Rozpoczęto wyburzanie dawnej siedziby KMP przy ul. Rychlińskiego w Bielsku-Białej. Dziś buldożer pracował na terenie przewiązki łączącej b. siedzibę bielskiej policji z małym budynkiem, w którym mieściła się m.in. świetlica służąca jako sala odpraw.

- Odkąd pamiętam, w tym miejscu była komenda. Jestem z nią związany emocjonalnie. Było w niej swojsko i kameralnie. Człowiek był przyzwyczajony do istniejących warunków, pracowało się dobrze. Plusem lokalizacji w centrum miasta był dobry dojazd do różnych dzielnic - wspomina jeden z policjantów. - Teraz mamy do dyspozycji olbrzymi gmach, nowoczesny i komfortowy - dodaje.

Zanim w latach 70. ub. wieku budynek stał się siedzibą Komendy Miejskiej Policji, mieścił się w nim internat. Na mocy umowy z 2013 roku grunt wraz ze stojącym na nim gmachem przeszedł we władanie miasta w zamian za działkę pod budowę nowej komendy przy ul. Wapiennej. Policjanci przeprowadzili sie do nowej siedziby w kwietniu br. W miejscu starej komendy kosztem ok. 3 mln zł zostanie wybudowany parking.

Zgodnie z planami, będzie to parking naziemny o pojemności ok. 160 miejsc dla samochodów osobowych (bez miejsc dla autobusów) z obsługą komunikacyjną od strony ul. Rychlińskiego. Parking, który ma być oddany do użytku w przyszłym roku, służyć ma kibicom wybierającym się na widowiska sportowe rozgrywane w pobliskiej hali sportowej, na stadionie oraz gościom Domu Żołnierza i mieszkańcom osiedla.

Tekst i foto: Mirosław Jamro