Po raz drugi w historii spółka Aqua udostępniła wczoraj do zwiedzania koronę zapory w Wapienicy. Zainteresowanie tym niecodziennym spacerem było ogromne i tłum gęstniał z godziny na godzinę. Ścisku uniknęły osoby, które wybrały się nad zaporę przed południem. Był między nimi także nasz fotoreporter, dzięki czemu możemy oglądać piękne zdjęcia Wapienicy w kolorach jesieni.

Po raz pierwszy w historii korona zbiornika wody pitnej wybudowanego w latach 1929-32 została otwarta dla turystów pod koniec marca br. Prezes spółki Aqua Krzysztof Michalski obiecywał wtedy, że obiekt będzie cyklicznie udostępniany w okresie wiosenno-letnim. Zapora objęta jest strefą ochrony sanitarnej. Dlatego można zwiedzać wyłącznie koronę.

Wczoraj już od rana były problemy z miejscami parkingowymi w okolicach. Koronę otwarto od godz. 10.00 i odtąd tłum w okolicach zbiornika w Wapienicy wciąż gęstniał. Aqua przygotowała dla zwiedzających namiot i dmuchane zabawki dla dzieci oraz toalety przenośne, a MZK większy tabor. W związku z ogromnym zainteresowaniem linię nr 16 obsługiwał 18-metrowy autobus przegubowy jeżdżący średnio co godzinę. Uruchomiony został też dodatkowy przegubowiec kursujący pomiędzy odjazdami autobusu regularnego.

Foto: Piotr Bieniecki