Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Jest tu jakiś informatyk 40+ do pomocy :)

Tematy niekoniecznie zwiazane z naszym miastem - także towarzyskie.

Jest tu jakiś informatyk 40+ do pomocy :)

Postprzez turalyon » czwartek, 9 lip 2020, 15:53

Może ktoś jeszcze pamięta zamierzchłe czasy lat 90' i ms dos-a :)

Sprawa wygląda tak - mam stary program na komputerze obsługujący starą maszynę - z dosem i nortonem commanderem.
Co 5-10 lat jak słyszę że z dyskiem robi się coś złego biorę inny, innej firmy, innej wielkości, stary używany dysk i całość w nortonie commanderze przegrywam. Podłączam i wszystko do tej pory - a robiłem tak już z 5 razy - działała. Zawsze dawało się to uruchomić - ale dyski były STARE - czyli miały wcześniej już jakieś programy powgrywane

Teraz stare dyski ze starych komputerów mi się skończyły i kupiłem 20 letnią nówkę sztukę seagate 10gb ;P - DOKŁADNIE taki sam model jak mam teraz. Sformatowałem go używając starego dysku który chcę zgrać przy użyciu fdiska , i niestety po zgraniu plików pisze w dosie system not found. Nawet dosa bie chce mi odpalić

Na ten moment mam podłączone dwa dyski - ten stary i nowy - na starym mam tylko tego dosa którego mi odpala komputer bez problemu, i z niego wchodzę sobie już na nowiutki dysk D i tam już mam zgrany program i w ten sposób go uruchamiam. Ale to trochę niewygodne, i boję się że ten stary dysk w końcu padnie.

Ma ktoś jakiś pomysł co zrobiłem źle? Oba dyski są na fat16, niczym się nie różnią w biosie
turalyon
użytkownik
 
Posty: 391
Na forum od: 10 lip 2008, 14:42

Re: Jest tu jakiś informatyk 40+ do pomocy :)

Postprzez davnbb » czwartek, 9 lip 2020, 16:11

Może nie jestem 40+ ale coś podpowiem: ustawiłeś aktywną partycje, z której chcesz startować system?

http://pecetmania.pl/porady/partycjonow ... owanie.php

Swoją drogą mam chyba jeszcze gdzieś jakiś stary dysk IDE
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Jest tu jakiś informatyk 40+ do pomocy :)

Postprzez turalyon » czwartek, 9 lip 2020, 19:36

Dzięki! Jutro spróbuję. Muszę jeszcze na wszelki wypadek poszukać jakiejś dyskietki 1,44 i zrobić z niej sustemową
turalyon
użytkownik
 
Posty: 391
Na forum od: 10 lip 2008, 14:42


Powrót do Pogaduszki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości

cron