Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Rzeka Biała, czy Białka?

Ważne sprawy, wydarzenia, polityka, architektura, ludzie - wszystko o Bielsku - Białej.

Postprzez Piotrek » niedziela, 13 lis 2011, 15:51

Kangaroosek napisał(a):Jak najbardziej jestem za tym aby pielęgnować tredycję.
Jednak tradycja ma swój początek, a tutaj nawet nie wiemy kto i dlaczego zaczął używać nazwy Białka
Skoro stare mapy wskazują na nazwę Białą, to pielęgnujmy tradycję i nie dajmy sobie wmówić, że Biała to Białka.
Po raz kolejny pytam o jakieś wiarygodne źródła informacji.

My tutaj nie musimy nikomu udowadniać naszych tradycji, poprostu tak jest od pokoleń, a Ty skąd jesteś, że tego nie wiesz? Jeśli chcesz być jednym z nas to zastanów się, i jeszcze raz zastanów się, bo na to wszystko pracowały pokolenia i coś prawdziwego w tym jest i nie chodzi tu tylko o nazwę naszej rzeki, ale o naszą tożsamość, a jeśli Twoja tożsamość jest tylko z dokumentów i oficjalnych map a nie z tradycji rodziny to bardzo Ci wspólczuję. A może jednak popytaj swoich rodziców, może w miejscu z którego pochodzisz też nie wszystko jest takie proste jak sobie teraz nam próbujesz wmówić, bo napewno nie jesteś stąd, ale jesteś też jak inni przybysze mile widziani, ale nie mów nam miejscowym kim jesteśmy i jaką mamy tradycję. pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Postprzez Kangaroosek » niedziela, 13 lis 2011, 16:33

Piotrek napisał(a):
Kangaroosek napisał(a):Jak najbardziej jestem za tym aby pielęgnować tredycję.
Jednak tradycja ma swój początek, a tutaj nawet nie wiemy kto i dlaczego zaczął używać nazwy Białka

My tutaj nie musimy nikomu udowadniać naszych tradycji, poprostu tak jest od pokoleń, a Ty skąd jesteś, że tego nie wiesz? Jeśli chcesz być jednym z nas to zastanów się, i jeszcze raz zastanów się, bo na to wszystko pracowały pokolenia i coś prawdziwego w tym jest i nie chodzi tu tylko o nazwę naszej rzeki, ale o naszą tożsamość, a jeśli Twoja tożsamość jest tylko z dokumentów i oficjalnych map a nie z tradycji rodziny to bardzo Ci wspólczuję. A może jednak popytaj swoich rodziców, może w miejscu z którego pochodzisz też nie wszystko jest takie proste jak sobie teraz nam próbujesz wmówić, bo napewno nie jesteś stąd, ale jesteś też jak inni przybysze mile widziani, ale nie mów nam miejscowym kim jesteśmy i jaką mamy tradycję. pozdrawiam

Ja tak tylko się zaczynam zastanawiać, czy zwolennicy nazwy Białka dobrze rozumieją pojęcie tradycji.
Według mnie, nazywanie "po swojemu" czegokolwiek nie jest tradycją.
Można powiedzieć, że tak się przyjęło w pewnym rejonie, że mówi się potocznie "...", ale żeby powiększać to do rangi tradycji?

Według Ciebie, jeżeli coś jest błędnie powielane, to należy tak to po prostu zostawić?
Nie namawiam nikogo, aby zaczął używać nazwy Biała.
Jak już tłumaczyłem, założyłem ten wątek aby dowiedzieć się, JAK NAZWANO PO RAZ PIERWSZY RZEKĘ, KTÓRA PRZEPŁYWA PRZEZ MIASTO BIELSKO-BIAŁA.

I nie rozumiem, co znaczy "jeśli chcesz być jednym z nas?"
Jeżeli chodzi o jednego z tych, co mówią "Białka" - to nie chcę.

Piszesz o tożsamości.
A co jeśli w końcu wyjdzie, że to jednak Biała?
Napiszesz, że prawdziwi bielszczanie mówią tylko i wyłącznie "Białka"?
Że hydrologowie, czy kartografowie w XVI w. byli niekompetentni?
Grafika to moja pasja - http://designdk.carbonmade.com/
Kangaroosek
użytkownik
 
Posty: 744
Na forum od: 8 wrz 2011, 08:05

Postprzez kubabielsko » niedziela, 13 lis 2011, 18:56

Drogi mlody przyjacielu Kangaroosek! Twoje wywody istotnie sprawiaja wrazenie, ze nie jestes Bielszczaninem. Nikt z dyskutantow nie neguje, ze wedlug zapisow w , dokumentach nazwa naszej rzeki to BIALA. Ale Ty nie jestes pierwszy, ktory to odkryl. Nasi ojcowie i dziadowie tez nie byli analfabetami. A jednak poslugiwali sie nazwa BIALKA ! Wymienilem nazwiska ludzi znanych i znakomitych, ktorzy sie ta nazwa poslugiwali, chyba nieuwaznie czytales. Z Twoich wywodow przebija zacietrzewienie dla udowodnienia racji, ktorej wszakze nikt nie zaprzecza ani nie podwaza! Jest tylko jedna roznica: My, rodowici Bielszczanie kochamy nasze miasto i tradycje z nim zwiazane. Dotyczy to nie tylko BIALKI. Dla nas zrobienie z PREZYDENTA - Presidenta tez jest bolesna profanacja. Dzis nie ma juz miejsca w naszym jezyku na ZYDZI, sa Izraelici, nie ma miejsca na CYGANIE, sa Romowie, a jednak bedziemy nadal mowic cmentarz zydowski, czy las Cyganski. To wlasnie tradycja, podobnie jak BIALKA. Twoje uparte dochodzenie "kto najpierw nazwal..." przypomina dyskusje o tym, co bylo najpierw: kura, czy jajko. Bielsko powstalo w XIII.w., a Uniwersytet Jagiellonski w XIV. to jak sie Tobie wydaje, ze przy powstawaniu miasta juz swiatli hydrografowie wiedzieli wszystko o rzekach i dorzeczach? Nie chodzi o podwazanie wspolczesnych ustalen nauki. Chodzi o pielegnowanie tradycji, podobnie jak pielegnuje sie folklor, bo gdy wszyscy beda kierowali sie tylko "medrca szkielkiem i okiem" a wylaczymy uczucia, to za kilka pokolen zagubimy nie tylko nasze, tradycyjne nazwy, ale i nasza tozsamosc, a przeciez nie o to nam chodzi.
Serdecznie Cie pozdrawiam! - Stary Kuba
kubabielsko
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 10 lis 2011, 20:54

Postprzez Kangaroosek » niedziela, 13 lis 2011, 22:45

kubabielsko napisał(a):Drogi mlody przyjacielu Kangaroosek! Twoje wywody istotnie sprawiaja wrazenie, ze nie jestes Bielszczaninem. Nikt z dyskutantow nie neguje, ze wedlug zapisow w , dokumentach nazwa naszej rzeki to BIALA. Ale Ty nie jestes pierwszy, ktory to odkryl. Nasi ojcowie i dziadowie tez nie byli analfabetami. A jednak poslugiwali sie nazwa BIALKA ! Wymienilem nazwiska ludzi znanych i znakomitych, ktorzy sie ta nazwa poslugiwali, chyba nieuwaznie czytales. Z Twoich wywodow przebija zacietrzewienie dla udowodnienia racji, ktorej wszakze nikt nie zaprzecza ani nie podwaza! Jest tylko jedna roznica: My, rodowici Bielszczanie kochamy nasze miasto i tradycje z nim zwiazane. Dotyczy to nie tylko BIALKI. Dla nas zrobienie z PREZYDENTA - Presidenta tez jest bolesna profanacja. Dzis nie ma juz miejsca w naszym jezyku na ZYDZI, sa Izraelici, nie ma miejsca na CYGANIE, sa Romowie, a jednak bedziemy nadal mowic cmentarz zydowski, czy las Cyganski. To wlasnie tradycja, podobnie jak BIALKA. Twoje uparte dochodzenie "kto najpierw nazwal..." przypomina dyskusje o tym, co bylo najpierw: kura, czy jajko. Bielsko powstalo w XIII.w., a Uniwersytet Jagiellonski w XIV. to jak sie Tobie wydaje, ze przy powstawaniu miasta juz swiatli hydrografowie wiedzieli wszystko o rzekach i dorzeczach? Nie chodzi o podwazanie wspolczesnych ustalen nauki. Chodzi o pielegnowanie tradycji, podobnie jak pielegnuje sie folklor, bo gdy wszyscy beda kierowali sie tylko "medrca szkielkiem i okiem" a wylaczymy uczucia, to za kilka pokolen zagubimy nie tylko nasze, tradycyjne nazwy, ale i nasza tozsamosc, a przeciez nie o to nam chodzi.
Serdecznie Cie pozdrawiam! - Stary Kuba

Hehe, już nie taki młody, a co do miejsca zamieszkania, to mieszkam tu całe życie.
Nie do końca rozumiem, co ma pochodzenie do nazewnictwa.

Czytałem uważnie, tylko fragment z wypowiedziami zawarłeś w jednym akapicie wraz z wspomnieniami Jerzego Polaka i nie wiedziałem czy cytaty pochodzą z jego książki (w której zawarte są wspomnienia naszych rodaków), czy też kolejni autorzy napisali własne publikacje.
Proszę o więcej akapitów następnym razem :)

Nie twierdzę, że Wasi przodkowie byli analfabetami. Pragnę tylko znaleźć przyczynę dlaczego takiej nazwy używali. Jak dotąd nikt nie znalazł sensownego argumentu ku temu.

Co do hydrografów, to miałem na myśli czasy nam bliższe.

Jakubie, piszesz, że chcę udowodnić swoją rację, a przecież sam napisałeś wcześniej:
"O prawidlowe nazewnictwo Bialki walcze od 2007 r.na lamach "Kroniki" w rubryce ""Listy opinie polemiki" pod kryptonimem "Kuba z Aleksandrowic".

Gdybyś miał skany tych gazet i chciał się ze mną podzielić, z miłą checią przeczytałbym co masz nam do powiedzenia.

Już wiemy jakie mamy stanowiska w tej sprawie.
Zamiast odbijać piłeczkę może skupmy się na ustaleniu faktów na temat naszej rzeki.

Pozdrawiam serdecznie :)
Grafika to moja pasja - http://designdk.carbonmade.com/
Kangaroosek
użytkownik
 
Posty: 744
Na forum od: 8 wrz 2011, 08:05

Postprzez kubabielsko » niedziela, 13 lis 2011, 23:43

Nie mam nic do dodania i uwazam ten temat za juz dostatecznie przewalkowany. Jest wielce prawdopodobne,ze dla odroznienia kiedy sie mowilo o rozwijajacej sie prawobrzeznie czesci miasta,ktora powstawala jako odrebne miasto, bo w innym ksiestwie, oddzielonym wlasnie ta rzeka od juz istniejacego Bielska, a kiedy sie mowilo o rzece, nadano jej wlasnie ta pieszczotliwa, zdrobniala nazwe, ktora sie tak przyjela, ze inna nazwa niz Bialka, brzmi w uszach tu urodzonego i prawie cale zycie z tym miastem zwiazanego Bielszczanina,jak dysonans. Chce przypomniec wzmianke z mojej pierwszej korespondencji (nie lubie wyrazow mail i post, bo "Polacy nie gesi i swoj jezyk maja") w tym przedmiocie, ze przepedzeni ze swej ojczystej ziemi, na ktorej od pokolen zyli i tworzyli jej swietnosc, bielscy Niemcy, nie znaja i nie uzywaja dla naszej rzeki innej nazwy, jak wlasnie BIALKA. I w tym sensie uwazam ten temat za zakonczony, choc godny od czasu do czasu przypomnienia.
Kuba
kubabielsko
nowicjusz
 
Posty: 5
Na forum od: 10 lis 2011, 20:54

Postprzez Kangaroosek » poniedziałek, 14 lis 2011, 07:38

Ja mimo wszystko spróbuję dowiedzieć sie czegoś więcej na temat rzeki Białej, więc jak dla mnie temat jeszcze nie wyczerpany.
Grafika to moja pasja - http://designdk.carbonmade.com/
Kangaroosek
użytkownik
 
Posty: 744
Na forum od: 8 wrz 2011, 08:05

Re: Rzeka Biała, czy Białka?

Postprzez Kreuz » środa, 18 wrz 2019, 06:45

Rzeka Białka
Obrazek
Kreuz
użytkownik
 
Posty: 37
Na forum od: 24 lis 2010, 12:42

Re: Rzeka Biała, czy Białka?

Postprzez error_terror » piątek, 27 wrz 2019, 18:33

Zatruta chemią :shock:
Avatar użytkownika
error_terror
użytkownik
 
Posty: 363
Na forum od: 30 maja 2012, 10:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała forever

Poprzednia strona

Powrót do Bielsko

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości