Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Windows Vista OEM?

Nietypowe zapytania, ogłoszenia. Poszukiwanie informacji związanych z Bielskiem.

Postprzez rwaligora » poniedziałek, 20 sie 2007, 16:56

Vista wio koniom lżej i tyle w tym temacie. Jak nie będzie SP2 to nie mam zamiastu u siebie tego instalować
rwaligora
użytkownik
 
Posty: 46
Na forum od: 1 sty 1970, 01:00

Postprzez Barth » poniedziałek, 20 sie 2007, 17:53

[quote="GP"][/quote]
32 czy 64 bity? Oraz która to z licznych mutacji Visty? Jak sobie radzi z antywirusem? A jak z zarządzaniem prawami użytkownika i dostępem - lepiej inwestować w XP pro czy w którąś z Vist?
Barth
użytkownik
 
Posty: 459
Na forum od: 10 lis 2006, 16:32

Postprzez GP » poniedziałek, 20 sie 2007, 18:25

Kupiłem Vistę 32 bitową, w wersji Home Premium - myślę, że jest to najbardziej rozsądna wersja dla większości użytkowników domowych, którzy komputera używają do pracy, zabawy i internetu.
W zarządzanie prawami użytkownika nie wnikałem zbyt głęboko, ale już na pierwszy rzut oka widać, że w tym temacie jest pewien krok na przód, w stosunku do Windowsa XP.
Nie do końca rozumiem pytanie: "Jak sobie radzi z antywirusem?" - chodzi Ci o kompatybilność antywirusów z Vistą?

Myślę, że Vistę warto kupić, jeśli:
- nie posiadasz jakiś nietypowych sprzętów w komputerze;
- masz CO NAJMNIEJ 1GB RAM'u, pracującego w trybie Dual-Channel;
- masz procesor dwu- lub czterordzeniowy;
- lubisz gadżety ;);

Vista góruje nad XP pod względem obsługi nowoczesnego sprzętu. Zrobiłem sobie porównanie (takie naoczne, bez benchmarków) tych dwóch systemów, na moim obecnym sprzęcie i muszę przyznać, że Vista działa zdecydowanie sprawniej. Lepiej zarządza pamięcią i bardzo trudno jest ją "zamulić" ;).

Pozdrawiam
Fotograf z pasji, fotograf z zawodu.
Avatar użytkownika
GP
użytkownik
 
Posty: 3386
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez Matt » wtorek, 21 sie 2007, 09:24

Witam.
Pozwolę sobie dopisać mój problem do tego wątku, bo jest całkiem podobny jak autor tego wątku czyli: alf
Ja zakupiłem za granicą HP Pavilion dv9500.
I również nie utworzyłem sobie Recovery Disc. :(
Próbowałem pójść za radą:
beer napisał(a):zadzwon do HP polska i powiedz ze brakuje ci płyty, przygotuj sobie numer seryjny laptopa.
Ja dostałem pocztą w ciągi 10dni płytki.

Niestety napotkałem ścianę nie do przebycia. :(
Po sprawdzeniu mojego p/n powiedziano mi, że nie jest to produkt polski i nie mogą mi pomóc.
Prosiłem, błagałem, tłumaczyłem i nie pomogło.
Skierowano mnie tylko na stronę www.hp.com lub abym zadzwionił do pomocy w USA, abym tam szukał rozwiązania.
A ja niestety nie bardzo po angielsku się dogaduję. :(
Zostałem na lodzie i nie wim co zrobić.
Będę wdzięczny za każda pomoc.
Np. może ktoś uczynny podzieliłby się ze mną swoim Recovery Disc.
Albo przynajmniej powiedział skąd pobrać instalkę aplikacji: "HP Recovery Manager".
Na stronie ze sterownikami do mojego modelu jest tylko jakieś "uaktualnienie" Recovery Manager, które niestety nie instaluje pełnej wersji tej aplikacji.
Matt
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 21 sie 2007, 09:08

Postprzez GP » wtorek, 21 sie 2007, 15:32

Skoro to taki wielki problem, to może lepiej będzie kupić Windowsa (sprzęt porządny, więc koszt systemu przy nim będzie znikomy), zainstalować jak się nam podoba, a potem ewentualnie stworzyć kopię na drugiej partycji, np. Ghostem lub innym tego typu soft'em?
Fotograf z pasji, fotograf z zawodu.
Avatar użytkownika
GP
użytkownik
 
Posty: 3386
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez Barth » środa, 22 sie 2007, 22:10

Przepraszam za niedowierzanie z tymi płytami Recovery - doczytałem się w końcu że rzeczywiście HP "zaoszczędził" w tym roku na dodawaniu ich do Notebooków. Polski support nie przyśle windowsa którego ma pewnikiem tylko w wersji polskojęzycznej - skoro do notebooka przypisany jest z innym językiem. Zostaje więc albo się przebić przez angielski serwis albo skorzystać z rady GP. Nie wiem czy skorzystanie z czyjegoś recovery nie okaże się później problemem - nie chodzi już o numer seryjny czy aktywacje (te są zazwyczaj "dokonane" na notebookach) - ale pobieranie poprawek lub innego oprogramowania które wymaga weryfikacji.
Barth
użytkownik
 
Posty: 459
Na forum od: 10 lis 2006, 16:32

Postprzez miro » czwartek, 23 sie 2007, 05:03

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/docu ... 29553#N371

Pod powyzszym adresem jest dokladny opis jak zamowic Recovery Disc do wpomnianego HP, wlacznie z linkiem, gdzie nalezy wpisac dokladne jego dane.
Malo kto juz zalacza takie dyski z systemami, widocznie jest to obcinanie kosztow i szansa na dodatkowy zarobek.
Honest differences of views and honest debate are not disunity. They are the vital process of policy-making among free men.
miro
użytkownik
 
Posty: 3057
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez Matt » czwartek, 23 sie 2007, 07:25

miro napisał(a):http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c00810334&lc=en&cc=us&dlc=en&product=3255934&os=2093&rule=29553#N371

Pod powyzszym adresem jest dokladny opis jak zamowic Recovery Disc do wpomnianego HP, wlacznie z linkiem, gdzie nalezy wpisac dokladne jego dane.
Malo kto juz zalacza takie dyski z systemami, widocznie jest to obcinanie kosztow i szansa na dodatkowy zarobek.

Wszystko fajnie i nawet na początku bardzo się ucieszyłem, że bez problemu zamówię Recovery Disc, niestety jest poważne ograniczenie.
Zamówić można tylko na terenie USA lub Kanady. Trzeba też podać dane karty kredytowej.
A takowe są dla mnie nieosiągalne, bo laptop był zamawiany przez znajomego w USA i on płacił ze swojej karty kredytowej.
No i co jest dobijające. Ten Recowery Disc jest płatny! total (USD): $15.88

Poza tym, ktoś wspomniał, że można zainstalować taką samą wersję Visty np. od kolegi i przy instalacji/aktywacji podać numer Visty widniejący na spodzie laptopa.
Tak też zrobiłem i Vista się zainstalowała, ale niestety nie zaktywuje się przy rejestracji. :(
Czy może być to wina, że numer który podałem jest dla wersji angielskiej, a ja zainstalowałem wersję polską?
Dla ścisłości podaję, że w obu przypadkach jest to ta sama wersja Visty tj. Home Premium.
Ostatnio edytowano czwartek, 23 sie 2007, 07:36 przez Matt, łącznie edytowano 1 raz
Matt
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 21 sie 2007, 09:08

Postprzez GP » czwartek, 23 sie 2007, 13:59

Matt napisał(a):Czy może być to wina, że numer który podałem jest dla wersji angielskiej, a ja zainstalowałem wersję polską?

Z tego, co mi wiadomo, to tak jest właśnie (choć pewnie nie tylko z tym jest problem)
Fotograf z pasji, fotograf z zawodu.
Avatar użytkownika
GP
użytkownik
 
Posty: 3386
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez miro » piątek, 24 sie 2007, 02:25

HP nie jest skrotem od Harytatywana Parafia Matt. Jak pisalem wczesniej, prawdopodobnie licza na takich gosci ja Ty, aby wiecej zarobic. Praktykowane jest to przez wszystkie wielkie firmy produkujace kompy z oprogramowaniem. CPU i BIOS chips sa budowane specyficznie i wylacznie na owe platformy, w jakims sensie dzialajac sprawniej niz sklepowa wersja Okienek. W ten sposob mozna tez darmowo upgrade zalaczane softy i BIOS chips.
Skoro wydales juz znaczna sume na laptopa, to dlaczego $16 jest takim problemem?
Mam nadzieje, ze nadal utrzymujesz kontakt z kolega w USA, jesli nie, to chetnie zalatwie Ci to za mala przysluge. Poszukuje herbu Bielska-Bialej na metalowej tablicy, taka mala jak na budynkach panstwowych. Ewentualnie Polskie Godlo.
Honest differences of views and honest debate are not disunity. They are the vital process of policy-making among free men.
miro
użytkownik
 
Posty: 3057
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez Matt » piątek, 24 sie 2007, 09:50

GP napisał(a):
Matt napisał(a):Czy może być to wina, że numer który podałem jest dla wersji angielskiej, a ja zainstalowałem wersję polską?

Z tego, co mi wiadomo, to tak jest właśnie (choć pewnie nie tylko z tym jest problem)

A z czym jeszcze może byc problem?
Może coś uda mi sie poprawić.

I nawiązując do mojego wcześniejszego postu.
Czy oznacza to, że nie uda mi się zainstalować żadnej POLSKIEJ wersji Visty, aby później ją poprawnie aktywować?
Czy skazany jestem jedynie na wersję angielskojęzyczną do której ściśle jest przypisany numer na spodzie laptopa?
Matt
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 21 sie 2007, 09:08

Postprzez GP » piątek, 24 sie 2007, 10:21

Oczywiście mogę się mylić, ale wydaje mi się, że każda seria Windowsów (i innych produktów MS'u) miała inną pulę kluczy aktywacyjnych. Wiąże się to też ściśle z wersjami językowymi. Aczkolwiek głowy nie daję ;).

W związku z tym, najprostszym rozwiązaniem będzie - jak już wspomniałem wcześniej - zakup nowego Windowsa...
Fotograf z pasji, fotograf z zawodu.
Avatar użytkownika
GP
użytkownik
 
Posty: 3386
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez Barth » piątek, 24 sie 2007, 12:24

Biorąc pod uwagę że większość tych "odzyskiwań systemu" to albo przywracanie dysku do
stanu "fabrycznego" lub instalacja w trybie "unattended" - czyli obie sytuacje pomijają wpisywanie klucza instalacyjnego Windowsa przez użytkownika. Wydaje mnie się więc bardzo prawdopodobne że seria lub całokształt sprzętu dla tego producenta ma ten sam numer seryjny - przynajmniej seria płytek tłoczonych czy pakietów preinstalowanych u producenta. Więc nic dziwnego że aktywacja jest zablokowana na dany klucz, lub nawet nie jest przewidziana dla niego. Jaki byłby bałagan i luka w zabezpieczeniu WPA gdyby różne komputery (nawet notebooki się różnią w obrębie serii) mogły się aktywować z tego samego klucza. Dlatego też ten notebook (Fujitsu-Siemens) który ostatnio miałem okazję reinstalować (wersja polska) miał aktywację "dokonaną".
Vista z tego numeru nie powinna się aktywować przez internet, oprogramowanie zaś związane licencyjnie z tym notebookiem jest w wersji angielskiej. Polska wersja jest odrębnym produktem co widać choćby po tym że można u nas kupić Windowsa w polskiej i angielskiej wersji oraz że mają zazwyczaj różne ceny.
Barth
użytkownik
 
Posty: 459
Na forum od: 10 lis 2006, 16:32

Postprzez miro » piątek, 24 sie 2007, 19:03

Zadna inna wersja okienek nie bedzie dzialac na tym laptopi niz specjalnie spreperowana dla tego modelu i pakietu. Odpowiedni klucz jest zainstalowany przy pierwszym uruchomieniu maszyny w EPROMie. Aby to zmienic jest potrzebny specjalny program, ktorym operuje tylko producent, albo powinno sie wyinstalowac ten chip i go wyczyscic, ale wtedy tez jest potrzebny keychip do reinstalacji innej wersji
Honest differences of views and honest debate are not disunity. They are the vital process of policy-making among free men.
miro
użytkownik
 
Posty: 3057
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez GP » piątek, 24 sie 2007, 21:35

miro napisał(a):Zadna inna wersja okienek nie bedzie dzialac na tym laptopi niz specjalnie spreperowana dla tego modelu i pakietu. Odpowiedni klucz jest zainstalowany przy pierwszym uruchomieniu maszyny w EPROMie.

Pierwsze słyszę i nigdy nie miałem takiego problemu :/
Fotograf z pasji, fotograf z zawodu.
Avatar użytkownika
GP
użytkownik
 
Posty: 3386
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogłoszenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości

cron