Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Goodbye Blue Sky

Tematy niekoniecznie zwiazane z naszym miastem - także towarzyskie.

Postprzez rev » czwartek, 14 maja 2009, 16:26

Dziś miałem wolne i stwierdziłem, że się poopalam. Leżąc więc obserwowałem samoloty zosawiające smugi, które długo nie znikały -jak to zwykło zwykle bywać. Te białe "coś" dość długo się utrzymywało i zaczynało rozpływać -łącząc z innym białym czymś zostawionym przez inny samolot, poźniej z następnym itd itd. Aż do godz. 13 kiedy to niebo zostało zasnute mleczno-białą mgiełką, zasłaniając dopływ słońca -zrobiło się zimno i nieprzyjemnie.

Ktoś mi wytłumaczy dlaczego to wszystko wyglądało jakby było spowodowane przez te samoloty na niebie? Których o dziwo było dziś dość sporo.
rev
użytkownik
 
Posty: 250
Na forum od: 12 sie 2008, 08:43

Postprzez ozeh » czwartek, 14 maja 2009, 16:44

Te białe "cosie", jak je nazwałeś, to kryształki lodu. Spaliny samolotu powodują, że wokół ich cząsteczek zaczyna się skraplać woda (zawarta w troposferze w postaci pary wodnej), która natychmiast zamarza, tworząc po prostu chmury.

Jakby co, to poczytaj o smugach kondensacyjnych.
Ostatnio edytowano czwartek, 14 maja 2009, 16:45 przez ozeh, łącznie edytowano 1 raz
ozeh
użytkownik
 
Posty: 122
Na forum od: 27 lis 2007, 23:54
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez mw303 » sobota, 16 maja 2009, 19:48

alto cumullus tractus
mw303
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 7 maja 2009, 18:33

Postprzez GeN » poniedziałek, 18 maja 2009, 07:57

Nie tylko wokół cząsteczek spalin. Samo zaburzenie równowagi przechłodzonej pary wodnej, na przykład przez wiry zaskrzydłowe, wystarcza w wielu wypadkach do zmiany stanu skupienia.
GeN
użytkownik
 
Posty: 1276
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00


Powrót do Pogaduszki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości

cron