Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Baba

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Baba

Postprzez YoShi » środa, 17 sty 2018, 23:43

Tak nie naszła wspominka. Pamietacie moze babę zasuwającą Dzierżyńskiego, w sandałach, na czarno ubrana z krzyżem na szyi,krzyczącą rózne koscielne gadki? Drałowała od delikatesów górnych, aż do Gerszona. Maloletni byłem, to czasem tez sie cos tam odezwałem , jak machała w moją stronę krzyżem, to słyszalem, ze ogień piekieny nie pochłonie :) Użyłem starych nazw ulic, bo jak to mówią "gimby nie znajo" tamtych czasów.
YoShi
użytkownik
 
Posty: 278
Na forum od: 3 gru 2009, 19:41

Re: Baba

Postprzez davnbb » czwartek, 18 sty 2018, 00:21

Taka siwa z wytatuowanym krzyżem na czole? Z tego co pamiętam to chyba na gdzieś w okolicach Browarnej mieszkała.
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Baba

Postprzez YoShi » czwartek, 18 sty 2018, 01:24

kurcze, tego krzyza nie pamietam :) ale miała okulary i troche sepleniła, chyba :) Ja ją pamietam z krótkimi ciemnymi włosami, czy już siwiała, nie pamietam . Interesująca postac. Ciekawe, czy sama z siebie chodziła, czy np, była skierowana przez ksiezy (bez negatywnego wydzwieku w tej chwili), w ramach walki z komuną. Tak mi sasiadka mowiła, ktora codziennie do koscioła zasuwałą. Czy to prawda, nie wiem. Faktem jest, ze jak sie zmienił ustrój, to kobiecina gdzieś zniknęła. W sumie odwazna była, bo to były jeszcze czasy, kiedy dzierżyńskiego żyła pełnią życia.
YoShi
użytkownik
 
Posty: 278
Na forum od: 3 gru 2009, 19:41

Re: Baba

Postprzez davnbb » czwartek, 18 sty 2018, 17:17

To chyba nie mówimy o tej samej kobiecie. Ta nie nosiła okularów i miała siwe włosy. Mamrotała coś pod nosem....
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Baba

Postprzez YoShi » czwartek, 18 sty 2018, 17:44

Chyba nie. Bo tamta krzyczała, ze ją było często słychac, a nie widac z daleka. O ogniu piekielnym, o bezbożnikach itd :D
YoShi
użytkownik
 
Posty: 278
Na forum od: 3 gru 2009, 19:41

Re: Baba

Postprzez Pyramide » czwartek, 18 sty 2018, 17:49

Ta z ul. Dzierżyńskiego była szczupła,miała siwe włosy z krzyżem w ręce wysoko nad głową,nie mamrotała a donośnie usiłowała "głosić nauki kościoła" Przed świętami państwowymi jak m. innymi 1 maja czy 22 lipca byla "zwijana" przez milicje/policje.
Głównie widywana była w rejonie mostu na Białce/delikatesów.
Nie zaczepiała nikogo i nikomu nie wadziła.
Podobno znikła z Dzierżyńskiego z powodu choroby
Zgadza się że krzyczała też o ogniu piekielnym, o bezbożnikach
Imię jest nie ważnie!Nazwisko po tacie!wiek co roku inny!charakter niepowtarzalny wygląd przeciętny!Nie znasz?nie oceniaj!Masz gdzieś?Nie martw się ja cię tez.
Pyramide
użytkownik
 
Posty: 4601
Na forum od: 20 lis 2008, 09:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała /M. Straconka/

Re: Baba

Postprzez zuzet » czwartek, 18 sty 2018, 21:34

nie ma to jak obgadywać człowieka zwłaszcza ,który już nie żyje i w dodatku nazywać ją babą.Prostaki z was.DNO.Skąd w was tyle jadu i nienawiści ??? bieda ,głupota,brak miłości w dzieciństwie ??? współczuję nieszczęśliwego życia przepełnionego nienawiścią.
zuzet
użytkownik
 
Posty: 230
Na forum od: 23 paź 2010, 13:16

Re: Baba

Postprzez staszeks » czwartek, 18 sty 2018, 23:17

zuzet napisał(a):nie ma to jak obgadywać człowieka zwłaszcza ,który już nie żyje i w dodatku nazywać ją babą.Prostaki z was.DNO.Skąd w was tyle jadu i nienawiści ??? bieda ,głupota,brak miłości w dzieciństwie ??? współczuję nieszczęśliwego życia przepełnionego nienawiścią.

Odnoszę wrażenie, ze przesadzasz.
Moim skromnym zdaniem jest to tylko wspominanie.
Padają na tym znacznie gorsze epitety i jakoś nie nie pytasz tam skąd tyle nienawiści.
Może baba nie jest najszczęśliwszym określeniem, ale wtedy tak ja nazywano i nikt tego nie uważał za specjalnie obraźliwe.
Nie było obraźliwe wtedy to dlaczego ma być teraz??
P.S.
zajrzyj tu:
https://sjp.pl/baba
(poz 2)
staszeks
użytkownik
 
Posty: 7458
Na forum od: 13 lis 2006, 19:20

Re: Baba

Postprzez YoShi » piątek, 19 sty 2018, 02:08

zuzet napisał(a):nie ma to jak obgadywać człowieka zwłaszcza ,który już nie żyje i w dodatku nazywać ją babą.Prostaki z was.DNO.Skąd w was tyle jadu i nienawiści ??? bieda ,głupota,brak miłości w dzieciństwie ??? współczuję nieszczęśliwego życia przepełnionego nienawiścią.

ić stond. To mój temat w którym piszą osoby, które mają coś w nim do powiedzenia. Wszędzie sie wtykasz i o wszystko masz pretensje. Ja pytam, czy ktoś pamieta. ciekawa osobistość była i tyle.
Załóż swoj temat, a nie koryguj każdego, kto zabrał głos i ma inne wizje świata. Czy ja sie ciebie czepiam, co. kogo i czego szukasz, albo co piszesz w necie ?
YoShi
użytkownik
 
Posty: 278
Na forum od: 3 gru 2009, 19:41

Re: Baba

Postprzez Piotrek » piątek, 19 sty 2018, 07:58

"Baba" jest postacią lokalnego folkoru, i czasami pojawia się w sentymentalnych wspominkach i pewnie wcale z tego powodu nie miałaby nam za złe, że sobie czasami Ją wspominamy.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: Baba

Postprzez Kryspin » piątek, 19 sty 2018, 15:35

Zreszta lolkalny folklor jest zywy i ciagle mamy nowe kolokwializmy. Dzisiaj jest bardzo popularna leminzyca w stringach.
Avatar użytkownika
Kryspin
użytkownik
 
Posty: 1109
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: Baba

Postprzez padoda » piątek, 19 sty 2018, 16:44

Na Leszczynach też spacerowała dziwna pani ubrana na czarno w koronkach jakby żywcem wyjęta z XIX wieku.Kolor skóry woskowy i przerażająco poważny wyraz twarzy.
Podobno nazywali ją ciocia Polly, czy jakoś tak. Pachniała mieszaniną czosnku i formaliny. Często odwiedzała kościół Chrystusa Króla.
Mijając ją ciary szły po plerach. :mrgreen:
Bielsko-Biała/Podbeskidzie 100%
Avatar użytkownika
padoda
użytkownik
 
Posty: 528
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: B_B


Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości