Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania apelują policjanci. W celu wyłudzenia pieniędzy oszuści wciąż tworzą nowe schematy działania.

Cztery nowe zgłoszenia oszustw internetowych otrzymali policjanci powiatu oświęcimskiego. Funkcjonariusze ustalają sprawców którzy oszukali mieszkańców powiatu. Jedno ze zgłoszeń dotyczy kobiety która końcem lutego w jednym z portali internetowych zakupiła kosmetyki, za które zapłaciła 565zł. Po otrzymaniu przesyłki okazało się że w paczce zostały przysłane obcinaczki o znikomej wartości.

Stosunkowo łatwo dać się nabrać na zakup dobrego telefonu, który może łudząco przypominać markowy model a który jest chińską podróbką. Podrobiony telefon w stosunku do modelu firmowego może mieć ograniczone możliwości. Oszuści wykorzystują zagraniczne portale aukcyjne na których zakupują tanie telefony, będące podróbkami, a które mogą później trafić do sprzedaży na portalach polskich. Należy zwracać baczną uwagę na to jakie funkcje ma telefon, jak ma rozmieszczone poszczególne elementy, czy układ oraz możliwości taniego telefonu są takie same jak te o których pisze producent oryginału. Jeśli występują jakieś różnice to mamy do czynienia z podróbką, która ma za zadanie udawać markowy telefon. Jeżeli mamy taką możliwość to przed zakupem telefonu możemy zlecić jego sprawdzenie specjalistycznemu serwisowi GSM, który ustali czy telefon jest oryginalny, czy jest klonem oryginału.

W przypadku internetowych zakupów starajmy się sprawdzić wiarygodność i rzetelność sprzedającego lub firmy która dany towar sprzedaje. Najlepiej jeśli na stronie podany jest adres siedziby firmy wraz z numerem telefonu a nie tylko mailowy adres. Podczas odbioru przesyłki należy przy kurierze sprawdzić pod kątem uszkodzeń i tego co znajdowało się w opisie towaru czy towar który otrzymaliśmy jest zgodny z tym za co płacimy. W miarę bezpieczną formą odbioru towaru może być odbiór osobisty, podczas spotkania w publicznym miejscu, na przykład w kawiarni.

Oszuści posługują się różnymi technikami. Na jednej z bielskich dróg obywatel narodowości romskiej, pod pozorem sprawdzenia czegoś na mapie, oferował do sprzedaży przedmioty złotego koloru, najprawdopodobniej wykonane z tombaku.

Łatwowierność 75-letniej kobiety wykorzystał oszust, który w rozmowie telefonicznej podał się za jej syna. Mężczyzna poinformował kobietę że, spowodował wypadek drogowy i leży w szpitalu. Łatwowierna kobieta uwierzyła w zapewnienia oszusta i przygotowała 10 tys. zł. Pieniądze zostały przekazane osobie która przedstawiła się za kolegę syna. Po nawiązaniu kontaktu z prawdziwym synem okazało się że, synowi nic nie ma i nie prosił o żadne pieniądze.

W przypadku odebrania telefonu o pilną pożyczkę, z którego wynika że bliska nam osoba potrzebuje pożyczki finansowej, najbezpieczniej jest nawiązać kontakt osobisty, bezpośrednio z potrzebującym, a nie poprzez podstawionych znajomych. Jeżeli okaże się że nasz bliski nie potrzebował pożyczki, a my otrzymaliśmy telefon w którym ktoś podający się za naszego krewnego poprosił o pożyczkę, to w takim przypadku należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę policji, a następnie postępować zgodnie z zaleceniami podanymi przez policjantów.

Kodeks Karny w artykule 286, § 1 mówi:  Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Ponadto sąd obok kary pozbawienia wolności - może wymierzyć także grzywnę. Na wniosek pokrzywdzonego sąd orzeka obowiązek naprawienia w całości lub części szkody wyrządzonej przestępstwem.

Niezależnie od postępowania karnego pokrzywdzony kupujący może dochodzić swoich praw w postepowaniu cywilnym. W przypadku umowy sprzedaży będzie to roszczenie o wydanie przedmiotu sprzedaży. W postepowaniu cywilnym osoba poszkodowana, zgłaszająca sprawę, musi ponieść koszty sądowe. Dlatego rozsądnym wydaje się skorzystanie z pomocy radcy prawnego lub adwokata. Koszty sądowe, po zakończeniu sprawy, zasądzone zostaną od strony która sprawę przegra, na rzecz przeciwnika. Nie dajmy się oszukiwać apelują policjanci.

Tekst: Mirosław Jamro