Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Czy człowiek rodzi się już ze skłonnością do zła?

Tematy niekoniecznie zwiazane z naszym miastem - także towarzyskie.

Postprzez che givera » piątek, 17 lis 2006, 22:36

Na poparcie swojej tezy przytoczę cytat, który doskonale znacie: "którym grzechy odpuścicie, są im odpuszczone"... Większości osób to wystarcza, by nie zastanawiać się nad sobą, tylko przyjąć, że wszystko jest ok. Gdy w 1116 r. Sobór Laterański ustanowił spowiedź "na ucho" chodziło raczej o dokładne poznawanie nastrojów i "wyciąganie" od spowiadających się istotnych informacji. Wracając do tematyki wątku uważam, że człowiek rodzi się z wieloma skłonnościami i uzdolnieniami, które później są rozwijane, lub nie, przez ukierunkowanie w młodości. Inna sprawa jest np. z talentem, którego nie da się zadekretować.
XXI wiek a ludzie nadal wierzą w bogów.
che givera
użytkownik
 
Posty: 1010
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez Żyła » poniedziałek, 20 lis 2006, 13:28

Nie chce nikomu psuć humoru, ale niejaki Zygmunt Freudtwierdził, że człowiek jest z natury ułomny i ZŁY, gdyz nie ma własnych zasad, ma tylko dążenia, popędy.
Jest w zasadzie (sorry!) zwierzęciem działajacym wyłącznie po to, aby zaspokoic swe najbardziej podstawowe potrzeby. Aby żył zgodnie z Prawem trzeba go nieustannie przywoływac do porządku i nieustannie korygować. Jak jest "dobry" to oznacza tylko, ze się dobrze pilnuje, aby siedzące w nim zło nie dało sie przyłapać na przekraczaniu norm.
------ Od siebie dodam, że też sie pilnowałem, aby sie nie dac przyłapać. Zachowywałem sie tak, jak chciałem być postrzegany, tzn. jako przyzwoity i sympatyczny "swój chłop". Ale jak mi ktoś nadepnął na odciski, to potrafiłem (bez tzw. "wyrazów") wdeptać w ziemie - "No bo nie dość, że baba z >hadlowego< kłamie, to jeszcze jest bezczelna!" Sam byłem zdziwiony, że zdarzaja mi się niekontrolowane wybuchy agresji. I ze w środku wcale nie jestem taki, za jakiego chciałem uchodzić nawet we własnych oczach.
"PRECZ Z NIEWOLĄ STEREOTYPÓW"
Just do it and feel the kick! BE FREE !
My name is common sense
Żyła
użytkownik
 
Posty: 52
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez długi » wtorek, 21 lis 2006, 09:38

No, no. Odważny jesteś.
długi
użytkownik
 
Posty: 86
Na forum od: 9 paź 2006, 08:31

Postprzez che givera » środa, 22 lis 2006, 15:30

Czy zło może być dobre?
"...pewnego dnia uświadomiłem sobie że jestem zły i poczułem się dobrze..."
XXI wiek a ludzie nadal wierzą w bogów.
che givera
użytkownik
 
Posty: 1010
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez miro » czwartek, 23 lis 2006, 08:24

Pewnie i tak che
Agresja jest objawem bezsilnosci i „zla”emocja. Jest nam jednak potrzebna do przetrwania w dzikim swiecie. Np che lekajacy sie Kosciola czuje sie wspaniale kiedy moze dogrysc na tym forum religii w kazdym jej przejawie. Po upuszczeniu swych emocji przychodzi czas tymczasowej glorii... :)
Honest differences of views and honest debate are not disunity. They are the vital process of policy-making among free men.
miro
użytkownik
 
Posty: 3057
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez olek » czwartek, 23 lis 2006, 08:55

Zyla, piszesz, ze czlowiek jest z natury zly i ulomny, i ze trzeba go przywolywac nieustannie do porzadku, zeby przestrzegal zasad. I ze tak twierdzil Freud.
Otoz z tego co pamietam, to wedlug Freuda czlowiek to istota dwoista: z jednej strony ma popedy zwierzece (ego), a z drugiej stara sie je kontrolowac (super-ego), zeby byc dobrym, zgodnie ze swoimi wyobrazeniami dobra (byc moze podyktowanymi swoja wrazliwoscia na odczuwane zlo, jak mi sie wydaje).
Tak wiec czlowiek to istota zlozona, i nie mozna go sprowadzac do jego cech zwierzecych, mowiac ze "ktos musi czlowieka przywolywac do porzadku". To wlasnie czlowiek sam siebie przywoluje do porzadku dzieki swojej czlowieczej woli, albo zleca to zadanie rodzinie albo Panstwu.
Warto zauwazyc, ze w swiecie zwierzat nie ma pojecia dobra i zla. Panuje tam zasada "silniejszy wypiera i niszczy slabszego" i zwierzeta stosuja te zasade z wielka pogoda ducha, bez zmruzenia oka. Gdyby czlowiek mial nature wylacznie zwierzeca, to kpilby sobie z pojec dobra i zla, albo by wcale o nich nie mial pojecia, nie przyszly by mu do glowy.
olek
użytkownik
 
Posty: 2588
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez długi » czwartek, 23 lis 2006, 10:27

Dla równowagi proponuję spojrzenie szkoły NEOpsychoanalizy. Karen Horney, współtwórczyni tej szkoły, twierdzi, ze tzw. przecietny człowiek w większym lub mniejszym stopniu przeżywa "podstawowy konflikt neurotyczny". Z grubsza polega on na rozdźwieku pomiedzy obrazem-wzorcem idealnego "ja", a rzeczywistością. Rzeczywistosc skrzeczy i okazuje sie, ze bynajmniej nie jesteśmy tacy wspaniali, madrzy, szlachetni, skłonni do poswieceń, skromni, tolerancyjni itd. jak to sobie wmawialiśmy.
Nasza duma nie może tego znieść, więc wypracowalismy sobie psychologiczne mechanizmy obronne:
1) wypieranie - udawanie, że wszystko jest OK, nie ma zadnego problemu - to jest wyparcie, usuniecie ze swiadomości treści niepokojących nas.
2) Projekcja (rzutowanie) - cechy osobowości, ktore nie sa przez jednostke akceptowane zostają przypisane innym osobom.
Są jeszcze dwa mechanizmy, ale nie chce coś zepsuć - cytuje z pamieci.
Istotne jest to, ze całkiem normalni ludzie, zadne "swiry", nie lubia przyznawać sie nawet przed samym sobą, ze odstają od ideału.Jeśli kogoś ten problem dotyczy, to nie ich.
długi
użytkownik
 
Posty: 86
Na forum od: 9 paź 2006, 08:31

Postprzez che givera » czwartek, 23 lis 2006, 11:11

miro. Lękam się tylko złych ludzi. Kościół jest w Polsce potężną siłą polityczną, a udaje, że nie jest. Wielu polityków jest w sposób bezpośredni zależnych od Kościoła, ale o tym się nie mówi. Kościół jest potęgą ekonomiczną w biednym kraju, gdzie jest ogromny margines nędzy. Gdy mówię, że nie rozumiem i nie cierpię religii, że uważam ją za fałsz - to łamię tabu.
XXI wiek a ludzie nadal wierzą w bogów.
che givera
użytkownik
 
Posty: 1010
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez olek » czwartek, 23 lis 2006, 23:13

dlugi, czlowiek musi miec poczucie wlasnej wartosci. To stanowi o jego godnosci. Stoi wyprostowany, na dwoch nogach, w rownowadze, ani nie pochylony w pokorze ku ziemi, ani nie wpatrzony w obloki, w jedno jedyne monoteistyczne bostwo. Stara sie znalezc rownowage miedzy sprzecznymi wymaganiami i przykazaniami, nie jest niczyim sluga, ma swoj wlasny rozsadek i swoje czucie...
Zasada "prochem jestes i w proch sie obrocisz" miala krotki zywot...
olek
użytkownik
 
Posty: 2588
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez długi » czwartek, 30 lis 2006, 15:43

L.A. Seneka - "Pisma filozoficzne" Księga II XXXVII 1-5
"Jeśli chcemy być w kazdej sprawie sprawiedliwymi sędziami, wsczepmy w siebie przede wszystkim to przekonanie, że NIKT znas nie jest bez winy. Z tego sie rodzi bowiem największe oburzenie:
>W niczym nie zawiniłem!< i >NIC złego nie uczyniłem!<
I owszem, tylko sie do tego nie przyznajesz!

Kto jest na świecie, kto mógłby wyznać, że nie wykroczył przeciw żadnej ustawie?
Załóżmy jednak, naprawdę nie wykroczyłeś, to cóż to za ograniczona niewinność - być czystym wobec prawa! O ile szerzej sięga nakaz powinności niż prawa! (...)
Zresztą nie mamy siły, by sprostać nawet tak bardzo ograniczonej zasadzie niewinności wobec prawa. Jedne grzechy popełniamy, o innych myślimy, innych pragniemy, a jeszcze innym sprzyjamy. W niektórych sprawach tylko dlatego rzeczywiście jesteśmy niewinni, że nam coś (z zamysłow - przyp. mój) sie nie udało."

Mam słabość do Seneki, bo wzniósł się ponad ludzki narcyzm, samozadowolenie i uczciwie przyjrzał się sobie samemu. I miał odwagę to wyartykułować.
długi
użytkownik
 
Posty: 86
Na forum od: 9 paź 2006, 08:31

Postprzez długi » poniedziałek, 4 gru 2006, 10:14

olek napisał(a):Wedlug naszych norm nazywa sie to chyba kradzieza... Z tym, ze prawdziwi przyjaciele, wedlug naszych swieckich norm, nie maja nic sobie do ukrycia i dziela sie wszystkim co sie da. Z tego co pamietam, nie nalezalo zrywac owocow w raju z drzewa znajomosci Zlego i Dobrego. Cos wydaje mi sie, ze Bog chcial utrzymac Czlowieka w czesciowej ciemnocie, czy tez w niewiedzy dotyczacej wlasciwych norm moralnych. Widocznie Czlowiek poczul sie urazony w swojej godnosci czy dumie. Kto stworzyl dumnego Czlowieka na swoj wzor i podobienstwo? Chyba byl to dumny Bog...

______________________________________________________________________

"Prawdziwi przyjaciele dziela sie wszystkim, co sie da."
Czym człowiek podzielił sie z Bogiem?
Czy człowiek cos dał Bogu?
Konkretnie: CO ??
długi
użytkownik
 
Posty: 86
Na forum od: 9 paź 2006, 08:31

Postprzez długi » poniedziałek, 4 gru 2006, 10:23

Olek, mieszasz kolejność. Dumny, pyszny, zachłyśnięty swoimi "mozliwosciami' i rzekomo samowystarczalny czlowiek stal sie po zapoznaniu sie z trescia szamba. Tak bardzo tego pragnął.
Niejaka Pandora otworzyla puszkę ze wszystkimi nieszczesciami podarowana jej przez Zeusa. Wszystko wypelzlo na swiat !
Nikt za to nie obwinil Zeusa! Odpowiedzialnoscia za to zlo obciaża sie PANDORE.
długi
użytkownik
 
Posty: 86
Na forum od: 9 paź 2006, 08:31

Postprzez długi » poniedziałek, 4 gru 2006, 10:28

Olek piszesz: " Bóg chciał utrzymac człowieka w niewiedzy dotyczacej wlasciwych norm moralnych"
________________________________________________________________________
Jakie to [u]wlasciwe[/b] normy moralne Bóg chcial przed czlowiekiem ukryć?
Myśle, że wielu jest teraz podekscytowanych ta tajemnicą.
Znasz je? Podziel sie z nami.
długi
użytkownik
 
Posty: 86
Na forum od: 9 paź 2006, 08:31

Postprzez długi » poniedziałek, 4 gru 2006, 10:39

olek napisał(a):... Czyzby Bog tez grzeszyl? Mozliwe ze tak! Gdyz rzucaja sie w oczy dwa grzechy: pierwsze przykazanie "Nie bedziesz mial bogow cudzych przede mna" swiadczyc moze ze Bog ma zazdrosna nature (zazdrosc to jeden z grzechow glownych), nie chce miec do czynienia z konkurencja. A taki Jezus, ktory w gniewie powypedzal dostojnych zydowskich kupcow ze swiatyni? (gniew to nastepny grzech glowny). A Pan Bog, ktory za zjedzenie jablka z nie tego drzewa co trzeba, skazal Adama i Ewe na kare powolnej czy odlozonej smierci? (naruszajac piate przykazanie: "Nie zabijaj").
Ogolny wniosek jest taki, ze powinnismy sie zdekompleksowac, i nie przytlaczac Czlowieka nadmiernym ciezarem win, by nie czynic z niego kozla ofiarnego.

_____________________________________________________________________

Tak, Bóg stworzył człowieka dla SIEBIE i wcale tego nie ukrywa.
Nikt nie ma zamiaru dzielić się swą żoną. Ty chyba także.

Co do smierci: Mijasz sie z prawdą. To czlowiek sam sie skazal na smierc.
Na rozdzielniach wysokiego napiecia pisze:
NIE DOTYKAC! Kontakt grozi kalectwem lub SMIERCIA!

Czytaj dokladniej Biblie, nie wybiorczo. W Genezis pisze, że Bóg ostrzegł człowieka:
Jesli siegniesz po ten JEDEN owoc UMRZESZ
długi
użytkownik
 
Posty: 86
Na forum od: 9 paź 2006, 08:31

Postprzez długi » poniedziałek, 4 gru 2006, 10:59

olek napisał(a):dlugi, czlowiek musi miec poczucie wlasnej wartosci. To stanowi o jego godnosci. Stoi wyprostowany, na dwoch nogach, w rownowadze, ani nie pochylony w pokorze ku ziemi, ani nie wpatrzony w obloki, w jedno jedyne monoteistyczne bostwo. Stara sie znalezc rownowage miedzy sprzecznymi wymaganiami i przykazaniami, nie jest niczyim sluga, ma swoj wlasny rozsadek i swoje czucie...
Zasada "prochem jestes i w proch sie obrocisz" miala krotki zywot...

_______________________________________________________________

"Dobry człowiek w złym świecie ?" "Człowiek ujarzmia przyrodę."
"WIELKA JEST JEST POTĘGA LUDZKIEGO ROZUMU !"
"Nic dla człowieka nie jest niemożliwe !"
Teraz czlowiek bedzie bogiem !

Człowiek stoi pewnie? Ujarzmił siły przyrody?
KTORE ?
Huragany? Powodzie? Susze? Klęski głodu? Wybuchy wulkanow? Trzesienia ziemi? AIDS? Głupi katar?
Podbije kosmos? Kiedy? Zostało mu tylko 4 miliardzy lat do zgaśnięcia Słońca - naszej zyciodajnej gwiazdy! Gdzie w tym czasie doleci? Do następnej gasnącej gwiazdy? A za 14-15 milardów lat ta zabawa sie skończy. ENTROPIA ! WIELKA LODOWATA CIEMNA pustka. Koniec. Kres wszechswiata. I człowieka, który karmi się iluzja swej wszechmocy.
długi
użytkownik
 
Posty: 86
Na forum od: 9 paź 2006, 08:31

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pogaduszki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości

cron