Cztery zastępy straży pożarnej uczestniczyły w gaszeniu pożaru piwnicy w budynku jednorodzinnym przy ul. Świetlistej w Bielsku-Białej. Właściciel budynku próbował samodzielnie ugasić pożar. Po kilku minutach temperatura była już bardzo wysoka.

Oficer dyżurny MSK otrzymał zgłoszenie o godz. 19.25. - Gdy dojechaliśmy na miejsce okazało się, że dym wydobywa się praktycznie ze wszystkich okien budynku. Pożar wybuchł w pomieszczeniu z piecem węglowym do ogrzewania budynku. Zapaleniu uległy materiały opałowe składowane blisko pieca. Temperatura pożaru szybko wzrosła do kilkuset stopni Celsjusza - powiedział nam mł. bryg. Mariusz Irauth z JRG2 w Bielsku-Białej.

Działania strażaków polegały na ugaszeniu ognia, a następnie oddymieniu i przewietrzeniu budynku. Miejsca objęte pożarem sprawdzono kamerą termowizyjną. Budynek sprawdzono też pod kątem obecności tlenku węgla, lecz zagrożenia nie stwierdzono. W wyniku pożaru spłonęło wyposażenie piwnicy, w tym różnego rodzaju narzędzia i elektronarzędzia oraz instalacja elektryczna.

- Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, dlatego apelujemy, by w pobliżu pieców grzewczych nie składować łatwopalnych przedmiotów i opału. Czasem wystarczy niewielka, niezauważona iskra, która może być przyczyną groźnego pożaru - podkreślał nasz rozmówca.

W akcji uczestniczyły dwa zastępy straży pożarnej z JRG2, po jednym z OSP Jaworze i OSP Stare Bielsko, pogotowie energetyczne, pogotowie gazowe oraz patrol policji. Działania strażaków zakończono około godz. 20.50.

Tekst i foto: Mirosław Jamro