Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

co się bardziej opłaca ??

Tematy niekoniecznie zwiazane z naszym miastem - także towarzyskie.

co się bardziej opłaca ??

Postprzez złośnica » wtorek, 18 lut 2014, 17:45

nie znalazłam wątku więc zaczynam nowy :)) czytam różne fora i zastanawiam się jak to jest u nas.Uciekamy z bloków i będziemy mieć mały domek :) ale co za tym idzie mnóstwo decyzji do przemyślenia.Jak u was z ogrzewaniem ?? macie gazowe czy tradycyjne węglowe.CO jest korzystniejsze ?? wiem że na pewno gazowe wygodniejsze ale czy tańsze.Jak kształtują się rachunki za ogrzewanie gazowe domu ?? Jak ktoś ma zdanie w temacie proszę o opinię :))
Avatar użytkownika
złośnica
użytkownik
 
Posty: 232
Na forum od: 20 lut 2013, 14:19
Lokalizacja: B-B

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez nena » wtorek, 18 lut 2014, 18:47

Tradycyjne węglowe na pewno będzie tańsze co do tego nie mam wątpliwości (w przeszłośći miałam gazowe) obecnie tylko węglowe. Jednak gazowe na pewno jest wygodniejsze, czysto nie kurzy się, dym nie rozchodzi sie z kotłowni na cały dom itd.
Nie mogę sobie jednak pozwolić finansowo na gazowe więc mam węglowe i też się cieszę bo nie płącę żadnych abonamentów, nie stresuję się że ceny gazu idą do góry (chociaż pośrednio i tak to odczuję) zaoszczędziłam na podłączeniu instalacji gazowej, a to dość spore pieniądze. Mam nadzieję że pomogłam
nena
użytkownik
 
Posty: 43
Na forum od: 29 sty 2011, 22:40

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez Piotrek » wtorek, 18 lut 2014, 19:06

Nie odpowiem na Twoje pytanie, nie jest to możliwe, zbyt wiele czynników odgrywa tutaj rolę. Ale trochę opowiem jak to jest w moim przypadku. Dom jest z 1938 roku- drewniany ale bardzo przewiewny, ogrzewanie gazowe, został ocieplony od środka, wymieniony piec, zmodyfikowany i ustalony szczegółowo na każdy dzień plan ogrzewania itd. Temperatury domowe w sezonie grzewczym u nas pod górami od września do końca kwietnia wynoszą momentami od 17 stopni do generalnie 20 stopni, dla nas jest to idealna temperatura. A dla przyjemności palę czasami drewnem w jotulowskim żeliwniaku. Teraz koszty: w tym sezonie jeśli pogoda nie załamie się to mam nadzieję zmieścić się w 2,2 tys. a w zeszłym roku było to 2,5 tys. zł. Nowy dom to inna bajka, no i zależy kto jak ciepło lubi.
pozdrawiam i powodzenia.
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez złośnica » wtorek, 18 lut 2014, 19:45

też tak właśnie myślę że chyba jednak węglowe.Najgorzej jak każdy musi wtrącić swoje 3 grosze i na każdym kroku doradza to potem ma się wątpliwości.Też nie mam kokosów aby szaleć :) palenia w piecu się nie boję bo mieszkając z babcią też się paliło tradycyjnie.dla mnie 20 st. to zimno w domu :( lubię ciepełko.w sumie w tym roku zima była łaskawa dla wszystkich.Ale czy zdarzają się ze przy mrozach faktycznie mogą przyjść w kosmos rachunki za gaz ?? ile kosztuje podłączenie gazu bo ceny piecy gazowych sa różne ale podejrzewam że najtańsze to bez szału.
Avatar użytkownika
złośnica
użytkownik
 
Posty: 232
Na forum od: 20 lut 2013, 14:19
Lokalizacja: B-B

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez Del_Rey » wtorek, 18 lut 2014, 20:25

Miałem podobne dylematy przy budowie ok 130m2 domu. Najgorsze, ze zaczalem kombinowac, jak juz mury stały. Wymyslilem kominek + gaz. Niestety przy budowie nie przypilnowałem kanałów ciepłego powietrza z kominka i samemu sobie stworzyłem rozprowadzenie wraz z turbiną, ktora sama sie wlacza, jak kominek daje odpowiednia ilosc ciepła.O dziwo całkiem wydajne takie rozwiazanie. Tylko trzeba pamietac, ze wtedy kominek nie służy tylko do wpatrywania w ogień na skórze niedżwiedzia z winkiem w rece, ale ze to też jest mała kotłownia w salonie.
Tej zimy to jak narazie 4 m3 (180 zł m3)buka do kominka i jakies 900 zł gazu, w tym gotowanie i grzanie wody.
Ale co to za zima.Nie dałem rady zrobić nawet zdjec kamerą termowizyjną,gdzie mi ciepło spernicza, bo za ciepło było :) Przy klasycznej zimie,kiedy to na nartach da sie dłużej niż tydzień na Dębowcu pojezdzić, to opłaty gaz plus drzewo wychodzi podobnie jak i Piotrka 1900-2200, przy wachaniu temperatur 18-22 stopnie.
Węglem jakos super tanio nie wychodzi i do tego tan cały obrządek okołopiecowy i jakies drzewo na rozpałke :)
Ekogroszek niewiele taniej niż gaz.
Nie doradzam, co masz zrobić. Mówie jak jest u mnie.
Wysocy urzędnicy - to ludzie, którzy za nasze pieniądze kradną nasze pieniądze.
Avatar użytkownika
Del_Rey
użytkownik
 
Posty: 2785
Na forum od: 14 lis 2006, 14:01
Lokalizacja: B-B

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez Piotrek » wtorek, 18 lut 2014, 20:37

Zapomniałem dodać, że w tej kwocie jest też ciepła woda i kuchenka gazowa. Co do cen, największy rachunek przy bardzo mroźnej zimie zbliżył się do 3 tys. . Ale żeby ogrzać ten dom węglem musiałbym kupić kilka ton co w sumie dałoby też około trzech tysięcy nie licząc innych niedogodności. Mam znajomych, którzy w nowym bardzo nowoczesnym domu ogrzewanym gazem i dla przyjemności czasami palą w kominku, za gaz płacą grosze i więcej w tym jest opłaty za ciepłą wodę niż ogrzewanie, kaloryfery są ledwo ciepłe a wewnątrz jest dwadzieścia parę stopni, jak dla mnie o dużo za dużo. Piece węglowe teraz też są bardzo nowoczesne i nie tak bardzo uciążliwe. Ale jeśli to ma być nowy dom to polecam gaz.
Przyłącze gazowe- koszty chyba zależą od odległości i długości przyłącza, no i wiadomo że projekt, zezwolenia, ale to już ktoś kto jest z tym na bieżąco udzieli informacji. A piece gazowe, jest ich tak wiele, a ceny różnią się nie tylko od marki ale od ich funkcji.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez kjs40 » poniedziałek, 10 mar 2014, 15:25

złośnica napisał(a):też tak właśnie myślę że chyba jednak węglowe.Najgorzej jak każdy musi wtrącić swoje 3 grosze i na każdym kroku doradza to potem ma się wątpliwości.Też nie mam kokosów aby szaleć :) palenia w piecu się nie boję bo mieszkając z babcią też się paliło tradycyjnie.dla mnie 20 st. to zimno w domu :( lubię ciepełko.w sumie w tym roku zima była łaskawa dla wszystkich.Ale czy zdarzają się ze przy mrozach faktycznie mogą przyjść w kosmos rachunki za gaz ?? ile kosztuje podłączenie gazu bo ceny piecy gazowych sa różne ale podejrzewam że najtańsze to bez szału.



1. Najtańszy opiec gazowy w zupełności wystarczy byle był kondensacyjny. Nie warto płacić za bardzo drogie kotły - nie spłacą się.
2. Jak gazowe ogrzewanie to najlepiej pod system podłogowy, który daje oszczedności w zużyciu ciepła i nadaje się do ogrzewani aniskotemperaturowego czyl np na piecu 35C lub pompa ciepła.
Oczywiście tu są też wady jak np. bezwładność układu wolniejsze rozgrzewanie budynku ale sporo zalet np można wszędzie postawić cokolwiek bo grzejnik nie przeszkadza a z kolei kiedy braknie prądu bezwładność jest zaletą bo podłogi grzeją jeszcze przez 5-6 godzin..
Osobiście stwierdzam lepsze powietrze przy tym systemie. Nie czuję tej "blokowej" suchości.
Poddasze mam w grzejnikach i żałuję ze nie zrobiłem podłogówki wszędzie.
3. Jak by miejsca w kotłowni było sporo można zrobić bardziej efektywmny system łączacy gaz, kominek, kolektory itp.
4. Do nowego domu nie pakowałbym się w węgiel czy ekogroszek to nic taniej nie wychodzi a dostajesz dodatkowy etat palacza.
Kupując opał jesteś narażana na oszustwa jak np węgiel wymieszany ze żwirem, który potem wyrzucasz z pieca, polany wodą która zaleje Ci kotłownię itd itp.

Ja osobiście mam tylko piecyk kondensacyjny 6-24 kW za ok. 3 tys, i odpowiedni układ grzewczy do tego.
Płacę około 3 tys PLN rocznie za 180 m2 z kąpaniem (gotuję na indukcji)
przy około 20C wewnątrz. Ja z kolei nie lubię duchoty w domu bo się spocę nawet przy myciu podłogi.
Jak mi zimnawo odpalam kominek dla nastroju i oszczędzenia gazu (wtedy ogrzewanie podłofgowe automatycznie się odłacza tam gdzIe ciepełko z kominka dociera.

Generalnie mam wygodniej jak w bloku i za tą wygodę jestem skłonny nawet dopłacić .
kjs40
użytkownik
 
Posty: 237
Na forum od: 9 paź 2008, 12:21

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez GrzegorzD » poniedziałek, 10 mar 2014, 20:46

podłogówka ma tylko jeden minus... kurz latający wszedzie..
Avatar użytkownika
GrzegorzD
użytkownik
 
Posty: 2029
Na forum od: 27 wrz 2009, 19:03
Lokalizacja: Hałcnów / Bujaków

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez GrzegorzD » poniedziałek, 10 mar 2014, 20:48

najlepszym rozwiązaniem jest kotłownia wielopaliwowa. Ja mogę palić węglem, pelletem, miałem. Jeśli kiedyś gaz podrozeje 100 proc przełaczasz się na miał i nadal masz tanio.
Avatar użytkownika
GrzegorzD
użytkownik
 
Posty: 2029
Na forum od: 27 wrz 2009, 19:03
Lokalizacja: Hałcnów / Bujaków

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez kjs40 » środa, 12 mar 2014, 16:42

GrzegorzD napisał(a):podłogówka ma tylko jeden minus... kurz latający wszedzie..



A kto Ci takich głupot nagadał?
Przeciwnie, to właśnie przy grzejnikach w bloku miałem wciąż czarne firanki i kąty przy których były rury.
Podłogówka grzeje niskotemperaturowo i na pewno nie jest przyczyną kurzenia jeżeli takowe w danym pomieszczeniu występuje.
No chyba,że jest sp..na to się zdarza często bo często jest robiona przez tzw. chłopków roztropków jak cała budowlanka zresztą gdzie matoł matoła pogania.

U mnie przyczyną kurzu bywa właśnie kominek. Tam gdzie jego ciepło nie dociera ściany mam czyste a tam gdzie grzeje kominkiem są przyczerniałe. Wysoka temperatura "przypala" kurz.
kjs40
użytkownik
 
Posty: 237
Na forum od: 9 paź 2008, 12:21

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez kjs40 » środa, 12 mar 2014, 16:44

GrzegorzD napisał(a):najlepszym rozwiązaniem jest kotłownia wielopaliwowa. Ja mogę palić węglem, pelletem, miałem. Jeśli kiedyś gaz podrozeje 100 proc przełaczasz się na miał i nadal masz tanio.



Ja bym wolał żeby ludziem gazem palili bo jak palą co palą to syf w powietrzu taki, że zagłebie Ruhry to uzdrowisko w porównaniu do Bielska.
kjs40
użytkownik
 
Posty: 237
Na forum od: 9 paź 2008, 12:21

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez SAMAEL66 » środa, 12 mar 2014, 17:35

kjs40 napisał(a):

Ja bym wolał żeby ludziem gazem palili bo jak palą co palą to syf w powietrzu taki, że zagłebie Ruhry to uzdrowisko w porównaniu do Bielska.


święta prawda ale jest jedno ale :) cena
po drugie trzeba patrzeć w przyszłość i jeśli moje marzenie się spełni za parę lat może zacznę budowę i wtedy na 100% zastosuję dwa źródła ciepła czyli piec gazowy i normalny piec węglowy. Z opcją wyboru tego co chcę sobie i czym w danej chwili ogrzewać. Zastosowanie samego ogrzewania gazowego może się skończyć tym że jak Putin zakręci kurek i będę marzł zimą.
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez tepodong » czwartek, 13 mar 2014, 08:13

Ja mam ogrzewanie gazowe w domu - około 120 metrów. Koszt ogrzewania wody dla 4 osób wychodzi 150 zł na dwa miesiące latem. Zimą rachunki tak około 600 -700 zł za gaz (woda i ogrzewanie). Mam też piece dwa stare kaflowe, w których co jakiś czas palę - raz dla przyjemności (nie mam kominka) a dwa to jak się taki piec rozgrzeje, to do rana ciepło oddaje. Ja polecam tylko ogrzewanie gazowe, a do tego w miejscu gdzie się jak najwięcej przebywa - koza z wkładem szamotowym (to ważne), albo mały piec kaflowy. Do tych piecyków drewna idzie jak kot napłakał, a ogrzewają całe pomieszczenie. Kominek moim zdaniem to jest tylko dla przyjemności - miło patrzeć jak się pali. Jak drewno się wypali to robi się zimno. W pokoju masz dodatkowo kotłownię i mnóstwa drewna idzie. Nie opłaca się przy tym inwestować w kominek z płaszczem wodnym - Koszty zakupu drewna aby cały czas w piecu palic plus koszty instalacji są zbyt wysokie i moim zdaniem nieopłacalne. Broń cie Panie Boże przed ogrzewaniem podłogowym. Ja mam tylko w łazience, a dodatkowo w łazience mam kaloryfer podgrzewany na ręczniki. W zimie przy stosunkowo niskich temperaturach tak jak w tym roku, to w ciągu dnia ogrzewanie gazowe jest całkowicie wyłączone. Przychodzę z pracy i je włączam. kaloryfery robią się ciepłe po 5 minutach. Po godzinie jak dom będzie miał stałą temperaturę dla mnie tak około 19-20 stopni to wyłączam. A wyobraź sobie teraz podłogówkę ile czasu zajmuje ogrzanie podłogi, żeby ciepło oddawała. u moich znajomych jak wyłączyli podłogówkę raptem na weekend i po 2 dniach wrócili do domu to kolejne dwa dni zajmowało im dogrzanie domu do właściwej temperatury. REASUMUJĄC Polecam gazowe - bo niewiele droższe od węglowego plus koniecznie koza (koniecznie z szamotem, bo żeliwna szybko straci ciepło), albo tradycyjny i mały piec kaflowy.
tepodong
użytkownik
 
Posty: 167
Na forum od: 13 paź 2009, 20:03

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez kjs40 » czwartek, 13 mar 2014, 10:41

SAMAEL66 napisał(a):święta prawda ale jest jedno ale :) cena .




Cena nie zależy od paliwa tylko strat ciepła budynku i układu CO.
Mój znajomy nie ma gazu (brak sieci w jego wsi) i ogrzewa ekogroszkiem mamy podobny metraż i technologię - płacimy podobnie!

SAMAEL66 napisał(a):
po drugie trzeba patrzeć w przyszłość i jeśli moje marzenie się spełni za parę lat może zacznę budowę i wtedy na 100% zastosuję dwa źródła ciepła czyli piec gazowy i normalny piec węglowy. Z opcją wyboru tego co chcę sobie i czym w danej chwili ogrzewać. Zastosowanie samego ogrzewania gazowego może się skończyć tym że jak Putin zakręci kurek i będę marzł zimą.



Na przyszłość to możesz być w błędzie bo już są plany rządowe zabronienia palenia węglem.

Co do alternatywy dla gazu ziemniego to jest paliw LPG takie samo jak do aut i na takim gazie pociągnie ten sam kocioł co na ziemnym trzeba go tylko przeregulować.
Wtedy oczywiście trzeba wkopać zbiornik na działce i dowozić cysterną.

Ja nie jestem już pierwszej młodości i sensowne inwestycje na lata mi się nie opłacają ale młodzi ludzie mogą pomyślec o pompach ciepła. Instalacja droga ale potem spore oszczędności - niestety tu tylko podłogówka bo grzejnikiem 30C nie ogrzejesz domu na duzych mrozach.

Jest też inna opcj a- wybudowa cdom 3 litrowy i wtedy nawet prądem możesz grzać bo straty energii są tak mniskie że wystarczy dostarczać małe ilości energii cieplnej. Wszystko to kwestia kalkulacji.
kjs40
użytkownik
 
Posty: 237
Na forum od: 9 paź 2008, 12:21

Re: co się bardziej opłaca ??

Postprzez kjs40 » czwartek, 13 mar 2014, 10:55

tepodong napisał(a): Broń cie Panie Boże przed ogrzewaniem podłogowym. Ja mam tylko w łazience, a dodatkowo w łazience mam kaloryfer podgrzewany na ręczniki. W zimie przy stosunkowo niskich temperaturach tak jak w tym roku, to w ciągu dnia ogrzewanie gazowe jest całkowicie wyłączone. Przychodzę z pracy i je włączam. kaloryfery robią się ciepłe po 5 minutach. Po godzinie jak dom będzie miał stałą temperaturę dla mnie tak około 19-20 stopni to wyłączam. A wyobraź sobie teraz podłogówkę ile czasu zajmuje ogrzanie podłogi, żeby ciepło oddawała. u moich znajomych jak wyłączyli podłogówkę raptem na weekend i po 2 dniach wrócili do domu to kolejne dwa dni zajmowało im dogrzanie domu do właściwej temperatury.


Podłogowe ogrzewanie wymaga odpwiedniego sterowania prawidłowego projektu aby spełniało swoją role właściwie..
Wyłączanie ogrzewania na wyjazd nic nie daje bo
1. Wyziębiony dom wymaga dostarczenia sporej ilości energii i oszczędność z tego tytułu bierze włeb w porównaniu do podtrzymania temperatury poprzez dostarczanie małych ilości energii.

Porównywałem takie stany wyłączałem ogrzewanie na czas wyjścia do pracy i włączania wieczorem - bilans kompletnie porównywalny z ciągłym trzymaniem temperatury.
Najlepszym wyjściem jest chyba kompromis polegający na stosowaniu obniżenia krzywej grzewczej na czas niobecności i zaprogramowania jej zwiększenia przed przyjazdem do domu.
2. W przypadku dużego mrozu i wyłączonego układu ryzykujemy zamarznięcie wody i rozsadzenie rury/grzejnika itp.


Sens ogrzewania podłogowego to oszcżedność energii.
Grzejnik grzeje w pierwszej kolejności sufit i to że szybciej się nagrzewa nie jest jakimś super argumentem.
Mając podłogówkę i kominek to w takich awaryjnych sytuacjach szybciej uzyskam szybkie nagrzanie od kominka czy jakwspomnaino piecyka kaflowego właśnie.

Podłogówka pobiera mniej energii kocioł pracuje na minimum kondensuje jego sprawnośc jest wykorzystana, przy grzejnikach na dużych mrozach kocioł nie kondensuje i spala więcej gazu.
Ciepło z podłogi oddawane jest równomiernie na całej powierzchni podłogi jak ciepło w nogi to ciepło ogólnie i wtedy można obniżyć temperaturę pomieszczenia o 2-3C to są oszczędności gazu właśnie.
kjs40
użytkownik
 
Posty: 237
Na forum od: 9 paź 2008, 12:21

Następna strona

Powrót do Pogaduszki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron