Dla turystów wypoczywających w regionie Podbeskidzia Szyndzielnia jest jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych. Niewiele osób wie, że działająca tutaj kolejka była pierwszą powojenną koleją linową w Polsce, a drugą w ogóle (po kolei na Kasprowy Wierch). Wagoniki z tamtego okresu można oglądać dzisiaj jako zabytek. Wyłącznie w okresie tych wakacji na górnej stacji na turystów czeka dodatkowa niespodzianka.

Szyndzielnia liczy sobie 1028 m n.p.m. Schronisko znajduje się pod szczytem na 1001 m n.p.m., a górna stacja kolejki na wysokości 959 m n.p.m. Obiekt został wybudowany w roku 1897 przez bielską sekcję niemieckiego towarzystwa turystycznego. Było to pierwsze murowane schronisko w Beskidzie Śląskim. Projekt narysował sam Karol Korn, projektant wielu budynków w naszym mieście.

Bitwa o Szyndzielnię

Stworzony w szwajcarskim stylu nowoczesny budynek dysponował 53 sypialniami, łazienkami, restauracją oraz winiarnią. W najwyższej izbie, w schroniskowej wieży mieściła się stacja meteorologiczna. Goście i pracownicy placówki mieli także do dyspozycji telefon i telegraf. Schroniskowa restauracja szybko zyskała sławę dzięki wybornym daniom i różnym rodzajom piwa.

Schronisko na Szyndzielni odegrało rolę także w okresie II wojny światowej. Najpierw było miejscem zjazdów i spotkań młodych faszystów z Hitlerjugend. Wtedy także powstała droga z Dębowca na Szyndzielnię. Potem, gdy do Beskidów zbliżały się wojska sowieckie, wokół schroniska wykopano okopy i doszło do bitwy o Szyndzielnię. W jej wyniku budynek uległ znacznym zniszczeniom.

Po gruntownej modernizacji

Kompletnie zdewastowane schronisko w 1945 przejęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i szybko (z pomocą wielu prywatnych osób) odbudowało zniszczony obiekt. Dzięki temu jeszcze w tym samym roku schronisko zaczęło ponownie przyjmować turystów. W 1953 roku zbudowano kolejkę linową na Szyndzielnię, dzięki czemu miejsce to zyskało popularność wśród turystów. Niedługo potem poszerzono bazę noclegową do 78 miejsc. W 1957 dobudowano nowe skrzydło przeznaczone na usługi gastronomiczne i zmodernizowano stary obiekt.

Na początku ub. roku zakończono ostatnią jak dotąd gruntowną modernizację KL Szyndzielnia. Wymieniono wtedy wagoniki (poprzednie kapsuły zamontowano w 1995), napędy, linę, koła transportujące oraz system sterowania. Wyremontowano także obie stacje kolei, w tym sanitariaty, hol główny, systemy bramkowe i kasowe.

W okresie tych wakacji na górną stację zawędrowała wielka sztuka. Na wystawie fotografii towarzyszącej 4. Bielskiemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych turyści mogą oglądać fotografie autorstwa 12 członków Beskidzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Warto to zobaczyć na własne oczy!