Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Kocham książki:)

Teatr, muzyka, fotografia, malarstwo i nie tylko... Rozmowy o kulturze.

Postprzez aneva » sobota, 4 sie 2012, 08:15

Kochani, mam nadzieję, że ten nasz nieco zapomniany dział "Kultura" ulegnie kiedyś większemu ożywieniu. Bo przecież czytamy, oglądamy, słuchamy. Prawda? Tutaj chcę się skupić na tej pierwszej czynności i zapytać Was: jakie książki czytacie? jakie polecacie?

Ja jestem właśnie po lekturze "Piaskowej góry" i "Chmurdalii" (uwaga, kolejność jest ważna) Joanny Bator. Znakomite książki! Igraszki językowe, zakręcona fabuła, dowcip, ale też trochę goryczy i rozrachunków. Wszystko doskonale wyważone.
http://wab.com.pl/?ECProduct=736

Teraz mam ochotę na kryminał. Możecie coś polecić?
aneva
użytkownik
 
Posty: 276
Na forum od: 24 lip 2007, 09:25

Postprzez Piotrek » sobota, 4 sie 2012, 09:58

Dla mnie genialnym kryminałem jest "Pachnidło" Patricka Süskinda, także "Imię róży" Umberto Eco, a kiedyś ponownie odkryłem Agathę Christie i jej wspaniałe postacie Herculesa Poirot i Miss Jane Marple.
A kocham Lema, i mu pokrewnych: Kurta Vonneguta, Philipa K. Dicka, Isaaca Asimova i setki innych dobrych pisarzy.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Postprzez aneva » niedziela, 5 sie 2012, 09:52

"Pachnidło" i "Imię róży" czytałam. Chyba faktycznie postawię na klasykę, czyli panią Christie, chyba że natknę się na jakiś fajny polski kryminał.
aneva
użytkownik
 
Posty: 276
Na forum od: 24 lip 2007, 09:25

Postprzez Piotrek » niedziela, 5 sie 2012, 10:14

A czytałaś "Maga" Johna Fowles'a- dziwna, mroczna, nie wiesz czy to jeszcze rzeczywistość czy fantazja, genialna książka.
A do śniadania możesz przeczytać "Witaj smutku" Françoise Sagan, powiastka jest krótka w sam raz do śniadania, a zawsze wprowadza mnie w dobry nastrój, jest tak naiwna, a jednocześnie pogodna i podstępnie manipulująca Twoimi uczuciami. Smacznego.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Postprzez Pyramide » niedziela, 5 sie 2012, 10:56

A ja czytam właśnie trzecią część trylogii Zieleń Szmaragdu,Kerstin Gier.
Dwie poprzednie to Czerwień Rubinu, Błękit Szafiru. Jest tam przeznaczenie, trochę realizmu magicznego, dużo tajemnic oczywiście jest też miłość.
Książka jest wg. mnie świetna. Tekst książki czyta się bardzo lekko i szybko.
Imię jest nie ważnie!Nazwisko po tacie!wiek co roku inny!charakter niepowtarzalny wygląd przeciętny!Nie znasz?nie oceniaj!Masz gdzieś?Nie martw się ja cię tez.
Pyramide
użytkownik
 
Posty: 4601
Na forum od: 20 lis 2008, 09:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała /M. Straconka/

Postprzez aneva » niedziela, 5 sie 2012, 18:19

Pyramide, jeśli lubisz realizm magiczny, to polecam książki Olgi Tokarczuk. Wszystkie:) Kobieta ma niezwykle urzekający styl.
aneva
użytkownik
 
Posty: 276
Na forum od: 24 lip 2007, 09:25

Postprzez Pyramide » niedziela, 5 sie 2012, 19:06

Czytałam Olgi T "Prawiek i inne czasy" i "Dom dzienny, dom nocny" i chyba jeżeli dobrze pamiętam tytuł "Bieguni"
Faktycznie ciekawie pisze.
Imię jest nie ważnie!Nazwisko po tacie!wiek co roku inny!charakter niepowtarzalny wygląd przeciętny!Nie znasz?nie oceniaj!Masz gdzieś?Nie martw się ja cię tez.
Pyramide
użytkownik
 
Posty: 4601
Na forum od: 20 lis 2008, 09:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała /M. Straconka/

Postprzez aneva » niedziela, 5 sie 2012, 19:38

Polecam też jej ostatnią książkę: "Prowadź swój pług przez kości umarłych"- skądinąd niezły kriminał:) A, jeszcze a propos realizmu magicznego- Milorad Pavic "Drugie ciało" http://www.tchu.com.pl/wydawnictwo/pavi ... _cialo.htm
aneva
użytkownik
 
Posty: 276
Na forum od: 24 lip 2007, 09:25

Postprzez aneva » niedziela, 26 sie 2012, 14:40

Wakacje się kończą, więc i czasu na czytanie będzie trochę mniej:) Temat zamarł, to go podbijam. Ostatnio dokonuję całkiem dobrych, lekturowych wyborów:) Po pierwsze biografia Szymborskiej "Pamiątkowe rupiecie"- rzecz niesłychanie wdzięczna, czyta się bardzo szybko, raz po raz śmiejąc się całkiem szczerze. Jeżeli ktoś liczy na pikantne szczegóły, to niech nie sięga po tę pozycję. Autorki wykazują się dyskrecją, nie włażą w butach w życie poetki. I dobrze!
Następna rekomendacja to "Farby wodne" Lidii Ostałowskiej. Temat trudniejszy- Holocaust, tym razem skupiony na Cyganach. W tle demoniczny Mengele. Polecam- do przemyślenia.
I jeszcze dorzucę "Dzienniki" J. Pilcha. Rzecz absolutnie fantastyczna! Czytanie Pilcha wciąga, śmiech gwarantowany! Ale jest też dużo poważniejszych tematów, dość ostra (ale chyba trafna) ocena ostatnich wydarzeń społecznych. Nie zawsze się z panem JP zgadzam, ale chylę czoła przed talentem i cieszę się bardzo, że pisarz wraca na łamy "Tygodnika Powszechnego":)
aneva
użytkownik
 
Posty: 276
Na forum od: 24 lip 2007, 09:25

Postprzez Piotrek » niedziela, 26 sie 2012, 15:35

A ja polecam : http://www.granice.pl/recenzja.php?id=5&id3=755 , http://lubimyczytac.pl/ksiazka/51553/gr ... izna-pisar , - Gra szklanych paciorków,Herman Hesse, bez komentarza.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Postprzez nicky » wtorek, 28 sie 2012, 09:00

Też uwielbiam Olgę Tokarczuk :) Oprócz tego kocham książki mistrza reportażu (przynajmniej według mnie), Ryszarda Kapuścińskiego, np. "Cesarz". A jeśli ktoś chciałby się pośmiać, to jestem akurat po serii ksiażek Stephena Clarke'a o życiu w Paryżu. Tak na początek: "Merde! Rok w Paryżu". :)
nicnierobienie jest fajne
nicky
nowicjusz
 
Posty: 6
Na forum od: 28 sie 2012, 08:48

Postprzez zuo » wtorek, 28 sie 2012, 09:09

nicky napisał(a):Też uwielbiam Olgę Tokarczuk :) Oprócz tego kocham książki mistrza reportażu (przynajmniej według mnie), Ryszarda Kapuścińskiego, np. "Cesarz". A jeśli ktoś chciałby się pośmiać, to jestem akurat po serii ksiażek Stephena Clarke'a o życiu w Paryżu. Tak na początek: "Merde! Rok w Paryżu". :)

Skoro reportaż to Jacek Hugo-Bader.
zuo
użytkownik
 
Posty: 2064
Na forum od: 23 sty 2008, 19:10

Postprzez Pyramide » piątek, 14 wrz 2012, 10:49

Polecam „Wałkowanie Ameryki” Marka Wałkuskiego.Super się czyta,absolutna nowość.
A Wałuski to dziennikarza radiowej "Trójki" i wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. W charakterystyczny dla siebie,przenikliwy z nuta dowcipu sposób autor opowiada o życiu w Stanach Zjednoczonych
Imię jest nie ważnie!Nazwisko po tacie!wiek co roku inny!charakter niepowtarzalny wygląd przeciętny!Nie znasz?nie oceniaj!Masz gdzieś?Nie martw się ja cię tez.
Pyramide
użytkownik
 
Posty: 4601
Na forum od: 20 lis 2008, 09:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała /M. Straconka/

Postprzez aneva » poniedziałek, 17 wrz 2012, 18:19

Dziś w radiowej jedynce słuchałam Wałkuskiego i chyba zakupię jego książkę, zapowiada się inteligentna lektura:) Ostatnio czytałam "Śmierć w Breslau" Marka Krajewskiego i jestem bardzo na tak. Jest klimat, jest intryga, jest zabawa:) A z allegro frunie do mnie Poe i jego "Opowieści niesamowite"- czekam z niecierpliwością.
aneva
użytkownik
 
Posty: 276
Na forum od: 24 lip 2007, 09:25

Postprzez kleopatra26scz » wtorek, 18 wrz 2012, 15:55

Ksiązki Chmielewskiej są dobre ;)
Proszę zapoznać się z regulaminem forum i stosować się do niego!
kleopatra26scz
nowicjusz
 
Posty: 3
Na forum od: 18 wrz 2012, 15:27

Następna strona

Powrót do Kultura

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości