Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło specjalną aplikację dla osób objętych kwarantanną. Umożliwi to sprawdzenie w prosty sposób, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają zasad.

Aplikację można uruchomić tylko na telefonach, których numery figurują w bazie osób poddanych kwarantannie. Po jej zainstalowaniu i aktywowaniu osoba poddana kwarantannie powinna sobie zrobić zdjęcie selfie. Codziennie w losowo wybranych godzinach osoby objęte kwarantanną otrzymają jednego lub kilka SMS-ów z poleceniem wykonania i wysłania zdjęcia selfie.

Czas na wykonanie i wysłanie zdjęcia wynosi 20 minut. Jeśli ktoś z jakiegoś powodu się w tym czasie nie zmieści, będzie to sygnał dla policji, iż powinna sprawdzić, czy nie są naruszane warunki kwarantanny. Domowej kwarantannie są obecnie poddawane osoby, które miały kontakt z pacjentem zakażonym koronawirusem oraz powracające zza granicy.

Bielska policja dysponuje bazą osób, które są objęte kwarantanną. Aplikację "kwarantanna domowa" można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play. Link do aplikacji: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.nask.droid.kwarantannadomowa.

Tekst: Mirosław Jamro