Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Never » piątek, 22 sty 2016, 00:33

tren_d napisał(a):Nie warto wybrać Bielska-Białej, same góry nie wystarczą, w tym mieście nie ma perspektyw i każdy się z tym zgodzi.
To miasto odpycha zblazowanymi ludźmi którzy na siłę chcą czuć się "warszawscy" i każdy się z tym zgodzi.
Problem jest taki że nie mamy tożsamości regionalnej bo ani z nas Ślązacy ani Małopolanie ani górale bo stolicą Beskidów raczej nie jesteśmy. Jesteśmy Podbeskidziem, no ale nie Podbeskidzianami więc nie wiadomo kim jesteśmy. A jak nie wiadomo kim jesteśmy to odgapiamy wszystko jak leci od Warszawy.


Tren... Ty jesteś, człowieku tak daremny, że trzeba cię izolować! Jeśli ty masz problem ze swoim życiem i tożsamością, to mów za siebie. Ja problemów z tożsamością - podobnie jak ludzie, którzy wiedzą o co tu biega - nie mam. Bielsko-Biała to miasto beskidzkie czy podbeskidzie. Kij z tym, czy jest '"stolicą Beskidów", czy nie jest. Bielsko-Biała to moje miasto. Pochodzę stąd, z Beskidów, choć znakiem czasu jest, że żaden już ze mnie góral (w przeciwieństwie do przodków) w sensie ścisłym tylko mieszczuch. A moja tożsamość jako mieszkańca tego miasta i Podbeskidzia jest tak silna, że większość Ślązaków i Małopolan może się ze swoją schować.
Problemem są tacy mistrzowie zamieszania i "jękolenia", jak ty. To właśnie przez tobie podobnych wszystko się rozmydla.

P.S. Znam co najmniej 2 gości, którzy przeprowadzili się do BB z dalszych okolic (jeden z miasta trochę większego jak BB) i są oni zachwyceni tym... że tu są - miastem, ludźmi, klimatem...) Jednemu Bielsko dało wszystko - również pracę płatną tak, że w zasadzie trudno w polskich realiach o lepiej płatną.
Tylko trzeba chcieć. Ale jak się jest pupą...
Never
użytkownik
 
Posty: 219
Na forum od: 16 lut 2007, 22:24

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez tren_d » piątek, 22 sty 2016, 00:36

Never napisał(a):
tren_d napisał(a):Nie warto wybrać Bielska-Białej, same góry nie wystarczą, w tym mieście nie ma perspektyw i każdy się z tym zgodzi.
To miasto odpycha zblazowanymi ludźmi którzy na siłę chcą czuć się "warszawscy" i każdy się z tym zgodzi.
Problem jest taki że nie mamy tożsamości regionalnej bo ani z nas Ślązacy ani Małopolanie ani górale bo stolicą Beskidów raczej nie jesteśmy. Jesteśmy Podbeskidziem, no ale nie Podbeskidzianami więc nie wiadomo kim jesteśmy. A jak nie wiadomo kim jesteśmy to odgapiamy wszystko jak leci od Warszawy.


Tren... Ty jesteś, człowieku tak daremny, że trzeba cię izolować! Jeśli ty masz problem ze swoim życiem i tożsamością, to mów za siebie. Ja problemów z tożsamością - podobnie jak ludzie, którzy wiedzą o co tu biega - nie mam. Bielsko-Biała to miasto beskidzkie czy podbeskidzie. Kij z tym, czy jest '"stolicą Beskidów", czy nie jest. Bielsko-Biała to moje miasto. Pochodzę stąd, z Beskidów, choć znakiem czasu jest, że żaden już ze mnie góral (w przeciwieństwie do przodków) w sensie ścisłym tylko mieszczuch. A moja tożsamość jako mieszkańca tego miasta i Podbeskidzia jest tak silna, że większość Ślązaków i Małopolan może się ze swoją schować.
Problemem są tacy mistrzowie zamieszania i "jękolenia", jak ty. To właśnie przez tobie podobnych wszystko się rozmydla.

P.S. Znam co najmniej 2 gości, którzy przeprowadzili się do BB z dalszych okolic (jeden z miasta trochę większego jak BB) i są oni zachwyceni tym... że tu są - miastem, ludźmi, klimatem...) Jednemu Bielsko dało wszystko - również pracę płatną tak, że w zasadzie trudno w polskich realiach o lepiej płatną.
Tylko trzeba chcieć. Ale jak się jest pupą...


Przestań obrażać i się lemingu kultury naucz jak Cię rodzice nie nauczyli! NIe znasz mnie to nie oceniaj jak ja Ciebie. Typowy leming. No chyba że znasz kogoś kogo ja znam ale zapewne nie.
tren_d
użytkownik
 
Posty: 1000
Na forum od: 1 sty 1970, 01:00

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez ona500 » piątek, 22 sty 2016, 00:54

tren_d, 3 sprawy:

1. Kup sobie słownik
2. Nie znalazłam postu, w którym przejawiałbyś jakiekolwiek pozytywne podejście do życia
3. Skoro tak bardzo przeszkadza ci miasto i jego mieszkańcy to nikt cię tu przecież siłą nie trzyma? Wyemigruj (najlepiej na bezludną wyspę)
profesjonalne video dla biznesu i YouTube
ona500
użytkownik
 
Posty: 129
Na forum od: 8 sie 2014, 09:50
Lokalizacja: B-B

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Never » piątek, 22 sty 2016, 01:06

To już wolę być lemingiem niż taką wiecznie jęczącą mameją. ;)
A co do obrażania... Zacząłeś Ty. Wypowiadając się również za mnie o "braku tożsamości".
Ja to osobiście uważam za obrazę i nie życzę sobie, żeby ktoś się tak za mnie wypowiadał.

P.S. Mam w d... ten stary, nieaktualny, bezpodstawny jak dla naszego miasta i NAJBLIŻSZYCH okolic "podział" na Śląsk i Małopolskę. On się tu nie sprawdza. Tylko "tożsamość beskidzka" jako trzecia droga powinna tu ludzi stąd jednoczyć.
Tyle w temacie.
Never
użytkownik
 
Posty: 219
Na forum od: 16 lut 2007, 22:24

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez ona500 » piątek, 22 sty 2016, 01:14

Hmm... podział to chyba za duże słowo jak na obecne czasy, ale dodać należy że to wszystko wynika z naszej historii. Z jednej strony tradycje wokół nas trzeba kultywować, ale masz rację Never, że nieważne jakby nas, Bielszczan nazwać, stanowimy swoistą, odrębną tożsamość "kulturową" (celowo ujęłam w cudzysłów, bo nie jest to typowa, odrębna kultura, głównie tu chodzi o więzi związane z miejscem zamieszkania). Dobrze nazwane "tożsamość beskidzka" albo nie wiem, ludzie Beskidów? :D Kończąc - niezależnie od tego co mówi tren_d, i tak zapraszamy do B-B :P
profesjonalne video dla biznesu i YouTube
ona500
użytkownik
 
Posty: 129
Na forum od: 8 sie 2014, 09:50
Lokalizacja: B-B

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Never » piątek, 22 sty 2016, 01:45

ona500 napisał(a):Z jednej strony tradycje wokół nas trzeba kultywować, ale masz rację Never, że nieważne jakby nas, Bielszczan nazwać, stanowimy swoistą, odrębną tożsamość "kulturową" (celowo ujęłam w cudzysłów, bo nie jest to typowa, odrębna kultura, głównie tu chodzi o więzi związane z miejscem zamieszkania). Dobrze nazwane "tożsamość beskidzka" albo nie wiem, ludzie Beskidów? :D Kończąc - niezależnie od tego co mówi tren_d, i tak zapraszamy do B-B :P

Wiesz. Ale właśnie dlaczego nie?? :)
""Bielskość"" obejmująca, jak wspomniałem, również najbliższe okolice wytworzyła się z elementów tradycji SCI oraz zachodniej Galicji i odrębnie - góralszczyzny. Oczywiście jest dużo przyjezdnych w drugim czy trzecim pokoleniu, ale to tak jak wszędzie.
Te elementy już dosyć fajnie się u nas komponują. Jakieś 15-20 lat temu nie było zresztą tematu przepychanek małopolsko-śląskich. To wszystko efekt dojścia do głosu ugrupowań typu RAŚ za miedzą i utraty statusu wojewódzkiego.
Każda nowa 'kultura" powstawała z połączenia elementów wcześniejszych... Również śląska jest de facto mieszanką niemiecko-polsko-czeską.
Nie dajmy sobie wmówić, że musimy być albo Ślązakami albo Małopolanami... Stać nas na własną tożsamość. Z poszanowaniem elementów, które tę tożsamość wytworzyły.

P.S. Nie wiem, czy doszła wiadomość.
W każdym razie dzięki i pozdrawiam.
Ostatnio edytowano piątek, 22 sty 2016, 10:00 przez Never, łącznie edytowano 2 razy
Never
użytkownik
 
Posty: 219
Na forum od: 16 lut 2007, 22:24

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Piotrek » piątek, 22 sty 2016, 08:10

Never napisał(a): Stać nas na własną tożsamość.

Dokładnie tak.

Ona500, pozwolę sobie tutaj odpowiedzieć na Twoje zgłoszenie. Tren_d też jest tutaj potrzebny, a w sumie jest niegroźny i zasługuje na współczucie jak każda zrzęda i maruda.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez 100nka » piątek, 22 sty 2016, 10:34

Never – ładnie napisane i podtrzymujące na duchu. Ja tez wybrałam to miasto i po roku jest już moje, chyba tak mogę powiedzieć. Możliwe tez, że niedługo będę niestety poszukiwała pracy i do cholery – mam nadzieję, że dlugo nie będę się wałęsać!

Poza tym – jak napisała wcześniej ona500 – szkoda, że deptak nieco marnieje, mieszkam blisko, widzę, że wiele lokalizacji jest „do wynajęcia”. Niestety handel przeniósł się do CH, a mi szkoda, że np. nie ma porządnego sushi jako osobnego lokalu z klimatem, tylko trzeba jechac do molocha i słuchać nieustającego szumu i gwaru dochodzącego z galerii. No, ale wdzięcznam , że w ogóle mam wybór! :wink:
Co do tożsamości – bo rozgorzała dyskusja – to ja mówię, że mieszkam „na Śląsku, a konkretniej w Beskidach w Bielsku Białej”. Do Małopolski jakoś mi niespieszno :D
Avatar użytkownika
100nka
użytkownik
 
Posty: 29
Na forum od: 6 maja 2015, 08:23
Lokalizacja: Bielsko BIała

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez necia55 » piątek, 22 sty 2016, 11:30

Ja mieszkam w B-B od urodzenia - czyli straaaasznie długo :P i powiem Wam jedno - nie zamieniłabym na żadne inne na świecie. W dzieciństwie mieszkałam "na wsi" bo były to tereny okalające miasto - tereny rolnicze. I przez lata - mieszkając w tym samym miejscu - obserwowałam jak zmienia mi się krajobraz za oknem :D . Jedno mi się podoba, inne - niekoniecznie, ale nie zamieniłabym go na żadne inne. Mam z okna widok na całą panoramę miasta, góry mam jak na dłoni - i kiedy jest ponuro, kiedy pada deszcz - smutno mi, bo nie widzę miasta z okna.Szkoda mi starego miasta , podzamcza , bo to co zostało, to nędzne resztki.
Ktoś kiedyś mi powiedział, że miasto ma "rozkład - zabudowę "podobną do Rzymu . Nie wiem czy to prawda, nie sprawdzałam, ale podobnie jak Rzym rozlokowane jest na wzgórzach. To miasto ma swoisty klimat, "duszę" i fajnie się w nim mieszka.
Bywałam w różnych miejscach, miastach, wioskach, ale zawsze tęskniłam i wracałam z radością :D .
necia55
użytkownik
 
Posty: 2445
Na forum od: 16 paź 2008, 13:49

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Pyramide » piątek, 22 sty 2016, 13:19

Tak to opisałaś jak byś była moją sąsiadką.W 100% się zgadzam.
Imię jest nie ważnie!Nazwisko po tacie!wiek co roku inny!charakter niepowtarzalny wygląd przeciętny!Nie znasz?nie oceniaj!Masz gdzieś?Nie martw się ja cię tez.
Pyramide
użytkownik
 
Posty: 4601
Na forum od: 20 lis 2008, 09:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała /M. Straconka/

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Never » piątek, 22 sty 2016, 15:38

100nka napisał(a): Co do tożsamości – bo rozgorzała dyskusja – to ja mówię, że mieszkam „na Śląsku, a konkretniej w Beskidach w Bielsku Białej”. Do Małopolski jakoś mi niespieszno :D

Oczywiście każdy sobie może mówić co i jak chce - jego wola, ale gdybyś tak zdecydowała się przy tym mówieniu zrezygnować z tego "na Śląsku" to m.in. ja i wiele osób byłoby Ci wdzięczne. Zdecydowanie poprawniej będzie samo "w Beskidach" albo "na Podbeskidziu". Nie mieszkasz teraz "na Śląsku" 100nko... Nie chodzi o to, że Śląsk to coś złego, ale po prostu... nie ma go TU... I już.

W latach 90-tych, wcześniej i nawet nieco później - tak jak wspomniałem - nie słyszało się kompletnie określenia Śląsk w stosunku do "tutaj". Dla wszystkich oczywiste było, że Śląsk to jest tam, gdzieś za Wisłą, może w okolicach Cieszyna - SCI. Niestety utrata statusu wojewódzkiego zrobiła swoje, w dużym stopniu zamieszała tematem i niektórzy zaczęli się gubić.
Never
użytkownik
 
Posty: 219
Na forum od: 16 lut 2007, 22:24

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Nebelwerfer » piątek, 22 sty 2016, 16:00

A z ciekawości, jak się za czasów wojewódzkich mówiło o "tutaj"? Bez napinki pytam.
"Ludzie , tacy jak Nebelwerfer to woda na młyn dla wrogich Polsce sił..." - necia55
Avatar użytkownika
Nebelwerfer
użytkownik
 
Posty: 1234
Na forum od: 5 sty 2015, 11:29

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Never » piątek, 22 sty 2016, 16:15

Bez napinki odpowiadam - zawsze "na Podbeskidziu"/"w Beskidach". "Na Śląsku" w odniesieniu do BB NIGDY nie słyszałem.
Never
użytkownik
 
Posty: 219
Na forum od: 16 lut 2007, 22:24

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez ona500 » piątek, 22 sty 2016, 19:12

Never napisał(a): P.S. Nie wiem, czy doszła wiadomość.
W każdym razie dzięki i pozdrawiam.

Doszła, weszłam przypadkiem wczoraj w ustawienia konta i się okazało że miałam zablokowaną opcję pisania do mnie wiadomości :wink:

Było województwo bielskie. Większość ludzi odpowiadała po prostu, że mieszka w Bielsku-Białej albo na Podbeskidziu. Przy tym należy pamiętać, że jeszcze w XX wieku część miasta należała do Śląska Cieszyńskiego (granica była na Białce; a na pętli w Cygańskim lesie jest tablica z info o tym, że teren należał do księcia cieszyńskiego).

Czytając wasze rozważania, nasuwa mi się takie podsumowanie: biorąc pod uwagę region stanowimy pogranicze kilku kultur, a samo miasto jako takie posiada odrębną, bielską tożsamość (oczywiście to kwestia dyskusyjna). Niechęć do Górnego Śląska i w ogóle problemy z jasną identyfikacją naszego regionu pojawiły się po zmianach administracyjnych (działania RAŚ jak najbardziej również tu mają swoją rolę). Jakby wrócić do tego co było kiedyś... ale sądzę, że to zupełnie nierealne.

Ja na pytanie gdzie mieszkam, odpowiadam, że w B-B, jak ktoś nie wie to, że na Podbeskidziu, a jak ktoś dalej nie wie to, że w Beskidach na południu kraju :D

Piotrek napisał(a):Ona500, pozwolę sobie tutaj odpowiedzieć na Twoje zgłoszenie. Tren_d też jest tutaj potrzebny, a w sumie jest niegroźny i zasługuje na współczucie jak każda zrzęda i maruda.
pozdrawiam

Potrzebny jak łysemu grzebień. Wieczny malkontent i tetryk, który kulturę osobistą zgubił gdzieś na swojej ścieżce życia.
profesjonalne video dla biznesu i YouTube
ona500
użytkownik
 
Posty: 129
Na forum od: 8 sie 2014, 09:50
Lokalizacja: B-B

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Never » piątek, 22 sty 2016, 21:09

ona500 napisał(a):Było województwo bielskie. Większość ludzi odpowiadała po prostu, że mieszka w Bielsku-Białej albo na Podbeskidziu.

I dalej większość tak odpowiada. Tyle, że pojawili się również tacy, którzy zaczęli mówić "na Śląsku" (no, bo przecież województwo śląskie) - i to jest ten problem :roll:

ona500 napisał(a):Przy tym należy pamiętać, że jeszcze w XX wieku część miasta należała do Śląska Cieszyńskiego (granica była na Białce; a na pętli w Cygańskim lesie jest tablica z info o tym, że teren należał do księcia cieszyńskiego).

Oczywiście zgadza się, ale pytanie do jakiego momentu w historii się cofamy, bo np. jeszcze po koniec XII wieku (konkretnie do 1179 r.) tereny te aż po Wisłę na zachód (rejon Skoczowa) były terenem osadnictwa wiślańskiego, a następnie ziemią krakowską (a konkretniej - kasztelanią oświęcimską). "Słowiańskie" korzenie są więc małopolskie. Małopolskie były też tereny Pszczyny czy Bytomia... Czy zostały małopolskie "po wsze czasy"? Historia to proces, który ciągle trwa. Z tego wynika, że jesteśmy takim "odwiecznym pograniczem" - strefą buforową od zawsze.

ona500 napisał(a):Czytając wasze rozważania, nasuwa mi się takie podsumowanie: biorąc pod uwagę region stanowimy pogranicze kilku kultur, a samo miasto jako takie posiada odrębną, bielską tożsamość (oczywiście to kwestia dyskusyjna).
Pogranicze, które myślę z powodzeniem zsyntezowało własną. Dla mnie nie jest dyskusyjna ;) Owa "dyskusyjność" pojawiła się właśnie jako skutek propagandy RAŚ. I nie sądzę też, że samo miasto... Takie: Bystra, Meszna, Buczkowice, Rybarzowice, Bestwina, Kozy czy nawet Szczyrk i Wilamowice to tak samo ani w zasadzie już Małopolska ani Śląsk.

ona500 napisał(a):Niechęć do Górnego Śląska i w ogóle problemy z jasną identyfikacją naszego regionu pojawiły się po zmianach administracyjnych (działania RAŚ jak najbardziej również tu mają swoją rolę).
[/quote]
Dla mnie identyfikacja powinna być jasna, niepotrzebnie się w tym miesza. Od Górnego - pruskiego Śląska różnimy się już baaaardzo. Wystarczy popatrzeć na architekturę miast, różnice w kuchni to już nawet widać między jedną stroną Wisły a drugą (Czechowice-Goczałkowice), o gwarze nawet nie wspomnę... Ewentualne utożsamianie się z nim to nieporozumienie.
Never
użytkownik
 
Posty: 219
Na forum od: 16 lut 2007, 22:24

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości

cron