Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Zniczony sprzęt

Tematy niekoniecznie zwiazane z naszym miastem - także towarzyskie.

Zniczony sprzęt

Postprzez carlisle » czwartek, 14 kwi 2016, 00:49

Cześć. Moja Żona pracuje w Szkole Podstawowej i ostatnio na zajęciach jeden z uczniów zalał wodą jej laptop. Jestem ciekawy czy możemy żądać od jego rodziców albo szkoły jakieś rekompensaty za to zniszczenie. I teraz mamy problem, czy jest może tutaj ktoś kto zna się na prawie i może mi pomóc myślałem o takiej firmie https://www.i-kancelaria.pl/klient-bizn ... awna-firm/ ? Pisaliśmy na jednej stronie o naszym problemie ale wiem że tutaj ludzie potrafią pomóc. Chcielibyśmy tylko zwrot pieniędzy za naprawę...
Ostatnio edytowano wtorek, 26 kwi 2016, 15:56 przez carlisle, łącznie edytowano 1 raz
carlisle
nowicjusz
 
Posty: 2
Na forum od: 18 lut 2016, 14:46
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Zniczony sprzęt

Postprzez anim.0 » czwartek, 14 kwi 2016, 15:11

carlisle napisał(a):Cześć. Moja Żona pracuje w Szkole Podstawowej i ostatnio na zajęciach jeden z uczniów zalał wodą jej laptop. Jestem ciekawy czy możemy żądać od jego rodziców albo szkoły jakieś rekompensaty za to zniszczenie. I teraz mamy problem, czy jest może tutaj ktoś kto zna się na prawie i może mi pomóc? Pisaliśmy na jednej stronie o naszym problemie ale wiem że tutaj ludzie potrafią pomóc. Chcielibyśmy tylko zwrot pieniędzy za naprawę...


Od rodziców jak najbardziej, od szkoły już gorzej chyba że to był laptop szkolny użyczony twojej żonie, ale to szkoła sobie już egzekwuje nie żona. W porozumieniu z dyrektorem szkoły, rodzice powinni zostać wezwani i ponieść koszty zniszczonego urządzenia, tyle. Jeśli rodzice nie chcieliby ponieść kosztów z tytułu wyrządzonej szkody, może być problem. Na prawie się nie znam, przykro mi odpisuję ponieważ miałem bardzo podobną sytuację.
...
Avatar użytkownika
anim.0
użytkownik
 
Posty: 194
Na forum od: 24 cze 2014, 13:24

Re: Zniczony sprzęt

Postprzez staszeks » czwartek, 14 kwi 2016, 17:08

A jakie były okoliczności zalania?
staszeks
użytkownik
 
Posty: 7458
Na forum od: 13 lis 2006, 19:20

Re: Zniczony sprzęt

Postprzez tom.tom » piątek, 15 kwi 2016, 23:17

Po pierwsze - co robił prywatny laptop na zajęciach w szkole. Wspomagając się laptopem podczas zajęć, żona wykorzystuje go do celów komercyjnych. Czyli żona (i chyba nawet szkoła) musi posiadać licencje na wykorzystanie komercyjne na cały soft, który jest zainstalowany w laptopie. Zakładam że tak nie jest. Czyli żona wykorzystuje laptop nielegalnie. Tym samym temat można uważać za zakończony - w przypadku skierowania sprawy do sądu, sami wkopiecie się w mega problemy na grube tysiące. W każdej firmie jest zakaz używania prywatnych laptopów do celów służbowych poza nielicznymi wyjątkami. Wiadomo jakie są realia, żona chciała dobrze, niestety to ją nauczy że czasem mając dobre serce, trzeba wiele poświęcić. Zajęcia to praca i jak w każdej innej pracy - wykorzystujemy sprzęt służbowy. Po drugie - sprzęt wykorzystywany w pracy stosunkowo szybko ulega zużyciu (czasem zniszczeniu) i tak już jest. Dlatego właśnie nie przynosi się prywatnego sprzętu do pracy. Jeżeli jednak się przynosi - to na własne ryzyko. Po trzecie - uczniowie w szkole z zasady zużywają i niszczą wszelki sprzęt. Uczniów obowiązuje regulamin szkolny i szereg zakazów i nakazów. Jeżeli uczeń nie przekroczył szkolnego prawa i coś uległo zniszczeniu, a uczeń nie zrobił tego umyślnie i celowo - nie ponosi za to odpowiedzialności. Nie raz zdarza się, że w szkole uczniowie kasują sprzęt za grube tysiące ucząc się czegoś - od tego jest właśnie szkoła. Nie znam okoliczności zalania laptopa - ale jeżeli uczeń nie zrobił tego celowo i nie naruszył regulaminu szkoły - to nie odpowiada za to materialnie. Takie życie. Jedno co można zrobić to liczyć na uczciwość rodziców i na zebraniu klasowym oficjalnie powiedzieć co się stało. Rodzicie powinni to zrozumieć i zrobić np. zrzutkę na połowę kosztów naprawy.
tom.tom
użytkownik
 
Posty: 302
Na forum od: 24 lut 2011, 22:17

Re: Zniczony sprzęt

Postprzez davnbb » sobota, 16 kwi 2016, 00:12

tom.tom napisał(a): musi posiadać licencje na wykorzystanie komercyjne na cały soft, który jest zainstalowany w laptopie

Wydaje mi się, że tylko na ten, który jest wykorzystywany w danej sytuacji. Inna sprawa, że wykorzystanie edukacyjne nie jest traktowane na równi z komercyjnym.
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11


Powrót do Pogaduszki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości

cron