZIZ
użytkownik
 
Posty: 2346
Na forum od: 30 wrz 2010, 19:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nasze drogie mienie gminne

Postprzez davnbb » sobota, 31 sty 2015, 15:26

Gotówkę zostawiają aby się dorzucać do pomysłów kasztelana i np. na TSP ;-)
Nie wiedzę ekonomicznego uzasadnienia aby mieć kredyt mając gotówkę. Jeśli mam kasę na nowy telewizor to nie zastanawiam się nad braniem go na raty bo będzie mnie to więcej kosztowało. Koszt pożyczenia 1 zł wynosi co najmniej 0,2 -0,3 zł więc spłacając kredyt można poprawić wynik ekonomiczny ujmując sobie kosztów związanych z obsługą kredytów. Chyba, że to jakiś super preferencyjny kredyt (w co wątpię) lub zbierają kasę na przeprowadzenie jakiejś inwestycji. Szczególnie zastanawia po co był brany nowy kredyt jeśli zanotowano 2x większy wzrost stanu środków na rachunku. Spłacenie kredytu zaksięgowane po stronie kosztów zmniejszyłoby zysk spółki i nie byłoby dywidendy?
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Nasze drogie mienie gminne

Postprzez ZIZ » sobota, 31 sty 2015, 15:52

>@davnbb/ Spłacenie zobowiązań i zmniejszenie zapasów gotówki nie ma żadnego negatywnego wpływu na dywidendę. Pobrano nowy kredyt na 3 bańki ale spłacono kredyty z roku 1996 i późniejsze w sumie na 9 baniek. Tak więc kwota zadłużenia spadła w odniesieniu do 2012 o 6 baniek z 58 do wskazanych 52 baniek. Ale mogła być obniżona jeszcze o te 3 bańki. Lub o więcej, gdyby renegocjowano inne stare, wieloletnie kredyty. Zostały one (prawdopodobnie) zawarte przy sztywnych formułach; np. wcześniejsza spłata powoduje naliczanie kar umownych.
Oczywiście zarząd wyjaśniłby, że potrzebują wkładu własnego na nowe inwestycje. Ale Bielsko-Biała jest już skanalizowane w 98%. A banki poustawiały się w umowach korzystnie z pozycji mocniejszego.
Banki nagminnie oferują firmom prowadzenie rachunku bieżącego bez żadnych odsetek bo wiedzą, że te ustawowo muszą konto posiadać.
Oczywiście jest pewna pula preferencyjnych pożyczek z NFOŚiGW oprocentowana na 1% rocznie. Pewnie i Aqua z tego korzysta.
Ale najbardziej korzystają banki, bo inne kredyty oferują po cenach rynkowych i znajdują nabywcę bo w ogólnym bilansie takiego kredytobiorcy (tanie preferencyjne pożyczki i drogie kredyty komercyjne) jego bilans jest zamazany wskazując na ogólnie niskie koszty odsetkowe zewnętrznego finansowania.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziz

Choćbym nawet szedł ciemną doliną zła się nie ulęknę! ...bo ja jestem ciemnością i złem tej doliny ;)
ZIZ
użytkownik
 
Posty: 2346
Na forum od: 30 wrz 2010, 19:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nasze drogie mienie gminne

Postprzez ZIZ » wtorek, 26 maja 2015, 11:19

Ponieważ komentarze pod artykułami bywają blokowane wklejam tutaj:
"niezarejestrowany - ZIZ 2015-05-26 12:15
Redakcjo - fotografia przedstawia fragment ulicy Orkana!
Właściwszym byłoby zamieszczenie fotoreportarzu z ulic Celnej, Piwowarskiej i Podcienie.
Wtedy ocenimy czy jest tak jak napisał/a @Kati czy też pierwszeństwo jest przewidziane dla kilku znaczących iwestorów prywatnych zaprzyjaźnionych co nieco z litościwie panującą nam koalicją ratuszową"

Dotyczy artykułu:
http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci ... m-zabytkom
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziz

Choćbym nawet szedł ciemną doliną zła się nie ulęknę! ...bo ja jestem ciemnością i złem tej doliny ;)
ZIZ
użytkownik
 
Posty: 2346
Na forum od: 30 wrz 2010, 19:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nasze drogie mienie gminne

Postprzez man » wtorek, 26 maja 2015, 22:53

ZIZ zobacz na przetargi - http://www.aqua.com.pl/?Page=Przetargi&Show=All
właściwie tam każdy przetarg, to kwoty w okolicach 1 - 1,5 mln zł, a jest tego trochę - widocznie robią za gotówkę i spłacają stare kredyty - oczywiście sponsoring kasztelańskich imprez też sporo kosztuje
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nasze drogie mienie gminne

Postprzez ZIZ » piątek, 29 maja 2015, 06:23

>@man/ Oczywiście, że za gotówkę - przecież mają roczne przychody na poziomie przekraczającym 100 baniek!
Pytanie było sformułowane inaczej: po co lokaty w bankach skoro są wysokie bieżące przychody ale kredytów opłacanych z odsetkami nie potrafią lub nie chcą (!) domknąć wcześniej Muszą paść banki ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziz

Choćbym nawet szedł ciemną doliną zła się nie ulęknę! ...bo ja jestem ciemnością i złem tej doliny ;)
ZIZ
użytkownik
 
Posty: 2346
Na forum od: 30 wrz 2010, 19:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nasze drogie mienie gminne

Postprzez man » piątek, 29 maja 2015, 15:04

ZIZ napisał(a):po co lokaty w bankach skoro są wysokie bieżące przychody ale kredytów opłacanych z odsetkami nie potrafią lub nie chcą (!) domknąć wcześniej Muszą paść banki ?


inwestycje są realizowane głównie kwiecień-październik więc myślę, że to działa na zasadzie w zimie odkładamy, w lecie wydajemy
Avatar użytkownika
man
użytkownik
 
Posty: 3249
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała


Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 57 gości