Mimo kapryśnej pogody, wiele osób obserwowało sobotnie pokazy lotnicze na pikniku w bielskich Aleksandrowicach. Wczoraj ze względu na aurę odwołano długo oczekiwany w Bielsku-Białej przelot wojskowych „Jastrzębi”. Atrakcją niedzieli ma być występ Biało-Czerwonych „Iskier” w sześcioosobowym składzie i jest nadzieja, że pogoda tym razem dopisze.

Podczas pikniku bez przeszkód realizowane są pokazy z udziałem samolotów lekkich. Nie brakuje popisów akrobatów powietrznych, a przy nisko zawieszonych chmurach prezentacja skomplikowanych ewolucji łączy się z dodatkowym dreszczykiem emocji. Największą atrakcją pierwszego dnia pikniku miał być przelot F-16, które po raz ostatni na bielskim niebie pojawiły się w 2012 roku. Rok później przelot popularnych „Jastrzębi” odwołany został w ostatniej chwili z powodu niesprzyjającej pogody.

W zeszłym roku sporo hałasu narobił naddźwiękowy Mig-29, ale wczoraj pogoda znów spłatała figla organizatorom i publiczności. Pokaz samolotów będących na wyposażeniu Polskich Sił Powietrznych został odwołany, choć organizatorzy mieli do końca nadzieję, że myśliwce jednak do nas przylecą. Problematyczny jest również niedzielny pokaz Biało-Czerwonych „Iskier”, lecz szanse ich udziału w pikniku są większe niż w przypadku myśliwców.

Zdaniem Łowców Burz Podbeskidzie, dziś pogoda powinna nieznacznie poprawić się. Co prawda niebo będzie zachmurzone, ale słupki rtęci mają pokazać więcej niż w sobotę. Portal bielsko.biala.pl jest patronem medialnym XIV Międzynarodowego Pikniku Lotniczego w Bielsku-Białej. Tutaj znajdziesz pełny PROGRAM.

Foto: Marcin Łukaszewicz