Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Wychowanie seksulane

Tematy niekoniecznie zwiazane z naszym miastem - także towarzyskie.

Postprzez olek » sobota, 23 cze 2007, 12:50

Majora napisał(a):Olek jakoś nasza Europa z naszą kultura/czyt. Twoją/ nie zgadza sie na wstęp z dobrym Bogiem w konstytucji UE.Ciekawe jak to po swojemu skomentujesz?

Odpowiem na te prosbe Majory, mimo ze sie ostatnimi czasy nie popisal, no ale coz, trzeba dac kazdemu szanse do poprawy, nie przekreslac na zawsze.

No coz, wydaje mi sie ze to dobrze sie stalo... Gdyz istnienie Boga nie jest obiektywne, nie jest wcale pewne, ze swiat zostal stworzony 5000 lat temu jak mowi Biblia, religijnosc jest to raczej kwestia subiektywnego odczuwania, indywidualnej wiezi z Bogiem. Ci co z gory odmawiaja wchodzenia w kontakty nadprzyrodzone, nie odczuwaja takiej wiezi ani potrzeby istnienia Boga. Co nie odbiera oczywiscie charakteru prawdy wierzeniom religijnym: sa ludzie, ktorzy postrzegaja lepiej, maja wyostrzona wrazliwosc na otaczajaca rzeczywistosc, odnosnie rzeczy nadprzyrodzonych, tak jak na przyklad artysci lepiej wyczuwaja piekno i potrafia go lepiej wyrazic niz ogol smiertelnikow.

A Europa, w swej Konstytucji, miala ujac rzeczy wspolne dla wszystkich Europejczykow, podzielane z latwoscia przez przecietne zmysly i rozum, prawie ze na poziomie "krnabrnej sprzataczki", widoczne, oczywiste.

Tak wiec powolywanie sie na ponadnaturalnego Boga nie bylo chyba na miejscu.
olek
użytkownik
 
Posty: 2588
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez Majora » sobota, 23 cze 2007, 16:30

Olek przynajmniej raz zgadzam sie z Tobą.
Majora
użytkownik
 
Posty: 196
Na forum od: 9 gru 2006, 17:49

Postprzez olek » niedziela, 24 cze 2007, 12:44

Majora,
ciesze sie... ale od czasu do czasu postaraj sie rowniez nie zgodzic ze mna, jak dotychczas bywalo, bo nie lubie, jak ludzie mi za bardzo przytakuja, obcy mi jest kult jednostki.

Miro,
zastanowilem sie nad Twoim pytaniem: "Olek (...), skoro twierdzisz, ze czlowiek mlody, to ni czlowiek ni zwierze, to kiedy staje sie czlowiekiem w 100%, po maturze? Od jakiego wieku proponujesz zaprzestanie legalnego ich mordowania, skoro moznaby zaczac z poczeciem?" Oraz: "Dlaczego moznaby dac wolna reke aborcji ciezarnym do np. 3 miesiecy, a odbierac szanse zycia juz na poczatku najwiekszemu cudowi natury?"

Osobiscie to mam opory nawet, zeby zabic muche. Jesli sobie lata wokol mnie, albo nawet siada na mojej skorze, przyprawiajac mnie o pewne swedzenie, to jestem w stanie to znosic.
Ale, jesli chodzi o rosliny, a w szczegolnosci chwasty, to raczej nie mam zahamowan, zeby ich wyrywac albo scinac kopaczka.

Dla mnie rosliny rowniez sa cudem natury: z takiego malego ziarna oto wyrasta przepiekny okaz paproci, kukurydzy, slonecznika, ktory obraca sie wzgledem slonca... Albo takie smukle topole czy sosny... A mimo tego, raczej wiekszosc ludzi nie ma oporow, zeby zerwac czy sciac te cuda natury.

Jak jest roznica miedzy roslinami a zwierzetami? No coz, chyba glownie taka, ze roslina rosnie, wciaz rosnie, do konca swego zycia, i gdyby nie pewne mechaniczne ograniczenia, wiatry czy pioruny, albo niesprzyjajaca temperatura, to by drzewa wciaz rosly...

Zwierze zas cechuje sie glownie tym, ze sie porusza ("animal", ruch, duch), za pomoca swoich miesni, czyli komorek ktore sie kurcza, by posuwac zwierze naprzod.

Cos mi sie tak wydaje, ze zwierze, tak jak i czlowiek, na poczatku swego zycia przypomina raczej rosline: z jednej komorki powstaja coraz to nowe, mnoza sie raczej niezaleznie jedna od drugiej, rosna i roznicuja sie.

Majac do wyboru miedzy cierpiaca kobieta, ktora leka sie o swoja przyszlosc, ze obowiazki zwiazane z dbaniem o dziecko i wychowaniem go, przekresla jej zyciowa kariere w kapitalistycznym, swiecie wolnej konkurencji, z jednej strony, a czyms co przypomina raczej rosline, ktora nic nie czuje, to wybral bym raczej strone kobiety.
Gdzie ustalilbym granice? Mysle, ze zaakceptowalbym usuniecie ciazy dopoki nie powstaja w rozwijajacym sie organizmie komorki miesniowe, odgraniczajace stadium pierwotnej rosliny od pierwotnego zwierzecia.
olek
użytkownik
 
Posty: 2588
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Poprzednia strona

Powrót do Pogaduszki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości