W ramach XXVI Rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w ścisłym centrum Bielska-Białej uczniowie szkół ponadpodstawowych doskonalili dziś swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Najpierw uczestnicy zawodów musieli rozwiązać test, a następnie zmierzyli się z zadaniami praktycznymi. - Przygotowaliśmy cztery stacje zadaniowe polegające na praktycznym wykonywaniu pierwszej pomocy. Są to m.in. prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej u poszkodowanego z nagłym zatrzymaniem krążenia, udzielenie pierwszej pomocy grupie żołnierzy, którzy ulegli wypadkowi podczas transportu ładunku niebezpiecznego, udzielenie pomocy poszkodowanemu wspinaczowi, który spadł z wysokości i uległ kontuzji oraz najbardziej prozaiczny wypadek, który może przytrafić się wszędzie - zderzenie rowerzysty z rolkarzem - powiedział nam Henryk Stokłosa, sędzia główny zawodów.

Wszystkie zadania były oczywiście pozorowane. W zawodach brały udział zespoły pięcioosobowe. - Raz, dwa, trzy, cztery, pięć… Oddycha. Choruje pan na coś? - dopytywała poszkodowanego uczennica jednej z bielskich szkół. - Jakieś leki pan bierze? A co tu się stało?

- Szliśmy z Jankiem. Przewróciłem się i uderzyłem głową - tłumaczył mężczyzna. - Coś pana boli? - Tylko głowa. - Już panu pomożemy. Czy pan ma coś z oczami? - Jestem niewidomy. Szliśmy z Jankiem, moim przewodnikiem.

Sędziowie oceniali m.in. koordynację działań poszczególnych grup, skuteczność udzielania pierwszej pomocy oraz merytoryczną wartość udzielenia pierwszej pomocy, czyli właściwie wykonany opatrunek, prawidłową pozycję ułożenia poszkodowanego, podtrzymanie czynności życiowych, itd.

- Są to działania, które bezpośrednio decydują o stanie poszkodowanego. Celem zadań jest przede wszystkim nauka i szlifowanie swoich umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W razie wypadku człowiek, który doznał urazu, może liczyć na innych ludzi, którzy zrobią wiele, żeby mu uratować życie. Pomocy powinien udzielić każdy, do czego zobowiązuje nas art. 162 kk par. 1: Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 - dodał nasz rozmówca.

Zwycięski zespół będzie reprezentował OR PCK w etapie okręgowym mistrzostw, który odbędzie się w maju b.r. w Katowicach.

Tekst i foto: Mirosław Jamro