Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Niech debi** dalej palą śmieci w piechach to będzie jeszcze

Tematy niekoniecznie zwiazane z naszym miastem - także towarzyskie.

Postprzez Pan Kazimierz » wtorek, 14 lut 2012, 09:24

Ostatnio edytowano wtorek, 14 lut 2012, 09:25 przez Pan Kazimierz, łącznie edytowano 1 raz
Pan Kazimierz
użytkownik
 
Posty: 4926
Na forum od: 9 cze 2008, 12:03

Postprzez Piotrek » wtorek, 14 lut 2012, 10:38

Nie usprawiedliwiam, ale zastanawiam się jak wielu ludzi ma przetrwać zimę, biednych ludzi? Cena gazu na świcie leci na pysk bo recesja i zużycie maleje, a u nas gaz drożeje, do tego węgiel, który ma chyba największą cenę na świecie, a sprowadzenie taniego węgla jest sztucznie zablokowane. Węgiel z odkrywek z Ameryki Południowej lub Australi kosztowałby 1/5 tego co nasz. Po to tylko żeby chronić przynoszące straty kopalnie z uprzywilejowaną klasą górników, a zwłaszcza członków zarządów biorących olbrzymie pieniądze za to, że kopalnie nie płacą podatków, ZUS-u a są ciągle pod kreską. O tym się nie mówi tylko rozdmuchuje wzruszające pierdoły dla ludu. A w naszym kraju mieszka jednak jeszcze tysiące ludzi, którzy nie mają luksusu gorących blokowych kaloryferów, a muszą przeżyć mrozy, jak mają to zrobić? A jak moi znajomi, jedni i drudzy mówią, że muszą ciągle otwierać okna bo im jest za gorąco, to aż mnie skręca, bo dla mnie to są pieniądze wyrzucane w błoto. pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Postprzez Pan Kazimierz » wtorek, 14 lut 2012, 10:59

Piotrek napisał(a):A jak moi znajomi, jedni i drudzy mówią, że muszą ciągle otwierać okna bo im jest za gorąco, to aż mnie skręca, bo dla mnie to są pieniądze wyrzucane w błoto. pozdrawiam

W większości bloków wymieniono już dawno zawory na grzejnikach i można spokojnie "skręcić" temperaturę. Tyle że jak tłumaczę to ludziom to oni na to: "ale co ja z tego będę miał/miała skoro zapłacę tyle samo za ogrzewanie". Łatwiej otworzyć okno. Mentalności ludzi nie zmienisz w 5 lat.
A oszczędności na ogrzewaniu przez palenie śmieci UDERZAJĄ w NASZE zdrowie.
pozdrawiam
Ostatnio edytowano wtorek, 14 lut 2012, 11:00 przez Pan Kazimierz, łącznie edytowano 1 raz
Pan Kazimierz
użytkownik
 
Posty: 4926
Na forum od: 9 cze 2008, 12:03

Postprzez GP » wtorek, 14 lut 2012, 11:03

Pan Kazimierz napisał(a):http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/slask/alarmujaca-sytuacja-na-slasku-to-trwa-kilka-dni,1,5025933,region-wiadomosc.html

Żeby uzmysłowić niektórym, może nieświadomym, jak to wygląda "z góry" - zrobiłem w niedzielę zdjęcia z Równicy:
Obrazek Obrazek
Wyjątkowo GĘSTY, dziwnie zabarwiony i nieprzyjemny smog... :/ Dawno takiego nie widziałem.
Fotograf z pasji, fotograf z zawodu.
Avatar użytkownika
GP
użytkownik
 
Posty: 3386
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez tom.tom » wtorek, 14 lut 2012, 11:16

u nas na osiedlu PS ludzie palą w zdecydowanej większosci śmieciami, płytami wiórowymi, czym sie da. A w najlepszym razie palą mułem węglowym. To właśnie muł i śmieci, oraz stare nie przystosowane do tego piece są źródłem tego przerażającego problemu.

Wynika z tego, że wiele osób żyje zasadą "zastaw się a postaw się". Mnie nie stać na własny dom - tzn. może byłoby stac na sam budynek, ale gdy policzę koszty utrzymania go to już nie byłoby mnie stac.

Niestety wielu nie umie liczyć. Biorą kredyt i w tym momencie są obciążeni finansowo w 100% na 20 - 30 lat. A wiadomo przecież że ceny rosną szybciej niż zarobki, wiec wiekszość tych ludzi szybko zdaje sobie sprawę, że utrzymanie domu ich przerasta i zaczyna się: podrzucanie śmieci, palenie czym się da, kombinowanie itd...

ja stwierdziłem że w tym momencie sytuacja ekonomiczna sięga dna i jest ogromne ryzyko budowania domu - z w/w powodów oraz z powodu teoretycznej koniecznosci szukania pracy np. 200 km od Bielska - i co wtedy ?
tom.tom
użytkownik
 
Posty: 302
Na forum od: 24 lut 2011, 22:17

Postprzez Nenar » wtorek, 14 lut 2012, 11:18

Piotrek napisał(a):Cena gazu na świcie leci na pysk bo recesja i zużycie maleje, a u nas gaz drożeje, do tego węgiel, który ma chyba największą cenę na świecie, a sprowadzenie taniego węgla jest sztucznie zablokowane. Węgiel z odkrywek z Ameryki Południowej lub Australi kosztowałby 1/5 tego co nasz. Po to tylko żeby chronić przynoszące straty kopalnie z uprzywilejowaną klasą górników, a zwłaszcza członków zarządów biorących olbrzymie pieniądze za to, że kopalnie nie płacą podatków, ZUS-u a są ciągle pod kreską.

Chyba sobie k*** jaja z nas robisz? Podatek od wydobycia kopalin mamy najdroższy na świecie, mimo to kopalnie są wciąż dochodowe. O niedochodowych kopalniach możemy mówić tylko w pierwszych latach ich działalności.
Obrazek
Zyski za 2011 i to był nienajlepszy rok, a o zyskach KGHM już lepiej nie wspominać.
+ podatki:
zwykły od działalności gospodarczej,
(częściowo) akcyza od tego roku,
opłaty eksploatacyjne i koncesyjne,
za każdą tonę wydobytego węgla,
opłaty ekologiczne,
kary,
utrzymanie ratownictwa górniczego,
ZUS, ubezpieczenia społeczne...
Kilka przykładów z głowy, oczywiście są jeszcze inne opłaty.

proponuję czerpać wiedzę z innego źródła niż TVN fakty raz na pół roku.

Ach i ceny węgla ustala NBP w złotówce.

A problem zanieczyszczenia jest dużo głębszy niż palenie syfem w piecu.
Avatar użytkownika
Nenar
użytkownik
 
Posty: 454
Na forum od: 21 mar 2008, 14:26

Postprzez lag » wtorek, 14 lut 2012, 11:31

Ja od ruskich kupuje odpady z elektrowni atomowych i tym pale w piecu, cug jest taki, że ja piernicze! :D

Z drugiej strony smiejemy sie z katowic itd, ze powietrze trzeba kroic nozem a u nas trzeba. Lipa.
troll bros
lag
użytkownik
 
Posty: 1623
Na forum od: 22 lip 2007, 21:01

Postprzez Pan Kazimierz » wtorek, 14 lut 2012, 11:51

tom.tom napisał(a):u nas na osiedlu PS ludzie palą w zdecydowanej większosci śmieciami, płytami wiórowymi, czym sie da. A w najlepszym razie palą mułem węglowym. To właśnie muł i śmieci, oraz stare nie przystosowane do tego piece są źródłem tego przerażającego problemu.

Co do PS - jest taki budyneczek w centrum osiedla - mieszka tam rodzinka, samochód w miarę nowy, kubła na śmieci brak, mieszka tam m.in starszy gościu który wózkiem dwukołowym zwozi śmieci z osiedlowych śmietników i puszcza je przez komin. Wieczorem smród taki że przejść ulica się nie da. Popiół z pieca wysypuje WZDŁUŻ PŁOTU po obu jego stronach. Jak śnieg stopnieje zauważ sobie ten popiół wzdłuż płotu od strony DZWONÓW na śmieci do segregacji i budynku transformatora. Będzie tego na długości 50-60 metrów. Pomijam już fakt że śmieci nie palne podrzucają do osiedlowych śmietników - sam im zwracałem uwagę - ale to pikuś w porównaniu z truciem innych mieszkańców.
Ostatnio widziałem tam w końcu Straż Miejską udającą się na interwencję więc może się coś zmieni.

A co do domu - wolę ŻYĆ w mieszkaniu niż wegetować w domu jednorodzinnym :)
Ostatnio edytowano wtorek, 14 lut 2012, 11:52 przez Pan Kazimierz, łącznie edytowano 1 raz
Pan Kazimierz
użytkownik
 
Posty: 4926
Na forum od: 9 cze 2008, 12:03

Postprzez Piotrek » wtorek, 14 lut 2012, 11:58

Nenar napisał(a):
Piotrek napisał(a):Cena gazu na świcie leci na pysk bo recesja i zużycie maleje, a u nas gaz drożeje, do tego węgiel, który ma chyba największą cenę na świecie, a sprowadzenie taniego węgla jest sztucznie zablokowane. Węgiel z odkrywek z Ameryki Południowej lub Australi kosztowałby 1/5 tego co nasz. Po to tylko żeby chronić przynoszące straty kopalnie z uprzywilejowaną klasą górników, a zwłaszcza członków zarządów biorących olbrzymie pieniądze za to, że kopalnie nie płacą podatków, ZUS-u a są ciągle pod kreską.

Chyba sobie k*** jaja z nas robisz? Podatek od wydobycia kopalin mamy najdroższy na świecie, mimo to kopalnie są wciąż dochodowe. O niedochodowych kopalniach możemy mówić tylko w pierwszych latach ich działalności.
http://bi.gazeta.pl/im/1/9467/m9467041.jpg
Zyski za 2011 i to był nienajlepszy rok, a o zyskach KGHM już lepiej nie wspominać.
+ podatki:
zwykły od działalności gospodarczej,
(częściowo) akcyza od tego roku,
opłaty eksploatacyjne i koncesyjne,
za każdą tonę wydobytego węgla,
opłaty ekologiczne,
kary,
utrzymanie ratownictwa górniczego,
ZUS, ubezpieczenia społeczne...
Kilka przykładów z głowy, oczywiście są jeszcze inne opłaty.

proponuję czerpać wiedzę z innego źródła niż TVN fakty raz na pół roku.

Ach i ceny węgla ustala NBP w złotówce.

A problem zanieczyszczenia jest dużo głębszy niż palenie syfem w piecu.

Coś zciemniasz z tymi zyskami, ok, np taka KW największa w Polsce ma w roku 2011 30mln zysku. Ale jak to się odnosi do roku 2010 jeśli :"Górnicy Kompanii Węglowej chcą podwyżki w wysokości 3-6%. Dla kopalni to wydatek rzędu 120 – 240 mln zł, dlatego nie chce się na nie zgodzić. Efekt? 1 lipca wkroczy tam mediator – podaje "Rzeczpospolita". i dalej :"KW to największa spółka górnicza w Europie. Zatrudnia ok. 64 tys. ludzi. Firma zapowiada 200 mln zł straty na ten rok. Według związkowców może być cztery razy gorzej. Dlaczego pracownicy upierają się więc przy podwyżkach?" - http://www.hotmoney.pl/artykul/prasa-po ... ek-2-14155 . Jak tu się mają proporcje tych kwot? Jaki jest rzeczywisty przerób KW bo jeśli przy kilku miliardach złotych mają promile zysku to chyba jest śmieszne mówienie, że to jest jakiś dochód. Jeśli tylko na podwyżki górnicy chcieli 240 mln złotych to cóż to jest za kwota 30mln złotych?
A JSW trzy razy mniej górników, cztery razy mniejsze wydobycie i 1 mld zysku, coś mi tu nie pasuje.
Ja jeśli coś cytuję podaję linki, bynajmniej nie z TVN-u, więc proszę o podanie linku do tego wiarygodnego źródła z którego pochodzi to zdjęcie.
Swoją drogą biedni Ci górnicy - http://www.rp.pl/artykul/497526_Wyzsze_ ... nikow.html
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Postprzez Piotrek » wtorek, 14 lut 2012, 12:14

Nenar napisał(a):Zyski za 2011 i to był nienajlepszy rok, a o zyskach KGHM już lepiej nie wspominać.

No właśnie problem zysków KGHM - napewno znasz: http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/arty ... iej-miedzi .
Wracając jeszcze do tych śmiesznych kopalnianych zysków z 2011, zastanawiam się co stało się z wielomiliardowymi stratami polskich kopalni z ostatnich lat, kto je pokrył? jeśli kopalnie nie są prywatnymi przedsiębiorstwami? Może wiesz?
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Postprzez Nenar » wtorek, 14 lut 2012, 12:31

JSW ma wyższy zysk ponieważ wydobywa węgiel koksowy, który jak zapewne nie wiesz trafia do hut, a nie do elektrowni, praktycznie nie nadaje się do palenia w piecu. W Europie prawie nie ma konkurencji jeśli chodzi o ten konkretny gatunek.
Podajesz linki z 2010. Oto proszę jaki Kompania miała zysk w kryzysowym roku 2010 http://gornictwo.wnp.pl/czterokrotnie-w ... 1_0_0.html .
Napisz, w których konkretnych OSTATNICH latach kopalnie miały straty? Bo przewidywania Rzepy mało tu dają.
Avatar użytkownika
Nenar
użytkownik
 
Posty: 454
Na forum od: 21 mar 2008, 14:26

Postprzez Materer » wtorek, 14 lut 2012, 12:51

Jeżeli w piecu by palili śmieciami tylko tacy ludzie, którzy naprawdę nie mają funduszy, żeby pokryć koszty opału, to nie byłoby żadnego problemu, ale na prawie każdym kroku się patrzy, a tu domek przyzwoity stoi, ludzi się zna, nieźle im się powodzi, a tu nie dość, że kupują muł, to jeszcze do tego śmieci, gumy i wszystko co pod rękę wpadnie do pieca wrzucają. To jest niedopuszczalne i przez takich ludzi to wszystko jest, a nie przez jednostki, które nie mają co do garnka włożyć i do pieca też. To jest typowa, polska mentalność - zaoszczędzić na takiej rzeczy, żeby sobie czegokolwiek nie odmówić.
Materer
nowicjusz
 
Posty: 7
Na forum od: 8 lut 2012, 20:21

Postprzez igo » wtorek, 14 lut 2012, 13:00

Rozumujac tym tokiem to te najbogatsze firmy swiata :
http://najbogatsi.pl/index.php?dz=rankingi&id=83

.....też mogłyby swoim pracownikom dac mega wielkie przywileje takie jak maja górnicy a i tak mieliby zyski.Ale tego nie robia bo myslą z głowa i wiedza że wlasnie dlatego że stosuja taka a nie inna polityke,że nie roztrwaniaja na prawo i lewo pieniedzy to wlasnie dlatego sa na tej powyższej liście.
Ale zarządy kopaln tego nie widza.Zyja dniem dzisiejszym.
Rozumiem aby dawac przywileje np tym najcieżej pracujacym bezpośrednio przy wydobyciu ale jakim prawem Pan czy Pani w lampowni albo w narzedziowni otrzymuje węgiel albo bony pienieżne????? Nie pojmuję.
igo
użytkownik
 
Posty: 1169
Na forum od: 6 lis 2009, 19:00

Postprzez Piotrek » wtorek, 14 lut 2012, 14:05

Widzisz Nenar, tu nie chodzi, o to że olbrzymi holding ma dla picu kilka milionów zysku, a może mógłby mieć kilka miliardów, gdyby wypracowane pieniądze były inaczej zagospodarowane. Igo ma rację, bo efektem takiego zarządzania jest tak drogi węgiel dla zwykłych ludzi. Myślę, niestety, że się nie dogadamy. Bo dla mnie górnictwo zwłaszcza węglowe w istniejącej formie to wrzód na dupie narodu polskiego. Dlatego, że jest domeną i źródłem zysków i wpływów każdej kolejnej rządzącej partii, one tak łatwo nie oddadzą profitów i stanowisk, które mają dla swoich ludzi. Ja rozgoniłbym to całe towarzystwo wzajemnej adoracji, łącznie z prezesami, zarządami i innymi nierobami, którzy zżerają lwią część zysku, i sprywatyzowałbym wszystkie kopalnie.Jeśli rzeczywiście jak piszesz są w tak dobrej kondycji, to nie bedzie problemu. Po odcięciu od partyjnej pępowiny zaczną rozkwitać i przynosić zyski dla siebie i wszystkich Polaków a nie tak jak teraz tylko grupce wybrańców.
Co do podanego linku to chyba strzał w stopę, przecież tam wyraźnie pisze, że dochód KW był spowodowany uwolnieniem rezerw po sprzedaży kopalni Silesia, a i pieniądze ze sprzedaży też chyba wchodzą w przychód. Więc najpierw : za ile sprzedano tą kopalnię, bo może suma rezerwy i przychodu pokryły znaczny deficyt, który istniałby bez tej sprzedaży. Dziwne, najpierw przedstawiciele kopalni zakładają straty rzędu od 200 do 800 mln a później kopalnia ma aż 30mln dochodu.
I trzecia sprawa, Polska już od dłuższego czasu importuje rocznie około 14 mln ton taniego węgla, ciekawe co się z nim dzieje i czemu w pierwszej kolejności nie trafia on do odbiorców, do zwykłych ludzi, którym wciska się węgiel po najbardziej zdzierskich cenach na świecie.
I po czwarte, wcale nie winię i nie nazywam oszustami ileś tysięcy górników, którzy odeszli z kopalni z odprawami, które pochłonęły setki milionów także z Twojej kieszeni Nenar, i znowu pracują na kopalni, chory system pozwolił im na to oszustwo, ale te miliony, cóż to dla nas Polaków miłujących swoich decydentów.
pozdrawiam
Ostatnio edytowano wtorek, 14 lut 2012, 14:39 przez Piotrek, łącznie edytowano 1 raz
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Postprzez tom.tom » wtorek, 14 lut 2012, 16:48

Pan Kazimierz napisał(a):Co do PS - jest taki budyneczek w centrum osiedla - mieszka tam rodzinka, samochód w miarę nowy, kubła na śmieci brak, mieszka tam m.in starszy gościu który wózkiem dwukołowym zwozi śmieci z osiedlowych śmietników i puszcza je przez komin.

Tutaj się zgodzę z Panem w 100%, dosłownie mnie krew zalewa z powodu tych ludzi i sąsiadów zresztą też.

Ale aż podskoczyłem w nadziei że coś się zmieni - może Pan rozwinąć wątek Straży Miejskiej i interwencji w w/w domku ?

P.S. Wczoraj dałem sobie koc do wywietrzenia na balkonie, potem musiałem go wyprać - koc odfiltrował z powietrza taki smród palonego tworzywa sztucznego, że cały dom zasmrodziło.
Ostatnio edytowano wtorek, 14 lut 2012, 16:51 przez tom.tom, łącznie edytowano 1 raz
tom.tom
użytkownik
 
Posty: 302
Na forum od: 24 lut 2011, 22:17

Następna strona

Powrót do Pogaduszki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości