Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Wilamowianie - mniejszość etniczna.

Tematy niekoniecznie zwiazane z naszym miastem - także towarzyskie.

Postprzez kooperatysta » środa, 29 paź 2008, 22:21

Niestety, w Wilamowicach przespano moment, gdy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podejmował stosowną ustawę. Mam tu na myśli ustawę z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Powyższa ustawa określa jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby dana grupa społeczna została uznana za mniejszość narodową lub mniejszość etniczną:

Art. 2, ust. 1
Mniejszością narodową, w rozumieniu ustawy, jest grupa obywateli polskich, która spełnia łącznie następujące warunki:

1) jest mniej liczebna od pozostałej części ludności Rzeczypospolitej Polskiej;
2) w sposób istotny odróżnia się od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją;
3) dąży do zachowania swojego języka, kultury lub tradycji;
4) ma świadomość własnej historycznej wspólnoty narodowej i jest ukierunkowana na jej wyrażanie i ochronę;
5) jej przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od co najmniej 100 lat;
6) utożsamia się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.

Art. 2, ust. 3
Mniejszością etniczną, w rozumieniu ustawy, jest grupa obywateli polskich, która spełnia łącznie następujące warunki:

1) jest mniej liczebna od pozostałej części ludności Rzeczypospolitej Polskiej;
2) w sposób istotny odróżnia się od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją;
3) dąży do zachowania swojego języka, kultury lub tradycji;
4) ma świadomość własnej historycznej wspólnoty etnicznej i jest ukierunkowana na jej wyrażanie i ochronę;
5) jej przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od co najmniej 100 lat;
6) nie utożsamia się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.


Marzy mi się, że ktoś wreszcie obudzi się i wystąpi do MSWiA ze stosownym wnioskiem o uznanie Wilamowian za mniejszość etniczną.
kooperatysta
użytkownik
 
Posty: 28
Na forum od: 8 paź 2007, 19:42
Lokalizacja: Gliwice - os. Obrońców Pokoju

Postprzez Del_Rey » środa, 29 paź 2008, 22:52

kooperatysta napisał(a):Art. 2, ust. 3
Mniejszością etniczną, w rozumieniu ustawy, jest grupa obywateli polskich, która spełnia łącznie następujące warunki:

1) jest mniej liczebna od pozostałej części ludności Rzeczypospolitej Polskiej;
2) w sposób istotny odróżnia się od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją;
3) dąży do zachowania swojego języka, kultury lub tradycji;
4) ma świadomość własnej historycznej wspólnoty etnicznej i jest ukierunkowana na jej wyrażanie i ochronę;
5) jej przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od co najmniej 100 lat;
6) nie utożsamia się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.[/i]

Marzy mi się, że ktoś wreszcie obudzi się i wystąpi do MSWiA ze stosownym wnioskiem o uznanie Wilamowian za mniejszość etniczną.

Taaa. Faktycznie, w sposob istotny Wilamowiczanie roznią się językiem i kulturą :D żeby chociaż, czarni,albo czerwoni byli, to by jakąś rożnice było widać.Hecznarowiczanie i Pisarzowiczanie,też się pewnie rożnią :)O... Kozianie.Taka duża wieś,też pewnie moze wystąpić z wnioskiem o mniejszość :) Troche ironia,ale coż.Mam dobry humor :D
A jak Ci sie marzy, to czemu sam nie podejmiesz wyzwania i nie wystąpisz z wnioskiem?
Wysocy urzędnicy - to ludzie, którzy za nasze pieniądze kradną nasze pieniądze.
Avatar użytkownika
Del_Rey
użytkownik
 
Posty: 2785
Na forum od: 14 lis 2006, 14:01
Lokalizacja: B-B

Postprzez wysek » środa, 29 paź 2008, 23:43

zgadzam sie.
ale o co chodzi? :)
wysek
użytkownik
 
Posty: 70
Na forum od: 26 cze 2008, 14:36

Postprzez kooperatysta » czwartek, 30 paź 2008, 00:12

Polecam artykuł na Wikipedii -> Wilamowianie
kooperatysta
użytkownik
 
Posty: 28
Na forum od: 8 paź 2007, 19:42
Lokalizacja: Gliwice - os. Obrońców Pokoju

Postprzez Del_Rey » czwartek, 30 paź 2008, 12:27

Wiem, czytałem dawno temu, jak pojawił sie artykul w S-N.Ale podany link i artykul dowodzi,że jakoś 2-3 osobom moze zalezy na tym.Wiec to raczej jest i będzie traktowane jest jako ciekawostka i hobby kilku pozytywnie zakręconych ludzi, którzy jeszcze powiedzmy wiedzą jak wygląda regionalny ciuch.A że "osadnicy" coraz liczniej napływają na tamte ziemie, wiec raczej nie ma szans by Wilamowianie byli zwartą mniejszościa :) może kilku skusi sie na naukę tej mowy i tradycji :) Ale, czy można o nich powidzieć ,że są Wilamowianami z dziada pradziada?Nie wiem, czy ktoś przespał projekt ustawy, czy poprostu nikomu nie zależalo.Bo jak Tatarzy potrafili sobie to załatwić, to dlaczego nie Wilamowianie? Chyba w czym innym lezy problem...
Ostatnio edytowano czwartek, 30 paź 2008, 12:29 przez Del_Rey, łącznie edytowano 1 raz
Wysocy urzędnicy - to ludzie, którzy za nasze pieniądze kradną nasze pieniądze.
Avatar użytkownika
Del_Rey
użytkownik
 
Posty: 2785
Na forum od: 14 lis 2006, 14:01
Lokalizacja: B-B

Postprzez Coach » środa, 12 lis 2008, 01:39

Śłöf maj büwła fest!
Skumma fremdy gest,
Skumma müma ana fetyn,
S'Brennia nysła ana epułn,
Słöf duy Jasiu fest!

Ot co - piekny jezyk! ;-) Tak naprawde to troche jest to zawracanie glowy.
Coach
użytkownik
 
Posty: 64
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Postprzez kooperatysta » czwartek, 25 gru 2008, 19:29

Coach napisał(a):Tak naprawde to troche jest to zawracanie glowy.

Można by też powiedzieć, nie moja sprawa i nie mój problem. Chciałem - po prostu - zwrócić uwagę na fakt ginięcia jeszcze jakieś tam kultury, tym razem, na naszych oczach. :(
kooperatysta
użytkownik
 
Posty: 28
Na forum od: 8 paź 2007, 19:42
Lokalizacja: Gliwice - os. Obrońców Pokoju

Postprzez necia55 » czwartek, 25 gru 2008, 19:56

Wybaczcie mój post-ale kto broni Wilamowianom pielęgnować swoją kulturę i zwyczaje?Czy naprawdę trzeba do tego ustaw?Jeśli się umiłowało tradycję,kultywuje sposób zachowania,pielęgnuje wartości kulturowe,obyczaje-to nic,ale to naprawdę nic nie jest w stanie przeszkodzić w trwaniu przy swoim.W całym świecie są przykłady,że można.Niektóre tradycje przetrwały całe wieki.Mimo kataklizmów,wojen,wynarodawiania społeczności -to co umiłowane przetrwało i ma się całkiem dobrze.Ba,nawet wrosło w inne kultury,stało się elementem tradycji tam,gdzie pierwotnie nigdy nie istniało.Nie wiem co mogłaby zmienić jedna czy druga ustawa.Chyba,że chodzi o kwestie finansowe-bo nie zauważyłam,aby ktoś Wilamowianom przeszkadzał.Wręcz przeciwnie-ich zwyczaje i obrzędy są rozpowszechniane przez telewizję ,prasę.Nawet wrosły w naszą kulturę.Tak trzymać.
necia55
użytkownik
 
Posty: 2445
Na forum od: 16 paź 2008, 13:49

Postprzez kooperatysta » sobota, 14 lut 2009, 11:41

necia55 napisał(a):Chyba,że chodzi o kwestie finansowe-bo nie zauważyłam,aby ktoś Wilamowianom przeszkadzał.Wręcz przeciwnie-ich zwyczaje i obrzędy są rozpowszechniane przez telewizję ,prasę.Nawet wrosły w naszą kulturę.Tak trzymać.

Niestety, pieniądz to podstawa każdej działalności, w tym społecznej. Jeszcze za tzw. komuny sporo działałem społecznie w ZHP i nie tylko. Cała ta działalność społeczna kosztowała mnie od 25 do 30 procent moich miesięcznych zarobków.
Dlatego też nie ma co się dziwić na brak chętnych do społecznego udzielania sie. Widacz to w bardzo wielu różnych stowarzyszeniach, gdzie zaległości w płaceniu składek sięgają nawet wielu miesięcy, ponieważ zawsze są ważniejsze wydatki od płacenia składek statutowych. :(

Poniżej zamieszczam kilka linków do stron internetowych, może to kogoś zainteresuje.

1. Wilamowianie
2. Język wilamowski
3. Zaklaszczcie na naszym pogrzebie ("Polacy zniszczyli tę kulturę" - mówi cicho starsza kobieta w kolorowej chustce.)
4. Martwy język żywych ludzi
5. Wikisłownik - kategoria:Język wilamowski
6. Testowa Wikipedia w języku wilamowskim
7. Szansa na życie - Wilamowice
kooperatysta
użytkownik
 
Posty: 28
Na forum od: 8 paź 2007, 19:42
Lokalizacja: Gliwice - os. Obrońców Pokoju

Postprzez necia55 » sobota, 14 lut 2009, 18:36

Niewątpliwie masz rację ,ale... Kiedy są inne potrzeby,kiedy brakuje na leczenie,kształcenie,
opiekę socjalną to trudno wymagać ,żeby minister dał na ratowanie kultury Wilamowian.Jest to niewątpliwie mankament naszych czasów,bo cała fura pieniędzy idzie na śmieciowisko typu: tańce na lodzie,durne tok-szoły,big bradery i cała masę niepotrzebnych zaśmiecaczy umysłów.Ale my nie mamy na to wpływu.A decydenci wolą zrobić bal charytatywny za milin zł
żeby zebrać 50 tysięcy "dla potrzebujących".Bo oni robią to dla siebie- za nasze.Więc się nie dziw ,że umiera tradycja ,szerzej nie znanej małej społeczności.Umiera więcej ważniejszych
spraw.I ludzi.
necia55
użytkownik
 
Posty: 2445
Na forum od: 16 paź 2008, 13:49


Powrót do Pogaduszki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości