Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Niepodległa

Tematy niekoniecznie zwiazane z naszym miastem - także towarzyskie.

Niepodległa

Postprzez aneva » poniedziałek, 11 lis 2013, 15:51

Mam pytanie, które bardzo mnie nurtuje. Od kilku lat, przy okazji obchodów Dnia Niepodległości, znajduje się grono osób, które twierdzi, że Polska wcale niepodległa nie jest. Zastanawiam się, na czym można takie twierdzenie oprzeć? Jakie są przesłanki, by tak uważać? Pytam zupełnie serio. Temat umieszczam tutaj- bo nie wiem, czy tu o politykę samą chodzi. Może o kulturę? Religię? Hmm
aneva
użytkownik
 
Posty: 276
Na forum od: 24 lip 2007, 09:25

Re: Niepodległa

Postprzez PiotrM » poniedziałek, 11 lis 2013, 18:40

aneva napisał(a):Mam pytanie, które bardzo mnie nurtuje. Od kilku lat, przy okazji obchodów Dnia Niepodległości, znajduje się grono osób, które twierdzi, że Polska wcale niepodległa nie jest. Zastanawiam się, na czym można takie twierdzenie oprzeć? Jakie są przesłanki, by tak uważać? Pytam zupełnie serio. Temat umieszczam tutaj- bo nie wiem, czy tu o politykę samą chodzi. Może o kulturę? Religię? Hmm

Myślę że takie poglądy wynikają z rozczarowania. Jesteśmy społeczeństwem bardzo romantycznym i ambitnym. Wydaje nam się że odzyskanie wolności Spowoduje ze nagle nasze wszystkie wyobrażenia na temat tego jak to w mojej ojczyźnie powinno być się spełnią. Niestety tak nie jest i to z dwu powodów. Sam fakt posiadania niepodległości nie wystarczy trzeba jeszcze umieć z niej korzystać. To tak jak z wędką to ze mam wędkę nie oznacza że natychmiast będę miał rybę. Muszę się jeszcze wybrać nad jezioro żeby te rybę złapać. Czyli coś zrobić. To tyle na temat romantyczności Drugi powód to nasze ambicje jesteśmy bardzo ambitni i czasem stawiamy sobie nie realne cele zapominając że te mniej spektakularne też są ważne.

Tak więc poczucie braku niepodległości bierze się z rozczarowania. Politycy cóż zręcznie to wykorzystują . Ja mimo listy niedostatków czuje się szczęśliwy że żyje w niepodległym wolnym kraju w którym każdy może sobie pleść co mu się żywnie podoba
PiotrM
nowicjusz
 
Posty: 10
Na forum od: 14 lis 2006, 09:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała Złote Łany

Re: Niepodległa

Postprzez davnbb » poniedziałek, 11 lis 2013, 19:44

Polecam przeczytać:
http://www.stefczyk.info/publicystyka/o ... 9015705328
""Przekaz, który chciałbym, aby zabrzmiał 11 listopada, to: odzyskajmy naszą niepodległość ekonomiczną, zachowajmy niepodległość polityczną. U nas na 63 banki tylko 3 są polskie, w tym tylko 1 bank ma 100 proc. polskiego kapitału. A zyski banków sięgają 15 mld zł rocznie."

"Struktura gospodarki polskiej wskazuje na naszą podległość ekonomiczną" - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prof. Witold Kieżun.

Powstaniec warszawski i profesor ekonomii ma dla Polaków specjalny apel na 11 listopada: "Przekaz, który chciałbym, aby zabrzmiał 11 listopada, to: odzyskajmy naszą niepodległość ekonomiczną, zachowajmy niepodległość polityczną. U nas na 63 banki tylko 3 są polskie, w tym tylko 1 bank ma 100 proc. polskiego kapitału. A zyski banków sięgają 15 mld zł rocznie" - ubolewa Kieżun.

Zdaniem profesora mamy jako Polacy wiele problemów ze swoją mentalnością i troską o nasz kraj: "Mamy jako naród problem z wdrażaniem genialnych pomysłów w życie. Niestety obecne środowiska polityczne charakteryzuje płytkość intelektualna, nikt nie mówi polskiej młodzieży zdecydowanie: nie wyjeżdżaj, bierz się za pracę tu, w Polsce. Masz takie i takie możliwości, są unijne pieniądze do wzięcia, to je bierz. Ale kto ma to mówić młodym? Korporacja zawodowych polityków, którzy całe życie żyją z polityki?" - krytykuje.

Witold Kieżun porównuje złożone i skomplikowane boje o Polskę z czasów II wojny światowej do tego, co dziś Polacy mogą zrobić dla swojego państwa: "Musimy walczyć o postawę inicjatywy, energii, przedsiębiorczości. My biliśmy się w Powstaniu, teraz trzeba się też bić, nie zbrojnie, ale rozwijać swoje możliwości, talenty. Wykaż inicjatywę! Nie myśl tylko o wyjeździe czy stanowisku w zagranicznej korporacji, pomyśl, co samemu możesz zdziałać! Ale taka postawa musi wynikać ze świadomości, że chcemy żyć w niepodległej ekonomicznie Polsce, żeby nie była kolonią" - kończy Kieżun."
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Niepodległa

Postprzez Grego » poniedziałek, 11 lis 2013, 20:52

aneva napisał(a):Mam pytanie, które bardzo mnie nurtuje. Od kilku lat, przy okazji obchodów Dnia Niepodległości, znajduje się grono osób, które twierdzi, że Polska wcale niepodległa nie jest. Zastanawiam się, na czym można takie twierdzenie oprzeć?

Nadrzędność prawa unijnego nad polskim oznacza podległość Polski względem UE, a niepodległość i podległość poniekąd się wykluczają. :wink:
Grego
użytkownik
 
Posty: 4789
Na forum od: 27 maja 2010, 07:26

Re: Niepodległa

Postprzez SAMAEL66 » wtorek, 12 lis 2013, 09:30

Tylko że ta podległość prawa polskiego do unijnego nie została nam narzucona! to my sami (jako społeczeństwo) wybraliśmy w referendum, większością oddanych głosów że się na to zgadzamy. Przynajmniej ci którzy mieli wtedy co najmniej 18 lat :) Jeśli bardzo byśmy tego chcieli to możemy z tej unii wyjść, tylko trzeba wybrać w wyborach odpowiednich reprezentantów którzy przy większości w sejmie/rządzie są wstanie to zrobić. Tylko że Polak lubi sobie ponarzekać a sam nic nie zrobi by to zmienić. Sam jestem za zostaniem w unii ale daję do zrozumienia że sami sobie ją wybraliśmy i sami możemy z niej wyjść.

co do banków to nie rozumiem co wam przeszkadza w zakładaniu swoich z 100% kapitałem polskim, lub polskim bankom wchodzenia na rynki zagraniczne. To nie jest tak ze ktoś zły nas okrada, tylko tak że my sami na to się godzimy i tyle. Jak Polak czegoś nie potrafi to od razu powie o tym któremu się udało ze zły i złodziej a w dodatku robi to specjalnie by nas zniszczyć ehhh
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Re: Niepodległa

Postprzez Piotrek » wtorek, 12 lis 2013, 11:54

Niepodległość, suwerenność jest możliwością dobrowolnego wyboru zależności i podległości w rzeczywistości w której w danym momencie politycznym, gospodarczym się znajdujemy. Podkreślam: wyboru świadomego i bez przymusu. A w dzisiejszym świecie jest tyle powiązań, umów i zależności między państwami, że nie można powiedzieć żeby któreś było całkowicie wolne.
Natomiast ciągłe kreowanie zagrożenia jest bardzo przydatne dla niektórych polityków dla postawienia siebie w roli wybawcy i wyzwoliciela. Tym bardziej łatwo to będzie zrealizować, że nie trzeba nikogo wyzwalać, wystarczy wmówić motłochowi: jesteście teraz wyzwoleni i ja to zrobiłem. Chociaż w rzeczywistości nic się nie zmieniło.
Co do banków i innych instytucji obcych, to są korporacje, kapitał w nich posiadają udziałowcy z całego świata, i trudno mówić o nich, że są niemieckie, angielskie czy francuskie. Firmy nie mające powiązań z kapitałem międzynarodowym nie mają szans na przetrwanie. Chyba, że będą pod opieką danego państwa, które z podatków innych obywateli będzie pokrywać straty. Wtedy to będzie niepodległość?
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: Niepodległa

Postprzez Swiatogor » wtorek, 12 lis 2013, 21:48

aneva napisał(a):Mam pytanie, które bardzo mnie nurtuje. Od kilku lat, przy okazji obchodów Dnia Niepodległości, znajduje się grono osób, które twierdzi, że Polska wcale niepodległa nie jest. Zastanawiam się, na czym można takie twierdzenie oprzeć?


Wygląda na to, że ja jestem jedną z takich osób....

Pytasz, czy można stwierdzenie o braku niepodległości na czymś oprzeć? Moim zdaniem można. Jest to jednak dość trudne, bo matrix trzyma się mocno. Nim sam doszedłem do przekonania o braku niepodległości przeczytałem tysiące stronnic różnych książek. Jak opowiedzieć to wszystko na internetowym forum?

Podobno kiedyś pan Henry Ford (ten od ?Forda?) powiedział: ?Jeżeli ludzie w kraju rozumieliby naszą bankowość i system monetarny, wierzę, że przed jutrzejszym rankiem wybuchłaby rewolucja?.

Cóż; nie jestem pewien czy on powiedział to rzeczywiście, wiem jednak, że ja dziś mógłbym śmiało powiedzieć to samo. Tylko jak mam tu wytłumaczyć mechanizm kreacji pieniądza, a więc sedno tego, o czym mógł myśleć Ford, a co jest imho jednym z głównych czynników zniewolenia?

Dobra; weźmy inne zmyślne amerykańskie powiedzonko: jeśli coś wygląda jak kaczka, porusza się jak kaczka i kwacze jak kaczka, to jest to kaczka.

Co można powiedzieć o kraju, który mimo że w TV może i wygląda całkiem nieźle, to:

- ludzie nie chcą tu rodzić dzieci, więc ma przyrost naturalny nie gwarantujący fizycznego przetrwania populacji
- pensje ma jedne z najniższych w EU i, imho po idiotycznym otwarciu rynku, bez jakiejkolwiek nadziei na wzrost
- zwiało z niego ca 2,5 mln ludzi i kolejne pokolenie szykuje się do wyjazdu
- kolejnych parę milionów wegetuje na bezrobociu lub innych śmieciówkach
- służba zdrowia w nim leży
- emerytury będą za chwilę takie, że moje pokolenie będzie co tydzień urządzać sobie imprezy z rosyjską ruletką, bo za 600 pln to ledwie zrzucimy się na naboje
- wystarczy jeden rating jakiejś Agencji z USA by nas wytrącić w ekonomiczny kosmos, w którym nie będzie nas stać na wypłacanie wynagrodzeń nauczycielom, emerytury obecnych emerytów trzeba będzie ciąć jak rzeźnik wieprza, być może będziemy musieli wyprzedawać się z resztek wartości (np. lasów państwowych) itd. itp..

Nie wiem czy jakiś najeźdźca mógłby nas skuteczniej załatwić i do tego bez strat własnych; ba, z zyskiem nawet.

Imho jesteśmy ugotowani. Gdy nas podbijali zbrojnie, to jeszcze można się było bronią odbić.

Dziś zostaliśmy podbici prawem i pieniądzem. Od tego się nie wymigamy. Nie wystarczy już przegnać najeźdźcy, bo on wróci i powoła się na ?święte prawo własności? i konieczność oddawania ?długów?. A, choćby na to ostatnie, nigdy na już chyba nie będzie stać, o ile świat nie stanie na głowie.
"masz mało czasu, trzeba dać świadectwo"
Swiatogor
użytkownik
 
Posty: 674
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: Niepodległa

Postprzez Piotrek » środa, 13 lis 2013, 08:13

Kolego Swiatogor , to co napisałeś doskonale opisuje stan Rzeczpospolitej, naszą głupotę, lenistwo, pazerność i nieudolność. Dostaliśmy wielką szansę i sami przez siebie nie potrafimy tego wykorzystać. Kolego u nas nawet znaki drogowe stoją w nieodpowiednich miejscach, a prawo jest tak skonstruowane, że można "legalnie" okradać tysiące ludzi. Po dołączeniu do Unii Bułgarii i Rumunii awansowaliśmy z ostatniego miejsca na trzecie od końca, ale chyba już niedługo to się zmieni i wrócimy tam gdzie nasze miejsce. Większość rządząca jest totalnie nieudolna i mimo ich starań i "dobrych chęci" wszystko powoli pogrąża się. Nie mamy mocnej i mądrej opozycji politycznej, a Ci istniejący potrzebują natychmiastowej pomocy lekarskiej. Gdzie się nie popatrzysz króluje głupota i niekompetencja i ta typowa polska wieśniacza pazerność. Brakuje inteligencji, a Ci którzy posiadają jakąkolwiek świadomość uciekają z tego kraju. Czytasz Forum i widzisz na naszym bielskim podwórku ile przykładów decydenckiej głupoty możnaby wymienić, a w skali kraju? I to jest tylko i wyłącznie nasza wina, społeczeństwo musi dorosnąć do czasów i miejsca w których żyje. Ale my mamy od wieków we krwi, że nigdy nie szukamy blisko, zawsze są winni mityczni obcy, spisek, układ. Myślę, że gdyby Polskę przeniesiono w jakiś zadupiasty zakątek Afryki, albo między Mongolię i Kazachstan, to całkiem nieźle poradzilibyśmy sobie, i to mógłby być dobry początek. A tutaj i teraz, naprawdę nie wiem co nas czeka, Dzikie Pola UE.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: Niepodległa

Postprzez Swiatogor » środa, 13 lis 2013, 11:24

Piotrek napisał(a):Kolego Swiatogor , to co napisałeś doskonale opisuje stan Rzeczpospolitej, naszą głupotę, lenistwo, pazerność i nieudolność. Dostaliśmy wielką szansę i sami przez siebie nie potrafimy tego wykorzystać.


Imho to niezupełnie tylko to... My, wychodząc z komuny, zderzyliśmy się z, doskonale już przemyślanym i dopracowanym na zachodzie, mechanizmem dojenia frajerów. Zastosowali go wobec nas i świetnie im poszło. Problem w tym, że nikt z tych którzy nami rządzą od dwudziestu lat nigdy nie potrafił się przyznać do tego, że sfrajerzyli, że nie rozumieli co się dzieje, że nie mieli pojęcia jak byli rozgrywani... Co więcej: wydaje mi się, że oni dalej tego nie rozumieją...(no; chyba, że już rozumieją, ale są aż takimi sk....).

Tu można znaleźć przykłady takich zagrywek, by zastanowić się, które z nich zastosowano wobec nas i z jakimi skutkami:

"Globalizacja" - Joseph E. Stiglitz
(Ekonomista, Noblista, były pracownik MFW*... Świetnie opisuje jak MFW rozgrywa takie państwa jak Polska...)

---
* Nie czarujmy się, że MFW to jakaś ponadnarodowa, działająca dla wspólnego dobra, instytucja. Tak naprawdę to zabawka w rękach kilku setek bardzo poważnych "grubasów". Więcej tu: "Wojna o pieniądz" t. II Song Hongbing - ciekawe spojrzenie Chińczyka, który łyknął w praktyce trochę zachodniego świata finansów. Choć nie wszystko w tej książce udało mi się zweryfikować, to jednak główny wywód jest prawdziwy, a jego celem jest ostrzeżenie Chin przed praktykami, jakie stosuje zachodnia finansjera do rozwalania i zdominowania społeczeństw, narodów, a może i świata.
"masz mało czasu, trzeba dać świadectwo"
Swiatogor
użytkownik
 
Posty: 674
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: Niepodległa

Postprzez Piotrek » środa, 13 lis 2013, 15:27

Z podsumowania Twojej wypowiedzi Swiatogor wynika dla mnie, że Polska nie jest taką zwyczajną życiową niedojdą, ale taką specjalną, bo dodatkowo molestowaną przez zachodnią finansjerę . To wszystko wyjaśnia. Właśnie dlatego część polityków jest głupia a umysły reszty dodatkowo dręczy obłęd i urojenia. Widzę, że mając takich geniuszy za przywódców przyszłość nie przyniesie nic dobrego.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: Niepodległa

Postprzez Swiatogor » środa, 13 lis 2013, 16:55

Piotrek napisał(a):Z podsumowania Twojej wypowiedzi Swiatogor wynika dla mnie, że Polska nie jest taką zwyczajną życiową niedojdą, ale taką specjalną, bo dodatkowo molestowaną przez zachodnią finansjerę .


Specjalną o tyle, na ile specjalne są np. Burundi czy Rwanda : ))))

Ktoś tu już wyżej wywoływał prof. Kieżuna. Warto go poczytać, bo gość pisze bardzo rozsądnie. Przy tym jest chyba raczej praktykiem (nb z dużym doświadczeniem w Afryce właśnie), niż oderwanym od ziemi ideologiem.

Tu próbka.


A swoją drogą kiedyś kupiłem w Sferze "Z deszczu pod rynnę Meandry polskiej prywatyzacji" poznańskiego profesora Jacka Tittenburna, w cenie po 5 pln za tom (są 4). Jeśli ktoś chce sobie podnieść ciśnienie za jedyne 20 zeta, to polecam. Pewnie jeszcze gdzieś da się znaleźć.
"masz mało czasu, trzeba dać świadectwo"
Swiatogor
użytkownik
 
Posty: 674
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Re: Niepodległa

Postprzez Faraon » piątek, 15 lis 2013, 14:43

Piotrek napisał(a):Kolego Swiatogor , to co napisałeś doskonale opisuje stan Rzeczpospolitej, naszą głupotę, lenistwo, pazerność i nieudolność.


Naszą? Mów za siebie :) Trzeba głosować na partie żądające zakazu zadłużania państwa.
Ostatnio edytowano piątek, 15 lis 2013, 14:45 przez Faraon, łącznie edytowano 1 raz
Faraon
użytkownik
 
Posty: 279
Na forum od: 22 wrz 2009, 11:35

Re: Niepodległa

Postprzez Piotrek » sobota, 16 lis 2013, 09:25

Faraon napisał(a):
Piotrek napisał(a):Kolego Swiatogor , to co napisałeś doskonale opisuje stan Rzeczpospolitej, naszą głupotę, lenistwo, pazerność i nieudolność.


Naszą? Mów za siebie :) Trzeba głosować na partie żądające zakazu zadłużania państwa.


No chyba nie masz na myśli tzw. Sekty Smoleńskiej ? , nawet nie potrafię sobie wyobrazić ich wizji panowania, to byłoby absurdalne, śmieszne a jednocześnie straszne, takie pomieszanie Jasia Fasoli z ?Piłą 5?, ?Egzorcystą?, ?Koszmarem z ulicy Wiązów?, ?Rokiem 1984?, ?Brasil? i ?Układem? Kafki, po prostu koszmar. No, na pewno nie byłoby nudno, a małą próbkę już mieliśmy , tylko, że pod koniec było bardziej strasznie niż śmiesznie. A problem jest taki z naszą sceną polityczną, że mądrzy ludzie, bardzo porządni, uczciwi patrioci o konserwatywnych poglądach , a naprawdę znam takich, nie mają wyboru , gdyby mieli gdzie pójść, Sekta stałby się egzotycznym marginesem sceny politycznej, czyli byłaby tam gdzie jest jej miejsce. A tak mamy niebezpieczną burleskę, bo tu chodzi o losy całego polskiego społeczeństwa a nie o władzę w republice bananowej.

pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: Niepodległa

Postprzez Filip47 » niedziela, 17 lis 2013, 23:20

Przyczynek do rozmowy o niepodległości-czy znacie "Projekt Chopin" ?
Zachęcam do poczytania o tym, wystarczy wpisać do wyszukiwarki.
Wydaje się niewiarygodne, jednak to fakty.
Avatar użytkownika
Filip47
użytkownik
 
Posty: 126
Na forum od: 4 sie 2010, 23:59

Re: Niepodległa

Postprzez Swiatogor » poniedziałek, 18 lis 2013, 06:52

Filip47 napisał(a):Przyczynek do rozmowy o niepodległości-czy znacie "Projekt Chopin" ?


Znamy... I tak sobie przypominamy, jak, jakoś nie tak dawno, pan Jan Krzysztof mówił coś o tym, że Polskim atutem jest tania siła robocza... Czyli świetlana przyszłość kmać.
"masz mało czasu, trzeba dać świadectwo"
Swiatogor
użytkownik
 
Posty: 674
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00

Następna strona

Powrót do Pogaduszki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 107 gości