Zaledwie pięćdziesięciu minut potrzebowali wczoraj strażacy z OSP Leszczyny, by na walnym zebraniu przedstawić dorobek minionego roku. - Łatwiej to streścić niż zrobić - podsumował st. bryg. Zbigniew Mizera, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

Jako pierwsi w Bielsku-Białej krótkiego podsumowania minionego roku dokonali druhowie z Leszczyn. Przedstawiono ambitne plany na rok bieżący i zasygnalizowano kilka zmian w statucie OSP Leszczyny. Zarząd uzyskał absolutorium.

- Dwa lata temu rozpoczęliśmy współpracę z Gimnazjum nr 1 i od tamtego czasu na terenie naszej jednostki odbywają się lekcje wychowawcze, na których przedstawiamy naszą historię, a później pokazujemy sprzęt i opowiadamy o naszej pracy. W ten sposób pozyskaliśmy nowych członków młodzieżowej drużyny pożarniczej. W tym roku chcemy nawiązać współpracę ze szkołami podstawowymi, by raz na jakiś czas na lekcji wychowawczej w OSP Leszczyny opowiedzieć o tym, co robimy. Chcemy pokazać, że poza ekranem smartfona młodzież może dostrzec i zainteresować się czymś innym. Nasi strażacy uczestniczą w różnych akcjach gaśniczych, zabezpieczają imprezy sportowe czy pomagają lokalnej społeczności. Często w zamian słyszymy „dziękuję”. To słowo zostaje na dłużej w pamięci od tego, co widać na ekranie smartfona. Zdecydowanie stawiamy na rozszerzenie współpracy z młodzieżą - powiedział nam dh Władysław Szypuła, prezes OSP Leszczyny.

W ub. roku strażacy z OSP Leszczyny zamontowali na małym samochodzie ratowniczo-pożarniczym drabinę nasadkową z mechanicznym systemem opuszczania, bez konieczności wychodzenia na dach. Na początku roku jednostkę doposażono w stabilizator napięcia do przyrządów medycznych podtrzymujących funkcje życiowe. W lipcu i sierpniu strażacy zrealizowali zakup na kwotę 100 tys. zł z budżetu obywatelskiego. Jednostka została doposażona w nożyco-rozpieracz z napędem akumulatorowym, umundurowanie specjalne i koszarowe, hełmy, buty specjalne, agregat prądotwórczy, pompę pływającą, radiostacje i inny sprzęt.

W roku sprawozdawczym OSP Leszczyny odnotowała 56 interwencji. Było to 19 zabezpieczeń różnych imprez masowych, 10 wyjazdów do pożarów, dziewięć wyjazdów do neutralizacji plam ropopochodnych. Strażacy usunęli trzy zwalone drzewa, wypompowali wodę z zalanego pomieszczenia, usunęli kilka gniazd szerszeni, zabezpieczali rajd rowerowy i bieg sportowy. W 2019 druhowie z Leszczyn planują przyjąć nowych członków jednostki. W ramach prac remontowych będzie wykonana posadzka w małej strażnicy przy ul. Straconki 103 oraz monitoring w tym budynku. Jedno pomieszczenie piwniczne w strażnicy przy ul. Żywieckiej zostanie przystosowane do prowadzenia bieżących zadań.

- W kilkadziesiąt minut przedstawiliście różne sprawozdania, opisy akcji propagandowych, działalności wychowawczej z młodzieżą, wasze plany, dotacje, rozliczenia, itd. Łatwo powiedzieć i łatwo wysłuchać, ale to wszystko trzeba zrobić. Przyjmijcie podziękowania za waszą codzienną pracę i wasze wyniki. Jesteście chlubą dzielnicy i całego miasta! - podkreślał st. bryg. Zbigniew Mizera, komendant miejski PSP w Bielsku-Białej.

W walnym zebraniu uczestniczyli przedstawiciele bielskiego magistratu i różnych zawodowych służb mundurowych, delegacje lokalnych jednostek OSP i zaproszeni goście. Kilku strażaków wykazujących się szczególnym zaangażowaniem na rzecz jednostki OSP Leszczyny wyróżniono statuetkami.

Tekst i foto: Mirosław Jamro