W Bielsku-Białej i Oświęcimiu odbyły się wczoraj centralne obchody Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu. Na uroczystości przyjechali ambasador Izraela oraz naczelny rabin Polski. Liturgii w bielskiej katedrze przewodniczył biskup Roman Pindel, grał zespół Dzień Dobry, a na koniec na chwałę Boga tańczył Irad Mazliah.

Współcześni bielszczanie często nie zdają sobie sprawy, że przez wieki z ich przodkami sąsiadowali Żydzi, nasi starsi bracia w wierze i współobywatele. Na skutek tragicznych wydarzeń II wojny światowej społeczność ta uległa zagładzie. Upamiętnieniu wspólnej przeszłości służy inicjatywa Dnia Judaizmu, który został ustanowiony przez Episkopat Polski. Dzień jest obchodzony od 1997 roku w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

XVIII Ogólnopolski Dzień Judaizmu rozpoczął się wspólną modlitwą chrześcijan i Żydów przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar w Oświęcimiu. Następnie uroczystości przeniosły się do Bielska-Białej. W sali sesyjnej ratusza odbyła się sesja naukowa, a w Muzeum Historycznym otwarto wystawę prezentującą dorobek malarzy żydowskich, katolickich i luterańskich związanych z naszym miastem.

Liturgii w katedrze przewodniczył biskup Roman Pindel, grał zespół Dzień Dobry, a na koniec na chwałę Boga tańczył izraelski choreograf i tancerz Irad Mazliah. W uroczystościach uczestniczyli m.in. ambasador Izraela Anna Azari, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz luterański biskup Paweł Anweiler.

Foto: Piotr Bieniecki