Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Drony

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Drony

Postprzez wloczykij » środa, 4 maja 2016, 14:31

Witam

Mam taką sugestię żeby portal zamieścił jakiś artykuł na temat dronów - jakie są warunki latania nimi, etc.

Niestety w Bielsku zaczęło się nocne wiszenie dronów za oknami, w terenie zabudowanym, itp., a po komuniach pewnie będzie tego jeszcze więcej.

Chyba że już był ten temat a przeoczyłem?

Pozdrawiam
wloczykij
użytkownik
 
Posty: 443
Na forum od: 5 paź 2009, 22:00

Re: Drony

Postprzez anim.0 » środa, 4 maja 2016, 15:12

Drony służące do celów niekomercyjnych póki co nie wymagają pozwolenia. Warunek jest prosty masz go mieć w zasięgu wzroku i przestrzegać panujących zasad bezpieczeństwa. W celach komercyjnych już jest inaczej i całkiem niezłą kasę na szkolenia trzeba zapłacić, myślę jednak że dzieci z komunii raczej nie będą tym zainteresowane :) Nie wiem czy konieczne aż są artykuły na ten temat, każdy posiadacz drona już dawno się zorientował co może a czego nie.
...
Avatar użytkownika
anim.0
użytkownik
 
Posty: 194
Na forum od: 24 cze 2014, 13:24

Re: Drony

Postprzez wloczykij » czwartek, 5 maja 2016, 18:23

A czy dron ma np. ubezpieczenie OC, tudzież rejestrację?

Skoro jednak latają sobie na spore odległości, nie będące w zasięgu wzroku operatora, to czy jak dron spowoduje jakieś poważne szkody a przy okazji spadnie to da się chociaż ustalić właściciela ? Czy operatorzy zgłaszają gdzieś że w nocy będą latać między budynkami w odległości mniejszej niż 20 metrów od zabudowań i poza zasięgiem wzroku operatora czy to każdy tak sobie może kupić drona z kamerą i posłać go gdzie chce?

Artykuł by się przydał. Problemy z dronami w innych krajach są już od kilku lat, w Polsce się dopiero zaczynają, więc temat rozwojowy. A głupota ludzka granic nie zna.
wloczykij
użytkownik
 
Posty: 443
Na forum od: 5 paź 2009, 22:00

Re: Drony

Postprzez Pyramide » czwartek, 5 maja 2016, 18:34

Imię jest nie ważnie!Nazwisko po tacie!wiek co roku inny!charakter niepowtarzalny wygląd przeciętny!Nie znasz?nie oceniaj!Masz gdzieś?Nie martw się ja cię tez.
Pyramide
użytkownik
 
Posty: 4601
Na forum od: 20 lis 2008, 09:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała /M. Straconka/

Re: Drony

Postprzez anim.0 » czwartek, 5 maja 2016, 18:46

wloczykij napisał(a):A czy dron ma np. ubezpieczenie OC, tudzież rejestrację?

Skoro jednak latają sobie na spore odległości, nie będące w zasięgu wzroku operatora, to czy jak dron spowoduje jakieś poważne szkody a przy okazji spadnie to da się chociaż ustalić właściciela ? Czy operatorzy zgłaszają gdzieś że w nocy będą latać między budynkami w odległości mniejszej niż 20 metrów od zabudowań i poza zasięgiem wzroku operatora czy to każdy tak sobie może kupić drona z kamerą i posłać go gdzie chce?

Artykuł by się przydał. Problemy z dronami w innych krajach są już od kilku lat, w Polsce się dopiero zaczynają, więc temat rozwojowy. A głupota ludzka granic nie zna.


To o czym piszesz reguluje prawo i na takie latanie trzeba mieć zezwolenie. Bez zgody właściciela obiektu nie można nagrywać kamerą, zawsze można zadzwonić na policję. Faktycznie ludzka głupota nie zna granic i masz rację. Podszedłem do tematu tak jak ja i moi znajomi to zrobiliśmy. Latamy tam gdzie możemy, z ewentualnymi pozwoleniami i na zasadzie nie przeszkadzania innym. Tak czy siak niedługo problemy tego typu się skończą bo państwo chce położyć łapę na tym biznesie i wyrobić trzeba będzie pozwolenia na latanie do użytku komerycjnego jak i nie komercyjnego. Swoją drogą mimo, że również będę musiał za to zapłacić jestem jak najbardziej za.

Z dronem powodującym poważne szkody i ustaleniem właściciela myślę, że zawsze ciężko będzie ustalić kto był pilotem. To trochę jak z samochodem, jak wieczorem na parkingu ktoś Ci auto przerysuje i się nie przyzna to masz pecha. Tym bardziej, że podstawowe drony do nauki latania są naprawde tanie.
...
Avatar użytkownika
anim.0
użytkownik
 
Posty: 194
Na forum od: 24 cze 2014, 13:24

Re: Drony

Postprzez wloczykij » czwartek, 5 maja 2016, 18:52

Dzięki za informacje.

cyt. "W Polsce bezzałogowym statkiem powietrznym można latać tylko w zasięgu wzroku operatora.
(..)
Operator musi zapewnić również bezpieczne wykonywanie lotu, tak by dron nie stwarzał zagrożenia dla osób, mienia lub innych użytkowników przestrzeni powietrznej."

Coś mi się tak zdawało, że w nocy taki dron sterowany z kilkuset metrów poza zasięgiem wzroku operatora i w niewielkiej odległości (na 100% poniżej 20 metrów) od budynków oraz innej infrastruktury (drzewa, linie energetyczne) znaleźć się nie powinien..

Resztę załączników i filmów ze stron poczytam/oglądnę z ciekawości.
wloczykij
użytkownik
 
Posty: 443
Na forum od: 5 paź 2009, 22:00

Re: Drony

Postprzez wloczykij » czwartek, 8 cze 2017, 19:30

Dzisiaj z kolei jakiś as modelarstwa w Bielsku kręci sobie w kółko beczki modelem samolotu zdalnie sterowanego bezpośrednio nad budynkami i liniami energetycznymi.. Jak w każdym gronie tak i wśród modelarzy widać są czarne owce. Przykre bo to fajna pasja, ale niektórzy zdecydowanie nie powinni się nią interesować :?
wloczykij
użytkownik
 
Posty: 443
Na forum od: 5 paź 2009, 22:00


Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron