Biblioteka Pedagogiczna zaprosiła do Bielska-Białej wyjątkowych gości. Program przygotowany przez młodych naukowców spotkał się z ciepłym przyjęciem uczestników.

Do Bielska-Białej zawitały trzy panie wchodzące w skład grupy Mifgash z Krakowa. Magdalena Arabas, Olga Danek oraz Anna Dawidowicz poprowadziły warsztaty o tematyce żydowskiej "Alef Bet Kultury Żydowskiej". Autorki programu na co dzień prowadzą pracę naukową. Tym razem postanowiły wyjść do szerszego grona odbiorcy, aby opowiedzieć o wynikach swoich dociekań.

W warsztatach wzięli udział nauczyciele z Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Uczestniczyli wzięli udział w wykładach:

- L'chaim: życie żydowskie od narodzin aż do śmierci
- ,,Szma Izrael" - od judaizmu ortodoksyjnego do judaizmu bez Boga
- Żydzi i stereotypy i nich
- W 354 dni dookoła judaizmu - kalendarz żydowski (zmiana)
- Trzecie pokolenie polskich Żydów po II wojnie światowej: fenomen czy iluzja?

***

Członkinie Grupy Edukacyjnej Mifgash z Krakowa:

Magdalena Arabas - religioznawca, specjalizująca się we współczesnych problemach religii. W badaniach naukowych zajmuje się problematyką pogromów oraz prześladowań Żydów, dialogiem katolicko-judaistycznym. Aktualnie pracuje nad dysertacją dotyczącą pogromu kieleckiego i kwestiami z nim związanymi. Od prawie dwóch lat wolontariuszka Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, pomagająca między innymi przy Nocy Synagog czy Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Anna Dawidowicz - doktorantka w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obszar jej zainteresowań badawczych to żydowskie tradycje pogrzebowe oraz kirkuty. Zajmuje się inwentaryzacją cmentarzy żydowskich i tłumaczeniem inskrypcji nagrobnych. Stypendystka Ariel University of Samaria w Izraelu, uczestniczka seminarium doktoranckiego na Uniwersytecie Iwana
Franka we Lwowie, a także członkini Pracowni badań nad duchowością żydowską na ziemiach polskich w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Olga Danek - doktorantka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej główny obszar badawczy to problematyka żydowska w literaturze i kulturze po II wojnie światowej, kwestie tożsamości żydowskiej oraz temat Holokaustu i Marca '68. Członkini zespołu badawczego projektu Kulturowe i literackie kontakty polsko - żydowskie. Historia i współczesność, subsydiowanego przez
Fundację na rzecz Nauki Polskiej (program "Mistrz").  Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.  Prowadziła autorskie warsztaty na Uniwersytecie Jagiellońskim, które dotyczyły obrazu Holokaustu w tekstach kultury.

Foto: Roman Anusiewicz