Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Samo życie - POLITYKA, RODZINA, PRACA - konflikty interesów

Tematy niekoniecznie zwiazane z naszym miastem - także towarzyskie.

Postprzez no nick » poniedziałek, 23 paź 2006, 08:44

Imperatyw kategoryczny Kanta, czyli bezwzględny nakaz. Głosi on: Postępuj wedle takich tylko zasad, co do których możesz jednocześnie chcieć, żeby stały się prawem POWSZECHNYM. Jest to jedyna zasada moralna, jaką Kant przyjmuje. Ma ona charakter formalny: nie mówi, co robić i jak – podaje tylko ogólną regułę.
--------------------------------------------------------------------------
Imperatyw kategoryczny a konflikt interesów.
Jeden z wielu przykładów jakie niesie życie:
Weźmy za przykład biedaka i bogacza. Ten pierwszy okradł drugiego i ucieka. Jeżeli zastosujemy zasadę imperatywu z punktu widzenia biednego, dojdziemy do wniosku, że należy puścić go wolno, bo gdybyśmy byli na jego miejscu, tego właśnie byśmy chcieli. Jeśli jednak przyjmiemy punkt widzenia bogatego, stwierdzimy, iż biedaka trzeba złapać, aby odebrać mu skradzione walory. Jak w takiej sytuacji powinna postąpić osoba postronna?

Oba przytoczone tu rozumowania są wadliwe a związany z nimi dylemat jest pozorny, ponieważ koncentrują się one na PARTYKULARNYCH interesach raz to biedaka, a raz bogacza. Tymczasem imperatyw kategoryczny wyraża zasadę ogólną. Zgodnie z powszechnym prawem tak biedny, jak bogaty powinni się zgodzić co do tego, że kradzież jest złem, bo gdyby było inaczej, należałoby sobie życzyć, aby wszystkie istoty rozumne kradły, i – w rezultacie – okradać się nawzajem.

Jeżeli wykroczymy poza sfery takich lub innych prywatnych interesów, stwierdzimy, że osoba postronna powinna złapać złodzieja, ponieważ nie zastosował się on do ogólnych zasad społecznych i zrobił to, na co miał ochotę, nie zaś to, co powinien, obywatelską zaś powinnością jest pomoc w łapaniu złodziei.
--------------------------------------------------------------------------
"Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie."
Immanuel Kant
no nick
użytkownik
 
Posty: 86
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez no nick » poniedziałek, 23 paź 2006, 08:57

Postępuj wedle takich tylko zasad, co do których możesz jednocześnie chcieć, żeby stały się prawem POWSZECHNYM.

_____________________________________________
Myślę, że w życiu było by więcej tolerancji, sympatii, przyjaźni,
gdybyśmy zaprzyjaźnili się z imperatywem kategorycznym Kanta.
Choć dla wielu wymaga on rezygnacji ze skupiania sie na sobie
i otwarcia na prawa, potrzeby i uczucia innych ludzi.

Czy to jest mozliwe ???
"Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie."
Immanuel Kant
no nick
użytkownik
 
Posty: 86
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00


Powrót do Pogaduszki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

cron