Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Forum TSP?

Forum dyskusyjne dla fanów siatkówki, piłki nożnej, koszykówki i innych sportów.

Postprzez Madderdin » środa, 12 gru 2012, 18:33

Powiedzmy, że się tym interesowałem kiedyś mocno (chciałem być panem agentem piłkarza/scoutem) i trochę rozmawiałem z różnymi osobami. Generalnie wygląda to z grubsza tak, jak napisałem. Czasami w mediach można poczytać zestawienia - ile transferów było w sezonie, jaki procent to gracze zagraniczni, ile z nich się przebiło, albo choćby wyszło raz na murawę. To są bardzo pouczające rzeczy. Powiedz mi, jeśli wątpisz, po co Podbeskidzie ściągało kiedyś Brazylijczyka, który chyba tylko raz wybiegł na murawę (w spotkaniu ze Śląskiem na 15 minut, jeśli pamiętam),a później przez pół roku jeździł po Rosji i Ukrainie. Był super i ściągnęli go z innego kontynentu, ale nagle przestał? W okolicy nie było lepszych? Kasy jest tyle, że opłaca się szukać w Brazylii? Nie. Jedyne wytłumaczenie jest takie, jak podałem wyżej. Nie ma to nic wspólnego z duchem sportu, jasne. Ale z drugiej strony piłka to już przemysł finansowy, nie sport. Ekipa facetów w krótkich spodenkach, poprzepłacana do granic możliwości za dostarczanie (w teorii) rozrywki raz w tygodniu przez 8 miesięcy w roku. Budowanie im stadionów za dziesiątki milionów, żeby im się fajniej kopało. Sponsorowanie klubów w zamian za bezwartościową reklamę. To jest to.

Łukasz Mazur (były prezes Górnika Zabrze) napisał kiedyś w felietonie, że piłkarze domagali się u niego w klubie zwrotu kasy za wszystko, nawet za znaczki na kartkę, wysłaną do siedziby z obozu w Turcji. Goście zarabiający po 30-60 tysięcy miesięcznie nie kumali, że skoro sami wysyłają kartkę i płacą za znaczek równowartość 1/10000 swojej pensji, to mogliby to pokryć z własnej kieszeni. Witamy w świecie futbolu. Tu za darmo i dla idei nie pracuje nikt.
Madderdin
użytkownik
 
Posty: 79
Na forum od: 5 wrz 2012, 11:17

Postprzez Piotrek » środa, 12 gru 2012, 18:49

Kolego Madderdin, to bardzo smutne, tak jakby nie było już tej polskiej piłki, którą pamiętamy, a tylko biznes. A zapowiedzi Bońka, że wszystko zmieni i zreformuje pewnie dotyczą tylko tych wielkich przekrętów, a nie zmiany całego systemu, inni mu nie pozwolą bo jest to zbyt wygodne dla wszystkich tkwiących w tym gó***e. Fajnie, nie myślałem, że aż tak wyhodował się jakiś chory stwór. Ciekawe kto miałby takie przebicie żeby to zmienić i piłka znowu była prawdziwym sportem? Może kibice?
p.P.
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Postprzez Madderdin » czwartek, 13 gru 2012, 21:56

Kibice chcą sponsorów, stadionów, transferów, sieci scoutów, etc. czyli kasy. Czyli chcąc nie chcąc, konserwują ten system.

Z innej beczki: http://bielskatwierdza.pl/news.php?readmore=364 czyli kolejny głos w sprawie Glogazagate. Trochę dziecinadą to pachnie - każda ze stron ma trochę racji, ale kiedy druga obala argument to pierwsza zaczyna walić tekstami w stylu "a wcale, że nie". Co by nie mówić o stylu oświadczenia klubu, to np. argumentem o frekwencji dość zgrabnie Glogazowcy odparli atak o niewydolności marketingu. Pisanie "zaprzeczanie na siłę wszystkim argumentom nie podając przy tym żadnych konkretów" jest w takim wypadku nie na miejscu.
Madderdin
użytkownik
 
Posty: 79
Na forum od: 5 wrz 2012, 11:17

Postprzez Luk83bb » piątek, 14 gru 2012, 20:22

Podpisałem tę petycję odnośnie Pana G., ale gówno to pewnie da.

Z tym Brazylijczykiem to faktycznie pamiętam, jeździł na testy mni do Zenitu a u nas jak go widziałem to chodzący dramat był. Ale bardziej traktowałem to jako swoisty talent menadżerski.

Co do Podbeskidzia to szkoda gadać, dużo zostało już napisane. Nie kibicuje im jakoś szczególnie, ale fajnie się od czasu do czasu przejść na mecz na najwyższym szczeblu Naszej skopanej. Niestety pozostało pół roku takich atrakcji...
Zamiast latać po Turcji ja bym ich koszarował po halach i robił przebieżki po śniegu. Szkoda marnować jakichkolwiek pieniędzy...zresztą jak pokazała historia (przykład ŁKSu sprzed paru lat - bodajże 7 miejsce bez kasy) czasami trudne warunki nie dyskwalifikują dobrej gry i zdobywania dużej ilości punktów.
Trenera uważam, że mamy przyzwoitego, ale z gówna bata nie ukręcisz. Niestety piłkarzy na poziomie Ekstraklasy mamy może z 2,3. I na dobrą sprawę wymienić trzeba by było z 3/4 kadry, żeby powalczyć a i to nie zagwarantuje utrzymania. Jak wytłumaczyć fakt, że na lewą stronę obrony mamy jednego piłkarza. Zresztą nawet i on nie przekonuje, bo to charakter dziecka, wymyślający co miesiąc nowe historie życia (gdzie on to nie grał i gdzie go chcą co rundę, "jeździłem autem Raula, bo mi dawał") i w każdym klubie był goniony. Czyż nie jest to prowizorka?
Transfery? Jakiś zamysł? Pomyślałby kto. Bieremy Pietrasiaka, w trakcie trwania rundy, bo jest wolny. Weźmy Irka, bo z Cieszyna ma blisko i może się odbuduje, a wtedy za 1000zł! (taka klauzula!) ktoś go chapnie. Jakby się nie potoczyły jego losy u nas to i tak dla nas źle by się to skończyło.
Najlepsza jest taktyka: Laga - a może się udo. 80% goli z przypadku. Jeden Demjan to za mało. O każdym bym mógł napisać (zazwyczaj złe rzeczy:(), ale to nie o to chodzi.
Wybaczcie, ale Podbeskidzie nie pasuje do Ekstraklasy. Spaść, poczyścić i na nowo zbudować.
Avatar użytkownika
Luk83bb
użytkownik
 
Posty: 70
Na forum od: 24 sie 2012, 20:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez Madderdin » poniedziałek, 17 gru 2012, 12:00

Moim zdaniem, błędem było założenie, że piłkarzom, którzy wywalczyli awans, należy się gra w E. To+wypuszczenie za darmo Patejuka spowodowało, że 2 sezon z rzędu Podbeskidzie nie ma kim grać. Kilku graczy anonimowych, kilku zbyt słabych, żeby ktokolwiek chciał ich wziąć + odrzuty z innych klubów (wyrzuceni za korupcję, bez formy, wyrzuceni za alko) to jest za słaba paka, żeby walczyć o coś.

Kiedyś pamiętam, był plan, żeby wypożyczyć ze Śląska Antoniego Łukasiewicza. Niestety, siadło, podobno dlatego że TSP chciało, żeby przez cały okres wypożyczenia Śląsk w 100% finansował pensje i premie swojemu graczowi. Szkoda, że ten pomysł, w bardziej cywilizowanej formie (wypożyczamy paru obiecujących graczy, wspólnie zrzucamy się na ich pensje i to w mniejszym stopniu, bo przecież jest szkolony i gra w BB) został zarzucony. Jest w lidze kilku nieźle się zapowiadających małolatów, którzy u siebie nie są pewni placu - tutaj byliby wzmocnieniem, zwiększyliby konkurencję o miejsce w składzie, wszystkie strony by na tym skorzystały.

Kasy na transfery z prawdziwego zdarzenia nie ma. Może by była, gdyby podziękować kilku panom, z których pożytek jest żaden. Nie mówię tu tylko o piłkarzach. Są kluby o mniejszym budżecie lub wręcz budżecie wirtualnym, ale mają nieporównywalnie lepszych zawodników.
Madderdin
użytkownik
 
Posty: 79
Na forum od: 5 wrz 2012, 11:17

Postprzez SAMAEL66 » poniedziałek, 17 gru 2012, 13:07

Madderdin zaufanie piłkarzom, którzy wywalczyli Ekstraklasę nie było błędem. Oni ją wywalczyli i w pierwszym sezonie ją utrzymali, więc w czym problem? spełnili swoje zadanie. Problem jest zła polityka transferowa przed drugim sezonem w Ekstraklasie. Ci piłkarze którzy są teraz na oku Podbeskidzia też szału nie robią. Powiem wprost, to są odpady.

Szukać dobrych, zdolnych zawodników z 1 i 2 ligi. Lub sklonować parę razy Adamka i zabiegamy każdego :)
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Postprzez Madderdin » poniedziałek, 17 gru 2012, 13:22

No widzisz, utrzymali, ale za chwilę mogą stracić, w tym problem. Nie wiem, czy samo odejście Patejuka było takie miażdżące, ale pod koniec ub. sezonu przez moment TSP miało nawet szansę na puchary - wtedy też ponoć zarząd nie ustalił z piłkarzami wysokości ew. premii za to ew. osiągnięcie i dziwnym trafem gra siadła. Dziś Podbeskidzie ma na koncie 6 punktów i zawodzi praktycznie w każdej formacji. To pokazuje, że skład który awansował do Ekstraklapy niekoniecznie jest wystarczająco mocny, żeby w niej pofikać. Zresztą niektórzy piłkarze są już dość wiekowi i jest dość oczywiste, że z upływem czasu ich efektywność będzie maleć.

Dziwi mnie jedna rzecz: w okolicy jest sporo klubów, grających po niższych ligach. Dla chłopaków z Żywca, Cieszyna, itd. możliwość gry w najwyższej klasie rozgrywkowej powinna być magnesem i ich agenci powinni bombardować klub swoimi CV, filmikami z meczów, linkami do statystyk, etc. Tacy kolesie powinni też być relatywnie tani w utrzymaniu i pozyskaniu. Mimo tego, zamiast jakichś obiecujących chłopaków z regionu, klub zatrudnia Mierzejewskich, Pietrasiaków, itd. Dziwne. Za miedzą grają sobie w najlepsze kluby z Czech i Słowacji, w której zarabia się dużo gorzej niż w TME. Teoretycznie piłkarze stamtąd powinni być bardzo skorzy do gry tutaj, żeby się zaprezentować tym wszystkim większym - Legii, Wiśle, itd. Tu też nie widać wielkiego ruchu, pomijając ostatni angaż dla Pitera Bućko. Ciekawe, z czego to wynika: ograniczeń budżetowych czy braku woli po stronie klubu?
Ostatnio edytowano poniedziałek, 17 gru 2012, 13:22 przez Madderdin, łącznie edytowano 1 raz
Madderdin
użytkownik
 
Posty: 79
Na forum od: 5 wrz 2012, 11:17

Postprzez SAMAEL66 » wtorek, 18 gru 2012, 10:09

Najprawdopodobniej tak.
Ja już pisałem parokrotnie o konieczności sprowadzenia młodych zdolnych i 2-3 doświadczonych. Jak na razie klub jest zainteresowany owszem doświadczonymi ale odpadami z innych klubów. Przecież młodzi nie muszą od razu grać w pierwszej jedenastce, chyba to Młode Podbeskidzie od czegoś jest nie? Nie chce młodej drużynie pisać że są źli ale chyba nie przewyższają poziomem gry rozwiązanych IV ligowych rezerw.
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Postprzez Luk83bb » wtorek, 18 gru 2012, 17:26

Madderdin z tymi chłopakami z regionu to też ruletka. Szczęsny "z regionu" miał przebojem podbić ekstraklasę (vide przykład Soboty) a generalnie przegrał rywalizację z Chmielem i innymi piłkarzykami.
A pierwszy sezon to często jest "na farcie", niesiony na fali awansu - zresztą teraz się troszkę ustabilizowało, ale rok temu to poziom był żałosny. Każdy wygrywał z każdym, mistrz miał jeśli dobrze pamiętam 56 pkt? Pokaż mi jakich masz pomocników a powiem Ci jak mocną masz drużynę - ja mawiam pokaż jak grasz w II sezonie w danej klasie a powiem Ci jaki poziom prezentujesz. Złe przygotowanie do sezonu, katastrofalne transfery i jest jak jest, ale o tym już pisałem...
Avatar użytkownika
Luk83bb
użytkownik
 
Posty: 70
Na forum od: 24 sie 2012, 20:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez klinek » wtorek, 18 gru 2012, 21:29

Mimo wszystko obserwowanie drużyn z okolicznych miast, miasteczek i wsi to bardzo łatwy i tani sposób pozyskania perspektywicznych zawodników. Jest takich klubów sporo w regionie i mogę się założyć ,że jakieś brylanciki do oszlifowania po nich biegają. Ale do tego potrzebny jest jakiś skaut który na prawdę ma oko do zawodników i w taką osobę bym w pierwszej kolejności zainwestował (podsuwam swoją kandydaturę;P)
I zgadzam się z kolegom powyżej ,drugi sezon jest zawsze kluczowy i sporo wyjaśnia
"Życie niemal na pewno ma sens."
Avatar użytkownika
klinek
użytkownik
 
Posty: 273
Na forum od: 4 paź 2011, 11:08
Lokalizacja: Kiedyś ŁDZ dziś B-B

Postprzez Madderdin » środa, 19 gru 2012, 09:15

"If you don't live for something, you'll die for nothing". Po co istnieje Podbeskidzie? Szans na to, że przyjdzie inwestor z potężną kasą, zrobi imponujące transfery, a na każdym rogu ulic będzie wisiało 8 billboardów z reklamą nadchodzącego meczu, są żadne. W zasadzie jakby ktoś taki był, to ogromnie by przepłacił, gdyby zdecydował się to robić właśnie tu.

I dlatego dziwi mnie, że ten klub i wiele innych w Polsce istnieje jakby bez celu i strategii. Coś tam kopią, raz wygrają, raz przegrają, ale generalnie tak jakby po nic. W nieodległych Czechach są np. kluby, które mają misję wychowywania piłkarzy. Gdzieś czytałem, że któryś z nich ma tak skonstruowany biznesplan, że już sprzedaż jednego odchowanego dzieciaka zapewnia środki na dalsze funkcjonowanie przez rok. W międzyczasie grają sobie na nienajgorszym poziomie w lidze, nikt do nich nie ma pretensji, bo wie, że w razie czego 2 miliony euro od sponsora czy jako zysk z transferu pójdzie na szkolenie, a nie na pensję na jakiegoś podstarzałego dziadka. W Belgii i Norwegii coraz częstszym zabiegiem jest zakładanie własnych szkółek w Afryce, bo prowadzenie tam młodego gracza przez 3 lata kosztuje tyle co nic, a po wprowadzeniu do pierwszej drużyny z miejsca ma on wartość rynkową rzędu 600 000 - 1 000 000 euro. I teraz, wracając do Podbeskidzia, skoro wiadomo, że duży sponsor tu nie przyjdzie (bo klub mały i bez tradycji, bo są lepsi, bo nie ma takich sponsorów w okolicy po prostu, itd.), to czy lepiej jest zbierać ochłapy ze stołu w postaci graczy wypalonych, nie chcianych, nieprzygotowanych do sezonu, wyrzuconych dyscyplinarnie z klubów, czy jednak postawić na kilku(nastu) małolatów z regionu? Jakby TSP miało taką misję jak np. Rekord i stawiało głównie na wychowywanie młodzieży, czy ktoś miałby pretensje że dostają po tyłku od lepszych technicznie, droższych, bardziej doświadczonych drużyn?

Piszesz, Luk o Szczęsnym. OK, nie wypalił. Ile Podbeskidzie na tym straciło? Na podobnej zasadzie pojawił się teraz Adamek i jest jednym z najlepszych strzelców drużyny.
Madderdin
użytkownik
 
Posty: 79
Na forum od: 5 wrz 2012, 11:17

Postprzez SAMAEL66 » środa, 19 gru 2012, 10:20

Madderdin akurat tradycje klubu nie mają znaczenia. Dziś dla piłkarza liczy się głównie kasa i jeszcze raz kasa. Gdzieś tam na końcu piłkarz patrzy czy dany klub ma odpowiednie zaplecze treningowe lub jak daleko do tego klubu będzie jego rodzina i tyle. Gdyby tradycja miała dziś jakiekolwiek znaczenie to BKS byłby w pierwszej lidze a Szombierki Bytom w Ekstraklasie :)

Co do Rekordu to jak dobrze pójdzie to w następnym sezonie będą grać w III lidze :) tylko już widzę wpisy że po co oni tam jak BKS ma tradycje a gra na tym samym szczeblu rozgrywkowym ehh.

Ale zgadzam się że Podbeskidzie nie ma w ogóle skautów lub są oni zupełnie do bani. O Adamku to pewnie dowiedzieli się z prasy i internetu bo było o nim bardzo głośno. Gdyby się znali na swojej robocie to zainteresowaliby się np Lechem Rypin. Małe miasteczko a ich drużyna robi szał, kluby z pierwszej ligi już zarzuciły tam sieci. Podejrzewam że młody piłkarz wolałby zagrać w ekstraklasie niż pierwszej lidze nawet za trochę mniejszą kasę.
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Postprzez Madderdin » środa, 19 gru 2012, 11:29

SAMAEL66, mimo wszystko tradycje są ważne - kluby z tradycjami z reguły mają mniejsze problemy z pozyskiwaniem pieniędzy i zainteresowania mediów, liczbą kibiców, utrzymaniem się, otrzymywaniem licencji na grę w danej lidze, itd. Tu nie chodzi o jakąś suchą datę założenia, ale sukcesy, ilość sławnych wychowanków, wielopokoleniowe tradycje kibicowania danemu klubowi, itd. robią dobrą robotę. Kasa jest super ważna, ale nie oszukujmy się, wolałbyś grać w Ruchu/ŁKS/Górniku/Legii/Widzewie/Śląsku niż Kolejarzu Stróże, Termalice, czy innej Bogdance, nawet gdyby w tych drugich klubach dawali Ci parę tysięcy więcej.

Odnośnie współpracy z Rypinem itd.: rozwalił mnie news kilka miesięcy temu o tym, że Lechia Gdańsk nawiązała jakąś współpracę w zakresie wypożyczania zawodników, itd. z klubem ze Słowacji bodajże, nie pamiętam czy nie z Żyliną. Oni mogą twardo analizować obiecujących piłkarzy, którzy na co dzień grają kilkaset kilometrów dalej, a takie TSP ma wywalone na to i nawet w kontekście Górala Żywiec czy jakichś śląskich klubów (Rozwój Katowice ponoć nieźle wychowuje piłkarzy) jest żelazna kurtyna i zero komunikacji. Mi się wydaje oczywiste, że skoro w promieniu kilkudziesięciu km jest jeden klub w najwyższej klasie rozgrywkowej, który nie ma kim grać, a dookoła są kluby, które mają problem odwrotny, to mamy w przypadku współpracy czystą sytuację win-win.
Madderdin
użytkownik
 
Posty: 79
Na forum od: 5 wrz 2012, 11:17

Postprzez ZIZ » środa, 19 gru 2012, 23:01

Ciekawie piszesz, @Madderdin.
A tymczasem "Glazura" odpadła samoistnie:
http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci ... dbeskidzia
Czyżby klej "kasztelański" słabo trzymał?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziz

Choćbym nawet szedł ciemną doliną zła się nie ulęknę! ...bo ja jestem ciemnością i złem tej doliny ;)
ZIZ
użytkownik
 
Posty: 2346
Na forum od: 30 wrz 2010, 19:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez SP&C » środa, 19 gru 2012, 23:37

ZIZ napisał(a):Ciekawie piszesz, @Madderdin.
A tymczasem "Glazura" odpadła samoistnie:
http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci ... dbeskidzia
Czyżby klej "kasztelański" słabo trzymał?

Oby nie skończyło się obsadzaniem wg klucza partyjnego. Jestem przekonany, że Glogaza za swoją "suwerenną" decyzję, dostanie nagrodę, spółek w mieście dostatek.
SP&C
użytkownik
 
Posty: 518
Na forum od: 10 lis 2007, 23:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sport

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 101 gości