Znaczne siły różnych służb mundurowych zabezpieczają Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019, które rozpoczęły się dziś na Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej. Policjanci mają do dyspozycji broń długą automatyczną i kolczatki. Zorganizowano punkty pomocy medycznej.

- Jest to największa impreza sportowa w tym roku, jaką zabezpiecza policja. Dlatego największy nacisk kładziemy na zapewnienie bezpieczeństwa. Nie jest to wydarzenie o podwyższonym stopniu ryzyka, niemniej jednak mamy „oczy dookoła głowy”. Rozpisywaliśmy różne scenariusze, ale życie „pisze” swoje wersje wydarzeń, które czasem trudno przewidzieć. Oczywiście, monitorujemy i zabezpieczamy to, co dzieje się w mieście tak, żeby wszyscy bezpiecznie dotarli na mecze i bezpiecznie z nich wrócili - powiedział nam asp. sztab. Roman Szybiak z KMP w Bielsku-Białej.

Mistrzostwa zabezpieczają przede wszystkim policjanci i Straż Miejska, ale w akcji są również strażacy z PSP i OSP oraz grupy ratownictwa PCK. - Zajmujemy się zabezpieczeniem miejsc poza terenem imprezy masowej. Monitorujemy m.in. drogi dojazdowe, parkingi i ulice, którymi mogą przemieszczać się kibice - podkreśla Adam Caputa, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Bielską drogówkę wspierają policjanci z Raciborza i Cieszyna. - Naszym głównym zadaniem jest zapewnienie płynności ruchu wokół stadionu, czasowe zamknięcie dróg oraz kontrola pojazdów, które wjeżdżają w rejon stadionu za upoważnieniem organizatora. Jesteśmy przygotowani na każde zagrożenie, ale mam nadzieję, że żadnego z tych algorytmów nie będziemy musieli zastosować - podkreślał podkom. Krzysztof Stankiewicz, naczelnik wydziału ruchu drogowego KMP w Bielsku-Białej.

W zabezpieczeniu Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 uczestniczą policjanci z Bielska-Białej, Katowic oraz funkcjonariusze Samodzielnego Oddziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej. Ulice wokół stadionu będą zamykane na trzy godziny przed meczem i dwie godziny po meczu.

Tekst, foto i film: Mirosław Jamro