Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Windows Vista OEM?

Nietypowe zapytania, ogłoszenia. Poszukiwanie informacji związanych z Bielskiem.

Postprzez miro » sobota, 25 sie 2007, 04:41

Faktem jest GP, ze obydwoje nie slyszelismy o wielu istniejacych juz sprawach. Pierwsza wprowadzajaca ta innowacje firma byl DELL juz ladne pare lat temu. Moj ostatni kilkoletni Sony Vaio tez operuje wg tej zasady. Jesli dobrze pamietam zaczelo sie to z CD i DVD wypalaczami, przynajmniej w USA. Daje glowe, ze Microsoft macza w tym palce. Prawdopodobnie udestepniaja poldarmowo swe softy producentom kompow za gwarancje zniszczenia rywalizacji. Na takim kompie spewnoscia innej platformy nie zainstalujesz.
Domyslam sie ze Matt popelnil juz za wiele bledow aby odbudowac ten PC wg polskiej wersji. Mozliwe jest, ze zanim probowal wprowadzic Polska wersje Windows powinien wprowadzic polska wersje BIOS tego PC. Ale to juz tylko spekulacja.
Skoro jednak polscy przedstawiciele HP nie chca zajac sie tym problemem, to jest jasne, ze jak juz pisalem nie maja dojscia do orginalnego keychip na owego EPROMa, albo domyslaja sie foul play. A osobiscie pracujac na 20X drozszymi systemami niz przecietny PC spodziewam sie podobienstw, choc nie wykluczam wlasnego bledu.
Ostatnio edytowano sobota, 25 sie 2007, 06:05 przez miro, łącznie edytowano 1 raz
Honest differences of views and honest debate are not disunity. They are the vital process of policy-making among free men.
miro
użytkownik
 
Posty: 3057
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez Barth » sobota, 25 sie 2007, 21:45

Polska wersja Bios'a? To trochę nierealne aby któryś z producentów przygotował coś takiego. Regionalizacja na DVD też okazała się niewypałem. Sprzętowe blokowanie możliwości instalacji innego systemu operacyjnego? Poproszę o jakiś odnośnik do opisu - gdyż wydaje się to nielogiczne i zbyt monopolistyczne. Pozbawić użytkownika możliwości użytkowania legalnie zakupionej dodatkowej wersji boxowej to przecież strzał do swojej bramki - a co z oferowanymi upgrade'ami z Xp do Visty? Poza tym to dodatkowe ryzyko do ciągania Microsoftu po sądach. I nikt z przeciwników Microsoftu nie trąbi o takim nadużyciu?
Barth
użytkownik
 
Posty: 459
Na forum od: 10 lis 2006, 16:32

Postprzez miro » niedziela, 26 sie 2007, 02:42

Ok, dowiedzialem sie od Bartha, ze polskiej wersji biosy nie istnieja. Skoro nigdy w Polsce nie pracowalem na kompach to moj dopisek, ze tylko spekuluje okazal sie calkiem na miejscu, podobnie do Bartha zapisu, ze mu sie wydaje.
O monopolistyczne dzialanie Microsoft jest juz sadzony i to na wielu plaszczyznach, a jesli chodzi o upgrades to jak w kazdym innym przypadku sa do zarejestrowanych okienek, a nie pustego twardego dysku systemu o ktorym jest mowa.
Poza tym od eksperta pracujacego na Polskim rynku, spodziewalbym sie szybkiego rozwiazania problemu, a nie filozofowanie nad logika prowadzenia interesu przez firmy komputerowe i softowe.
Ostatnio edytowano niedziela, 26 sie 2007, 04:14 przez miro, łącznie edytowano 1 raz
Honest differences of views and honest debate are not disunity. They are the vital process of policy-making among free men.
miro
użytkownik
 
Posty: 3057
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez miro » niedziela, 26 sie 2007, 04:15

Historia monopolistycznych praktyk Mikrosoftu jest dluga i bogata. Podam tylko 2 artykuly, z 1994 i 2001, a jest ich w Google ponad 300tys.

Microsoft, which makes the MS-DOS and Windows operating
systems used in more than 120 million personal computers, was
accused of building a barricade of exclusionary and unreasonably
restrictive licensing agreements to deny others an opportunity to
develop and market competing products.

While a conclusion to the government's antitrust case could still be years away, competitors that can argue they were harmed by Microsoft's monopolistic behavior gained from Thursday's decision. Already Microsoft faces more than 100 private antitrust lawsuits from plaintiffs claiming that the desktop operating system monopoly led users to pay inflated prices for Microsoft's software.
Honest differences of views and honest debate are not disunity. They are the vital process of policy-making among free men.
miro
użytkownik
 
Posty: 3057
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez Barth » niedziela, 26 sie 2007, 17:04

Jasna...
Miro nie chcę się z tobą kłócić tylko chciałbym się coś więcej dowiedzieć o tym zabezpieczeniu, gdyż mnie to ciekawi - a człowiek czasem na takie rzeczy dopiero wpada "z autopsji" - tak miałem przy hasłach w standardzie ATA na dyskach twardych. Nie czytało się uważnie to i nie zwróciło się uwagi.
Rzuć choćby nazwą tego zabezpieczenia to sobie sam poszukam. I nie bądź taki paranoik - nie napadam cię tylko się grzecznie pytam. Bardzo Proszę.
Barth
użytkownik
 
Posty: 459
Na forum od: 10 lis 2006, 16:32

Postprzez miro » poniedziałek, 27 sie 2007, 06:29

Prawda, ze uboczne skutki mojej pozycji w pracy sa widoczne- the boss is always right.
Czasami jestem surowy, ale w sumie chodze na piwo z podwladnymi i technikami ktorych trenowalem. Na systemach na ktorych pracuje zabezpieczenia takie sa juz dawno uzywane, ale wymagane przez lokalne wladze. Oczywiscie nie jest to do wgladu publice. Terminologia ktora uzywam w pracy napewno ci nic nie powie. A do powszechnie uzywanych PC postaram sie zebrac material.
Mozliwe, ze na Europejskim rynku Microsoft ma za krotkie palce, ale skoro komp Matta jest z US to wlaczylem wlasne 2 grosze. I abym sie mylil, bo skoro wydal znaczna sume na te cacko to tez uwazam, ze to jego sprawa w jaki sposob go uzywac. A amerykanie nawet nad tym nie mysla, bo jak w szkole czy w pracy nie dostana darmowego kompa, to za marna tygodniowke moga sobie sprawic nowego.
Honest differences of views and honest debate are not disunity. They are the vital process of policy-making among free men.
miro
użytkownik
 
Posty: 3057
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez miro » środa, 29 sie 2007, 07:26

Ze strony: HP Notebook PCs - Using HP Recovery Manager
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/docu ... c00809678#

Only one set of Recovery Disks can be created, and the disks are specific to individual PCs. The disks will not restore the operating system to another PC.

Czyli jak juz pisalem Recovery Disc jest tylko dla jednego specyfistycznego PC.
Dlatego Recovery dysk kolegi Matta i zaden inny dysk nigdy nie zadziala na jego laptopie. Jednakze Matt nie jest skazany tylko na angielska wersje okienek ( a to jest dobra wiedomosc). Aby zainstalowac polska wersje okienek powinien odbudowac swoj system do fabrycznie zainstalowanej wersji systemu operacyjnego, co jednak wiaze sie z zakupem oryginalnego Recovery Disc.
Nastepnie usunac fabrycznie zainstalowane Recovery partycje. Pod tym adresem jest napisane w jaki sposob to uczynic http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/docu ... &rule=9275
A na koniec zainstalowac oryginalna polska wersje okienek. Po takim zabiegu utraci wszystkie inne pomocnicze softy oferowane na RD przez HP i support do nich, ale bedzie mogl uzywac Polska wersje Windows.
Honest differences of views and honest debate are not disunity. They are the vital process of policy-making among free men.
miro
użytkownik
 
Posty: 3057
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez Matt » wtorek, 4 wrz 2007, 10:24

Po dłuższej nieobecności znowu jestem, aby podzielić się tym co udało mi się zrobić.
Zapoczątkowałem bowiem ciekawą dyskusję, która wymaga wyjaśnienia.
Otóż po kilku dniach prób i drogą doświadczeń udało mi się doprowadzić laptopka HP Pavilion dv9500 do w miare zadowalającego stanu.
I tu od razu uwaga do dyskusji. Spostrzeżenia kolegów, które cytuję poniżej na moje szczęście nie sprawdziły się.

miro napisał(a):Zadna inna wersja okienek nie bedzie dzialac na tym laptopi niz specjalnie spreperowana dla tego modelu i pakietu. Odpowiedni klucz jest zainstalowany przy pierwszym uruchomieniu maszyny w EPROMie. Aby to zmienic jest potrzebny specjalny program, ktorym operuje tylko producent, albo powinno sie wyinstalowac ten chip i go wyczyscic, ale wtedy tez jest potrzebny keychip do reinstalacji innej wersji

miro napisał(a):... Na takim kompie spewnoscia innej platformy nie zainstalujesz.
Domyslam sie ze Matt popelnil juz za wiele bledow aby odbudowac ten PC wg polskiej wersji. Mozliwe jest, ze zanim probowal wprowadzic Polska wersje Windows powinien wprowadzic polska wersje BIOS tego PC. Ale to juz tylko spekulacja. ...

Przygotowałem laptopa w dziewiczej wersji, czyli bez dysków Recovery (bo i tak nie działało odzyskiwanie spod klawisza F11) i dyskietki ze sterownikami do dysku SATA.
Polska wersja Visty (pożyczona od kolegi) zainstalowała się bez problemu,wraz ze wszystkimi dodatkami ze strony HP. Laptop działał "zadawalająco".
Niestety aktywacja nie zadziałała (jak to juz wspomniałem wcześniej), a nie chciałem kombinowac z telefonami do "Windowsa" i wymyslanie jakiś bajeczek.
Postanowiłem więc zainstalować polską wersję XP, którą posiadam legalnie i wiedziałem, że ją aktywuję.
XP zainstalował się rewelacyjnie i nawet większość sterowników dedykowanych dla Visty (są fabrycznie w katalogu SwSetup) działa z XP, a pozostałe i inne dodatki znalazłem na necie (choć szukania było co niemiara).
System zaktywowany i działa rewelacyjnie. Dopiero teraz widać co ten laptop potrafi ! :) Grafika, zdjęcia, filmy itp. coś rewelacyjnego.
Moim zdaniem Vista to kompletne nieporozumienie. Może i jest ładna, ale spowalnia i przymula komputer.

Jedynie pozostale jedna prośba o pomoc.
Pod XP prawie wszystki funkcje HP tego modelu dzałają poza dwoma klawiszami funkcyjnymi tj. QP i DVD. Są to klawisze szybkiego uruchamiania QuickPlayer'a i DVD.
Nigdzie nie ma sterowników-dodatków, które byłyby kompatybilne z XP.
Są jedynie dla Visty, zresztą takie same posiadam w katalogu SwSetup i nazywają się "HP QuickPlay". Nie mylić z "HP Quick Launch Buttons", bo one działają OK.
Czy nie wie ktoś jak rozwiązać ten problem?
Matt
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 21 sie 2007, 09:08

Postprzez miro » wtorek, 4 wrz 2007, 19:17

Brawo Matt, dopiales swego. Choc nadal nie dziala jak powinno, tracac przy okazji caly pakiet wartosciowych softow, darmowe do nich upgrades, oraz darmowe upgrades do biosow czesto oferowane dla poprawy funkcjonowania calego systemu. Miesiac bolu glowy tez nie byl tego warty. Pewnie tez nie czytales mojego ostatniego na ten temat postu. Gdyz sprawdzilo sie, ze Recovery Disc kolegi nie zadziala z udowodnionych juz przyczyn, oraz w jaki sposob zainstalowac odpowiednio polska wersje okienek aby dzialalo.

Upraszczajac sprawe wyglada to na historie goscia ktory zakupil nowego Mercedesa ze wszystkimi mozliwymi udogodnieniami. Ale kiedy stracil kluczyki, ktore odpalaja tylko jednego Merca w calym wszechswiecie, zamiast zaplacic kilka zlotych za nowe, wolal on wymienic suppercharge silnik na silnik z uzywanego Trabanta, utracil ogrzewane siedzenia, satelitarne radio, ABS, gwarancje, mozliwosci recall itd itp.
Wazne, ze chodzi, tylko uwaga na zakretach, bo raz jeden, innym razem drugi kieronkowskaz nie zadziala...
Ostatnio edytowano wtorek, 4 wrz 2007, 19:28 przez miro, łącznie edytowano 1 raz
Honest differences of views and honest debate are not disunity. They are the vital process of policy-making among free men.
miro
użytkownik
 
Posty: 3057
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez shaqi » środa, 5 wrz 2007, 12:35

a czy ktos z userow tego forum posiada model dv9244ea??
shaqi
nowicjusz
 
Posty: 1
Na forum od: 5 wrz 2007, 12:24

Postprzez Matt » piątek, 7 wrz 2007, 09:48

miro napisał(a):Brawo Matt, dopiales swego. Choc nadal nie dziala jak powinno, tracac przy okazji caly pakiet wartosciowych softow, darmowe do nich upgrades, oraz darmowe upgrades do biosow czesto oferowane dla poprawy funkcjonowania calego systemu. Miesiac bolu glowy tez nie byl tego warty. ...

Miło mi, że doceniasz moją pracę. :)
System działa już tak jak należy i co najważniejsze dla mnie jest to POLSKA wersja super stabilnego systemu Windows XP. Nawet QuickPlayer działa, co dla serwisanta było nie do przeskoczenia !!
I tak jak napisałem wcześniej Windows Vista nawet na super szybkich komputerach jest kompletnym niewypałem.
Mam porównanie obu systemów na tym samym sprzęcie, więc moge to stwierdzić z całą pewnością.
Co natomiast tyczy się: "wartosciowych softow, darmowe do nich upgrades ..." to nie wiem co konkretnie masz na myśli. Bo wszystko co niby "wartościowe" jest wyłącznie w wersjach 60-cio dniowych. Czym tu się więc zachwycać?
A Biosy?! Kto i jak często je uaktualnia? Może 1 % użytkowników, a może i nawet nie tylu. :)

miro napisał(a):...Pewnie tez nie czytales mojego ostatniego na ten temat postu. Gdyz sprawdzilo sie, ze Recovery Disc kolegi nie zadziala z udowodnionych juz przyczyn, oraz w jaki sposob zainstalowac odpowiednio polska wersje okienek aby dzialalo.
...

Czytałem i tutaj niespodzianka. Miła dla mnie, a nie wiem jak dla innych.
W każdym razie serwis HP na pewno się zawiedzie.
Zdobyłem od "kolegi" Recovery Disc z "podobnego" modelu notebooka.
Wykonałem sobie obraz w pełni już działającego systemu z XP i postanowiłem poeksperymentować z tym Recovery. No i pełen sukces! :)
Mój notebook działał i posiadał wszystkie fabryczne oprogramowania tak jakby wyszedł prosto z fabryki. Z tym, że jak podkreślałem już kilkukrotnie, system stworzony przez HP i umieszczony na Recovery Disc nijak się ma do konfiguracji, którą sobie stworzyłem opierając ja na Win XP.

miro napisał(a):... Upraszczajac sprawe wyglada to na historie goscia ktory zakupil nowego Mercedesa ze wszystkimi mozliwymi udogodnieniami. ... Wazne, ze chodzi, tylko uwaga na zakretach, bo raz jeden, innym razem drugi kieronkowskaz nie zadziala...

Tylko, że wracając od Mercedesa do notebooka firmy HP, można wyciągnąć jeden bardzo ważny wniosek. W przypadku HP te niby udogodnienia są nic nie warte! Zaręczam to!!
I dopiero teraz mogę być spokojny "na zakretach" i jestem pewien, że wszystko co ma działać na tym notebooku zadziała.
Każdy sprzęt kupuje się po to aby działał, a nie po to aby co chwila pytał się lub łączył z producentem, który pilnuje abym przypadkiem coś nie zepsół. W przypadku HP, to jest nadgorliwość, która zamiast ułatwiać, strasznie utrudnia życie. A co za tym spowalnia i ogranicza możliwości sprzętu.

No i na koniec, to co się przy okazji nauczyłem i dowiedziałem nowego nikt mi już nie zabierze. A grzebać przy komputerach naprawdę lubię i robię to od 17 lat, kiedy to kupiłem swój pierwszy komputer.
Pozdrawiam.
Matt
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 21 sie 2007, 09:08

Postprzez miro » sobota, 8 wrz 2007, 06:46

Obrazek
Hej Matt, dziwnym trafem moj pierwszy PC tez byl zakupiony ok 17 lat temu :).
Wiec pamietasz DOS i logike okienek polegajaca na upraszczanu obslugi PC kosztem predkosci operacyjnej systemu. Cos za cos, taki jest ten swiat :) .
Wg mnie, to Win 98 byly wystarczajace dla moich potrzeb. Ale tez jednego nauczylem sie pracujac od 15 lat na matrycach i calych zestawach uzywanych komercyjnie w mojej dziedzinie. Jesli przespisz jedna z inowacji, to trudno bedzie nadrobic straty.
Ale powodzenia i nie wydawaj sie na cos czego nie bedziesz uzywal.
Honest differences of views and honest debate are not disunity. They are the vital process of policy-making among free men.
miro
użytkownik
 
Posty: 3057
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez alf » wtorek, 11 wrz 2007, 20:44

Zadzwoniłem do Microsoftu, wyłuszczyłem problem ale oni chowają głowę w piasek. Również polski HP nic sobie ze swoich konsumentów nie robi -"kupiłeś - to martw się teraz sam". A szkoda, przecież człowiek zapłaciłby te 20 zł za wypaloną płytkę z systemem wraz z kosztami wysyłki. Dla użytkowników wersji anglojęzycznych mam chyba dobrą wiadomość , podobno można sobie zgrać z innego laptopa sam plik hp recovery który zajmuje jakies około 2.32 GB i puścic go na swoim. Polski system na "zagranicznym" kluczu nie ruszy.

Zaciągnę w sprawie jeszcze języka i dam znać!!!
alf
użytkownik
 
Posty: 65
Na forum od: 30 cze 2007, 20:15

Postprzez Krzysztof » środa, 26 wrz 2007, 19:55

Mam pytanie. Co się dzieje i co mam z tym zrobić aby było dobrze? Mam Vistę i antyvira Kaspersky. Przy właczonym antyvirze blokuje mi przegladarkę, gdy wyłacze antyvira łącze internetowe i przeglądarka idzie normalnie. Co jest grane. Czy macie na to lekarstwo ? Za pomoc z góry dziekuję.
Krzysztof
użytkownik
 
Posty: 863
Na forum od: 16 lut 2007, 06:20

Postprzez GP » środa, 26 wrz 2007, 21:33

Ja tak bardzo ogólnikowo, bo nie znam dokładnie z autopsji Kasperskiego (na ten temat wypowiedzą się na pewno inni, bardziej doświadczeni z tym programem ludzie), ale myślę, że sam sobie odpowiedziałeś na pytanie ;). Wygląda na to, że owy antywirus ma też funkcję firewall'a, który blokuje porty i poszczególne programy. Będziesz musiał się zagłębić w konfigurację tego programu i odblokować dostęp do sieci przeglądarce i innym programom, których używasz (klient poczty, komunikator itd.).

No chyba, że problem leży gdzieś indziej, ale tego nie jestem w stanie stwierdzić ot tak :(

Pozdrawiam.
Fotograf z pasji, fotograf z zawodu.
Avatar użytkownika
GP
użytkownik
 
Posty: 3386
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogłoszenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości