Forum Bielsko.Biala.pl

Miasto tworzą ludzie

Światła dzienne - używajcie z głową!

Sprawy ważne i mniej ważne, zabawne i poważne, porady, opinie, dyskusje - wszystko o motoryzacji.

Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez GrzegorzD » niedziela, 24 lis 2013, 23:09

http://www.youtube.com/watch?v=LLwBw401 ... e=youtu.be

M3 jadące na dziennych - z tyłu nie ma wtedy pozycji. Piątkowa mgła - film już z wyjazdu z lasu przed Cieszynem - ale w gęstszej nie było go widać wogóle....
Avatar użytkownika
GrzegorzD
użytkownik
 
Posty: 2029
Na forum od: 27 wrz 2009, 19:03
Lokalizacja: Hałcnów / Bujaków

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez GP » poniedziałek, 25 lis 2013, 14:47

GrzegorzD napisał(a):http://www.youtube.com/watch?v=LLwBw401My0&feature=youtu.be

M3 jadące na dziennych - z tyłu nie ma wtedy pozycji. Piątkowa mgła - film już z wyjazdu z lasu przed Cieszynem - ale w gęstszej nie było go widać wogóle....

M3 trudno dogonić, to mu pozycja z tyłu niepotrzebna :P
A jak hamuje, to widać :)
Fotograf z pasji, fotograf z zawodu.
Avatar użytkownika
GP
użytkownik
 
Posty: 3386
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez Piotrek » poniedziałek, 25 lis 2013, 21:26

Tak zwane "światła dzienne" to jeden ze śmieszniejszych pomników głupoty naszych decydentów. Po pierwsze nie zwiększają bezpieczeństwa, a są wielokrotnie pretekstem żeby nie używać świateł mijania nawet jeśli istnieje taka potrzeba, dokładnie jak w przypadku o którym pisze Grzesiek. A po drugie: zwiększają zużycie paliwa. Ktoś może napisze, że klimatyzacja, lub nawet radio zużywają więcej, być może ale są to urządzenia przydatne dla kierowcy a "światła dzienne" nie, zwłaszcza w pełnym słońcu przesuwając się powolnie w korku, co za debilizm.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez dracoone » wtorek, 26 lis 2013, 08:41

Piotrek napisał(a):Tak zwane "światła dzienne" to jeden ze śmieszniejszych pomników głupoty naszych decydentów. Po pierwsze nie zwiększają bezpieczeństwa, a są wielokrotnie pretekstem żeby nie używać świateł mijania nawet jeśli istnieje taka potrzeba, dokładnie jak w przypadku o którym pisze Grzesiek. A po drugie: zwiększają zużycie paliwa. Ktoś może napisze, że klimatyzacja, lub nawet radio zużywają więcej, być może ale są to urządzenia przydatne dla kierowcy a "światła dzienne" nie, zwłaszcza w pełnym słońcu przesuwając się powolnie w korku, co za debilizm.
pozdrawiam

Nawiązując do postu powyżej Polacy nie specjalnie wiedza jak i kiedy tych świateł używać. Wydaje im się że jak mają dzienne to już nawet we mgle i w deszczu nie muszą używać świateł mijania. A najlepsi są Asy z kiepski mrugającymi ledwo widocznymi LEDami. ;-)
----
Kiedyś traktowałem ludzi dobrze , teraz z wzajemnością ...
dracoone
użytkownik
 
Posty: 160
Na forum od: 13 sty 2010, 11:32

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez mel_on » wtorek, 3 gru 2013, 19:11

Piotrek napisał(a):Tak zwane "światła dzienne" {...} zwiększają zużycie paliwa. Ktoś może napisze, że klimatyzacja, lub nawet radio zużywają więcej, być może ale są to urządzenia przydatne dla kierowcy a "światła dzienne" nie, zwłaszcza w pełnym słońcu przesuwając się powolnie w korku, co za debilizm.
pozdrawiam


Możesz (wiarygodnie) sprecyzować o ile światła dzienne zwiększają zużycie paliwa ?

Nie żebym był zwolennikiem dziennych ledów - uważam że większość tylko szpeci całkiem fajne samochody (i to jest powód dlaczego ich nie mam), ale jeśli wytaczasz taki argument byłbym wdzięczny za przedstawienie skali.
Avatar użytkownika
mel_on
użytkownik
 
Posty: 129
Na forum od: 16 cze 2012, 07:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez Piotrek » wtorek, 3 gru 2013, 22:06

mel_on napisał(a):Możesz (wiarygodnie) sprecyzować o ile światła dzienne zwiększają zużycie paliwa ?
Nie żebym był zwolennikiem dziennych ledów - uważam że większość tylko szpeci całkiem fajne samochody (i to jest powód dlaczego ich nie mam), ale jeśli wytaczasz taki argument byłbym wdzięczny za przedstawienie skali.

Bardzo łatwo mógłbyś sam to sprawdzić bo w sieci jest mnóstwo źródeł. Nie bardzo rozumiem, co to oznacza:"wiarygodnie"? znaczy możesz mi uwierzyć albo udowodnić, że się mylę.
Światła mijania pobierają około 100W, a ledy 10W. Przenosi się to na zużycie paliwa na 100 km mniej więcej od 0,2 do 0,3 l przy światłach mijania a 10 razy mniej przy ledach. W Polsce jest użytkowanych ponad 20 mln samochodów, które można założyć, że minimalnie miesięcznie przejeżdżają średnio 1000km. Z tego względu iż w Polsce, w oświetlenie ledowe wyposażona jest minimalna liczba samochodów, nie wiem ile, kilkadziesiąt tysięcy? policzymy zużycie dla zwykłych świateł mijania a później podzielimy wynik przez 10 tak jakby wszystkie te 20 mln w większości starych gruchotów naraz zmieniły światła na nowoczesne ledy, co jest fantazją na wiele lat na przyszłość.
Tak więc:
1000km miesięcznie to 2l na samochód razy ilość samochodów 20mln co daje nam 40 mln litrów paliwa miesięcznie /ledy 4 mln paliwa miesięcznie/,a rocznie 40x12=480 mln litrów paliwa /ledy 48 mln rocznie/ .
Czy to mało czy dużo, oceń sam. A przy światłach mijania musisz jeszcze dodać koszt zużycia żarówek.
pozdrawiam
Piotrek
użytkownik
 
Posty: 3140
Na forum od: 1 wrz 2006, 07:00
Lokalizacja: Mikuszowice Krakowskie pod lasem

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez mel_on » piątek, 6 gru 2013, 06:54

Nie wszystkie żródła są wiarygodne, stąd moje pytanie, miałem nadzieję że sam coś policzysz.
Te 0,2 - 0,3 l jest moim zdaniem naciągane, a dla zwykłego śmiertelnika poniżej błędu pomiarowego.
Równie dobrze można porównać do większego spalania po sutym obiedzie :-)
Moim zdaniem oszczędność paliwa "na ledach" jest promowana przez producentów i miłośników tychże świecidełek.
Oszczędność żarówek to już bardziej wymierna korzyść.
Co do wyliczeń globalnych to absolutnie nie robią na mnie wrażenia. Każdy grosz w skali globalnej wygląda podobnie wielki.
Oszczędności paliwa z powodu stylu jazdy, ogumienia, stanu technicznego, jakości paliwa są wyrażnie
odczuwalne dla pojedyńczego użytkownika. Gdyby to pomnożyć ....
Założę sobie ledy, jak tylko znajdę takie które nie zrobią pokemona z mojej strzały.


ps. Nie wiem dlaczego, ale mam przed oczami starą, kopcącą Astrę z wieśniackimi ledami, jadącą przez miasto w stylu zero-jedynkowym.
Avatar użytkownika
mel_on
użytkownik
 
Posty: 129
Na forum od: 16 cze 2012, 07:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez SAMAEL66 » piątek, 6 gru 2013, 09:19

Ledy jako źródło światła OK, ale w samochodach? może dobre to jest w zastosowaniu do oświetlania kabiny ale nie do oświetlania drogi czy do stawania się bardziej widocznym na drodze. Co do oszczędności paliwa to to żadna oszczędność, co do konieczności częstszej wymiany żarówek (nieledowych) i wypalonych kloszy to zgoda. Tylko czy watro oszczędzać na takich rzeczach jeśli w chodzi w grę życie swoje i np bliskich? Jazda na światłach mijania jest trochę droższa i dużo bardziej bezpieczna. Ja jeździłem na światłach mijania już na rok przed wejściem obowiązku stosowania ich w dzień.
SAMAEL66
użytkownik
 
Posty: 1380
Na forum od: 30 gru 2008, 19:33
Lokalizacja: Złote Łany

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez mel_on » piątek, 6 gru 2013, 10:34

W kwestii oświetlania drogi - producenci samochodów stosują już światła przednie w technice led, bez tradycyjnych żarówek, bez xenonów. Ale to inna bajka.
Avatar użytkownika
mel_on
użytkownik
 
Posty: 129
Na forum od: 16 cze 2012, 07:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez kjs40 » wtorek, 10 gru 2013, 15:36

Sensowne używanie jakichkoilwiek świateł przerasta możliwości intelektualne wielu kierowców niestety...
Apel do Policji aby zajęła się tym tematem na poważnie a nie tylko te przekroczenie prędkości na np. Bystrzańskiej egzekwowała.
Wczoraj rano padało ciemno ni stąd ni z owąd wyłonił się ciemny Golf bez włączonych jakichkolwoiek świateł.
Inny jedzie na dziennych zawieszonych 10 cm nad jezdnią inny świecio czym się da no masakra.
kjs40
użytkownik
 
Posty: 237
Na forum od: 9 paź 2008, 12:21

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez jan235 » wtorek, 10 gru 2013, 18:53

POPIERAM!
niestety a włączeniu świateł zapominają "starsi panowie w kapeluszu" oraz (niestety najczęściej) panie i panienki
Avatar użytkownika
jan235
użytkownik
 
Posty: 149
Na forum od: 9 sie 2013, 23:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez mel_on » wtorek, 10 gru 2013, 18:59

Przydało by się wprowadzić "check list" - jak w lotnictwie :-)
Avatar użytkownika
mel_on
użytkownik
 
Posty: 129
Na forum od: 16 cze 2012, 07:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez złośnica » wtorek, 17 gru 2013, 13:29

jan235 napisał(a):POPIERAM!
niestety a włączeniu świateł zapominają "starsi panowie w kapeluszu" oraz (niestety najczęściej) panie i panienki



wypraszam sobie.na to niema reguły. wszyscy są tak samo winni .Najgorzej jak się jeździ z przyzwyczajeniami. Ale wieśniaków nie brakuje. Ciekawe że jak ja mijam auta bez świateł to zazwyczaj panowie :roll: a najgorsze że takiemu mrugniesz a on nawet nie skuma że bez świateł jedzie . :D najważniejsze że fura się buja hehehe za dużo jeżdżę po BB i widzę :P
Avatar użytkownika
złośnica
użytkownik
 
Posty: 232
Na forum od: 20 lut 2013, 14:19
Lokalizacja: B-B

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez jan235 » wtorek, 17 gru 2013, 20:26

Przepraszam, przepraszam. Jesteś wyjątkowa! Ale to tylko potwierdza regułę :mrgreen:
Avatar użytkownika
jan235
użytkownik
 
Posty: 149
Na forum od: 9 sie 2013, 23:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Światła dzienne - używajcie z głową!

Postprzez złośnica » środa, 18 gru 2013, 11:19

jan235 napisał(a):Przepraszam, przepraszam. Jesteś wyjątkowa! Ale to tylko potwierdza regułę :mrgreen:

nie bądź taki do przodu :)) bo mogę się założyć że jeżdżę lepiej niż niejeden facet 8) a co do wyjątkowości przez grzeczność nie zaprzeczę :mrgreen:
Avatar użytkownika
złośnica
użytkownik
 
Posty: 232
Na forum od: 20 lut 2013, 14:19
Lokalizacja: B-B

Następna strona

Powrót do Motoryzacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron