Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez ona500 » piątek, 22 sty 2016, 22:50

Chciałam skrótowo. Można by tu i całe kroniki cytować, ale wszystko się sprowadza to twojej puenty.

A może z innej strony jeszcze, jakie w zasadzie powody oprócz połączenia w jedno województwo czy działań RAŚ stanowią o (częściowo pewnie stereotypowej) niechęci do Górnego Śląska? Wiele ludzi po prostu wychodzi z założenia, że GOP to zło :lol:
Być może dlatego, że nie czujemy się kulturowo związani z węglowymi tradycjami? Co innego Śląsk Cieszyński, żywiecczyzna, Wilamowice itp. :wink: (jak tu na forum ktoś czyta z tamtych okolic to się proszę nie obrażać, bo to tylko luźne zapytanie, bez żadnych przytyków)
profesjonalne video dla biznesu i YouTube
ona500
użytkownik
 
Posty: 129
Na forum od: 8 sie 2014, 09:50
Lokalizacja: B-B

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Never » sobota, 23 sty 2016, 02:42

Hmmm, teraz to już chyba wystarczy poczytać komentarze Ślązaków nt. BB itp, żeby się zniechęcić. Wg nich BB (a przynajmniej lewa strona miasta) to rzekomo ICH ziemia, nie nasza (!) :shock:
Bo sobie wymyślili jakąś odwieczną święta granice w połowie NASZEGO miasta.
No i dodatkowo propaganda, że w BB to tylko przyjezdni, co jest zwykłym kłamstwem, bo wystarczyłoby przewertować jak do niedawna pierwszą lepszą książkę telefoniczną, żeby w połowie zobaczyć te same nazwiska, które tu występowały ( BB i okolice) i 100 i 200 lat temu itd. Moja rodzina jest tu conajmniej od połowy XVII wieku np (ale pewnie dłużej). Oczywiście przyjezdnych sporo, ale to tak jak wszędzie.

Generalnie nic bym do Ślązaków nie miał, ale skoro tak...
Never
użytkownik
 
Posty: 219
Na forum od: 16 lut 2007, 22:24

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Nebelwerfer » sobota, 23 sty 2016, 07:43

Z całą tą kulturą śląską jest ten problem, że jest za młoda i za charakterystyczna,żeby traktować postulaty różnych hanysofilów poważnie.
To, co oni uważają za zdobycze swojej kultury, nigdy szerzej poza terenami GOP nie zaistniało. Patrząc na Bielsko, nie budowało się tu familoków, nie noszone ich strojów ludowych, nie ozdabiano niczego żółto-niebieskimi flagami, inaczej urządzano mieszkania, inaczej mówiono... Taki z B-B Śląsk, w rozumieniu kultury GOP, jak z Częstochowy czy Wrocławia.
"Ludzie , tacy jak Nebelwerfer to woda na młyn dla wrogich Polsce sił..." - necia55
Avatar użytkownika
Nebelwerfer
użytkownik
 
Posty: 1234
Na forum od: 5 sty 2015, 11:29

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez necia55 » sobota, 23 sty 2016, 15:16

B-B , a zwłaszcza lewobrzeżna część Komorowic zawsze należała do Śląska. Moja ś.p. Babcia - rodowita Komorowianka zawsze nosiła śląskie stroje - jakle, zapaski, kubraczki, odziewaczki - podobnie jej sąsiadki. Gwara śląska też była obecna w domu dziadków. A poza tym poczytajcie sobie historię - nie ma się o co sprzeczać . To zawsze był Śląsk Cieszyński.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Komorowic ... %C5%82a%29
necia55
użytkownik
 
Posty: 2445
Na forum od: 16 paź 2008, 13:49

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez 100nka » sobota, 23 sty 2016, 16:38

O_o.. No i jak tu wszystkich forumowiczów - bielszczan pogodzić? Mieszkam za mostkiem , w -niegdyś- Białej, mam samochód SCI - to wynika z powyższego, że Śląsk, chyba.. :D
POza tym dumna jestem, bo lud z innych części Polski przeważnie wie, gdzie jest BIelsko Biała, a np. gdzie Sieradz, Siedlce, czy Włocławek - niekoniecznie.
Avatar użytkownika
100nka
użytkownik
 
Posty: 29
Na forum od: 6 maja 2015, 08:23
Lokalizacja: Bielsko BIała

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Never » sobota, 23 sty 2016, 18:32

necia55 napisał(a):B-B , a zwłaszcza lewobrzeżna część Komorowic zawsze należała do Śląska. Moja ś.p. Babcia - rodowita Komorowianka zawsze nosiła śląskie stroje - jakle, zapaski, kubraczki, odziewaczki - podobnie jej sąsiadki. Gwara śląska też była obecna w domu dziadków.

1. To B-B czy Komorowice - lewobrzeżne, bo dzisiejsze Bielsko-Biała nie składa się z Komorowic tylko z kilkunastu dzielnic :roll:
Co to znaczy, że Bielsko-Biała "zawsze należala do Śląska". Na dokładnie tej samej zasadzie można powiedzieć, że Bielsko-Biała zawsze należała do Małopolski. Rożnica jest jednak taka, że żywioł "odmałopolski" pozostał (ewoluując), a po "śląskocieszyńskim" w okolicy zostały bardzo nikłe ślady.
2. Gwara SCI zdecydowanie się różni od gwary "pruskiego" Śląska, co słychać wyraźnie nawet dzisiaj.
3. W Bielitz mieszkali już po prostu Niemcy - a nie Ślązacy.

necia55 napisał(a):A poza tym poczytajcie sobie historię - nie ma się o co sprzeczać . To zawsze był Śląsk Cieszyński.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Komorowic ... %C5%82a%29

Wikipedia? Hmmm, daj mi kilka godzin, to za chwilę będzie tam co innego :wink: :wink: :lol:
Tam to napisać sobie może każdy.
A na poważnie... Była, ale nie jest. Podobnie jak Bytom i Pszczyna były kiedyś w historii małopolskie.

SCI nie jest bielską ani bialską rejestracją ;)
A Bielsko (mimo degrengolady) to jednak wciąż miasto troszkę większego pokroju niż jakiś (z całym szacunkiem ;)) Sieradz czy Włocławek.
Never
użytkownik
 
Posty: 219
Na forum od: 16 lut 2007, 22:24

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez necia55 » sobota, 23 sty 2016, 18:45

No masz rację - Komorowice Śląskie . Ale te kultury - śląska i małopolska się ze sobą mieszały - najlepiej było to widać , kiedy w Białej za kościołem był rynek, a właściwie - targ.Zjeżdżały się tam okoliczne gospodynie i gospodarze z płodami rolnymi, zwierzakami, mlekiem etc. i było słychać gwarę śląską + wilamowicką - z przewagą śląskiej :P a "paniusie miastowe" też po "ślonsku" zaciągały :D
B-B jest szerzej znane z racji tego, że było "kolebusią" małego fiacika, przemysłu wełnianego i maszynowego. Jednak przemysł miał ogromną rolę w "rozsławieniu" naszego "grajdołka"nie tylko w Polsce.
necia55
użytkownik
 
Posty: 2445
Na forum od: 16 paź 2008, 13:49

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez ona500 » sobota, 23 sty 2016, 23:20

necia55 napisał(a):B-B , a zwłaszcza lewobrzeżna część Komorowic zawsze należała do Śląska. Moja ś.p. Babcia - rodowita Komorowianka zawsze nosiła śląskie stroje - jakle, zapaski, kubraczki, odziewaczki - podobnie jej sąsiadki. Gwara śląska też była obecna w domu dziadków. A poza tym poczytajcie sobie historię - nie ma się o co sprzeczać . To zawsze był Śląsk Cieszyński.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Komorowic ... %C5%82a%29

Śląsk Cieszyński a Górny Śląsk to jednak różnica. Ten pierwszy jak najbardziej, kilkukrotnie o tym pisałam w wątku. Ten drugi nie jest nam bliski.

Never napisał(a):Moja rodzina jest tu conajmniej od połowy XVII wieku np (ale pewnie dłużej). Oczywiście przyjezdnych sporo, ale to tak jak wszędzie (...)

O, dotarłeś tak daleko w swoim drzewie genealogicznym? podziwiam. ja ledwo XX wiek rozgrzebałam :shock:
profesjonalne video dla biznesu i YouTube
ona500
użytkownik
 
Posty: 129
Na forum od: 8 sie 2014, 09:50
Lokalizacja: B-B

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Never » niedziela, 24 sty 2016, 01:00

[quote="ona500" O, dotarłeś tak daleko w swoim drzewie genealogicznym? podziwiam. ja ledwo XX wiek rozgrzebałam :shock:[/quote]
To nie jest trudne, bo tu jak mówią - "nazwisko mówi wszystko" ;) ;) A moich "przodków" urodzonych jeszcze w XIX wieku zwyczajnie pamiętam - jak przez mgłę, ale pamiętam ;)

@necia
Zaraz na zachód od Rudawki śląska gwara cieszyńska dalej jest obecna - już coraz mniej, ale obecna...
Jeśli Ci chodzi że po "ślonsku" w znaczeniu dialekt SCI to się zgadzam, typowej schlessierskiej "godki" nigdy tu nie było, bo być nie mogło.
Co do "paniuś z miasta" to myli ci się "zaciąganie po ślonsku" z naleciałościami niemieckimi - typowymi dla miast, w których przed wojną przeważali Niemcy. Poza tym: a) nie każda "twarda" mowa z okolicy, którą słyszałaś to od razu dialekt śląski b) jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby na targ do Białej ze swoimi wyrobami nie przyjeżdżali okoliczni górale.
Never
użytkownik
 
Posty: 219
Na forum od: 16 lut 2007, 22:24

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez necia55 » niedziela, 24 sty 2016, 11:59

Okoliczni "górale" jeździli na targ do Bielska :D . Targ w Białej był "obsługiwany" przez (najczęściej) Wilamowice, Hałcnów,Pisarzowice. I -tak! - tam słyszało się pańcie zaciągające właśnie "po ślonsku" :P . Bywałam tam czasami z rodzicami i dobrze pamiętam - także komentarze moich rodziców.
necia55
użytkownik
 
Posty: 2445
Na forum od: 16 paź 2008, 13:49

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Never » niedziela, 24 sty 2016, 23:41

necia55 napisał(a):Okoliczni "górale" jeździli na targ do Bielska :D . Targ w Białej był "obsługiwany" przez (najczęściej) Wilamowice, Hałcnów,Pisarzowice. I -tak! - tam słyszało się pańcie zaciągające właśnie "po ślonsku" :P . Bywałam tam czasami z rodzicami i dobrze pamiętam - także komentarze moich rodziców.

Wilamowice, Hałcnów, Pisarzowice to w żadnej mierze Śląsk Cieszyński. Owszem w Hałcnowie osiedliło się wielu osadników niemieckiego pochodzenia, którzy posługiwali się nawet własnym językiem, ale za Ślązaków ich uznać raczej się nie da.
Poza tym... Pańcie z galicyjskiej, małopolskiej Białej zaciągające po 'ślonsku"?? Coś się to kupy nie trzyma.
Dobra - temat jest nie o tym.
Never
użytkownik
 
Posty: 219
Na forum od: 16 lut 2007, 22:24

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez Przemek73 » wtorek, 26 sty 2016, 01:09

ona500 napisał(a):(..)Śląsk Cieszyński a Górny Śląsk to jednak różnica.(..)

To tak, mniej więcej, jak picie w Szczawnicy, do szczania w piwnicy :mrgreen:
Przemek73
użytkownik
 
Posty: 705
Na forum od: 25 cze 2009, 09:28

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez ona500 » wtorek, 26 sty 2016, 20:41

???


Śląsk Cieszyński – kraina historyczna w Polsce i Czechach, obejmująca południowo-wschodnią część Śląska, skupioną wokół miasta Cieszyn i rzeki Olzy. Jego obszar to ok. 2280 km², obecnie teren ten zamieszkuje ponad 800 tysięcy ludzi


Górny Śląsk – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska. W oficjalnym nazewnictwie nazwa użyta po raz pierwszy w XV/XVI wieku.


pierwsze lepsze źródło z Googli, czyli Wikipedia
profesjonalne video dla biznesu i YouTube
ona500
użytkownik
 
Posty: 129
Na forum od: 8 sie 2014, 09:50
Lokalizacja: B-B

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez ZIZ » środa, 27 sty 2016, 11:24

Polecam Wam historyczne czwartki organizowane przez BBTH w KB o 17-tej:
http://bbth.beskidia.pl/?page_id=344
ciekawe prelekcje i dyskusje :D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziz

Choćbym nawet szedł ciemną doliną zła się nie ulęknę! ...bo ja jestem ciemnością i złem tej doliny ;)
ZIZ
użytkownik
 
Posty: 2346
Na forum od: 30 wrz 2010, 19:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czy warto wybrać Bielsko-biała?

Postprzez ona500 » czwartek, 28 sty 2016, 21:16

o, z chęcią się wybiorę, pojęcie nie miałam, że coś takiego BBTH organizuje. Dobra wrzutka, ZIZ :wink:
profesjonalne video dla biznesu i YouTube
ona500
użytkownik
 
Posty: 129
Na forum od: 8 sie 2014, 09:50
Lokalizacja: B-B

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

cron