Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Równowaga

Tematy niekoniecznie zwiazane z naszym miastem - także towarzyskie.

Równowaga

Postprzez padoda » niedziela, 21 kwi 2013, 00:35

Nurtuje mnie fakt równowagi urodzeń chłopców i dziewczynek.Patrząc globalnie zachowana jest równowaga płci męskiej i żeńskiej.Kto lub co reguluje ten stan rzeczy :shock: ?
Wśród bydła jest jeden buchaj i mnóstwo krów,u lwów jeden samiec i wiele lwic,grupa rodzinna goryli górskich składa się z dorosłego samca i kilku samic, poczciwe kury też obrabia jeden kogucik :? Wygląda na to, że po za gatunkiem ludzkim płeć żeńska jest w zdecydowanej przewadze liczebnej?
Bielsko-Biała/Podbeskidzie 100%
Avatar użytkownika
padoda
użytkownik
 
Posty: 528
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: B_B

Re: Równowaga

Postprzez staszeks » niedziela, 21 kwi 2013, 08:31

rozpatrujesz u zwierząt liczbę osobników dorosłych a u ludzi liczbę urodzeń.
To dwie różne rzeczy.
staszeks
użytkownik
 
Posty: 7458
Na forum od: 13 lis 2006, 19:20

Re: Równowaga

Postprzez Anke » niedziela, 21 kwi 2013, 09:04

Być może statystyki wyglądają obecnie tak, ponieważ w krajach trzeciego świata noworodek płci żeńskiej jest nieporządany. Masowe aborcje nienarodzonych dziewczynek są tam na porządku dziennym, głównie w Azji. Po prostu tak się kulturowo przyjęło, zwłaszcza w Chinach, że kobieta to śmieć i nie ma z niej większego pożytku.
Anke
użytkownik
 
Posty: 1356
Na forum od: 9 lip 2010, 20:21

Re: Równowaga

Postprzez padoda » poniedziałek, 22 kwi 2013, 07:52

staszeks napisał(a):rozpatrujesz u zwierząt liczbę osobników dorosłych a u ludzi liczbę urodzeń.
To dwie różne rzeczy.

Chyba mnie źle zrozumiałeś lub niezbyt precyzyjnie opisałem o co chodzi.Otóż wydaje mi się ,że w stosunku do innych gatunków ludzki rozmnaża się równomiernie (pomijam np. Chiny czy kraje muzułmańskie, gdzie to człowiek zachwiał stosunek mężczyzn do kobiet ), rodzi się tyle samo chłopców co dziewczynek.U innych gatunków statystycznie rodzi się więcej samic.Tak czy nie? A jeżeli tak, to dlaczego rodzaj ludzki jest taki wyjątkowy?
Bielsko-Biała/Podbeskidzie 100%
Avatar użytkownika
padoda
użytkownik
 
Posty: 528
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: B_B

Re: Równowaga

Postprzez zuo » poniedziałek, 22 kwi 2013, 08:54

padoda napisał(a):Otóż wydaje mi się ,że w stosunku do innych gatunków ludzki rozmnaża się równomiernie, rodzi się tyle samo chłopców co dziewczynek.U innych gatunków statystycznie rodzi się więcej samic.Tak czy nie? A jeżeli tak, to dlaczego rodzaj ludzki jest taki wyjątkowy?


Sam sobie zaprzeczyłeś, jakikolwiek inny stosunek niz 1:1 doprowadziłby w końcu do wymarcia gatunku bo pozostały by osobniki tylko jednej płci. Stosunek 1:1 jest ewolucyjnie stabilny - pozostaje kwestia liczności próby.
zuo
użytkownik
 
Posty: 2064
Na forum od: 23 sty 2008, 19:10

Re: Równowaga

Postprzez padoda » poniedziałek, 22 kwi 2013, 09:30

zuo napisał(a): Stosunek 1:1 jest ewolucyjnie stabilny - pozostaje kwestia liczności próby.

Dotyczy to gatunku ludzkiego-zgadza się. Ale czy populacja ślimaków,słoni,małp,jeży,jastrzębi,pancerników,psów itd. jest też stabilna ewolucyjnie w stosunku 1:1?
Bielsko-Biała/Podbeskidzie 100%
Avatar użytkownika
padoda
użytkownik
 
Posty: 528
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: B_B

Re: Równowaga

Postprzez zuo » poniedziałek, 22 kwi 2013, 09:31

padoda napisał(a):Dotyczy to gatunku ludzkiego-zgadza się. Ale czy populacja ślimaków,słoni,małp,jeży,jastrzębi,pancerników,psów itd. jest też stabilna ewolucyjnie w stosunku 1:1?


No przeciez Ci tłumacze ze w innym wypadku doszłoby do wymarcia gatunku.

Juz Ci podpowiem ze interesuja Cie prace Ronalda Fishera
zuo
użytkownik
 
Posty: 2064
Na forum od: 23 sty 2008, 19:10

Re: Równowaga

Postprzez staszeks » poniedziałek, 22 kwi 2013, 11:43

padoda napisał(a):Nurtuje mnie fakt równowagi urodzeń chłopców i dziewczynek.Patrząc globalnie zachowana jest równowaga płci męskiej i żeńskiej.Kto lub co reguluje ten stan rzeczy :shock: ?
Wśród bydła jest jeden buchaj i mnóstwo krów,u lwów jeden samiec i wiele lwic,grupa rodzinna goryli górskich składa się z dorosłego samca i kilku samic, poczciwe kury też obrabia jeden kogucik :? Wygląda na to, że po za gatunkiem ludzkim płeć żeńska jest w zdecydowanej przewadze liczebnej?

Na podstawie jakich źródeł twierdzisz, że u zwierząt liczba osobników płci męskiej o żeńskiej w miocie jest różna.(statystycznie)
staszeks
użytkownik
 
Posty: 7458
Na forum od: 13 lis 2006, 19:20

Re: Równowaga

Postprzez Lapa_Christi » wtorek, 23 kwi 2013, 07:08

zuo - u mrówek i pszczół, jest kilka tysięcy do jednego, a nie wymierają... coś to chyba nie tak. Mnie się zdaje, że to tryb życia i warunki otoczenia mają na to wpływ.
http://kartonowakolej.pl
...bo inny, nie znaczy gorszy!!!
Avatar użytkownika
Lapa_Christi
użytkownik
 
Posty: 1206
Na forum od: 19 lip 2007, 11:51
Lokalizacja: B-B

Re: Równowaga

Postprzez staszeks » wtorek, 23 kwi 2013, 12:09

A zapomnieliście op haremach?
staszeks
użytkownik
 
Posty: 7458
Na forum od: 13 lis 2006, 19:20

Re: Równowaga

Postprzez Matylda » wtorek, 23 kwi 2013, 12:31

padoda napisał(a):Nurtuje mnie fakt równowagi urodzeń chłopców i dziewczynek.Patrząc globalnie zachowana jest równowaga płci męskiej i żeńskiej.Kto lub co reguluje ten stan rzeczy :shock: ?


Przypadek (a właściwie prawdopodobieństwo) reguluje ten stan rzeczy - jest w uproszczeniu 50% prawdopodobieństwo że urodzi się chłopak i 50% że dziewczynka.

Lapa_Christi napisał(a):zuo - u mrówek i pszczół, jest kilka tysięcy do jednego, a nie wymierają... coś to chyba nie tak. Mnie się zdaje, że to tryb życia i warunki otoczenia mają na to wpływ.


Tyle że wspomniane przez Ciebie gatunki rozmnażają się troszkę inaczej niż człowiek :)
Matylda
użytkownik
 
Posty: 283
Na forum od: 28 gru 2008, 10:32

Re: Równowaga

Postprzez tom.tom » czwartek, 25 kwi 2013, 15:04

To, że rodzi się 50% chłopców i 50% dziewczynek wynika ze sposobu rozmnażania się gatunku ludzkiego (po prostu jest 50% prawdopodobieństwo powstania zarodka męskiego i żeńskiego). Są ciekawe fakty, kiedy np. w jednym pokoleniu rodzice mają 3 synów, a później jeden z tych synów ma 3 dziewczynki, drugi też ma dziewczynkę itd... (tak jest u mojego kumpla na przykład), czyli nawet w danej rodzinie w dłuższym okresie czasu sytuacja zbliża się do 50 / 50.

Ale co innego ilość urodzin, a co innego ilość osobników dorosłych. Zgodnie z naturą, większość mężczyzn powinna zginąć w okresie dorastania lub w okresie dorosłości (przez kilkadziesiąt tysięcy lat tak było, że mężczyźni ginęli w potyczkach plemion, podczas polowania, podczas prac w lesie, podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce). Dlatego ewolucja tak ukształtowała mężczyznę, żeby sam jeden w razie czego mógł się przyczynić do powstania setek dzieci i być gotowym do "akcji" 24 h/dobę przez cały rok :) (w przeciwieństwie do kobiet, których zawsze było o wiele więcej, więc nie musiały być płodne 365 dni w roku). Tym samym przetrwanie ludzkości było niejako zagwarantowane.

Czytałem kiedyś, że w społeczeństwach ostro walczących ze sobą zdarzały się przypadki, że po wielu latach walk w plemieniu zostawało kilku mężczyzn i setki kobiet, i władcy tych społeczeństw prawem niejako zmuszali pozostałych przy życiu mężczyzn do poczęcia potomków (jak bardzo musieli ich zmuszać to nie wiem, ale to fakt że prawo tego nakazywało). Albo w czasach biblijnych, prawo mówiło, że gdy zginął jeden z braci, nie pozostawiwszy potomka, obowiązkiem innego brata zaopiekować się jego żoną i począć bratu potomka. Do dzisiaj, w wielu afrykańskich plemionach pierwotnych , mężczyźni "wymieniają się" żonami w ten oto sposób: gdy grupa kilku mężczyzn zawita do innej wioski swojego plemienia, oddalonej o wiele dni drogi od swojej wioski, zostaje przyjęta przez żony swoich współplemieńców (tzn przyjęta w 100% :). Z kolei ich żony przyjmują innych. Inaczej kobiety czekałyby wiele miesięcy na swoich mężczyzn, aż wrócą z wędrówki, a ci z kolei przez wiele miesięcy nie widzieliby kobiet, nie zjedliby posiłku w ich towarzystwie itd... Następuje też inna ważna rzecz - wymiana genów pomiędzy wioskami. Inaczej ludzie rozmnażaliby się w ramach jednego plemienia, co powodowałoby sporo chorób.
tom.tom
użytkownik
 
Posty: 302
Na forum od: 24 lut 2011, 22:17


Powrót do Pogaduszki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości