Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Czy opony zimowe się starzeją

Sprawy ważne i mniej ważne, zabawne i poważne, porady, opinie, dyskusje - wszystko o motoryzacji.

Postprzez MakDrajwer » niedziela, 21 paź 2012, 09:29

tomi308 napisał(a):Dużo polis AC ma już zapisy że jeśli dojdzie do wypadku w okresi zimowym a Ty będziesz na letniakach obojętnie z kogo winy będziesz miał obniżoną wypłatę z polisy.

Właśnie takie powinny być narzędzia do walki z oponami : wysokiem mandaty przy kolizjach czy tworzeniu korków , cześciowe lub brak odszkodowanie z AC i OC. Nie wiem czy pamiętasz grudzień w zeszłym roku? W ciągu dnia było ok. 10 stopni na plusie. A asfalty był mocno nagrzany. A zimówka działa poniżej 7 . I wtedy emeryt nie może pojechać do kościoła na letnich ? Bez sensu ...
Jeszcze z własnego doświadczenia : nalepsze opony mają ci którzy mało jeżdża i nie uważają sie za mistrzów kierownicy ( głównie kobiety ). Za to auta robiące znaczne przebiegi, jeżdżące dużo po mieście ( pizza, kurierzy itp ) jeżdżą na takich syfach ża aż strach. Na głupote nie ma rady ...
"kobiety jak te kwiaty , kto żonaty ten wie,
powąchać - TAK , dotykać - NIE,
minęła pora godowa teraz tylko boli głowa ..."
Avatar użytkownika
MakDrajwer
użytkownik
 
Posty: 896
Na forum od: 22 maja 2010, 16:33
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez tomi308 » niedziela, 21 paź 2012, 11:40

MakDrajwer napisał(a):I wtedy emeryt nie może pojechać do kościoła na letnich ? Bez sensu ...

Idąc takim tokiem myślenia co będzie jeśli podczas mszy spadnie śnieg?Samochód ma zostawić pod kościołem?To jest bez sensu.
Od tamtego roku nasi południowi sąsiedzi wprowadzili obowiązek opon zimowych w okresie od -do podczas trudnych warunków atmosferycznych.Policjant decydował kiedy są trudne warunki.Od tego roku już nie będą czekali na trudne warunki atmosferyczne tylko masz mieć je założone od-do i koniec kropka.Często było tak że jadąc na weekend była piękna słoneczna pogoda która potrafiła sie zmienić w niedzielny wieczór w zawieje i zamiecie śnieżne.I co wtedy?Drugi komplet opon w bagażniku?Osobiście jestem zwolennikiem posiadania w sezonie zimowym opon przystosowanych do tego sezonu.To jest tak jak z butami-w zimie nie chodzę w sandałach,to dlaczego miałbym jeździć na letniej gumie?
tomi308
użytkownik
 
Posty: 324
Na forum od: 11 lut 2011, 10:02

Postprzez MakDrajwer » niedziela, 21 paź 2012, 18:10

tomi308 napisał(a):Często było tak że jadąc na weekend była piękna słoneczna pogoda która potrafiła sie zmienić w niedzielny wieczór w zawieje i zamiecie śnieżne.I co wtedy?Drugi komplet opon w bagażniku?

Tu się zgodze . Nie raz widać było jak "warszafka" jechała do Zakopanego z włączoną klimą w piątek a w niedziele wieczorem cały TVN marudził na drogowców że na zakopiance biało. Ale jak napisałem wyżej : na głupote nie ma rady i dalej jestem za karaniem jednostki niż za "zbaranieniem " ogółu.

I nie zapomnij o jednym : w momencie wprowadzenia obowiązku jazdy na zimówkach ceny tych opon skoczą bardzo mocno do góry . Bo jak będzie trzeba kupić to cena może być wysoka.

A z tego całego nakazu to chyba najbardziej się cieszy GP że mu ilośc wyświetleń w ogłoszeniu wzrasta :)
"kobiety jak te kwiaty , kto żonaty ten wie,
powąchać - TAK , dotykać - NIE,
minęła pora godowa teraz tylko boli głowa ..."
Avatar użytkownika
MakDrajwer
użytkownik
 
Posty: 896
Na forum od: 22 maja 2010, 16:33
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez jasior » poniedziałek, 22 paź 2012, 11:21

Colin napisał(a):Szanowny panie jasiorze.

Jak widzisz GP podkreślił to, że opony zostały wyprodukowane w 2004r. Pretensje mógłbyś mieć gdyby zataił tą informację. Zgodzę się oczywiście z Tobą, że guma się starzeje ale pominąłeś jeden aspekt - w starzeniu się gumy dużą rolę spełnia przechowywanie owych opon.

Swoją drogą jest licytacja. Przypuszczam, że nasz Admin nie chce jakiejś wygórowanej kwoty za te oponki. Chce się ich po prostu pozbyć bo mu zawadzają.

Mieszkamy w Polsce. Niestety nie każdego stać na nowe super hiper zimówki - ba nawet nie ma takiego przymusu prawnego. I wolę aby w grudniu przy pół metrowych opadach śniegu gdy ja hamuję przed czerwonym światłem jechał za mną ktoś kto kupił okazyjnie od GP te zimówki za parę groszy niż jakby miał jechać na letnich.

PS. nie podlizuję się Adminowi :P

Szanowny panie Colin

zacytuje część swojego postu - proszę czytać ze zrozumieniem




jasior napisał(a):...
Nie razi mnie że są sprzedawane ( są opisane i każdy sobie zdecyduje czy chce itd.), razi mnie to że jako autorytet na tym forum poleca Pan "opony zimowe" w atrakcyjnej cenie tuż przed rozpoczęciem sezonu zimowego.
Jeżeli Pana posta przeczyta pan jasio i pani jadzia co to myślą że opona zimowa zapewni 100% bezpieczeństwa w zimie a jeszcze lepiej jak będzie tania i stara - bo przecież zimowa.
A potem korki na mieście bo stoi taki pod byle wzniesienie i "piłuje" i nie jedzie i klnie że te "zimówki" to pic na wodę.... ;P O innych przypadkach nie wspomnę.

Jeżeli to w/w ogarniesz to jeszcze coś chcesz Pan do mnie napisać?
jasior
użytkownik
 
Posty: 36
Na forum od: 1 lip 2011, 10:07

Postprzez GP » poniedziałek, 22 paź 2012, 11:28

MakDrajwer napisał(a):A z tego całego nakazu to chyba najbardziej się cieszy GP że mu ilośc wyświetleń w ogłoszeniu wzrasta :)

Jestem wniebowzięty :P
Ale jak już gumki (co by nie mówić, sparciałe one NIE są, były godnie przechowywane) się sprzedadzą, to wątek przeniosę do Motoryzacji, albo Pogaduszek, bo wybuchła ciekawa dyskusja :)
Fotograf z pasji, fotograf z zawodu.
Avatar użytkownika
GP
użytkownik
 
Posty: 3386
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czy opony zimowe się starzeją

Postprzez kjs40 » czwartek, 26 wrz 2013, 10:01

Tak ogólnie to nasz klimat optymalne dla wielu wciaż są opony całoroczne no ale lobby pociska ż emusimu=y miec zimówki i letnie.
Tak jeżeli ktoś latem jeździ bardzo szybko powyżej 1250 km/h to OK musi miec dobrą letnią oponę - taka opona na zimę kompletnie się nie nadaje i to jwest poód aby wymienić na zimówki.
No ale jeżeli ktoś wyjeżdzą tylko na miasto rzadko przrkracza 100km /h to spokojeni może jeździć na uniwersalnych.

Producenci aut też nie są łaskawi czy taki patent jak blokada dyferencjału by ni epomógł?
kjs40
użytkownik
 
Posty: 237
Na forum od: 9 paź 2008, 12:21

Re: Czy opony zimowe się starzeją

Postprzez davnbb » czwartek, 26 wrz 2013, 10:52

kjs40 napisał(a):Producenci aut też nie są łaskawi czy taki patent jak blokada dyferencjału by ni epomógł?

Przy ruszaniu w zimie pomógłby pewnie w ponad 80% przypadków. Mechaniczna blokada nie jest montowana w osobówkach ze względu na koszta ale bez problemu taką funkcję mogłaby przejąć elektronika ESP, która przyhamowywała by koło, które za szybko się obraca (coś takiego funkcjonuje w niektórych autach jako elektroniczna szpera). Może kiedyś będzie to standardowa funkcja ESP.
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Czy opony zimowe się starzeją

Postprzez GP » czwartek, 26 wrz 2013, 18:35

kjs40 napisał(a):Tak jeżeli ktoś latem jeździ bardzo szybko powyżej 1250 km/h to OK musi miec dobrą letnią oponę

Do takich prędkości, to nawet bardzo dobrą oponę letnią by wypadało mieć :lol:
Fotograf z pasji, fotograf z zawodu.
Avatar użytkownika
GP
użytkownik
 
Posty: 3386
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czy opony zimowe się starzeją

Postprzez Anke » czwartek, 26 wrz 2013, 18:54

GP napisał(a):
kjs40 napisał(a):Tak jeżeli ktoś latem jeździ bardzo szybko powyżej 1250 km/h to OK musi miec dobrą letnią oponę

Do takich prędkości, to nawet bardzo dobrą oponę letnią by wypadało mieć :lol:


To już chyba dobry wstęp do wprawki do pierwszej prędkości kosmicznej...
Anke
użytkownik
 
Posty: 1356
Na forum od: 9 lip 2010, 20:21

Re: Czy opony zimowe się starzeją

Postprzez staszeks » czwartek, 26 wrz 2013, 19:32

GP napisał(a):
kjs40 napisał(a):Tak jeżeli ktoś latem jeździ bardzo szybko powyżej 1250 km/h to OK musi miec dobrą letnią oponę

Do takich prędkości, to nawet bardzo dobrą oponę letnią by wypadało mieć :lol:

Może prędkości kosmicznej jeszcze nie, ale powinien opisać jakie są wrażenia przy powstaniu fali uderzeniowej przy przekraczaniu bariery dźwięku (1225 km/h - powietrze 15 stopni))
staszeks
użytkownik
 
Posty: 7458
Na forum od: 13 lis 2006, 19:20

Re: Czy opony zimowe się starzeją

Postprzez Anke » czwartek, 26 wrz 2013, 19:42

staszeks napisał(a):
GP napisał(a):
kjs40 napisał(a):Tak jeżeli ktoś latem jeździ bardzo szybko powyżej 1250 km/h to OK musi miec dobrą letnią oponę

Do takich prędkości, to nawet bardzo dobrą oponę letnią by wypadało mieć :lol:

Może prędkości kosmicznej jeszcze nie, ale powinien opisać jakie są wrażenia przy powstaniu fali uderzeniowej przy przekraczaniu bariery dźwięku (1225 km/h - powietrze 15 stopni))


hm, gdyby zdemontować ten balast w postaci opon, to pewnie wyleciałby na orbitę ;p
A tak na serio, chrzanić opony - tu trzeba poważnie myslec o F1 - powyżej 350 km/h bijesz każde V8 na łeb.
Anke
użytkownik
 
Posty: 1356
Na forum od: 9 lip 2010, 20:21

Re: Czy opony zimowe się starzeją

Postprzez mel_on » wtorek, 1 paź 2013, 19:24

Przy ruszaniu w zimie pomógłby pewnie w ponad 80% przypadków. Mechaniczna blokada nie jest montowana w osobówkach ze względu na koszta ale bez problemu taką funkcję mogłaby przejąć elektronika ESP, która przyhamowywała by koło, które za szybko się obraca (coś takiego funkcjonuje w niektórych autach jako elektroniczna szpera). Może kiedyś będzie to standardowa funkcja ESP.


Blokada ? Po co ? Zwykły torsen pomiędzy osiami robi w zimie CUDA.
Avatar użytkownika
mel_on
użytkownik
 
Posty: 129
Na forum od: 16 cze 2012, 07:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czy opony zimowe się starzeją

Postprzez davnbb » wtorek, 1 paź 2013, 19:41

mel_on napisał(a):
Przy ruszaniu w zimie pomógłby pewnie w ponad 80% przypadków. Mechaniczna blokada nie jest montowana w osobówkach ze względu na koszta ale bez problemu taką funkcję mogłaby przejąć elektronika ESP, która przyhamowywała by koło, które za szybko się obraca (coś takiego funkcjonuje w niektórych autach jako elektroniczna szpera). Może kiedyś będzie to standardowa funkcja ESP.


Blokada ? Po co ? Zwykły torsen pomiędzy osiami robi w zimie CUDA.

W ilu modelach samochodów masz torsena? Torsen to swego rodzaju szpera i tańszym rozwiązaniem jest zaimplementowanie takiego rozwiązania w elektronice ESP (pomogłoby to zwłaszcza w autach z napędem na jedną oś)
davnbb
użytkownik
 
Posty: 1536
Na forum od: 3 mar 2008, 05:11

Re: Czy opony zimowe się starzeją

Postprzez Tommy_ » środa, 2 paź 2013, 10:59

W jednym BMW nie mam szpery (318is) i tutaj nawet dobra zimówka często ledwo daje sobie radę (efekt fabrycznego minusa i słabo dociążonej tylnej osi). Z kolei w 328 jest fabryczna szpera 25% i tutaj można wybrać się w śnieg nawet nawet na jakimś zjechanym bieżnikowanym dziadostwie :}

A co do samych opon - kiedyś miałem w Fieście XR2i dwie sztuki jakichś nokianów z 2003 roku (7mm mięsa), które założyłem na przednią oś w zasadzie tylko dlatego, że były już na felgach, które kupiłem. Do dziś uważam, że były to jedne z najlepszych opon na jakie w życiu trafiłem.

Owszem - ze względu na wiek i zmianę twardości na lodzie były dość mało stabilne ale z kopnym śniegiem i popularną "chlapą" radziły sobie jak żadne inne. Przejeździłem na nich dwie zimy i pewnie przejeździłbym i trzecią gdybym w międzyczasie nie zmienił samochodu.

W zeszłym sezonie kupiłem z kolei do BMW dwa nowe zimowe bridgestony (sport cośtam eco terefere). Dałem za nie prawie 500zł i przez połowę sezonu nie mogłem z pracy do domu wrócić.

Reasumując - moim zdaniem stara opona też potrafi sobie poradzić o ile tylko jest w dobrym stanie.
Obrazek
Avatar użytkownika
Tommy_
użytkownik
 
Posty: 200
Na forum od: 12 lip 2012, 11:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czy opony zimowe się starzeją

Postprzez Lapa_Christi » środa, 2 paź 2013, 12:14

Oj tam Tommy... w moim miałem Szperę, a na lodzie pod górkę (taki mam wyjazd spod bloku) i tak dupa jechała przed przodem na nówkach oponach<lol>
http://kartonowakolej.pl
...bo inny, nie znaczy gorszy!!!
Avatar użytkownika
Lapa_Christi
użytkownik
 
Posty: 1206
Na forum od: 19 lip 2007, 11:51
Lokalizacja: B-B

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Motoryzacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron